Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 3 lut 2017, 14:19 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosc ... z,11742483

Zbieranie informacji rozpoczął w 1982 r. dr. hab. Aleksander Lasik, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosc ... ,11742483/

Może przydała by się również lista hitlerowskich funkcjonariuszy , sędziów , oprawców i organizatorów eksterminacji ludności naszego miasta w latach 1939 - 45r , ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych , okupacyjnych m-cy 1939 r.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 lut 2017, 18:03 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Tylko po co?
Miało by to sens jakieś 50 lat temu.
Teraz większość z nich już nie żyje lub niedługo umrze, a ich wnuków przecież nie będziemy rozliczać?
Ważniejsza jest chyba raczej pamięć o ofiarach, a z tą niestety bywa różnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 lut 2017, 21:37 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Jeśli dobrze zrozumiałem , poddajesz w wątpliwość również cały sens wieloletnich badań kilku badaczy i naukowców dot. w\w listy :?:

Cytuj:
Tylko po co?


Tak sobie siedzę i myślę ...
Chyba nie jestem w stanie PROSTO odpowiedzieć Tobie na to z pozoru proste pytanie.

..może tylko to , by nigdy więcej nie tworzono np. takich rysunkowych dowcipów jak ten ;


Załączniki:
Polskie obozy.jpg
Polskie obozy.jpg [ 28.09 KiB | Przeglądany 4907 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 3 lut 2017, 22:10 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Takie rysunki i dowcipy niestety zawsze były i będą. Niektórych ludzi niestety nie zmienisz i nie przekonasz choćbyś im przedstawił tysiąc dowodów i badań
. Oni i tak zawsze będą wiedzieli swoje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2017, 11:42 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
Ewing, masz rację, że takie listy powinny powstać pół wieku temu. Ale długo można się rozwodzić dlaczego wówczas nie było woli jej stworzenia. Nie chodzi przecież o atakowanie potomków, ale jednak w drugiej części Twojej wypowiedzi nie przyznam Tobie racji, a AERO. Pół wieku temu pamięć okrucieństw drugiej wojny była żywa, teraz niestety ona nam na swój sposób nam "spowszedniała". I niestety dla wielu poglądy polityczne czy światopogląd stały się ważniejsze od prawdy historycznej. Dowodem na to są informacje prasowe, choćby o Turkach, którzy sobie "hajlują" pod bramą w Oświęcimiu.
Społeczeństwa stają się coraz głupsze i fakty przegrywają z ilością "lajków" i "dobrym" PR-em. Długo nam się wydawało, że pewne rzeczy są oczywiste i każdy na świecie wie, że to Niemcy napadły Polskę w 1939 r. Moim zdaniem, już dziś widać, jak naiwne było to przeświadczenie... Przegrywamy propagandowo, dlatego Polska nie może z założonymi rękoma dalej siedzieć, a trzeba reagować na wszelkie dopuszczalne, możliwe sposoby. Bo jeśli już niemieckie gazety twierdzą, że to były polskie obozy to pewna granica została ewidentnie przekroczona.
Wielki szacunek dla Pana Profesora za mrówczą pracę. Żeby jeszcze był dostęp do archiwów rosyjskich... :(

A gdyby przyjąć Twój punkt widzenia by po tylu latach odpuścić sobie dociekanie prawdy to już prosta (choć długa) droga do kwestionowania badania historii...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2017, 16:12 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Ja ta sprawe z "polskimi obozami" widze calkiem inaczej :) "Polnische Konzentrationslager"....tu nie chodzi o to ze sa to "polskie/zarzadzane przez polakow" bo chyba nikt z dziennikarzy niemieckich nie jest na tyle glubi ze by nie wiedziec ze takich obozow niebylo :) tu chodzi o polozenie geograficzne...polskie czyli w Polsce....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2017, 16:46 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bez względu jakie były ich intencje brzmi to fatalnie i wprowadza w błąd. Nie oszukujmy się, mało kto zna historię, i taki zapis jednoznacznie wskazuje im, że Polacy mieli coś wspólnego z tymi obozami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2017, 17:08 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Cytuj:
"....tu nie chodzi o to ze sa to "polskie/zarzadzane przez polakow" bo chyba nikt z dziennikarzy niemieckich nie jest na tyle glubi ze by nie wiedziec ze takich obozow niebylo :) tu chodzi o polozenie geograficzne...polskie czyli w Polsce....


...ale właśnie w tym tkwi cały problem , że chyba KOMUŚ mocno zależy , by położeniem geograficznym i takim nazewnictwem, próbować manipulować historią .


Cytuj:
".. bo chyba nikt z dziennikarzy niemieckich nie jest na tyle glubi ze by nie wiedziec ze takich obozow niebylo :)


.. no i tego właśnie nie jestem już pewny ! Jeszcze kilka lat takiej indoktrynacji ...i kto wie ?


Jedno mnie zastanawia ; Niemieckie obozy koncentracyjne znajdowały się na terenie wielu obecnych państw europejskich: Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Francji, Danii, Belgii, Holandii, Włoch, Łotwy, Estonii, Norwegii, Węgier, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii i Macedonii...

Ciekawe , czy pismaki z Niemiec , Dani , Holandii ..piszą o SWOICH obozach koncentracyjnych ?


wichura

Myślę tak samo .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 6 lut 2017, 18:00 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
wichura pisze:
A gdyby przyjąć Twój punkt widzenia by po tylu latach odpuścić sobie dociekanie prawdy to już prosta (choć długa) droga do kwestionowania badania historii...

A gdzie ja coś takiego napisałem? Dla mnie tylko akurat te konkretne badania (lista nazwisk) w tym czasie nie za wiele zmienia.
Może warto było by pokazać jakie były mechanizmy, które spowodowały, że tym osobom po wojnie nic nie zagroziło. Z pewnością były one przydatne dla "aparatu bezpieczeństwa", czy też były traktowane jak pionki nie warte uwagi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 7 lut 2017, 09:47 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
Być może źle zinterpretowałem Twoje słowa, ale chodziło mi o ten fragment:

Ewing pisze:
Tylko po co?
Miało by to sens jakieś 50 lat temu.


Dla mnie historyk nie powinien badać faktów wybiórczo bo z historyka zmienia się wówczas w publicystę. Owszem, w historii są fakty większej i mniejszej wagi i poziom wiedzy każdego z nas i naszych znajomych się różni. Są sprawy bardziej i mniej priorytetowe. I gdyby badania prof. Aleksandra Lasika nie miałyby wielkiej wagi zapewne przeszłyby niezauważone, a tak nie było.
Owszem, zgadzam się, że taka lista powinna powstać dużo wcześniej. Tylko skoro nikt jej nie odtworzył tego to znaczy, że należy sobie odpuścić? Nie uważam... Podejrzewam, że prof. Lasik jako młody naukowiec podpalił się i postanowił zrobić coś czego nie było. Myślał sobie - rok czy dwa i dokonam czegoś wielkiego. Wówczas przecież było 40 lat po wojnie, więc była zupełnie inna sytuacja. Wspomnienia były bardziej żywe, świadków więcej, ale i wielu żyjących oprawców. Niestety, okazało się, że to bardzo mozolne zadanie. I co? Profesor miał się poddać? Odpuścić sobie...? Po prostu był wytrwały i skończył to znacznie później niż zakładał. Zadanie go przerastało, ale nie poddał się! Chapeau bas!
Ewing, pomyślałem, że przyjmując Twoje argumenty można coś uznać za mniej ważną historią i uznamy, że "nie warto się babrać w brudach", a za chwilę okaże się, że powinniśmy zrezygnować z dociekania do prawdy także przy innych wydarzeniach. Pamiętajmy, że nawet w historii można coś "odkryć". Że okazuje się po latach, że ktoś inny pociągał za sznurki. Przecież wiele niejednoznacznych czy złych postaci historycznych ma swoich potomków dziś na świecie... Jeśli źle sądziłem - sorki ;)

Ewing pisze:
Dla mnie tylko akurat te konkretne badania (lista nazwisk) w tym czasie nie za wiele zmienia.
Może warto było by pokazać jakie były mechanizmy, które spowodowały, że tym osobom po wojnie nic nie zagroziło.


Powodów, dla których nie było "klimatu" jej stworzenia było wiele. Przede wszystkim zimna wojna i korzystanie przez obie strony z pewnych niemieckich "doświadczeń". Wykorzystywano propagandowo wizerunek Niemiec do "walki z Zachodem". Największych zbrodniarzy szybko (nawet bardzo) osądzono, więc pozostałych "zostawiono w spokoju". Zapewne też obawiano się, że społeczeństwo niemieckie nie zaakceptuje karania i sądzenia zbyt wielkich rzesz ludzi. Pamiętajmy o ogromnym bajzlu po wojnie, o paleniu dokumentów, zmianach tożsamości, ukrywaniu się SSmanów jako żołnierzy Wermachtu. Później pamiętajmy, że walka natolińczów z puławianami zakończyła się masowym eksodusem Żydów. Poza tym zbyt głębokie grzebanie i przesłuchiwanie świadków musiałoby oznaczać uznanie roli AK w informowaniu o obozach.
To tylko pierwsze przyczyny, jakie mi do głowy przychodzą. Każdy z nas pewnie ma swoje wytłumaczenie i coś by do mojej listy dopisał, coś wykreślił... Naprawdę nie jestem zwolennikiem wsadzania 90-latków do więzień, ale przeraża mnie, że niektórzy z nich do dziś idą w zaparte i kłamią w żywe oczy, że nic złego tam nie robili...

A w ramach rozluźnienia proponuje w wolnej chwili obejrzeć niemiecko - kanadyjski film "Remember". Gdy usłyszałem, że Niemcy nakręcili film o holokauście to podszedłem do niego z ogromnym dystansem... Zwłaszcza, że w zasadzie to... komedia. Ale film jest bardzo mądry i pokazuje jak wielki wpływ na całe życie mają doświadczenia takich obozów. Niezależnie czy ktoś był strażnikiem czy więźniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group