Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 05:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 50  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 13 mar 2022, 16:41 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^
Tak się zastanawiam... Czy od czwartku nikt tu nie zaglądał, czy może po prostu 'zagadka' jest zbyt banalna...

Grzegorz zagląda, ale nie ma pomysłu ... :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 mar 2022, 07:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Dla ewentualnego ułatwienia dodam, że ten 'stary widok', występuje tu, na Bunkrze, co najmniej w jednym, innym temacie. No i zostało już tylko 5 dni na Wasze pomysły. (Albo tylko Grzegorza...). Bo tym razem zrobiłem większą serię ujęć, (co pół metra, w jeden i drugi bok itp...), z których już wybrałem to oczekiwane przeze mnie, najbardziej pasujące. Premiera będzie w niedzielę. 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 mar 2022, 14:20 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
No to już wiem :)
Chodzi o miejsce, do którego przymierzałeś się trzy lata temu. Posłużysz się zdjęciem z 1966 – 1967 r.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 mar 2022, 16:51 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 22 gru 2021, 17:00
Posty: 18
Moje szybkie porównanie widoku na socrealistyczny blok przy ulicy Sułkowskiego na Osiedlu Leśnym


Załączniki:
Sułkowskiego.png
Sułkowskiego.png [ 118.63 KiB | Przeglądany 1931 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 mar 2022, 09:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
I cały dawny 'klimat' tego rejonu, tego ówczesnego, nowego powojennego osiedla, pozostał tylko wspomnieniem.

szesnasty pisze:
No to już wiem :)
Chodzi o miejsce, do którego przymierzałeś się trzy lata temu. Posłużysz się zdjęciem z 1966 – 1967 r.


^^^
Przyznam, że nie pamiętam, do czego się wtedy konkretnie przymierzałem... :oops: A było tego sporo... A 'stare zdjęcie', które wystąpi w zestawie, jest sprzed wieku, choć utrwalony na nim widok, był tam taki sam, jeszcze w moich młodych czasach, jakieś... 50 lat temu... 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 16 mar 2022, 14:02 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Miałem na myśli ten wpis i następny: viewtopic.php?f=67&t=3916&start=40#p74386


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 17 mar 2022, 06:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Przyznaję. O tamtym wpisie i zdjęciu, zapomniałem :oops: Muszę, najlepiej w najbliższym czasie, powrócić do tego ujęcia... Jeśli znów nie zapomnę...

Dodam, że przypominając ten link, 'trafiłeś', może niechcący... 8-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 20 mar 2022, 06:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
Napisałem 'trafiłeś'... Tam, na tej stronie, jest właśnie pokazana ta stara pocztówka, która jest gwiazdą dzisiejszego zestawu. :D

Choć widok ten, był dla mnie niemal 'codziennością' w młodości, to jednak dla pewności, musiałem sobie zrobić 'pomiary' by upewnić się, które obecnie miejsce zajmował dawny domek...

Stary widok, to oczywiście, fragment uliczki przy pierwszym odcinku starego Kanału. Od swego początku i miejsca położenia, otrzymała nazwę 'Kanałowa'. Swój żywot, (już 50 lat temu!), kończyła nazywając się Wojewódzka'. I pod tą nazwą, ma ona również swoje miejsce w dziale 'Portrety ulic'.


Załączniki:
Wojewódzka B.jpg
Wojewódzka B.jpg [ 198.47 KiB | Przeglądany 1875 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 mar 2022, 06:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jakoś tak mam, że zimą tęsknię za wiosną...
Zatem witam w ten trochę mroźny, wiosenny poranek i... już tęsknie za latem. 8-)

Z 'kąpieliska wojskowego', jak widać, korzystali również i 'cywile'. (O nim samym, możemy przypomnieć sobie tutaj: viewtopic.php?f=34&t=2024&hilit=wojskowe+k%C4%85pielisko Szkoda, że sporo zdjęć już tam poznikało.)
W mojej młodości, miejsce to, było szczelnie otoczone płotem z desek, a dziś, to ulubione miejsce wędkarzy...


Załączniki:
basen woj B .jpg
basen woj B .jpg [ 198.66 KiB | Przeglądany 1788 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 kwie 2022, 05:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Zestaw pokazany wyżej, sprzed tygodnia, należał do tych 'łatwiejszych' zarówno w 'przymiarkach', jak i potem, w złożeniu w całość. Dzisiejszy zestaw, to ten z kategorii 'trudnych'. Praktycznie, na starym zdjęciu, nie ma 'wspólnych detali', tych z tamtych czasów i współczesnych. Aby znaleźć się we 'właściwym miejscu', wcześniej w domu, wyrysowałem sobie na mapce linie, pozwalające ustalić, w którym miejscu stał ten dom. Wspominany był ostatnio w temacie ul Bernardyńskiej. Był budynkiem narożnikowym tej ulicy z czasów gdy jeszcze była wąziutka uliczką...
Nie ma już ani tego domu, ani widocznego nieco dalej budynku administracji szpitala. Poległy na samym początku lat 70-tych, w czasie przygotowań do budowy 'ronda XXX-stolecia.


Załączniki:
Jaga dn i DL B .jpg
Jaga dn i DL B .jpg [ 194.65 KiB | Przeglądany 1716 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 kwie 2022, 06:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Prawie miesiąc temu, zapytałem w temacie ulicy Naruszewicza o pewien obiekt, 'nowy', który został rozebrany. W 'międzyczasie', od paru osób dowiedziałem się, że nie był nowy, lecz przebudowany i 'estetycznie dopasowany do naszych czasów'. Teraz, w jego miejscu, powstaje nowy budynek. No i może przez to zamieszanie, dzisiejszy zestaw trochę czekał na pokazanie... (Mamy wiosnę, a zdjęcia robiłem jeszcze zimą... :oops: )
Ulica Naruszewicza w nowej wersji zestawu - "3w1"


Załączniki:
N N PW B.jpg
N N PW B.jpg [ 157.38 KiB | Przeglądany 1635 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 kwie 2022, 06:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Niedawno nasz kolega szesnasty, przypomniał mi o dawnych moich 'przymiarkach' do zrobienia zdjęć do pewnego zestawu. Dzięki za to przypomnienie. :D
Dziś zestaw jest już gotowy. Widzimy tu również, (jak i na nie dawno wstawionym, innym zestawie), fragment kanału, domek przy ul Wojewódzkiej i w głębi, trwającą budowę 'punktowca', od strony ul. A. Czartoryskiego. (Pierwszego z trzech, które tam stoją). Kucający przy wózku Piotr, ('mój pierwszy w życiu kolega', z korytarza, z kamienicy przy Garbarach), mieszkał już w tym czasie, po drugiej stronie kanału, przy ul Kordeckiego. Widziałem się z nim potem, jeszcze kilka razy, ostatni raz, jakieś 30parę lat temu.


Załączniki:
Piotr z braciszkiem B .jpg
Piotr z braciszkiem B .jpg [ 196.19 KiB | Przeglądany 1554 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 kwie 2022, 05:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Stare zdjęcie w dzisiejszym zestawie, jest Wam już znane. Jest ono np. w temacie Starego Kanału... Teraz wystąpi tu ono na nowo. Jakiś czas temu, gdy zacząłem składać , (początkowo mało starannie), pierwsze zestawy 'nakładane', to nie miały one pod spodem zdjęcia współczesnego. I w tamtym czasie, pojawiały się głosy, że lepiej by się je oglądało, gdyby takowy widok obecny, również do nich dołączać. No i w wtedy, w końcu, przekonały mnie te uwagi i tak zaczęła się znana już Wam seria '3w1'. Odnalazłem w komputerze zdjęcia sprzed trzech lat, z 'przymiarek', do zrobienia tego zestawu.
I tak oto, wygląda on na nowo jako zestaw 'trzy w jednym'. Przypomnę, że na zdjęciu jest moja dawna sąsiadka z Garbar, pani Jasia, a w wózku ma pierwszego syna Piotra, który 'wystąpił' w zestawie wczorajszym, wyżej... No i dla formalności dodam, że mamy tu widok na fragment zasypanego kanału. 8-)


Załączniki:
Pani Jasia nad kanałem B .jpg
Pani Jasia nad kanałem B .jpg [ 190.72 KiB | Przeglądany 1540 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 kwie 2022, 07:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Należę do pomału wykruszającego się pokolenia, dla którego przejazd tramwajem przez obszar Starego miasta, był czymś naturalnym. 'Pół wieku strzeliło', aż trudno mi w to uwierzyć, od czasu gdy po raz ostatni jeździłem tramwajem przez Stary Rynek. Wtedy to właśnie, w czasie budowy 'Ronda XXX-sto lecia', większa część linii tramwajowych, miała przekierowane swe trasy, przez ten rejon...


Załączniki:
SR T8  B.jpg
SR T8 B.jpg [ 159.61 KiB | Przeglądany 1519 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 maja 2022, 05:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Zaczął się maj, a więc "jak majówka, to do Rynkowa", - tak się kiedyś mawiało w mieście...
Nasi rodzice i dziadkowie, mieli oczywiście więcej miejsc rekreacji, choćby nad Starym Kanałem...

Ten zestaw był już tu kiedyś, w wersji 'zwykłej' i wyglądał dosyć skromnie. Być może z powodu monotonnego widoku. Zastanawiałem się, czy w nowej wersji, '3w1', wypadnie on lepiej... Jak na moje oko, wyszło to może najwyżej ciut ciekawiej, niż poprzednio...
A więc, "majówkę zaczynamy" 8-)


Załączniki:
Rynkowo B.jpg
Rynkowo B.jpg [ 196.88 KiB | Przeglądany 1494 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 3 maja 2022, 06:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
'Kombinuję' czasami, ze starymi zdjęciami. Jedno z ostatnich, jest na 17-stej stronie tematu "zdjęć zwykłych..." (Jest tam widok na siedzibę loży masońskiej, którym nie dawno, chciał zilustrować coś, w swojej nowej książce, nasz kolega Krzysztof Drozdowski. Jeszcze jej nie widziałem...)
W dzisiejszym zestawie, pełny widok 'starego zdjęcia', również powstał z dwóch podobnych do siebie fotografii, które nie dawno pokazane były na fb.

To przedwojenna siedziba kolejowych kajakarzy. Jej obszar, sięgał aż do 'ścieżki holowniczej' na brzegu rzeki. Dzisiejsza, (w tym miejscu), ulica Żeglarska, jak wiemy, zbudowana została po wojnie, dla komunikacji kołowej łączącej miasto z Jachcicami, głównie w zamian, za zamknięcie kolejowych wiaduktów, w rejonie ul Zaświat.


Załączniki:
Żeglarska B.jpg
Żeglarska B.jpg [ 198.65 KiB | Przeglądany 1475 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 3 maja 2022, 17:18 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 10:40
Posty: 181
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jak miło, gdy są dwie niedziele w tygodniu :D
I dwa zestawy w związku z tym :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 maja 2022, 06:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^
W czerwcu, też będą w jednym z tygodni 'dwie niedziele'. :D
Mam taki jeden 'zestaw rezerwowy' na takie przypadki, ale jak na razie, jeszcze go nie wykorzystałem. W sumie, jest to bardziej zestaw poglądowy, do pokazania, czy przypomnienia, ile miejsca na obecnej części ulicy Focha, zajmował teatr. Dołączony współczesny widok jest niestety 'googlowy', ale w miarę dopasowany i dobrze oddający te odległości i przestrzenie. Początkowo miałem go gdzieś wstawić, do jakiejś dyskusji o odbudowie teatru... Czyli gdyby teatr miał być odbudowany, to musiał by być 'przesunięty' w stronę rzeki. Ale niestety zaczęły się 'złe czasy', inflacja, wojna... I na pewno za mojego życia już nie będzie 'tak dobrze', by odbudowano gmach teatru, nawet dla innych celi niż sztuki teatralne...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 maja 2022, 06:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Pisałem niedawno o tramwajach, jeżdżących przez Stary Rynek. Wtedy, w pewnym momencie pomyślałem, że jest już coraz mniej osób, które miały okazję takie widoki oglądać 'na żywo', ( ja należę do nich :) )
Poniżej jest inny 'widok tramwajowy', z nie tak odległej przeszłości. To oczywiście z mojego punktu widzenia, bo czas tak szybko mknie, że np. pokolenie osób około trzydziestki, (a więc dorosłych ludzi), nie oglądało takich widoków...
Na starym zdjęciu, tramwaj jadący z ulicy Dworcowej w Zygmunta Augusta, tuż przed 'przystankiem końcowym'.


Załączniki:
D x Za B .jpg
D x Za B .jpg [ 182.13 KiB | Przeglądany 1439 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 15 maja 2022, 05:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Jakiś miesiąc temu, w bliskości urodzin miasta, dotarła do mnie informacja, że Biblioteka miejska szykuje wystawę starych zdjęć, map i tym podobnych. 19-stego kwietnia, po informacji w radiu o otwarciu wystawy, pojechałem na Długą. Tam nic o tym nie wiedzieli i 'odesłali mnie' na Stary Rynek. A tam... to samo, lecz wskazali adres Długiej...
Tym razem, w sali była jeszcze jedna osoba, która coś wiedziała. Proszę wejść środkowymi drzwiami, tam to jest - usłyszałem. Wszedłem, po chwili byłem na klatce schodowej, a tam na ścianach wisiały zapowiedziane zdjęcia... Jest dobrze, pomyślałem i zastanawiałem się, jakie rewelacje będą wisiały w sali wystawowej... Zainteresowały mnie trzy fotografie z klatki schodowej. Do tego stopnia, że telefonem zrobiłem im skromne zdjęcia. Schodząc już w dół, zerkałem na boki szukając pokoju z wystawą... W końcu kogoś tam spytałem... - "Nie ma żadnej sali wystawowej, jest tylko to, co tu widać na schodach" - usłyszałem. Trochę mnie to rozczarowało, bo na pewno są ukryte w ich zbiorach swoiste, lokalne perełki.

Jedna z fotografii, która mnie tam zainteresowała, pokazywała Plac Poznański, w nie znanym mi ujęciu i Wam pewne też. Dotąd nie napotkałem takiego w sieci, forach itp. Widok jest z 'wysokości', (zapewne z okna jednego z rozebranych domów). Taka perspektywa, utrudnia złożenie zestawu...
No i tak ostatecznie to wyszło. 8-)


Załączniki:
PP DLS B .jpg
PP DLS B .jpg [ 190.91 KiB | Przeglądany 1387 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 981 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 50  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group