Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest środa, 17 kwie 2024, 00:09

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 23 paź 2015, 18:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Pewien las, w którym toczyły się w 1945 walki. Jest tam sporo okopów i innych ziemnych śladów działań wojennych. Czy 'kreski' zaznaczone strzałkami, mogą oznaczać 'coś ciekawego' pod ziemią?


Załączniki:
ślady.JPG
ślady.JPG [ 9.96 KiB | Przeglądany 2530 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 paź 2015, 21:03 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Co ma wskazywać na to by tam coś było? Strome zbocze? Bo rozumiem, że mapa pokazuje skarpę?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 paź 2015, 13:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Niemal cały pas lasu tuż przed plażą w Stegnie, był polem walki w 1945. Różne okopy transzeje, stanowiska artyleryjskie, - jest tam tego pełno. W latach 60-tych, to wszystko było jeszcze bardzo wyraźne. Teraz choć coraz bardziej pozarastane, też jeszcze dobrze widoczne. Do wejścia na 'tą' mapę, skłoniła mnie pewna 'dziura'. Może to był jakiś komin albo szyb wentylacyjny wojskowej ziemianki... Na 'ściance' były resztki spróchniałych palików. Spuściłem aparat by zrobił w niej zdjęcie. (Szkoda że nie ustawiłem lampy.)

GrapHite pisze:
Co ma wskazywać na to by tam coś było? Strome zbocze? Bo rozumiem, że mapa pokazuje skarpę?


'Dziura' jest w tym zboczu. Może była w nim zamaskowana 'ziemianka'. Nie spodziewam się tam 'złotych pociągów'. Ale to wygląda dosyć zagadkowo. Po bokach, dookoła są stanowiska, chyba ogniowe...
Myślę, że źle posługuję się tą 'mapą'. Nie udaje mi się zrobić większych i ostrych widoków tych miejsc.


Załączniki:
Komentarz: 'Dziura'
S 1.JPG
S 1.JPG [ 127.73 KiB | Przeglądany 2476 razy ]
Komentarz: Tam był aparat.
S 2.JPG
S 2.JPG [ 144.21 KiB | Przeglądany 2476 razy ]
Komentarz: Tak to 'widział'.
S 3.JPG
S 3.JPG [ 38.96 KiB | Przeglądany 2476 razy ]
Komentarz: Widok od góry.
S 4.JPG
S 4.JPG [ 123.23 KiB | Przeglądany 2476 razy ]
Komentarz: Mniejsze stanowiska
S 5.JPG
S 5.JPG [ 110.15 KiB | Przeglądany 2476 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 paź 2016, 20:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Tym razem inne miejsce. Wiem od znajomych, że można tam znaleźć 'różne łuski' i podobne ślady... ale działań wojennych czy ćwiczeń?


Załączniki:
skarpa.JPG
skarpa.JPG [ 46.01 KiB | Przeglądany 2039 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 paź 2016, 20:47 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5908
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bez lokalizacji to jak wróżenie z fusów.
Cześć okopów wygląda na wojenne/przedwojenne. Inne przypominają stanowiska z PRL.
Po prawej chyba ślady ostrzału artyleryjskiego. Nie jest to jakiś poligon?

Te dziury to czasem nie pozostałości po poszukiwaczach bursztynu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 lis 2016, 08:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6943
Ewing pisze:
Bez lokalizacji to jak wróżenie z fusów.
(...)


Celowo nie podawałem lokalizacji, by nic nie sugerować. Teren ten przylega, lub jest w części obszaru zwanego przez nas 'poligonem na Jachciacach'. ( W 1978, ze swoim plutonem, kiedyś 'zdobywaliśmy' dolinę, ;) , w jej wschodniej części, patrząc od zaznaczonego miejsca, podchodząc aż pod wzgórze. Wtedy było mniej drzew i więcej wolnej przestrzeni. )
Pokazane miejsce mogło być zarówno polem jakiejś potyczki wojennej, jak i może ćwiczeń.
Po tym szkoleniu na którym byliśmy, aż boję się pisać, jak wyglądały te pokazane mi 'łuski', bo mogło by się jeszcze okazać, że ten 'zardzewiały złom' jest może i ważny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group