Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 20:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 28 sty 2024, 10:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
System zwany czasem "miasto- gąbka". Nie wiem czy to jest absurd, ale otworzyłem ten wątek jako miejsce dyskusji, gdyż często spotykam się z takim zdaniem, że jest to bezsensowne utopienie (raczej zakopanie w ziemi) setek milionów. Powstaje 38 wielkich zbiorników, ogromne koszty, rozryte miasto, wielki bałagan. Czy to ma jakiś sens ekonomiczny i logiczny przy wielu inny potrzebach, jak choćby dotyczących widocznego kalectwa naszego miasta jakim jest jego fatalny układ komunikacyjny, brak utwardzenia wielu ulic osiedlowych itp.?
Sam nie mam jeszcze określonego zdania, próbuję zrozumieć. W mieście nigdy nie było podtopień związanych z opadami. Nie ma problemu z wodą do podlewania, bo jest ujęcie podziemne i ujęcie z Brdy na Czyżówku i rzeka płynąca przez miasto, do której wszędzie te wody można odprowadzić. Zastanawiam się nad kosztami utrzymania: pompy, jakieś układy do podlewania, czyszczenie szlamów, osadów. No i finansowanie, koszty spłaty. Czy to jest do udźwignięcia?

Poniżej link do artykułu objaśniającego działanie i sens tworzenia systemu:
https://bydgoszczinformuje.pl/inwestycj ... ydgoszczy/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 30 sty 2024, 12:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Mamy od lat, mniejsze opady deszczu niż kiedyś. Długotrwałe zalanie miasta raczej nam nie grozi. Choć zdarzało się, że po obfitych opadach można było po ulicach 'pływać kajakiem'... (Przypomina mi się taki 'obrazek z ulicy chyba Glinki). Bardziej obstawiałbym chęć gromadzenia wody do... podlewania zieleni miejskiej (?). Ale czy ta 'deszczówka będzie czysta? Bo te zbiorniki są zapewne połączone instalacją deszczową... W tamtym roku jechałem autobusem, który zatrzymał się przy przystanku Astoria. I w tym momencie wyjechał z obiektu gość, jadący 'myjką do posadzki', zatrzymał się nad pokrywą studzienki, (może deszczowej), i spuścił do niej, całą jej zawartość 'brudnej wody', (może z chemikaliami)... Widziałem podobne sytuacje w innych miejscach... Więc trudno powiedzieć, czy zgromadzona woda 'do podlewania', wciąż będzie 'czystą deszczówką'... A poniżej na fotkach, inne dawne zalane ulice: Jagiellońska i 3-go maja.


Załączniki:
jelcz.JPG
jelcz.JPG [ 54.77 KiB | Przeglądany 699 razy ]
woda.JPG
woda.JPG [ 75.64 KiB | Przeglądany 699 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 31 sty 2024, 08:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Ta kamienica to jest Toruńska 4?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 31 sty 2024, 21:21 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Poczekajmy jak będzie cała inwestycja zakończona.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 1 lut 2024, 09:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Maciej pisze:
Ta kamienica to jest Toruńska 4?


Jagiellońska 48


Załączniki:
J 48.jpg
J 48.jpg [ 158.08 KiB | Przeglądany 662 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 lut 2024, 13:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Cytat: "Nie będzie podtopień i to jest coś o czym jeszcze rzadko mówimy, że to jest coś za coś. Cena jest ogromna, w skali całego miasta to są potencjalne straty w wyniku zmian klimatycznych są nawalne deszcze i te deszcze powodują i podtopienia, i zalania, po wykonaniu retencji będzie ich zdecydowanie mniej, a i kierowcy będą poruszać się po wyremontowanych drogach – zapewnia Marek Jankowiak, rzecznik prasowy MWiK w Bydgoszczy".
Jakby ktoś słuchający tej wypowiedzi właśnie wrócił po 30 latach z Marsa, to pomyślałby, że tu jest kraina bagien, powodzi w których giną dziesiątki ludzi, więc muszą wydać przynajmniej 258 mln zł na obronienie się przed tym.
Dla mnie to ten Jankowiak prawi tu jak bajkopisarz. Ale świat urzędników żyje swoim życiem. Oni to "łykają", żeby pseudoekolodzy na nich krzywo nie spojrzeli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 6 lut 2024, 21:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
BYDZIAK 1958 pisze:
Maciej pisze:
Ta kamienica to jest Toruńska 4?


Jagiellońska 48


Dziękuję, wolałem się upewnić choć podobieństwo jest duże :1

jaras pisze:
Poczekajmy jak będzie cała inwestycja zakończona.


Wydaje mi się, że odpowiedź to poznamy za 10-20 lat. Znane będą koszty amortyzacji (nie daję wiary w rzetelność ich oceny z perspektywy kolejnej dekady) i realnego wykorzystania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 9 lut 2024, 12:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Tylko jak ustalić kryteria oceny zwrotu inwestycji? Jeśli będą dwie kałuże mniej w ciągu 20 lat to ile to jest warte?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group