Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 2 mar 2018, 21:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Raczej nic mi nie wiadomo o tym budynku. Powstał prawdopodobnie w czasie zmieniania położenia koryta Brdy, przy budowanej wtedy nowej śluzie miejskiej, czyli na początku XXw. (Na znanych mi pocztówkach z czasów śluzy trapezowej, budynku tego nie widać). Być może zleceniodawcy, zamawiającemu projekt budynku, nie podobały się zwykłe, monotonne budynki fabryczne i dlatego poprosił o projekt obiektu o oryginalnym wyglądzie, choć na chwilę przyciągającym wzrok osób będących w pobliżu. Tym bardziej, że budynek stanąć miał w miejscu dobrze widocznym. (Zdjęcie pierwsze).
Przymierzałem się do zrobienia zestawu porównawczego tego miejsca, błędnie zakładając, że obiekt widoczny na drugim zdjęciu, jest 'pozostałością po przeróbkach' tegoż budynku. Na trzecim zdjęciu, z połowy lat 90-tych XXw, wspomniany wyżej budynek, jest przysłonięty innym, być może TYM, z którego po przebudowie pozostawiono tylko parter...
To tyle na początek. Wielu z Was pewnie ma więcej informacji o tym ciekawym budynku. Wierzę że MWS, wie gdzie szukać o nim ciekawostek, którymi się pewnie z nami tutaj podzieli.


Załączniki:
zamek B.JPG
zamek B.JPG [ 62.26 KiB | Przeglądany 2610 razy ]
budynek.JPG
budynek.JPG [ 32.49 KiB | Przeglądany 2610 razy ]
dwa budynki.JPG
dwa budynki.JPG [ 57.94 KiB | Przeglądany 2610 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 3 mar 2018, 21:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Przeszedłem się tam dzisiaj. Po budynku nie ma śladu. Mało tego, to jeszcze na dodatek można odnieść wrażenie, że miejsce to jest zbyt 'ciasne'.
Początkowo myślałem że należał on do garbarni. Położenie jednak sugeruje, że mógł należeć do stoczni.


Załączniki:
miejsce.JPG
miejsce.JPG [ 45.37 KiB | Przeglądany 2576 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 5 mar 2018, 16:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Jednak chyba źle do tego podszedłem. Choć nikt tu jeszcze nic nie dopisał, to podpowiedź znalazłem na forum, w innym temacie. Maciej, prawie 5 lat temu, wstawił tam zdjęcie pracowników stoczni, z murem omawianej hali w tle. Gdyby należała do stoczni, była by widoczna jakaś brama. Natomiast na zdjęciu widać między stoczniowcami a halą, parkan, który zapewne oddzielał oba zakłady. (Stocznię i garbarnię).
Tak wtedy napisał:
Maciej Kulesza pisze:
(...)
Ten mur to nieistniejący budynek Garbarni Buchholza. W tym miejscu stoi budynek WSG


Załączniki:
stocznia MK.JPG
stocznia MK.JPG [ 76.39 KiB | Przeglądany 2544 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 5 mar 2018, 17:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
I tutaj masz rację...


Załączniki:
2018-03-04 22-49-16.jpg
2018-03-04 22-49-16.jpg [ 85.31 KiB | Przeglądany 2541 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 10 mar 2018, 08:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dla formalności, potrzebowałem jeszcze jednego ujęcia. ;)
Punktem orientacyjnym dla złapania odpowiedniego kąta, było położenie i wysokość komina kotłowni 'Dyrekcji', który pokrywał się z krawędzią muru śluzy. W obecnym widoku, 'na żywo', widać go w gałęziach drzew. Na zdjęciu wyszedł niemal niewidoczny. Przy takich porównaniach, kłopot sprawia dobranie ogniskowej. Ale i tak, po zestawieniu zdjęć, budynki się niemal pokrywają. 8-)

Swoją drogą, chyba już tajemnicą pozostanie fakt, dlaczego budynek miał być na swój sposób 'piękny', choć był tylko częścią fabryki.


Załączniki:
B hala.JPG
B hala.JPG [ 63.45 KiB | Przeglądany 2487 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group