Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 03:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 4 cze 2017, 19:52 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
To mamy przynajmniej jasność , co do miejsca.
Temat dawno temu był omawiany i analizowany na forum. W tym jednak temacie zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa ;
Domniemana hala miała być zlokalizowana pod stadionem Budowlanych ( na wys. Baraków L.O.K. ) Słyszałem o tym już w latach 70 , kiedy to jako chłopak uczęszczałam do Lokowskiej modelarni . O jej lokalizacji w tym miejscu miał świadczyć właśnie ten wlot do tunelu , odkopane zwłoki więźniów przy nieistniejącym już innym baraku i (podobno) wystające elementy wentylacji widoczne kiedyś na terenie stadionu .
Nie pamiętam , czy w tamtym wątku sprzed lat wspominaliśmy tę kwestię :?
..no i otwarta pozostaje jeszcze kwestia długości tego tunelu :?:


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: niedziela, 4 cze 2017, 22:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Co nie co, było tutaj:

viewtopic.php?f=97&t=2047&p=14544&hilit=schron+lok#p14544

Dwa pierwsze zdjęcia to właśnie schron za strzelnicą LOK.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: niedziela, 4 cze 2017, 23:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gość pisze:
Chodzi o skarpę za strzelnicą LOK. Tunel był kilkakrotnie penetrowany bardzo nieudolnie co spowodowało częściowe jego zasypanie.


Nie było żadnego zasypania. Tunel jest nie ukończony, a kurzawka zrobiła swoje.


Gość pisze:
Sam tunel nie nosi znamion schronu no bo poco szyny i po kilkudziesięciu metrach zabezpieczenie z płaskowników żeliwnych do szybkiego zasypania? A na ścianach pod sufitem kilka rzędów mocowań kabli.


Nie nosi znamion schronu, bo jest w stanie z nieukończonej budowy.
Płaskowniki są stalowe i służyły za "ruchomy" szalunek. Otwory służą do przesuwania. Nie będę się tu rozpisywał o technologi budowy. Pod sufitem i na ścianach nie było żadnych mocowań kabli(zdjęcie).


Załączniki:
Komentarz: Stalowy szalunek.
Schron.jpg
Schron.jpg [ 103.67 KiB | Przeglądany 6175 razy ]
Schron1.jpg
Schron1.jpg [ 75.46 KiB | Przeglądany 6175 razy ]
Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: poniedziałek, 5 cze 2017, 07:13 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Aero: Jaka hala produkcyjna? To miał być schron , nie fabryka ani hala .
Zaraz "gość" przeczyta to co napisałeś i będzie to dla niego dowodem, że jest tam hala brodukcyjna.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: poniedziałek, 5 cze 2017, 08:24 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
GrapHite
Napisałem to, co sam kiedyś słyszałem i to co się kiedyś o tym miejscu mówiło jak o legendzie ;
Cytuj:
Słyszałem o tym już w latach 70 , kiedy to jako chłopak uczęszczałam do Lokowskiej modelarni . O jej lokalizacji w tym miejscu miał świadczyć właśnie ten wlot do tunelu , odkopane zwłoki więźniów przy nieistniejącym już innym baraku i (podobno) wystające elementy wentylacji widoczne kiedyś na terenie stadionu .


Skoro miejsce to , jak wszystkie inne w naszej okolicy jest już DOKŁADNIE ZBADANE , to nie ma tematu.
"Gość" zapewne umie czytać ze zrozumieniem !


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: poniedziałek, 5 cze 2017, 08:57 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Z tym dokładnie zbadane to bym poczekał ;-)

i co to za miasto bez takiej legendy :1

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: poniedziałek, 5 cze 2017, 20:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6923
GrapHite pisze:
Z tym dokładnie zbadane to bym poczekał ;-)

i co to za miasto bez takiej legendy :1


^^^
Są firmy budowlane, które zamiast np rozkopywać ulicę, w celu ułożenia jakiegoś powiedzmy kabla, przepuszczają pod jezdnią 'kreta', który drąży mały tunel...
Taki 'kret', wpuszczony w 'zasypane części tunelu', pewnie pomógł by rozwiązać zagadkę. Z drugiej strony, gdyby udało się wypożyczyć takiego stwora, to pewnie większy kłopot sprawiło by uzyskanie pozwoleń na poszukiwanie. :shock:


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: wtorek, 6 cze 2017, 00:10 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Taki kret nie nadaje sie do "badań".

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: wtorek, 6 cze 2017, 22:30 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
A ja będę drążył (tunel :) ) temat , bo akurat nie mam nic innego do roboty :)

Cytuj:
Taki kret nie nadaje sie do "badań".

..a dlaczego NIE :?: Świetny pomysł ! Kret się wycofuje a zostaje rura w ziemi w którą można wprowadzić kamerkę. Pomysł b. dobry . O wiele lepszy i bezpieczniejszy niż łopata 30 lat temu na kurzawkę ;)

Wczoraj w ramach walki z nudą zrobiłem sobie wycieczkę na dawno nieodwiedzany stadion Budowlanych. Przyznam , że był to dla mnie "powrót do przeszłości ".
Byłem , bo przypomniałem sobie , że na terenie stadionu Budowlanych dawno temu widziałem faktycznie dziwne , betonowe nadbudówki, podobne do wystających wentylacji schronów na Os. Leśnym. Niestety nie ma już po nich śladu.
O ile pamiętam , sam stadion składał się z 2 boisk oddzielonych nasypem -skarpą dla widzów. Pierwsze boisko-stadion ma się dobrze a drugie, trawiasto-szlakowe boisko już nie istnieje . Pobudowano na nim blok mieszkalny a tuż obok (kiedyś nieużytek) , prawie na wprost wejścia do tunelu , czyli nad "domniemaną , mityczną halą" :| , rozpoczęto już kolejną budowę.

Jedna kwestia mnie jeszcze zastanawia ;

'' Gość " widział , co widział i podobno był w tunelu.
..."
Cytuj:
Jest, bo osobiście byłem w tunelu prowadzącym do hali produkcyjnej.


Skoro był tam ok. 30 > lat temu , to jest to raczej osoba dojrzała , poważna i starsza od Bunkra ;)

Rodzi się pytanie ; jak daleko - głęboko był w tunelu On a jak daleko dotarł Bunkier ???
Czy Bunkier badał już częściowo zasypany tunel ?
Czy '' Gość" mógł być tam wcześniej, przez co był głębiej i widział więcej (kable , szyny ) :?:


Załączniki:
Komentarz: Słup dawnej bramy 2 boiska.
p1012910.JPG
p1012910.JPG [ 82.59 KiB | Przeglądany 6094 razy ]
p1012911.JPG
p1012911.JPG [ 78 KiB | Przeglądany 6094 razy ]
Komentarz: Pozostałość ogrodzenia boiska
P1012913.JPG
P1012913.JPG [ 89.91 KiB | Przeglądany 6094 razy ]
Komentarz: Ruszyła budowa na .."stropie hali"
P1012914.JPG
P1012914.JPG [ 79.76 KiB | Przeglądany 6094 razy ]
Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: środa, 7 cze 2017, 22:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
AERO pisze:
Pobudowano na nim blok mieszkalny a tuż obok (kiedyś nieużytek) , prawie na wprost wejścia do tunelu , czyli nad "domniemaną , mityczną halą" :| , rozpoczęto już kolejną budowę.


Na zdjęciu widać strop tej hali, a w samej hali będą parkingi i to na trzech poziomach :):)

AERO pisze:
Skoro był tam ok. 30 > lat temu , to jest to raczej osoba dojrzała , poważna i starsza od Bunkra ;)


Wygląda na to że jestem niepoważny. Niepoważny jest ten, kto wierzy w mity o nie wiadomo jakich tunelach i halach produkcyjnych. Co niby tam mieli produkować, chyba tylko gwoździe, bo można je w kieszeni wynieść takim wąskim korytarzem(szer. ok. 140 cm).

AERO pisze:
Rodzi się pytanie ; jak daleko - głęboko był w tunelu On a jak daleko dotarł Bunkier ???
Czy Bunkier badał już częściowo zasypany tunel ?
Czy '' Gość" mógł być tam wcześniej, przez co był głębiej i widział więcej (kable , szyny ) :?:


Byłem w tym korytarzu jeszcze długo przed modelarnią(Aero wie o co kaman). A było to 26 lat temu. Wtedy do przodka można było dojść na stojąco, wyraźnie tunel był nieukończony. Żadnych kabli czy szyn, o pociągach nie wspomnę :):) Nie zasypany. Dopiero dużo później "poszukiwacze" zabrali się za łopaty. Sporo piasku przewalili, co jest widoczne na moich zdjęciach.

Aero, przejdź się po parku, a znajdziesz coś ciekawego. Podpowiem, zobaczysz miejsce końca tunelu.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: sobota, 5 sie 2017, 13:21 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Jak już byłem w tej okolicy , to i pofatygowałem się do parku . Fajnie się spacerowało ze wspomnieniami w tak pięknych okolicznościach przyrody.
Może już ostatni raz widziałem lokowskie baraczki i koniec tunelu chyba również . ;)


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: środa, 1 lis 2017, 13:33 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
No i stało się ...
Nie ma już schronu , wejścia do mitycznej hali , czy tunelu do lotniska a wg. co bardziej złośliwych nawet dalej, do samego ...Berlina !
Nie ma dawnego ośrodka (baraków ) LOK przy ul. Toruńskiej 30.
Koniec dywagacji , domniemań.
W jednym kol. halagan miał rację , że lada chwila powstanie w tym miejscu inwestycja.
Nawiasem mówiąc okazało się , że ów kolega jest dobrze znany i mi jak sądzę również Jarkowi B.
To dawny kier. Woj. Ośr. Modelarskiego LOK , który przez wiele lat był tam zatrudniony.
To tak w kwestii wyjaśnień , co do "powagi" w sprawie.

Co do samych baraków ;
Niestety nie pamiętam w jakim wątku i przy jakiej okazji była o nich mowa .


Załączniki:
Komentarz: Miejsca po barku Zarządu LOK i strzelnicy.
P1014014.JPG
P1014014.JPG [ 107.83 KiB | Przeglądany 5622 razy ]
P1014019.JPG
P1014019.JPG [ 102.79 KiB | Przeglądany 5622 razy ]
Komentarz: Orientacyjnie zaznaczona lokalizacja bunkra.
P1014020.JPG
P1014020.JPG [ 102.89 KiB | Przeglądany 5622 razy ]
Komentarz: ...a kiedyś było tak ..
Przez ok. 3O lat w ten , czy inny sposób byłem blisko związany z tym miejscem .

SDC10346.JPG
SDC10346.JPG [ 142.39 KiB | Przeglądany 5622 razy ]
Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Post: niedziela, 10 gru 2017, 06:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ręce opadają :evil:

Z tego co widzę na zdjęciu, to do schronu się nie dobrali. Muszę tam wyskoczyć z fotopstrykiem.


Zgłoś ten post
Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Możesz tworzyć nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group