Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 18:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: środa, 25 maja 2016, 19:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Krajan nie dawno dał tu na forum kilka jego zdjęć. Podał też link do większej ilości fotek.
http://opuszczonebydgoszcz.blogspot.com ... -2016.html
Parowóz ten stoi tam już trochę czasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 8 wrz 2016, 18:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Po inscenizacji we Wierzchucinie, dostrzegłem 'stare klimaty kolejowe'. Dawny semafor, w którym 'zdalnie' zmienia się położenie ramion. Gdy jako mały chłopiec przechadzałem się w pobliżu różnych torów, zastanawiały mnie 'druciane zasieki'. A jeszcze bardziej mnie dziwiło, gdy czasami zobaczyłem, jak się one 'przesuwają'. Tam, we Wierzchucinie, czas się nieco zatrzymał... przed starym semaforem.


Załączniki:
semafor w W.JPG
semafor w W.JPG [ 79.25 KiB | Przeglądany 4740 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 8 wrz 2016, 20:36 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
:D
Obrazek

Więcej kolejowych reliktów:
http://warlinski.blogspot.com/2014/07/f ... zlaku.html

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 wrz 2016, 20:04 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
...z wątku portrety bydgoskich ulic, ul. Obrońców Bydgoszczy.

Cytuj:
Hrab pisze:
Swoją drogą przychodzi mi na myśl pytanie; co stało się z odlewanymi elementami wiaduktu kolejowego na Grunwaldzkiej w związku z jego wymianą na betonowy przepust?

Ewing pisze:
Leżą podobno w okolicy Sygnałowej.




Na początku br. roku widziałem na placu przy ul. Sygnałowej pocięte, stalowe fragmenty peronowych wiat i innych fragmentów pochodzących z dawnego dworca Bydgoszcz Gł. Były to elementy nitowanych starych wiat , słupów, szlabanów śrub i podkładek do moc. szyn itp. Chyba nawet kiedyś , gdzieś tu zapodałem zdjęcia z tego miejsca.
Nie widziałem tam odlewanych elementów kolumn wiat peronowych , czy zabytkowych , odlewanych elementów wiaduktu kolejowego z ul. Grunwaldzkiej.
Obecnie plac jest prawie pusty. Pozostało niewiele.
Co się stało ze wspomnianymi , wspaniałymi detalami architektonicznymi ...nie mam pojęcia, ale doszły mnie słuchy, że się zachowały i gdzieś mają być eksponowane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 14 wrz 2016, 20:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Oby. Dobrze byłoby nawet gdyby były sprzedane na licytacji internetowej lub w podobny sposób na cele małej architektury, do wbudowania w domach, ogrodach itp. Zdarzało się tak z podobnymi rzeczami, nawet tablicami dworcowymi. Ważne, by ktoś miał świadomość, że można coś z tym zrobić lepszego niż sprzedanie na złom.
A może jakiś pomysł na wbudowanie ich w coś większego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 paź 2016, 18:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ponad dwa lata temu, pewien 'strażak', raczej 'ważny', poprosił mnie, (na ssc przez PM), o zgodę na wykorzystanie pewnych moich zdjęć.
Miesiąc temu przypomniałem sobie o tym i wysłałem do niego takie oto pytanie, które za chwilę zacytuję. (Myślę że to nie było zbyt naiwne, lecz po prostu szczere). Napisałem tam, że w czasie budowy nowego dworca, budowlańcy, swoim pojazdem zahaczyli o zblocze dźwignicy i pozostawili je w takim krzywym położeniu. I że do tej pory tego 'nikt nie widzi' ....
I potem spytałem - "Czy jest możliwe, by w czasie np, jakiegoś przejazdu, (w rejonie dworca), np. z akcji, podjechał tam wóz ratowniczy i 'chłopaki' np, z dachu, ustawili to zblocze? Albo w ramach ćwiczeń, wysłać tam ekipę z Ludwikowa... Mam obawy, że za jakiś czas, jakiś urzędnik widząc 'toto krzywe', jakimś podpisem skaże dźwignicę na złom... Bo jak na razie widać, brakuje we władzach miasta osób z pasją do historii."

Mija miesiąc. Nie ma odpowiedzi. Ani z adresu na jaki pisałem do pana Sylwestra, ani z PM na ssc. (Bo i tą drugą drogą też wysłałem wiadomość.)
Pewnie w końcu chyba sami zrobimy 'akcję'...


Załączniki:
zblocze krzywo.JPG
zblocze krzywo.JPG [ 118.57 KiB | Przeglądany 4616 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 paź 2016, 11:30 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tak to zazwyczaj jest, że z dobrego serca coś komuś udostępniamy lub dzielimy się wiedzą, a oni to po chamsku wykorzystują, nie racząc później nawet przeczytać wiadomości od nas.

Miałam taką sytuację z pewnym gościem (z litości do jegomościa nie wymienię z nazwiska), który błagał o podanie lokalizacji pompy, której zdjęcia zamieściłam, bo chciał "zrobić jej kilka zdjęć", po czym wysłał tam ekipę, która bez konsultacji z mieszkańcami rozorała cały ogródek, niszcząc rośliny i cudzą pracę i zwinęła się zabierając pompę.

Także po raz kolejny radzę uważać co i komu milusiemu udostępniamy. Na pewno nie możemy liczyć na nic w zamian!
Chociaż jeśli chodzi o zdjęcia to np. gazeta pomorska potrafiła ściągnąć sobie z forum moje zdjęcie, uciąć podpis i zamieścić w gazecie nie podając autorki.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 paź 2016, 17:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Misia pisze:
(...)
... np. gazeta pomorska potrafiła ściągnąć sobie z forum moje zdjęcie, uciąć podpis i zamieścić w gazecie nie podając autorki.


^^^ To faktycznie w głowie się nie mieści, by dziennikarz gazety tak czynił.
Ale z drugiej strony patrząc, (mam namyśli przypadek który opisałem), to nawet darował by to takiemu dziennikarzowi, gdyby tekst w gazecie uruchomił działania, po których ustawiono by to zblocze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 gru 2016, 22:03 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
Kawałek planu z torem do suwnicy, kozioł oporowy za portiernią.


Załączniki:
img092.jpg
img092.jpg [ 142.17 KiB | Przeglądany 4480 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 sty 2017, 12:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Dziś podszedłem bliżej do tego zabytku techniki. Jest sporo miejsca, by swobodnie mogła podjechać ekipa 'dobroczyńców', chcących ustawić zblocze w poprawna pozycję.
Dźwignica wciąż robi wrażenie swą surowością i prostotą. Obecnie aż trudno jest uwierzyć, że w tym miejscu dokonywała się kiedyś masa przeładunków, towarów pewnie wielkogabarytowych. I to przy użyciu prostych przekładni, siłami ludzkich rąk.


Załączniki:
D1.JPG
D1.JPG [ 83.93 KiB | Przeglądany 4352 razy ]
D2.JPG
D2.JPG [ 57.37 KiB | Przeglądany 4352 razy ]
D3.JPG
D3.JPG [ 95.55 KiB | Przeglądany 4352 razy ]
D4.JPG
D4.JPG [ 74.97 KiB | Przeglądany 4352 razy ]
D5.JPG
D5.JPG [ 93.47 KiB | Przeglądany 4352 razy ]
D6.JPG
D6.JPG [ 57.07 KiB | Przeglądany 4352 razy ]
D7.JPG
D7.JPG [ 90.11 KiB | Przeglądany 4352 razy ]
D8.JPG
D8.JPG [ 108.87 KiB | Przeglądany 4352 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 28 sty 2017, 21:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Piaskowanie by się przydało i malowanie. Koszt niewielki. Potem tabliczka promocyjna firmy od antykorozji :)
Komu to można podpowiedzieć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 sty 2017, 18:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
W grudniu widywałem na ul. Warszawskiej ekipę demontującą stare żelazne przęsła płotu jednostki wojskowej. Gdzieś je zabierali, tam piaskowali i potem odnowione przywozili, po czym montowali je na swoje miejsca. Wygląda więc na to, że może nie ma u nas czy w najbliższej okolicy firmy, która ma 'mobilną piaskarkę'. Bo mając takową, zapewne łatwiej i krócej trwało by odnawianie tego płotu.
Piaskowanie tej dźwignicy na miejscu, zapewne łączyło by się ze zabezpieczeniem najbliższego otoczenia, przed ewentualnymi rykoszetami strumienia piasku. To są pewnie jakieś dodatkowe koszty. Ale firma która by się tego dzieła podjęła, zapewne z tym też sobie poradzi... :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 sty 2017, 19:32 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
BYDZIAK 1958 pisze:
Wygląda więc na to, że może nie ma u nas czy w najbliższej okolicy firmy, która ma 'mobilną piaskarkę'. Bo mając takową, zapewne łatwiej i krócej trwało by odnawianie tego płotu.

Bydziak, jeśli to teren wojskowy/państwowy to rządzi się innymi prawami - przetargi i te sprawy, tak więc sposób i miejsce piaskowania nie musiały być priorytetem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 mar 2017, 18:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Są pewne relikty, na które się nie zwraca uwagi. Chyba większość płotów odgradzających 'kolejowe ziemie', wykonywano z 'kolejowych odpadów', - np. podkładów i szyn. Jednym z takich najstarszych parkanów w mieście, a może i najstarszym, był ten, który powstał zapewne w czasie budowy nasypu prowadzącego na budowany w tamtym czasie ceglany most kolejowy. Obecnie po tym ogrodzeniu pozostały tylko 'słupki'. Powstały one ze starych, ( w tamtym czasie), bo pewnie nie z nowych, szyn kolejowych. Pewnie 'odzyskanych', w czasie wymiany torowisk w połowie XIXw, na obszarach z dobrze rozwiniętą siecią połączeń kolejowych.
Na tych 'słupkach' widać ślady wbijania, więc są pewnie na tyle długie, że może kryją w części podziemnej wytłoczone napisy choćby z rokiem produkcji. Na niektórych są jeszcze widoczne jakieś 'znaki', dla mnie trudne do rozszyfrowania.
Pewnie jeszcze jakiś czas tam postoją. Do momentu gdy ktoś nakaże budowę nowego parkanu.


Załączniki:
słupki 1.JPG
słupki 1.JPG [ 132.36 KiB | Przeglądany 4240 razy ]
słupki 2.JPG
słupki 2.JPG [ 116.94 KiB | Przeglądany 4240 razy ]
słupki 3.JPG
słupki 3.JPG [ 128.38 KiB | Przeglądany 4240 razy ]
słupki 4.JPG
słupki 4.JPG [ 117.71 KiB | Przeglądany 4240 razy ]
znaki.JPG
znaki.JPG [ 94.68 KiB | Przeglądany 4239 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 29 mar 2017, 14:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
"Niebieski wagonik", stojący w pobliżu naszego TKp 46, chyba również zasługuje na miano zabytku techniki. Widoczne z boku schodki sugerują, że jest on do czegoś wykorzystywany. Za jakiś czas, gdy 'kolej' z niego zrezygnuje, trafi pewnie na złom. Chyba, że ktoś wcześniej to zauważy i rzecz nagłośni...


Załączniki:
nibieski wagonik.JPG
nibieski wagonik.JPG [ 76.8 KiB | Przeglądany 4189 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 17 kwie 2017, 19:28 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
"Pelikan" bez większego rozgłosu przejechał trasę.

https://www.youtube.com/watch?v=K79Qt3wPsv0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 17 kwie 2017, 20:45 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Jutro ok. godz . 10 -11 będę starał się zapobiec wysłaniu do huty tych kolejowych reliktów. Może się uda uratować chociaż jeden sygnalizator nastawy zwrotnicy. Pewności nie mam , ale być może służyły gdzieś w okolicach węzła Bydgoszcz GŁ. Tak , czy inaczej uważam , że warte są ocalenia.

W tym składzie kolejowego złomu mają również starą wagę bagażową z jakiegoś dworca , którą chyba chętnie by odsprzedali za rozsądne pieniądze. Jeśli ktoś jest chętny ....możemy jutro spróbować zawalczyć razem .

Info na priv.


Załączniki:
P1012195.JPG
P1012195.JPG [ 121.03 KiB | Przeglądany 4099 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 17 kwie 2017, 22:08 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
monter1951 pisze:
"Pelikan" bez większego rozgłosu przejechał trasę.

Bo nasze media nic wcześniej nie informowały o możliwości takich przejazdów w naszym regionie i na pomorzu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 19 kwie 2017, 07:59 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
c.d.

Próbowałem zawalczyć ale bezskutecznie.
Przepisy , procedury , ewentualnie pisanie próśb i podań a w końcu problem z ustaleniem decydenta i niechęć do całej tej sprawy. Dałem sobie spokój. Całe to złomowisko wkrótce wypełni hutniczy piec. Pozwolono mi jednak wyk . zdjęcia.

Było o co zawalczyć. Szkoda.


Załączniki:
P1012202.JPG
P1012202.JPG [ 107.67 KiB | Przeglądany 4061 razy ]
P1012203.JPG
P1012203.JPG [ 95.92 KiB | Przeglądany 4061 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 19 kwie 2017, 17:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Odczytanie tego napisu, w języku pewnie niemieckim, może pozwoliło by na ustalenie, czy ta część zwrotnicy jest 'tylko' z okupacji, czy jeszcze starsza, np. z początków kolei na naszym terenie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group