Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:43

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 15 gru 2017, 13:59 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
To jest chyba najbardziej odpowiedni dział dla tego pomysłu:

„Dwóch bydgoskich radnych Prawa i Sprawiedliwości zaproponowało zabezpieczenie w miejskiej kasie środków na przygotowanie koncepcji odbudowy Zamku Bydgoskiego z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Jak uważają, dzięki niemu Bydgoszcz stałaby się znacznie bardziej atrakcyjna pod względem turystycznym.
Prace nad przyszłorocznym budżetem wchodzą w decydującą fazę i dla radnych Szymona Roga i Jarosława Wenderlicha stały się okazją do nawiązania do planów Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS kilka miesięcy temu podczas zjazdu partii w Przysusze zapowiedział bowiem ambitny plan odbudowy zamków Kazimierza Wielkiego. Rajcy zaproponowali więc, żeby rozpocząć przygotowanie koncepcji budowlano-architektonicznej bydgoskiej warowni. Ich zdaniem w przyszłym roku można przeznaczyć na ten cel 300 tys. zł, a w dwóch kolejnych latach po 15 mln zł.
– Taki zamek byłby ogromną atrakcją turystyczną. Nie ma znaczenia, że będzie nowy. Byłem w tym roku w Katalonii i widziałem, jak wielką popularnością cieszył się tam zamek wybudowany w XX wieku. Podobnie na Białorusi, gdzie ostatnio rekonstruuje się zamki – dodaje radny Wenderlich. – Wiem, że nasz pomysł już się spodobał wielu osobom i zwłaszcza dzieci chciałyby mieć w mieście zamek. Wiem też, że są już pierwsi malkontenci. Jednak mam nadzieję, że kiedy zamek powstanie, to i oni będą go chętnie odwiedzać.
(…)”.
https://kujawsko-pomorskie.onet.pl/radn ... zy/2ln6ptv


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 15 gru 2017, 14:22 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Nie interesują się w ogóle ratowaniem zabytków, które mamy, a marzy im się zamek. Jakby kasy nie było na co wydawać. Widać kiełbasa wyborcza już zaczyna krążyć...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 15 gru 2017, 14:49 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Otóż to, Ewing.

A pomysłodawcom dedykuję opinię socjologa kultury i sztuki prof. UAM Marka Krajewskiego, którą wyraził przy okazji odbudowy Zamku Królewskiego na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu:
-„Jestem przeciwny rekonstrukcjom na siłę, prowadzącym do stworzenia kolejnej atrapy, dekoracji symulującej historyczność. (…). Tendencja jest taka, by próbować odtwarzać to, co było dawniej. Ale po co? Świat wokół nas się zmienia, żyjemy inaczej, kolejne pokolenia muszą zostawiać po sobie jakiś ślad. My chcemy być pokoleniem atrap i dekoracji? Czy nie mamy nic innego do zaoferowania, niż rekonstruowanie dawnej świetności?”.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 gru 2017, 21:37 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
O ile dobrze Was rozumiem , taka rekonstrukcja i inwestycja jest wg. Was zbędna ...
To idąc tym tokiem rozumowania , rekonstrukcja kościoła pojezuickiego na Starym Rynku , ewentualna odbudowa teatru i obiecanego już kiedyś "Galeriowca" również nie mam sensu ?

Wg. mnie , taki obiekt na pewno byłby murowaną atrakcją naszego miasta . Nie ważne, że wybudowany współcześnie ! Ważne , że w kontekście historycznym i lokalizacyjnym .
... i chociażby tylko j e d e n element , tylko j e d n a cegiełka pochodząca z pierwotnych murów tego zamku była w wmurowana w nowym zamku ....WARTO !

Mówienie o rekonstrukcja "na siłę " w odniesieniu do bydgoskich realiów nie ma sensu. Pan prof. miał na myśli realia poznańskie , krakowskie ...
W Bydgoszczy zabytki które istnieją i tak traktuje się , jak 5 koło u wozu budżetu miejskiego. Z tymi nieoficjalnymi jest jeszcze gorzej.
Nie dają kasy na ratowanie zabytków, fakt ale skoro chcą dać na zamek, to niby ...dlaczego NIE !

Możecie powiedzieć ...dlaczego nie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 gru 2017, 22:28 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 7 gru 2011, 22:12
Posty: 107
Ale jak, zamek? Powiem tak, to jak z ViS-em z Radomia, podobno wypuszczą ponownie ileś tam egzemplarzy za podobno około 4k. Kupujesz przestarzały pistolet, bez wartości kolekcjonerskiej, a za tą kasę, masz lipnej jakości "niemca" ale z końca wojny, co wybierasz? Odbudowa zamku, w dzisiejszych czasach, trąca odpustem i disco polo... :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 gru 2017, 22:43 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
.. a jaki masz inny wybór ?
Zamiast zamku ..." Co " proponujesz ?
Może ma zostać tak jak było ?
Setki tandetnych , ulicznych lampek i świecidełek ( zamiast zadbanych zabytków ) nie trąci tandetą ?

Odrestaurowany zamek trąci Tobie odpustem ?
...a odbudowany np. Teatr Miejski , czym Tobie trąci ? disco polo ?
Wolę nie pytać , czym może Tobie trącić kościół pojezuicki ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 05:26 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
AERO

Rzecz w tym, że w przypadku zamku bydgoskiego nie możemy mówić o jego rekonstrukcji, czy też restauracji.

Dlaczego?

Rekonstrukcja polega na odtworzeniu obiektu budowlanego na podstawie jego pierwowzoru, zachowanych planów, projektów, fotografii lub szkiców.

Restauracja jest zespołem działań zmierzających do przywrócenia uszkodzonej lub zmienionej budowli jej dawniejszej formy architektonicznej, wartości artystycznej i użytkowej. Prace restauratorskie przeprowadzane są na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych w postaci planów, zdjęć itp. z użyciem oryginalnych detali i zachowaniem ocalałych fragmentów budowli.

Czym dziś (poza sztychem Dahlbergha z 1657 r. przedstawiającym już częściowo zniszczony wybuchem min zamek) dysponujemy?
Pomijam jego makietę (tą przy mBanku), która swobodnie odnosi się do danych archeologicznych.

A niech tak za jakiś czas się okaże, że zamek jednak wyglądał inaczej?
Czy wtedy cegła po cegle rozbierzemy obecną kreację zamku i w imię prawdy historycznej dokonamy jego rekonstrukcji we właściwym kształcie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 07:41 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 sie 2012, 16:14
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśne
Szkoda kasy na ten zamek, pierzeja rynku też mi nie pasuje, bo zmniejszy i tak mały stary rynek ratujmy lepiej już to co stoi i niszczeje i wpuśćmy życie do tego miasta. Wieczorami śródmieście zamiera, latem atrakcją jest wyspa młyńska może młyny rothera w ciekawej aranżacji będą atrakcją i wizytówką naszego miasta. Tak samo można ożywić śluzy, kompleks DAG i tym przyciągać turystów. Większość polaków woli odwiedzić Toruń z jego autentyczną starówką niż naszą nowoczesną secesję. Wykorzystajmy już to co jest niż pompujmy kasę w coś co nie będzie autentyczne. Lepiej wydać kasę na kreowanie ciekawych form spędzenia wolnego czasu wokół tego co mamy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:27 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Wlodi

Dlatego , że własnie tak myślisz ...
...
Cytuj:
Większość polaków woli odwiedzić Toruń z jego autentyczną starówką niż naszą


Chcę tylko Tobie uświadomić , że nasze miasto jest w posiadaniu autentycznej secesji a nie sztucznej.
Bydgoski zamek , nie był i nie będzie (nawet jeśli będzie ) obiektem secesyjnym .

...
Cytuj:
Szkoda kasy na ten zamek, pierzeja rynku też mi nie pasuje

..ani Galeriowiec , ani Teatr Miejski ..

Pasuje Tobie natomiast ..
..
Cytuj:
Lepiej wydać kasę na kreowanie ciekawych form spędzenia wolnego czasu wokół tego co mamy.


wlodi

Dla przypomnienia ;
To jest strona głównie dla MIŁOŚNIKÓW ZABYTKÓW NASZEGO MIASTA.

Kreowanie innych form niż wspomniane , znajdziesz na innych bydgoskich stronach.


Swoją drogą zastanawiam się , jak tu trafiłeś ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:28 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
szesnasty

Daruj sobie ten wykład !

Wszyscy dokładnie zdajemy sobie z tego sprawę >


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 13:46 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Zadałeś pytanie:

AERO pisze:
(...)
Nie dają kasy na ratowanie zabytków, fakt ale skoro chcą dać na zamek, to niby ...dlaczego NIE !
Możecie powiedzieć ...dlaczego nie ?

... a ja na nie odpowiedziałem i uzasadniłem, dlaczego nie chcę takiego zamku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 18:31 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
szesnasty

Zakładając ten wątek , na samym jego początku napisałeś :

..."
Cytuj:
To jest chyba najbardziej odpowiedni dział dla tego pomysłu:


Już tym pierwszym zdaniem , odpowiedziałeś czy określiłeś swój stosunek do tego pomysłu !

Zakładając hipotetycznie , że jest kasa na rekonstrukcję zamku ...TYLKO na rekonstrukcję zamku i na nic INNEGO !
Hipotetycznie oczywiście ...To Ty nie chcesz takiego obiektu w Bydgoszczy i nawet to uzasadniasz .

W takim przypadku , wyłącznie w takim , umieszczenie tego wątku w dziale "BYDGOSKIE ABSURDY " jest WYJĄTKOWO TRAFIONE !
Chcą dać fundusze na rekonstrukcję wyjątkowego obiektu , a niektórzy Bydgoszczanie TEGO NIE CHCĄ !!!

Nie było mnie tu kilka m-cy, ale niektórzy chyba zdążyli zmutować .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 21:08 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 2 lip 2014, 22:02
Posty: 33
AERO pisze:
Zakładając hipotetycznie , że jest kasa na rekonstrukcję zamku ...TYLKO na rekonstrukcję zamku i na nic INNEGO!
Hipotetycznie oczywiście ...To Ty nie chcesz takiego obiektu w Bydgoszczy i nawet to uzasadniasz.


I nie jest jedyny. Fałszywa rekonstrukcja bo na słabych podstawach, złudna rewitalizacja, niszczenie obecnej tkanki miejskiej.

Cytuj:
rekonstrukcję wyjątkowego obiektu


W jakim sensie wyjątkowego? Śmiem podejrzewać, że między Łabą a Bugiem było takich zamków kilkaset. Dla naszego miasta bardziej przełomowe byłoby zagospodarowanie górnego poziomu dworca PKP.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 22:52 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Cytuj:
Fałszywa rekonstrukcja bo na słabych podstawach, złudna rewitalizacja, niszczenie obecnej tkanki miejskiej.


.... " niszczenie tkanki miejskiej " :twisted:

W miejscu gdzie stał zamek , jest m\innym....peerelowskie przedszkole !
W miejscu gdzie był kościół pojezuicki ..trawnik !
W miejscu Teatru ...skwer !
W miejscu Galeriowca ...ziejąca pustka ( po całej Wenecji Bydgoskiej ) !

Wątek idealnie pasuje do działu "BYDGOSKIE ABSURDY " .

Po coż nam fontanna Potop ?
Po co rewitalizowano śluzy miejskie ?
Po co odbudowano pierzeję wsch. ul Mostowej , most i ul. Jatki ?


Wstyd mi za Was !!!


zgroza

Cytuj:
W jakim sensie wyjątkowego?


O zgrozo ! Nie wiesz ? Wyjątkowego dla mojego miasta ...
Mojego... NIE Twojego !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 gru 2017, 23:15 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
A co most i pierzeja mostowej mają wspólnego z zabytkami? Zwłaszcza to ostatnie z finansowych pobudek bez jakichkolwiek historycznych nawiązać i przy zniszczeniu piwnic, które można było wyeksponować. Aero wybacz ale zbyt emocjonalnie do tego podchodzisz :)
Dla mnie budowa takiego tworu w tym miejscu nie ma sensu bez otoczenia, które powinno mu towarzyszyć, a w tym miejscu jest to nie wykonalne. Poza tym jaka miałaby być jego funkcja? Muzeum z wymyślonymi wnętrzami? Kolejny hotel, czy w formie centrum handlowego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 gru 2017, 00:00 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Ewing

W sprawie ewentualnej , hipotetycznej odbudowie , rekonstrukcji Teatru Miejskiego , pierzei zachodniej Starego Rynku , Wenecji Bydgoskiej masz podobne zdanie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 gru 2017, 08:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Ty się za to AREO nic nie zmieniłeś :D

Mi powiedzmy jest obojętne czy wybudują (bo ja bym takiego słowa używał) ten zamek czy nie, tzn. podchodzę do tego bez emocjonalnie z prostego powodu - nie będzie na to funduszy. Jedyna moja obawa jest taka, że znajdą się jakieś ćwierć środki i wybudują taki bubel, że będzie z tego śmiech na cały kraj. A to, patrząc na ludzi zabierających się do tego, jest niestety trochę możliwe.

Zwykła kiełbasa wyborcza, której na rynku pojawiać się będzie więcej i więcej, szczególnie w naszym mieście gdzie będzie się musiała władza sporo napocić aby przejąć stołki w UM.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 gru 2017, 20:18 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 2 lip 2014, 22:02
Posty: 33
AERO pisze:
Cytuj:
Fałszywa rekonstrukcja bo na słabych podstawach, złudna rewitalizacja, niszczenie obecnej tkanki miejskiej.



Po co odbudowano pierzeję wsch. ul Mostowej , most i ul. Jatki ?



A po to, żeby zarobić pieniądze. Wschodnia pierzeja Mostowej ma zerową wartość poznawczą. jest paskudna estetycznie oraz zniszczyła ulicę Mostową zmieniając ją w wąską kiszkę. A także, o ile się nie mylę, w jatkach nigdy nie serwowano surowej ryby.

Nasze miasto, moim zdaniem, potrzebowałoby następujących inwestycji:
- park na terenie Befany
- ochrona resztek dziedzictwa przemysłowego (remont, może być jako lofty, fabryki Jutrzenki na Warmińskiego w pierwszej kolejności)
- remont Pomorzanina
- powrót handlu i usług do Jedynaka
- strefa piesza na Focha
- bulwary od dawnej Fabryki Mebli do dworca PKP
- ponowne zasiedlenie dawnej dyrekcji kolei państwowych

Tymczasem ostatnią rozsądną i ładną inwestycją w centrum były "nowe spichrze" i Przechodzący przez rzekę.
W międzyczasie mamy wspaniałe inwestycje typu:
- najpiękniejszy parking wielopoziomowy na zachód od Jeniseju
- Mostowa j.w.
- walnięcie klocka w miejsce pętli na Placu Kościeleckich
- zniszczenie dawnej drukarni
- zupełnie niefunkcjonalny dworzec
- paskudny hotel przy Bernardyńskiej.

Zamek jest nam potrzebny jak siadanie na jeżozwierzu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 gru 2017, 23:31 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
W kontekście wszystkich Waszych wpisów , mam 2 pytania :

Czy rekonstrukcja pomnika Potop , odbudowa śluz miejskich , Wyspy Młyńskiej i ul. Mostowej była potrzebna temu miastu , czy nie ?

Czy pomysł hipotetycznej odbudowy , rekonstrukcji Teatru Miejskiego , pierzei zachodniej Starego Rynku , Wenecji Bydgoskiej , czy np . śluzy przy ul . A. Grottgera ma wg. Was jakikolwiek sens , czy nie ?

Może podobnie jak hipotetyczny
Cytuj:
Zamek jest nam potrzebny jak siadanie na jeżozwierzu.
?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 gru 2017, 17:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 10 lis 2014, 19:23
Posty: 2
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wróćmy do tematu ZBUDOWANIA zamku. Jak dla mnie temat od razu do zamknięcia.
Ci dwaj panowie, za przeproszeniem radni robią tylko szum wokół własnych osobliwości i podejrzewam, że zaproponują pewną parę prezydencką w witrażach tego zamku.
Zadajcie im 4 proste pytania.

1. Kto zapłaci za projekt i budowę?
2. Czy i jak zamek będzie pasować do otoczenia?
3. Co ciekawego miałoby być w tym zamku, co przyciągnie mieszkańców, turystów i rozsławi Bydgoszcz na cała Polskę i Europę?
4. Kto zapłaci za utrzymanie zamku na kolejne lata?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group