Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 08:33

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: piątek, 28 lut 2014, 22:56 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
GrapHite pisze:
Marcinie: zmniejszając rozdzielczość zdjęcia do 800x600 przekracza ono 200kb, więc nie można dodać jako załącznik :( Czy wielkość pliku (nie rozdzielczość) można ustawić?

Ja jak tak mam to wpisuję np 750x550 i już nie przekracza 200kb,korzystam z image resizer.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: piątek, 28 lut 2014, 23:22 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
głównie chodzi mi o to, że zdjęcia na forum muszę osobno zmniejszać. Przyjąłem wszędzie standard na inne fora i strony 800x600, wyjątek to mój blog gdzie wrzucam 1000x800. Zdjęcia na nasze forum muszę zmniejszać też inaczej...

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: sobota, 1 mar 2014, 00:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Ja od czasu jak zadałem pytanie i Krajan opisał program Irfanview, korzystam z tego i moje zdjęcia mają zawsze duży wymiar zgodny z limitem i zawsze około 199 kb i robi się to samo i seryjnie. A kiedyś były mniejsze i każde nieco innej wielkości. Polecam instrukcję Krajana z poprzedniej strony. Wcześniej używałem narzędzi systemowych Windowsa, co powodowało nadmierne zmniejszanie zdjęć, żeby zachować limit wielkości pliku i nie pozwalało na dostosowywanie zdjęć seriami. Pewnymi mankamentami jest brak funkcji "autokorekta" dla jakości zdjęć występującej w programie systemowym (może jest jakieś obejście, ale nie mam czasu analizować) i niewykorzystywanie przez Infraview opcji zapisywania w "ostatnio używane". Ale to dotyczy tylko uciążliwości obsługi, a nie efektu.
Polecam dokładne przeczytanie instrukcji Krajana.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: sobota, 1 mar 2014, 09:25 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
A ja korzystam chyba z najprostszego narzędzia windows - trzeba je tylko samemu ściągnąć i zainstalować (jest bezpłatne).
Chodzi mi o ImageResizer (for windows).
Jak już go zainstalujemy to obróbka zdjęć wygląda w następujący sposób:
- zdjęcia, które chcemy pomniejszyć po prostu zaznaczam w danym katalogu (jedno lub kilka-kilkanaście na raz)
- klikam na nich prawym klawiszem myszki i z rozwijanej listy (tam gdzie jest kopiuj, wklej itp) wybieram Resize pictures
- pojawia się okienko, w którym mam do wyboru cztery zdefiniowane wielkości zdjęcia oraz jedno, w którym sam wybieram wielkość fotki (osobiście korzystam właśnie z tego wpisując 800x600)
- wciskam przycisk resize i po sprawie

Wcześniej można również w tym samym okienku ustawić, czy chcemy aby zamieniło oryginalne zdjęcia, czy też nie. Jeśli wybierzemy, że nie, to w tej samej lokalizacji co oryginały fotek pojawią się też ich pomniejszone kopie z rozszerzoną nazwą o wielkość zdjęcia.
Ja korzystam z pierwszej opcji, przy czym wcześniej kopiuję fotki, które chcę pomniejszyć do nowego katalogu na pulpit - w ten sposób łatwiej mi potem wrzucić je na forum z jednej lokalizacji.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: sobota, 1 mar 2014, 11:53 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Marcin: wiadomo jak to działa.
Może moje zdjęcia "ważą" więcej niż wasze :?

Marcin: ograniczenie 200kb jest stałe czy można zmienić?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: sobota, 1 mar 2014, 12:23 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Można zmienić ale tak jak pisałem nie chcemy tego robić.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: niedziela, 20 gru 2015, 14:31 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 7 gru 2011, 22:12
Posty: 107
Może ktoś napisać jak szybko zmniejszyć zdjęcie do 800x800 i 200 KB z akceptowalną jakością i w rozsądnym czasie, za pomocą darmowego, ogólnodostępnego programu?


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: niedziela, 20 gru 2015, 14:39 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Dziki_Koziol pisze:
Może ktoś napisać jak szybko zmniejszyć zdjęcie do 800x800 i 200 KB z akceptowalną jakością i w rozsądnym czasie, za pomocą darmowego, ogólnodostępnego programu?


Jeden ze sposobów:
Cytuj:
A ja korzystam chyba z najprostszego narzędzia windows - trzeba je tylko samemu ściągnąć i zainstalować (jest bezpłatne).
Chodzi mi o ImageResizer (for windows).
Jak już go zainstalujemy to obróbka zdjęć wygląda w następujący sposób:
- zdjęcia, które chcemy pomniejszyć po prostu zaznaczam w danym katalogu (jedno lub kilka-kilkanaście na raz)
- klikam na nich prawym klawiszem myszki i z rozwijanej listy (tam gdzie jest kopiuj, wklej itp) wybieram Resize pictures
- pojawia się okienko, w którym mam do wyboru cztery zdefiniowane wielkości zdjęcia oraz jedno, w którym sam wybieram wielkość fotki (osobiście korzystam właśnie z tego wpisując 800x600)
- wciskam przycisk resize i po sprawie

Wcześniej można również w tym samym okienku ustawić, czy chcemy aby zamieniło oryginalne zdjęcia, czy też nie. Jeśli wybierzemy, że nie, to w tej samej lokalizacji co oryginały fotek pojawią się też ich pomniejszone kopie z rozszerzoną nazwą o wielkość zdjęcia.
Ja korzystam z pierwszej opcji, przy czym wcześniej kopiuję fotki, które chcę pomniejszyć do nowego katalogu na pulpit - w ten sposób łatwiej mi potem wrzucić je na forum z jednej lokalizacji.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: sobota, 2 sty 2016, 04:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dziki_Koziol pisze:
Może ktoś napisać jak szybko zmniejszyć zdjęcie do 800x800 i 200 KB z akceptowalną jakością i w rozsądnym czasie, za pomocą darmowego, ogólnodostępnego programu?


^^^
Dla tych, którzy do tej pory nie za bardzo wiedzą jak to szybko zrobić, przygotowałem taką 'instrukcję'.

(Krok pierwszy)
Oglądane właśnie zdjęcie na kompie, należy zmniejszyć klikając w miejscu '1', a potem 'na oko', przesuwając ramkę w pokazanym, (albo podobnym), miejscu, zmniejszyć go do oczekiwanego rozmiaru. Potem nadusić klawisz 'print screen', otworzyć 'Painta" i pozycją 'Edytuj' wrzucić do niego obraz.

(Krok drugi)
1. Zaraz gdy w pancie pojawi się 'zrzut', złapać kursorem ten narożnik i przeciągnąć go do narożnika okna painta.
2. Najechać kursorem na przeciwległy narożnik i zobaczyć pokazywany rozmiar. Jeśli nie jest taki jakiego oczekiwaliśmy, należy powtórzyć czynność zmiany rozmiaru 'na oko' (z pierwszego kroku)
3,4. Po uzyskaniu oczekiwanego rozmiaru, klikamy na 'Obraz', potem 'Atrybuty' i wpisujemy wymiar który utworzyliśmy, (pamiętając by był w 'pikslach')
5,6. Potem już tylko należy obraz zapisać, nadając mu 'nazwę' i rodzaj (JPEG)


Jest to bardzo szybki sposób. Opis tego zajął mi trzy krotnie więcej czasu, od zrobienia 'obrazków instrukcji'. Paint również 'wyszczupla', - 'ważą' one po 91kB. Rozmiar dałem 730x545, choć kursor pokazywał 732 x 547. 'Przycinamy' jak nam pasuje. :D


Załączniki:
ZM3.JPG
ZM3.JPG [ 84.6 KiB | Przeglądany 6414 razy ]
ZM4.JPG
ZM4.JPG [ 91.36 KiB | Przeglądany 6414 razy ]
Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: środa, 6 sty 2016, 19:11 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 7 gru 2011, 22:12
Posty: 107
Mój Paint w Win10 wygląda inaczej. Nie mam czasu obecnie żeby skonfigurować wygląd menu. Ten programik, którego używam jest jeszcze szybszy. Wadą jest, że 100 kb to jakość lipa. :(


Załączniki:
paint.jpg
paint.jpg [ 22.53 KiB | Przeglądany 6354 razy ]
Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: środa, 6 sty 2016, 20:12 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5892
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Tak jak pisałem wcześniej najprostszy i najszybszy sposób to Image Resizer for Windows.
Program jest darmowy i dostępny na wszystkie wersje windows.
Po zainstalowaniu:

1. Odszukuję na swoim komputerze (pulpit lub dowolny katalog) interesujące mnie zdjęcia
2. zaznaczam zdjęcie lub zdjęcia, które chcę zmniejszyć
3. Klikam na zaznaczonych fotkach prawym klawiszem (Przykład 1) i wybieram Resize Pictures - tak samo jakbym chciał je np. skopiować
4. Pojawia się okienko, w którym mogę między innymi (Przykład 2):
- wybrać cztery z góry zdefiniowane rozmiary lub określić własny interesujący mnie rozmiar (ja dla potrzeb forum mam wpisane 800x800 - tym samym zawsze nie
zależnie od tego czy zdjęcie jest w poziomie, czy w pionie jego dłuższa krawędź zmniejszona jest do wymaganego rozmiaru)
- zaznaczyć (okienko w przykładzie na niebiesko), czy ma być zmienione oryginalne zdjęcie, czy utworzona zmniejszona kopia. W przykładzie 3 widać utworzone kopie - nie zaznaczyłem tego okienka.

Cała operacja trwała kilka sekund. Przy większej ilości zdjęć - powiedzmy 100 może trwać do kilku minut.
W mojej ocenie zdjęcia nie tracą na jakości.


Załączniki:
Przykład1.jpg
Przykład1.jpg [ 110.25 KiB | Przeglądany 6345 razy ]
Przykład 2.jpg
Przykład 2.jpg [ 65.41 KiB | Przeglądany 6345 razy ]
Przykład 3.jpg
Przykład 3.jpg [ 83.63 KiB | Przeglądany 6345 razy ]
Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: wtorek, 6 gru 2016, 20:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
Dziki_Koziol pisze:
Mój Paint w Win10 wygląda inaczej. Nie mam czasu obecnie żeby skonfigurować wygląd menu. Ten programik, którego używam jest jeszcze szybszy. Wadą jest, że 100 kb to jakość lipa. :(


^^^ W 'laptoku' mam chyba tego samego painta. Będę musiał się go nauczyć. Właśnie znalazłem sposób na zamianę wymiaru obrazu. (Może robi się to w prostszy sposób) Na wklejonym, całym screenie, zaznaczam ramką konkretny obraz i przenoszę go do drugiego, nowo otwartego painta. Tam pojawi się wybrane zdjęcie,(lub jego zaznaczony obszar), bez dodatków czy ramki. To tyle na początek. ;)


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: czwartek, 8 gru 2016, 19:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
^^^ Doszedłem już do tego, jak tam 'zmniejszać' zdjęcia. Poniżej jest opis. Wyświetlane na ekranie zdjęcie, można doprowadzić do przypuszczalnie oczekiwanego rozmiaru, 'hebelkiem', który pokarze się po najechaniu na znak powiększania - strzałka czerwona. Potem robimy 'printscreena' i wklejamy do tego 'nieszczęsnego' painta. Gruba strzałka zielona pokazuje następny krok, czyli zmianę rozmiaru obrazu (całości). Pokarze się tabelka, w której wpiszemy żądany wymiar (musimy zaznaczyć piksle - druga zielona strzałka), np 800X...- pionowy pokarze się automatycznie. Żeby zmienić rozmiar samego zdjęcia, najeżdżamy na żółty prostokąt i wybieramy 'zaznaczenia prostokątne'. Niebieska przerywana linia pokazuje zaznaczenie 'obwodu' zdjęcia. Potem juz tylko klikamy w 'przytnij' i w tym momencie zostanie samo zdjęcie. Pozostanie tylko zapisać je. Pamiętać trzeba o zaznaczeniu 'jpeg'


Załączniki:
przycinanie.jpg
przycinanie.jpg [ 154.92 KiB | Przeglądany 5268 razy ]
Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group