Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 03:50

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 26 wrz 2021, 06:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
kurgan pisze:
W 2010 woda była na bulwarach w centrum, natomiast spichrze były obłożone workami z piaskiem na wszelki wypadek


^^^
Pamiętam też zalane bulwary w rejonie MediaMarkt, zresztą tam, przy wysokim stanie wody, często są one zalewane. Podobnie jak ten niski odcinek bulwaru przy poczcie. Co roku, ok 19-stego marca, w lokalnej tv, pokazują ujęcie z samolotu na rejon starego Portu, (z 1981-go roku, z 'wydarzeń marcowych'). W tamtym czasie, ten niski bulwar był też zalany, co widać na filmiku...

No a teraz, nowy zestaw na dzisiaj. :)
Zdjęcia z północnego okienka na ostatnim pietrze Młynu Rothera. Chodziło to za mną od dłuższego czasu. W końcu dotarłem do tego pomieszczenia. Część widoku przysłaniają liście drzewa, które 'wtedy' było i niższe i w okresie bez liści... Wspólny punkt odniesienia, to wieża kościoła na pl Wolności. Na żywo dobrze widoczna, ale tu, rozmyła się w koronie drzewa. Widać tu, jak daleko,w głąb obecnego zakola, był wysunięty obszar ze Spichrzami Królewskimi. Wiadomo, że trudno tu o idealna precyzję, ale tak tu kiedyś, mniej więcej wyglądało...


Załączniki:
SK z MR B.jpg
SK z MR B.jpg [ 197.6 KiB | Przeglądany 3873 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 wrz 2021, 19:58 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Jaki w sumie był cel zwiększenia basenu w tym miejscu, miejsce postojowe przed śluzą miejską?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 wrz 2021, 06:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Ogólnie mówiło się, że zrobiono to by zwiększyć barkom miejsce na manewry, głownie zawracanie. Znany ze starych zdjęć duży ruch na rzece, by również po wojnie. W latach 60-tych, obojętnie którym mostem szedłem, (z rodzicami czy sam), niemal zawsze coś przepływało pod mostem, a i dalej, przed nim czy za nim, też coś jeszcze płynęło... Transport wodny był potężny i naturalny.

Tu poniżej, dla formalności, jest jako taki szkic tej dawnej linii brzegowej. Zwróćcie uwagę na 'szerokość' przy białym spichlerzu, gdzie był 'most magazynowy'...


Załączniki:
zakole 2a.jpg
zakole 2a.jpg [ 194.3 KiB | Przeglądany 3858 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 wrz 2021, 17:49 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Pomijając kwestię zawracania i postoju, "wyprostowanie" tego zakola z pewnością znacznie ułatwiło manewrowanie na tym odcinku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 28 wrz 2021, 13:07 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
No fakt, szkic Bydziaka dobrze to pokazuje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 paź 2021, 05:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W dzisiejszym zestawie chciałem przypomnieć 'przeszłość nie dawną', zestawioną z częściowo widocznym, przejeżdżającym tramwajem...
Ulica Kujawska, w tle jeden z ostatnich budynków jej starej zabudowy tego rejonu, po zachodniej stronie ulicy. ( Budynków jej wschodniej strony, nie ma już tu od lat...) Myślałem, że jednak niewidoczny tu 'wykop' linii tramwajowej, z jadącym tramwajem, ubogaci nowy widok. Jednak okazało się, że w tym miejscu jest on tak głęboki, że gdy jedzie tramwaj, to ledwo widać kawałek pantografu. :shock:
Nie czekałem na kolejny tramwaj i dlatego w tym zestawie go, (a właściwie górnej części pantografu), nie zobaczycie... 8-)


Załączniki:
Kujawska 2 B.jpg
Kujawska 2 B.jpg [ 194.37 KiB | Przeglądany 3782 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 paź 2021, 10:36 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Kiedy dokładnie budowano te bloki na Szwederowie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 paź 2021, 07:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Ja nie wiem. Ale pewnie nie wcześniej, niż w latach 90-tych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 paź 2021, 06:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Chyba większość z Was zna stare zdjęcie z widokiem na budynek 'maszynowni' z pracującymi kołami wodnymi, przy MR. Mój zestaw porównawczy jest tu na str 21.

Nie dawno, natrafiłem na fb, na kolejne zdjęcie, podobne, zrobione w nieco innym ujęciu. Mało tego. Jest kolorowe. Ostatnio, coraz więcej znanych nam, przedwojennych fotografii, uzyskuje nowe życie, kolorowe, za sprawą nowego 'automatu' do barwienia zdjęć czarno-białych. To 'nowe' zdjęcie, pokazał na fb pan Woźniak, a ja potem 'pobiegłem' zrobić współczesne ujęcia, dla nowego, tego zestawu. :mrgreen:


Załączniki:
MR koła 2 B.jpg
MR koła 2 B.jpg [ 195.97 KiB | Przeglądany 3730 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 paź 2021, 21:44 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Oj, to porównanie wyszło Ci super perfekcyjnie pod względem kadru, geometrii oraz skali :D :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 paź 2021, 07:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Staram się. :D
Teraz, gdy od czasu do czasu zaglądam do starszych zestawów, to aż mnie kręci, żeby wiele z nich wykasować i zrobić na nowo... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 paź 2021, 06:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
No i tak zrobiłem. :mrgreen:
Ale w tym przypadku, 'kręciło mnie' to, czy uda się zrobić zestaw miejsca, gdzie nastąpiły zmiany, również w 'linii poziomu' ulic. No i jest z tym ciężko. Bo żeby wyszło w miarę dokładnie, musiałbym obniżyć położenie aparatu o co najmniej pół metra... I jeszcze 'takie tam'...
Ostatecznie, w tym przypadku, wybrałem opcję bardziej 'przyjazną dla oka'. Czyli priorytetem były stojące wciąż kamienice, a reszta, (wyspa starego ronda, poziomy jezdni...), niech się 'same ustawią'...
Dodam, że ten stary widok, Wam już znany, utrwaliłem, (chyba jeszcze Smieną 8), w około połowie lat 80-tych XXw.
No i tak to wyszło.


Załączniki:
Kujawska B  4.jpg
Kujawska B 4.jpg [ 196.26 KiB | Przeglądany 3682 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 paź 2021, 06:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Krajan. Ten nasz forumowy kolega, jest jednym ze 'starszych Bunkrowców'. Swego czasu pokazywał tu sporo zdjęć. Dziś w zestawie, 'dawną fotografią', jest jedno z jego zdjęć.
Chyba wszyscy dobrze pamiętam, jak jeszcze nie dawno wyglądał w całości dom Kultury ZNTK. Jego narożnikowa część, w której była 'sala pokazowa', ustąpiła miejsce dla części nowego torowiska tramwajowego...
A mi się przypomniał rok, bodaj 1978. Byłem tam na koncercie Budki Suflera. Brali wtedy wszystko co było, nawet występ w tak małej sali. A to dlatego, że w tym czasie mieli kryzys - wyrzucili K. Cugowskiego. Nie pamiętam dokładnie kto tam wtedy śpiewał, może S. Wenglosz...
'Szału nie było', tak to zapamiętałem i dobrze, że po kilku latach, Cugowski wrócił do zespołu.
Krajan, zaglądasz tu jeszcze? :D


Załączniki:
D K ZNTK  B.jpg
D K ZNTK B.jpg [ 173.67 KiB | Przeglądany 3588 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 paź 2021, 17:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^
No i tak zrobiłem. :mrgreen:
Ale w tym przypadku, 'kręciło mnie' to, czy uda się zrobić zestaw miejsca, gdzie nastąpiły zmiany, również w 'linii poziomu' ulic. No i jest z tym ciężko. Bo żeby wyszło w miarę dokładnie, musiałbym obniżyć położenie aparatu o co najmniej pół metra... I jeszcze 'takie tam'...
Ostatecznie, w tym przypadku, wybrałem opcję bardziej 'przyjazną dla oka'. Czyli priorytetem były stojące wciąż kamienice, a reszta, (wyspa starego ronda, poziomy jezdni...), niech się 'same ustawią'...
Dodam, że ten stary widok, Wam już znany, utrwaliłem, (chyba jeszcze Smieną 8), w około połowie lat 80-tych XXw.
No i tak to wyszło.


To jest fyrtel rodziny mojej żony. Zamieszkiwali kamienicę nr 4, której akurat nie widać. Co jakiś czas pokazuję teściowi i żonie Twoje porównania, wielokrotnie pytali się właśnie o to miejsce (może masz jakieś zdjęcia kamienicy nr 4, teraz po tych wszystkich modernizacjach byłyby to ciekawe porównania). Babcia (i jej siostra) mojej żony z chęcią opowiadały o tym, jak po wojnie zajmowano mieszkania w tych kamienicach (nr 2-6), jak toczyło się życie w tym miejscu. Dziś to dla młodego pokolenia jest niepojęte jak wówczas wyglądało życie i dzień powszedni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 26 paź 2021, 07:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Przejrzałem w komputerze foldery tego obszaru i niestety nie mam ujęć, ani swoich, ani 'złowionych', z tą kamienicą. Ale kiedyś widziałem zdjęcia w necie z kawałkiem przystanku tramwajowego Toruńska - Bernardyńska, na których być może był również i ten dom. Gdy znów na to natrafię, to pewnie skopiuję... Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 29 paź 2021, 06:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
W ubiegłym miesiącu odwiedziłem, (po drodze), Stegnę. Gdzieś pisałem tu kiedyś na forum, że przez dziesiątki lat, było to miejsce moich wakacyjnych wczasów. (Prawie corocznie, od dzieciństwa, od ok 1961 do końcowych lat 80-tych. A potem już, co kilka lat) Mam sporo zdjęć, ale prawie wszystkie miejsca się pozmieniały nie do poznania i nie nadają się na zestawy porównawcze. Choć kilka 'późniejszych' i owszem. :) Przygotowałem dwa zestawy. Może są wśród Was tacy, co znają Stegnę. Ale za bardzo nie wiem, gdzie wstawić takie 'nie bydgoskie' obrazki. Może do tematu o mierzei, albo ujściu Wisły, - tam wspominałem Stegnę. A może po sąsiedzku, do 'zdjęć zwykłych i nie...' Rok temu, zrobiłem jeden 'tamtejszy' zestaw. I tu mam problem, bo nie pamiętam czy dałem go na Bunkier, a jak tak to gdzie? Moje wyszukiwania nic nie dały. Nie pamiętam, jak był podpisany... Jeśli ktoś coś pamięta, to proszę o podpowiedź, a jeśli tu go nie ma, no to pokażę wszystkie 3, w którymś wspomnianym temacie... Poczekam na Waszą odpowiedź...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 29 paź 2021, 13:11 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Przejrzałem Twoje wpisy z 2020 r. na forum i też nie znalazłem.
Staram się czytać wszystko, nie pamiętam takiego zestawu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 31 paź 2021, 07:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
To było w połowie września, tamtego roku. Na fb mam to wstawione 16 IX 20.
Czyli wyszło na to, że tutaj tego nie wstawiłem...


Dzisiejszy stary widok jest pożyczony z 'Okruchów przeszłości' na fb. Gdyby fotografująca osoba pomyślała o 'szerszym plenerze', to zaraz za lewą krawędzią starego zdjęcia, widać by było odbijający lekko w lewo kanał, a nad nim most Władysława IV. Ale mimo to, to zdjęcie jest kolejną perełką, przypominającą, jak w tym miejscu przebiegał Stary Kanał.


Załączniki:
RG 7 B.jpg
RG 7 B.jpg [ 196.88 KiB | Przeglądany 3492 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 31 paź 2021, 17:13 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ładny zestaw porównawczy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 1 lis 2021, 07:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Miło mi. 8-)

Sporo starych, prywatnych zdjęć bydgoszczan, krążących po sieci, pokazuje widok na Plac Teatralny, od strony mostu. W tworzeniu zestawów tego miejsca, trochę przeszkadza fakt, że dawny most ustawiony był w innej osi niż obecny, co sprawia mały dyskomfort w 'porównywaniu' tego obszaru.

W dzisiejszym, szczególnym dniu, w którym wspominamy bliskich, postanowiłem pokazać zdjęcie rodzinne... Rok 1936. Z prawej strony, mała dziewczynka, to moja mama Iza. Z lewej, jej siostra Krysia. Idą z cicią Stasią, siostrą ich taty...


Załączniki:
PT 1936 B.jpg
PT 1936 B.jpg [ 196.32 KiB | Przeglądany 3452 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group