Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 23:56

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 5 maja 2012, 06:53 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Bo nie chcialem zakladac nowego tematu o Dolinie smierci ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 maja 2012, 15:43 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 lut 2012, 19:38
Posty: 444
seth pisze:
Najbardziej zadziwiła mnie płaskorzeźba na której widnieją Żydzi, wpisani w krzyż. Żeby potem nie było problemów......
Jestem zniesmaczony tym " tworem" . Z kim to było konsultowane? Dlaczego miejsca kaźni Bydgoszczan różnych wyznań i poglądów są zawłaszczane przez Kościół Katolicki ? Nie jest to pierwszy przypadek w tym mieście, przypomnę tylko mur ze Starego Rynku.

Inna rzeczą, jest dyskusyjna liczba zabitych w Dolinie Śmierci. Myślicie, że warto ruszać ten drażliwy temat?



http://imageshack.us/photo/my-images/851/p4260759a.jpg/
Ba, bo tylko wtedy kiedy jest krzyż, wiadomo o co chodzi. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 wrz 2012, 17:05 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
WDW pisze:
Urząd Miasta w czerwcu zapowiadał zmianę napisu, miały się pojawić także napisy obcojęzyczne. Poza tym, napis miał jasno informować, iż Dolina Śmierci to cmentarz wojenny.

No właśnie - czy to właśnie miało wyglądać w ten sposób?
Dla mnie to jakaś paranoja - z miejsca kaźni zrobiono miejsce kultu religijnego ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 1 wrz 2012, 18:41 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Projekt Kalwarii powstał bez konsultacji z właściwymi instytucjami od początku jako projekt o charakterze religijnym. Dlatego znalazły się duże pieniądze itp.
Dziś to faktycznie sanktuarium, przyjezdni za bardzo nie wiedzą o co tam chodzi.
Cóż, badaniami nad pochówkiem zamordowanych w Tryszczynie bydgoszczan musiało się zająć Koronowo, a później Warszawa... Bydgoszczanom nawet nie chciało się ruszyć podstawionym przeze mnie autobusem na uroczysty pochówek odnalezionych przez Roberta Grochowskiego szczątków ofiar. A pieniądze na ekshumacje pozyskać można, tyle że często nikt ich nie chce...

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 21 wrz 2013, 21:20 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 21 wrz 2013, 00:08
Posty: 26
Niedawno natknąłem się na pewną ciekawostkę - nic oficjalnego.
Pewne osoby twierdzą, że UB po wojnie także rozstrzeliwało ludzi (jeńców wojennych?) w Dolinie Śmierci.

znalezione na http://historyczna-kopalnia-fordon.blogspot.de/2013/04/szeptaja-ze-urzad-bezpieczenstwa-nagle.html

To by pasowało do tego, że UB kazało przerwać ekshumacje zaledwie po paru dniach.

Też ciekawy opis znaleziony na http://pamiecbydgoszczan.ukw.edu.pl/relacje/ekshumacja-zamordowanych-w-dolinie-smierci-1947-rok/

Świadek ekshumacji opisuje miedzy innymi, jak ekshumowano osobę w mundurze.
Czyżby wykopano grób powojenny z ofiarami UB? W mundurze z pasem? Nie słyszałem żeby wśród ofiar z 1939 było wojsko lub policja.
Z tego co czytałem, to w 1939 ludność przywożono do lotniska szybowcowego, gdzie każda osoba musiała rozebrać się do swetra lub koszuli i opróżnić kieszenie i wszystkie drobiazgi pooddawać.

_________________
Parę zdjęć oraz kilka map dawnej Bydgoszczy http://www.albumik.de


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 wrz 2013, 18:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
UB i Dolina Śmierci. Wydaje się wysoce wątpliwe. Głównym miejscem cichego pochówku pozostanie cmentarz komunalny na Kcyńskiej.
W ogóle dziwnym jest, że nikt nie przeprowadza w tym miejscu ekshumacji. Ta powojenna w mojej ocenie, ostatecznie określiła liczbę ofiar.
Natomiast lekką ręką lokuje się tam miejsca egzekucji od 1200 do 1400 osób :!: To dużo, nawet bardzo dużo zważywszy na ograniczony teren poszukiwań.
Mit ponad tysiąca ofiar, chociaż ja pamiętam tablice z liczbą ponad 2 tys. jest spuścizną po PRL-u, gdzie miejscom takim jak Dolina Śmierci przypisywano od czapy dowolną ilość ofiar.
Teraz kiedy bezprawnie wybudowano tam jakąś golgotę i zawłaszczono ten teren jako miejsce kultu, podjęcie prac ekshumacyjnych które mogłyby podważyć informację z tablic, nikomu nie jest na rękę.


A ofiary ? Bo nie możemy wykluczyć, że kilka osób tam jeszcze leży...... ano ofiary głosu nie zabiorą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 wrz 2013, 20:24 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
O miejsca pochówku ofiar terroru stalinowskiego na terenie Bydgoszczy należy pytać nasz IPN. Rok temu delegatura dokładnie studiowała biogramy Wyklętych zamordowanych w Bydgoszczy w związku z pracami nad ich upamiętnieniem na Kcyńskiej właśnie.
Ekshumacja w Dolinie Śmierci byłaby możliwa, ale żadna z instytucji nie poniesie kosztu tak dużych prac - przeszukanie terenu, odkrywki, wydobycie szczątków, badania antropologiczne, ponowny pochówek, urządzenie mogił, konserwacja artefaktów, wynagrodzenie ekipy. Podobne prace na terenie o powierzchni kilkanaście na kilkanaście metrów (na mogile o dokładnie ustalonym położeniu) to koszt ponad 50.000 zł.
To nie Katyń ani powązkowska Łączka, tu kasy nie ma. I żadnych ukrytych podtekstów również.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 23 wrz 2013, 11:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
WDW pisze:
.
To nie Katyń ani powązkowska Łączka, tu kasy nie ma. I żadnych ukrytych podtekstów również.


Kasa na golgotę i dziwną bramę znalazła się. Oczywiście były to składki. Natomiast pozwolenie na budowę, w przypadku kościoła Katolickiego, to odrębna ścieżka. Podtekstów nie ma. To dla mnie oczywiste.
Koszty ekshumacji to jedno, a dążenie do ustalenia ostatecznej liczby ofiar, to drugie. W naszym państwie jest tak od roku 1945. Coś się kalkuluje, lub nie. Dolina Śmierci, jak sam napisałeś nie jest targetem na tyle ważnym, aby wyłożyć nań kasę. Rozumiem to, a mój post był tylko zwróceniem uwagi na jeden z licznych mitów, które żyją swoim życiem. Dolina Śmierci to nieskorygowane kłamstwo.
Bydgoszczanie ginęli bez śladu, czy ich potomkom nie należy się wyjaśnienie miejsca ich pochówku ? Łaska to jakaś ? Dziesiątki tysięcy złotych wywalane są w błoto, a tu jakiś 50 tys. złotych nie można znaleźć aby podjąć prace w rej. Doliny Śmierci ? :ang
A może....... wynik tych badań byłby niewystarczający do poniesionych kosztów ? Na razie dowodów nie ma. Dlatego uważam że w bydgoskiej Dolinie Śmierci rozstrzelano 306 Polaków. I na ten czas jest to liczba ostateczna, reszta to wymysł polskiej propagandy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 wrz 2013, 09:21 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 21 wrz 2013, 00:08
Posty: 26
Oczywiście że dopóki ekshumacja nie została do końca przeprowadzona (może nawet została ukończona?),
możemy tu mówić o 306 ofiarach. To jest znowu polska propaganda wyolbrzymiająca liczby pomordowanych aby wyolbrzymić miejsce tragedii.
Oficjalną liczbą powinno zostać "306 mieszkańców Bydgoszczy i okolic".

Znalazłem taki spis osób:
http://www.mikolaj.bydgoszcz.pl/czytelnia/ludzie_z_pomnika.pdf

Dużo polskich nazwisk, ale też niemieckich. Na pewno w tym miejscu także zginęło wielu i chyba najwięcej ludzi narodowości żydowskiej.

_________________
Parę zdjęć oraz kilka map dawnej Bydgoszczy http://www.albumik.de


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 wrz 2013, 21:09 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Był ktoś z Was na dzisiejszych uroczystościach w Dolinie Śmierci?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 27 wrz 2013, 22:38 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Było skromnie i standardowo, salwa honorowa, orkiestra, apel poległych, parę przemówień, składanie wiązanek. Widownię stanowiła wyłącznie młodzież szkolna. Przypadkowi grzybiarze i spacerowicze z psami - niezainteresowani. Uroczystość organizowana przez Polski Związek b. Więźniów Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Na przyszły rok w budżecie miasta są zaplanowane środki na prace przy obelisku - wymiana tabliczek, uaktualnienie danych ofiar widniejących na tabliczkach.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 mar 2014, 21:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nie wiem czy to zdjęcie jest już gdzieś tu, na 'Bunkrze'... Może coś ono wniesie do tematu Doliny śmierci. (Natrafiłem na nie, na fb-'SB')


Załączniki:
ekshumacja.JPG
ekshumacja.JPG [ 127.48 KiB | Przeglądany 5581 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 sie 2015, 00:55 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 18:58
Posty: 50
Spory religijno/historyczne to jedno, ale to, w jakim stanie jest teraz Dolina woła o pomstę do nieba.
Niedawno udokumentowałem jej obecny stan, zrobiłem mały szum, będę walczyć dalej, ale nie ukrywam, że przyda mi się każde wsparcie w tej sprawie.

Stan obecny:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Generalnie syf, chwasty i dziury, zero ułatwień dla niepełnosprawnych, rodzin z wózkami, rowerzystów, ba, po tych schodach to aż pieszemu strach chodzić. Co na to władze?

Cytuj:
Dolina Śmierci jest jednym z 22 obiektów grobownictwa wojennego na terenie Miasta Bydgoszczy. Zarządzaniem i utrzymaniem wszystkich obiektów grobownictwa wojennego zajmuje się Przedsiębiorstwo Handlowo–Usługowo Produkcyjne „NIEKO”. Do obowiązków ww. należy utrzymanie wszystkich obiektów, prace agrotechniczne, utrzymanie dróg, alejek, kwater, sektorów i mogił, karczowanie drzew, usuwanie zagrożeń, sprzątanie, wywóz odpadów oraz wykonywanie prac renowacyjno – rekonstrukcyjnych na wszystkich obiektach. Zgodnie z zawartą umową na zarządzanie i utrzymanie obiektów grobownictwa wojennego w okresie od 1 lipca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. przeznaczona jest kwota 249.943,12 zł, z czego ok. 40 tys. zł zostanie przeznaczonych na utrzymanie Doliny Śmierci.


Cytuj:
Ważniejsze jednak okazała się informacja, jaką uzyskałem z Urzędu Wojewódzkiego, odpowiedzialnego (albo, co wynika z tekstu, raczej nie) za Dolinę. Z odpowiedzi wynika, że:

- nie ma w Polsce ustawy o miejscach pamięci narodowej - jej projekt, jeszcze w 2007 roku, złożyli posłowie PiS, jednak do dziś nic się w tej materii nie zmieniło - http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/ ... le/745.pdf
- oznacza to, że obecne przepisy nie regulują kwestii utrzymania miejsc pamięci, a jej tematyką zajmuje się ustawa z 28 marca 1933 roku! Tak, ustawa sprzed II wojny światowej.
- na pracę w Dolinie nie ma pieniędzy, a tak w sumie to powinno się nimi zająć miasto.


No cóż, pozostaje mieć nadzieję, że słuszny, oddolny szum ruszy sprawę. Dolina to i miejsce pamięci, i miejsce rekreacji.

Więcej zdjęć oraz opis moich działań wraz ze skanem pisma z UW:

http://dobydgoszczy.blogspot.com/2015/0 ... miera.html (FOTKI)

http://dobydgoszczy.blogspot.com/2015/0 ... druga.html (pismo)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 sie 2015, 14:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
A kto za ten stan rzeczy odpowiada??? Lokalna parafia? Pewnie tak, skoro to golgota XX wieku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 23 sie 2015, 23:06 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 18:58
Posty: 50
Trudno powiedzieć. Parafia wskaże na miasto, miasto na UW, i tak w kółko. W parafii nie pytałem i raczej bardzo ciężko będzie mi tam uzyskać jakieś info, jaśniej - obawiam się, że nie będą tą sprawą zainteresowani. Walczę nie z religią czy przekonaniami, ale o GODNY wygląd tego miejsca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 sie 2015, 17:44 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Według mnie, o porządek na stacjach drogi krzyżowej i w ich otoczeniu powinna zadbać parafia, bo to do niej należą.
Mam zdjęcie pomnika, myślę, w wersji pierwotnej. Nie znam daty wykonania, prawdopodobnie początek lat 80-tych.


Załączniki:
Fordon_pomnik_Ofiarom_Faszyzmu_lata_80.jpg
Fordon_pomnik_Ofiarom_Faszyzmu_lata_80.jpg [ 53.92 KiB | Przeglądany 4619 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 24 sie 2015, 18:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
majsterlow pisze:
Walczę nie z religią czy przekonaniami, ale o GODNY wygląd tego miejsca.



Religia jest mi obojętna. Natomiast właściciel terenu nie. Skoro jest to golgota adresat jest jeden. I jest jak zawsze. Zawłaszczyć miejsce pamięci dotyczące wszystkich obywateli polskich, a potem zapomnieć. Cel i tak został osiągnięty, kościół stał się bazyliką i o to od początku chodziło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 sie 2015, 22:45 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 18:58
Posty: 50
seth pisze:
majsterlow pisze:
Walczę nie z religią czy przekonaniami, ale o GODNY wygląd tego miejsca.



Religia jest mi obojętna. Natomiast właściciel terenu nie. Skoro jest to golgota adresat jest jeden. I jest jak zawsze. Zawłaszczyć miejsce pamięci dotyczące wszystkich obywateli polskich, a potem zapomnieć. Cel i tak został osiągnięty, kościół stał się bazyliką i o to od początku chodziło.


Sprawa wygląda nieco inaczej:
z pozytywów, sprawa Doliny zaczyna nabierać biegu i miejmy nadzieję, że zakończy się udaną interwencją. Właścicielem terenu (informacja jest jeszcze do pełnego zweryfikowania) jest Gmina Bydgoszcz, parafia dzierżawi jedynie teren na którym są postawione krzyże Golgoty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 sie 2015, 09:19 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zgadzam się z Sethem. Zawłaszczyli miejsce pamięci dla swoich celów, a teraz mają wszystko gdzieś... Nie jest ważne kto jest właścicielem, ważne kto użytkuje ten teren, więc oni powinni utrzymywać porządek. Jak wynajmujesz komuś mieszkanie to nie chodzisz do niego sprzątać...

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 26 sie 2015, 17:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Misia pisze:
Zgadzam się z Sethem. Zawłaszczyli miejsce pamięci dla swoich celów, a teraz mają wszystko gdzieś... Nie jest ważne kto jest właścicielem, ważne kto użytkuje ten teren, więc oni powinni utrzymywać porządek. Jak wynajmujesz komuś mieszkanie to nie chodzisz do niego sprzątać...



Święte słowa Misia :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group