Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 19:37

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: piątek, 30 sie 2019, 17:12 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
w połowie września odbędzie się wizja lokalna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 30 sie 2019, 23:36 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
O matko i bosko.

Podstawową czynność (wizję lokalną/oględziny) przeprowadzą po ponad 5 miesiącach od dnia wszczęcia postępowania?

Aż chciałoby się sprawdzić (na postawie akt postępowania) WKZ:
- co przez 5 miesięcy robił i zrobił w tej sprawie,
- czy, czym jest uzasadnione przekroczenie o 3 miesiące podstawowego ustawowego terminu na przeprowadzenie postępowania (poprzez sprawdzenie czynności, krok po kroku).

Nie rezygnowałbym -ważne (!)- z uczestniczenia w wizji lokalnej/oględzinach dźwigu.

Gdybyście zechcieli (bo brak czasu, itp), chętnie pomogę.
Ale ... niezbędne będzie udzielenie mi pełnomocnictwa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 13 wrz 2019, 19:11 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Dziś rano odbyła się wizja lokalna.
Wszystko wskazuje na to, że dźwig zostanie wpisany do rejestru zabytków :)
Jak tylko otrzymamy decyzję damy znać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 17 wrz 2019, 07:52 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jest i Maciejowa wzmianka w Gazecie :)

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz ... bytek.html

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 paź 2019, 07:18 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Miło nam poinformować, że właśnie trafiła na nasze ręce pozytywna decyzja o wpisaniu dźwigu bramowego do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego
:D :D :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 31 paź 2019, 08:48 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
Ewing pisze:
Miło nam poinformować, że właśnie trafiła na nasze ręce pozytywna decyzja o wpisaniu dźwigu bramowego do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego
:D :D :D


Pozostaje więc pogratulować zaangażowania, determinacji dla członków Stowarzyszenia oraz osób, które się w tę akcję włączyły :1 Takie momenty napędzają do dalszego działania i pokazują, że warto walczyć. Szkoda tylko, że angażować się muszą w takie akcje społecznicy, poświęcający własny czas i środki, a osoby i instytucje, które właściwie w przepisach są do tego zobligowane lub którym powinno zależeć na zachowaniu historycznych urządzeń czy budowli ,często jedynie pozorują działania, a biorą za to (często niemałe) pieniądze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 lis 2019, 14:16 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kolejny artykuł Macieja :)

https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz ... rects=true

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 lis 2019, 17:24 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
O kurde.
Gratuluję sukcesu i dziękuję :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 lis 2019, 17:32 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cała treść dla tych, którzy nie mają dostępu




Dźwig bramowy przy dworcu Bydgoszcz Główna uznany za zabytek. Zasługa pasjonatów


Miłośnicy historii Bydgoszczy dopięli swego - dźwig bramowy z przełomu XIX i XX w., który stoi przy wejściu do Pesy nieopodal głównego dworca kolejowego został wpisany do rejestru zabytków.

Taką decyzję podjął 24 października wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński. – Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się wpisać dźwig do rejestru zabytków i objąć go prawną ochroną. Jest to sukces kilku pasjonatów i osób, które wspierały nas na każdym kroku – powiedział „Wyborczej” pomysłodawca tej inicjatywy Marcin Nalewka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków „Bunkier” z Bydgoszczy. – Chciałbym w tym miejscu anonimowo podziękować Piotrowi, bez którego prawniczego wsparcia trudno byłoby cokolwiek osiągnąć. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się podjąć kolejne kroki, aby dźwig choć w części odzyskał swoją świetność i był wizytówką Bydgoszczy kojarzoną z dworcem PKP.

Historia bydgoskiego dźwigu
„Dźwig bramowy jest ostatnią pozostałością infrastruktury towarowej stacji Bydgoszcz Główna, związanej z dawną linią kolejową Królewieckiej Pruskiej Kolei Wschodniej (Königlich Preussische Ostbahn). To wartościowy obiekt stanowiący unikat w skali kraju, posiada wartość naukową, historyczną i techniczną dla dzieł inżynierskich przełomu XIX i XX w.” – czytamy m.in. w uzasadnieniu decyzji kujawsko-pomorskiego wojewódzkiego konserwatora Zabytków z Torunia.


Dźwig znajduje się przy ul. Zygmunta Augusta. Został zainstalowany ok. 1900 r. w obrębie ówczesnego placu ładowni kolejowej po wschodniej stronie dworca. „Służył do rozładunku i załadunku z wagonów na wozy i odwrotnie w układzie poziomym i pionowym. Jego wykonawcą była niemiecka firma H. Prolliusa ze Zgorzelca (H. Prollius Goerlitz), a stalowe kształtowniki konstrukcji nośnej pochodziły z huty w Burbach (dziś Nadrenia-Północna Westfalia, Niemcy). Świadczy o tym niezachowana tabliczka firmowa z czasu budowy dźwigu: „20000KGR TRAGER AFT./H. PROLLIUS. GOERLITZ” – pisze konserwator zabytków.


„Na dźwigu znajdowała się tabliczka z okresu międzywojennego bądź powojennego z oznaczeniem Polskie Koleje Państwowe. Dźwig był użytkowany do lat 70. bądź 80. ubiegłego wieku. Obie tabliczki nie zachowały się. Dźwig ma konstrukcję kratownicową o napędzie ręcznym z jednym wciągnikiem na poruszanym ręcznie otwartym wózku tocznym. Nośność dźwigu wynosiła 20 ton. Napęd wózka ze zbloczem i hakiem podwójnym rozwiązano za pomocą systemu przekładni korbowych zębatych z korbami, umieszczonych na południowym dźwigarze. Pierwotnie pod dźwigiem przebiegał tor zakończony kozłem oporowym. Konstrukcję stanowią dwie pary słupów ze stali walcowanej, nitowanych, fundamentowanych na betonowych stopach. Słupy dźwigu o wysokości 6 m zostały wykonane jako dwuteowniki usztywnione zastrzałami ceowymi w kształt krzyży św. Andrzeja. U góry słupy połączone są dwoma dwuteowymi belkami stalowymi, tworzącymi pomost nośny. Belki i słupy usztywnione są łączącymi je dwuteowymi zastrzałami. Na dźwigarach pomostu osadzone są szyny stalowe, po których toczył się wózek o ramie stalowej, nitowanej i zaopatrzonej w cztery żeliwne koła toczne z obręczami. Wózek posiada napęd łańcuchowy, pozwalający na jego przemieszczanie wzdłuż szyn pomostu. Po stronie północnej wózek hamowany jest przez dwa amortyzatory, zaś po stronie południowej funkcję hamującą spełniają zagięte do góry szyny. Wózek zaopatrzony jest w masywne zblocze z hakiem, zawieszone na łańcuchach stalowych o udźwigu 20 ton. Mechanizm napędowy wózka z hakiem zamocowany do południowych słupów, stanowi układ przekładni zębatych z dwiema korbami ręcznymi (obecnie nieistniejącymi) oraz hamulcami zapadkowymi i taśmowymi. Całość mechanizmu przykryto zadaszeniem z blachy falistej” – napisano w uzasadnieniu.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 lis 2019, 22:03 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
I jeszcze sama decyzja :)


Załączniki:
Decyzja.jpg
Decyzja.jpg [ 91.12 KiB | Przeglądany 9539 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 9 lis 2019, 06:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Brawo :1
Dla tych osób, które mniej znają nasze forum podpowiem tylko, że o tym zabytku pisaliśmy tu również w temacie 'Kolejowe relikty'.
W czasie przebudowy dworca manewrujące pojazdy, 'wytrąciły' zblocze z łańcuchów. Wygląda to szpetnie i choć ponowne ustawienie tego jest w miarę proste, żadne służby tego nie poprawiły. Trzy lata temu w tamtym temacie opisałem pewna historię:
BYDZIAK 1958 pisze:
Ponad dwa lata temu, pewien 'strażak', raczej 'ważny', poprosił mnie, (na ssc przez PM), o zgodę na wykorzystanie pewnych moich zdjęć.
Miesiąc temu przypomniałem sobie o tym i wysłałem do niego takie oto pytanie, które za chwilę zacytuję. (Myślę że to nie było zbyt naiwne, lecz po prostu szczere). Napisałem tam, że w czasie budowy nowego dworca, budowlańcy, swoim pojazdem zahaczyli o zblocze dźwignicy i pozostawili je w takim krzywym położeniu. I że do tej pory tego 'nikt nie widzi' ....
I potem spytałem - "Czy jest możliwe, by w czasie np, jakiegoś przejazdu, (w rejonie dworca), np. z akcji, podjechał tam wóz ratowniczy i 'chłopaki' np, z dachu, ustawili to zblocze? Albo w ramach ćwiczeń, wysłać tam ekipę z Ludwikowa... Mam obawy, że za jakiś czas, jakiś urzędnik widząc 'toto krzywe', jakimś podpisem skaże dźwignicę na złom... Bo jak na razie widać, brakuje we władzach miasta osób z pasją do historii."
Mija miesiąc. Nie ma odpowiedzi. Ani z adresu na jaki pisałem do pana Sylwestra, ani z PM na ssc. (Bo i tą drugą drogą też wysłałem wiadomość.)
Pewnie w końcu chyba sami zrobimy 'akcję'...


Teraz gdy obiekt jest już zabytkiem, poprawienie położenia krzywo wiszącego zblocza, to zapewne kwestia kilku dni...


Załączniki:
zblocze.JPG
zblocze.JPG [ 39.64 KiB | Przeglądany 9531 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group