Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 10:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 16 mar 2014, 16:23 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
Karass pisze:
Wie ktoś jaki jest najstarszy budynek mieszkalny w Bydgoszczy i najstarszy budynek niebędący kościołem? Zapewne ciężko to będzie ustalić, mi się na razie nie udało.


Z tego co usłyszałem podczas jednej z wycieczek organizowanych przez TMMB to najstarszym nada stojącym budynkiem mieszkalnym jest kamienica przy Jezuickiej będąca jednocześnie siedzibą TMMB. Niestety nie miałem okazji zweryfikować tej informacji - nie dotarłem do żadnego źródła. Zaś czy najstarszym obiektem niesakralnym będzie moim zdaniem dawny przyklasztorny szpital czyli gmach muzeum przy Gdańskiej 4 (1593). Chyba, że ktoś jest w stanie przytoczyć starszy przykład.
Z ciekawostek dodam, że najstarszym nadal "czynnym" cmentarzem jest mający ok. 300-letnią tradycję cmentarz parafii św. Jana (przy Cechowej).

Zaś co do dyskusji, która się tu wytworzyła odnośnie Wybranowskiego wydaje mi się, że odeszliśmy od tematu wątku. Jako jednak, że sam temat jest ciekawy pozwoliłem sobie na przeniesienie tej dyskusji do kolejnego wątku: viewtopic.php?f=67&t=6460 Jeśli ktoś zna podobne przykłady z innych "ulic" - zapraszam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 mar 2014, 17:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
wichura pisze:
Z tego co usłyszałem podczas jednej z wycieczek organizowanych przez TMMB to najstarszym nada stojącym budynkiem mieszkalnym jest kamienica przy Jezuickiej będąca jednocześnie siedzibą TMMB. Niestety nie miałem okazji zweryfikować tej informacji - nie dotarłem do żadnego źródła.

Pewnie gabinet prezesa TMMB też jest najstarszy :):)
To że stwierdzono że mury tej kamienicy pochodzą prawdopodobnie z XV w., to nie świadczy o tym że budynek jest najstarszy. Po potopie szwedzkim został zniszczony. Nowa kamienica powstała w 1744 r.


wichura pisze:
Zaś czy najstarszym obiektem niesakralnym będzie moim zdaniem dawny przyklasztorny szpital czyli gmach muzeum przy Gdańskiej 4 (1593).

Skąd ta data :?: Budynek przy Gdańskiej 4 pochodzi z lat 1615-1618(budowa), przebudowa 1878.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 16 mar 2014, 17:06 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
bunkier pisze:
Skąd ta data :?: Budynek przy Gdańskiej 4 pochodzi z lat 1615-1618(budowa), przebudowa 1878.


Racja, sorki ;) Podana przeze mnie data jest datą poprzedniego budynku stojącego w tym samym miejscu. Dobrze, że Bunkier czuwa, aby weryfikować podawane przeze mnie błędne informacje :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 mar 2014, 08:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Karass pisze:
Próbuję uzbierać jak najwięcej bydgoskich "naj" i wrzucić na firtel. Najdłuższych, najwyższych, pierwszych, jedynych itd. Najgorzej jest z weryfikacją.
(...)


Za najdłuższy budynek uważałem ten przy Balatonie.

Obrazek

Ale patrząc na zdjęcia sat. wyglada na to, że i sąsiedni jest tak samo długi.
Oba mają po ok 200m długości.


Załączniki:
Bartki 2.JPG
Bartki 2.JPG [ 22.07 KiB | Przeglądany 6367 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 mar 2014, 08:54 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Falowiec na Waryńskiego nie jest dłuższy? Jak wrócę do domu sprawdzę na google earth.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 mar 2014, 09:11 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
Mam wrażenie, że się w tym wątku lekko pogubiliśmy. Mieszamy ze sobą 2 kategorie: "naj" w Bydgoszczy oraz "NAJ" Bydgoszczy. I wydaje mi się, że intencją Bydziaka 1958 była ta druga... Dyskusja potoczyła się tak, jak się potoczyła bo pewnie taka była nasza potrzeba, ale aby nie zatracić tych "naj" bo nam się trochę ich zbiera to mam prośbę do administratora. Czy przytoczone przykłady (już po jakieś weryfikacji - choć nie bardzo wiem jakiej i przez kogo dokonanej) można by wyciągnąć do pierwszego lub ostatniego posta, tak aby były czytelnie widoczne dla kogoś kto zagląda tu pierwszy raz? Przy okazji ostatnia rzecz, która może być chlubą naszego Miasta. Jak się nie mylę w numeracji to:
9) Najstarszy w Polsce budynek dworca (peron 4 na Dworcu Głównym)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 mar 2014, 10:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
wichura pisze:
9) Najstarszy w Polsce budynek dworca (peron 4 na Dworcu Głównym)

Nie chciał bym żeby to zostało odebrane jako czepianie się, ale najstarszym budynkiem dworcowym na terenie dzisiejszej Polski jest Dworzec Kolei Górnośląskiej(1842), który znajduje się we Wrocławiu.

Jeśli chodzi o budynek przy peronie 4, tam gdzie było muzeum kolejnictwa to nie był on budynkiem dworca, służył jako magazyn. W nim były przechowywane lampy kolejowe i osprzęt do tych lamp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 25 mar 2014, 17:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
wichura pisze:
Mam wrażenie, że się w tym wątku lekko pogubiliśmy. Mieszamy ze sobą 2 kategorie: "naj" w Bydgoszczy oraz "NAJ" Bydgoszczy. I wydaje mi się, że intencją Bydziaka 1958 była ta druga... (...)


Pierwotnie intencją było to drugie. Ale pierwsze nie wyklucza drugiego. Bo weźmy przykład opisu, (z wątku historycznego), najdłuższej wodnej trasy łańcuchowej (holowniki łańcuchowe). To jest zarazem nasze 'naj' i krajowe 'naj'. :D
Nasze, miejscowe 'naje', pozwolą nam dostrzec ciekawostki lokalne. A część z nich, może okazać się 'najami' o wadze ogólnokrajowej, albo i większej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 30 mar 2014, 22:52 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 726
Lokalizacja: Bydgoszcz
krajan pisze:
Falowiec na Waryńskiego nie jest dłuższy? Jak wrócę do domu sprawdzę na google earth.


Załączniki:
Komentarz: falowiec vs. Balaton
budynek długosć.jpg
budynek długosć.jpg [ 175.17 KiB | Przeglądany 6216 razy ]

_________________
Bunkerites of Poland

Powyższy post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 mar 2014, 05:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
krajan pisze:
Falowiec na Waryńskiego nie jest dłuższy? Jak wrócę do domu sprawdzę na google earth.

^^^
A ja nawet na niego nie spojrzałem zakładając, że jego długość to złudzenie przez te cztery piętra. :shock:
Brawo kita za sprawdzenie. :1

No to teraz wypadało by poszukać najwęższego domu. Rekord Polski jest pewnie w W-wie i należy do nie dawno 'zabudowanej szczeliny'...
A nasz lokalny, najwęższy budynek, może jest gdzieś np na Starym Mieście?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 kwie 2014, 22:20 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 726
Lokalizacja: Bydgoszcz
niebawem najwyższy będzie:
i tutaj się spierają, przyszłość pokaże
60-metrowego apartamentowca, który powstanie opodal Hali „Łuczniczka”
http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/in ... -w-miescie
Nordic Haven 66-metrowego apartamentowca w Bydgoszczy
http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,14603 ... szczy.html

Który jest najwyższy aktualnie ?

Obiekt, to o ile pamięć mnie nie myli to filary Mostu Uniwersyteckiego.

_________________
Bunkerites of Poland

Powyższy post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 kwie 2014, 23:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
kita pisze:

Obiekt, to o ile pamięć mnie nie myli to filary Mostu Uniwersyteckiego.


Pylony mają około 68 metrów, wieża kościoła Boboli około 75m.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 kwie 2014, 23:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Obecnie najwyższym budynkiem jest wieżowiec Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Konarskiego, liczy sobie 52 m wysokości.
Jeżeli chodzi o obiekty sakralne to najwyższa wieża jest w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli - 75 m wysokości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 kwie 2015, 15:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Do 'naj' tytułu tematu, można i zaliczyć 'jedyne', czy 'pierwsze', np. w kraju.

Od prawie roku, mamy pierwszy w Polsce, (jak podawały media), "... zautomatyzowany parking. Na przestrzeni, którą zajmują dwa pojazdy może zaparkować aż 14 samochodów."

Nie wiem, czy od czasu otwarcia tego hotelu i stojącego przy nim pionowego parkingu, powstał podobny w kraju. Fakt, na nasze warunki, ten pierwszy w Polsce obiekt, jest chyba ciekawostką. :1


Załączniki:
parking.JPG
parking.JPG [ 26.38 KiB | Przeglądany 5491 razy ]
pionowy.JPG
pionowy.JPG [ 45.47 KiB | Przeglądany 5491 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 kwie 2015, 06:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
wichura pisze:
(...)
Najkrótsza ulicą w mieście jest Wybranowskiego - jej długość to... m. Przynajmniej jezdni. Bo ulica jest na planach pomiędzy Pielęgniarską a Rybakami. W rzeczywistości nie ma ani metra drogi. Co więcej teren, którym przebiega rzekomo ulica jest ogrodzony i należy do hurtowni elektrycznej


^^^
Wczoraj tam się zatrzymałem, na Pielęgniarskiej. I rzeczywiście, stoi tablica z nazwą ulicy Wybranowskiego, a ulicy nie ma. :shock: Z tej strony budynku, który ma zapewne ten adres, za tablicą jest trawnik. Z drugiej strony budynku, jest wjazd dla parkujących dalej samochodów. Ale nie ma przy nim nazwy ulicy. Są za to tablice z napisem 'Droga wewnętrzna'. Czyli tak, jak napisał wichura, w miejscu oznaczenia ulicy tablicą, w sensie 'długości', jej po prostu nie ma. Czy 'zero długości', jest wartością wymierną, pozwalającą nazwać tą ulicę najkrótszą :?: Sam nie wiem. :oops:


Załączniki:
W1.JPG
W1.JPG [ 89.91 KiB | Przeglądany 5413 razy ]
W2.JPG
W2.JPG [ 112.54 KiB | Przeglądany 5413 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 maja 2015, 15:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Małych budynków mamy w mieście sporo. Głównie wolno stojących. Ale ciekawy jestem, jaki mamy najmniejszy budynek w 'zabudowie zwartej'. Nie dawno napotkałem ten. Czy ktoś spotkał mniejszy, 'dociskany' przez większych braci?


Załączniki:
D1d.JPG
D1d.JPG [ 63.3 KiB | Przeglądany 5285 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 maja 2015, 08:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
BYDZIAK 1958 pisze:
Do 'naj' tytułu tematu, można i zaliczyć 'jedyne', czy 'pierwsze', np. w kraju.

Od prawie roku, mamy pierwszy w Polsce, (jak podawały media), "... zautomatyzowany parking.


W 2013 roku na takim zautomatyzowanym parkingu parkowałem. Hotel Aurora w Międzyzdrojach. Więc nie pierwszy i nie jedyny :):) Próbowałem dziennikarzowi to wytłumaczyć ale widocznie artykuł o bydgoskim parkingu był sponsorowany :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 maja 2015, 12:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ A może tam się zmieści mniej samochodów i dlatego dziennikarz tak się naszym pyszył. :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 24 maja 2015, 16:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Z tego co pamiętam to 18. I ten w Międzyzdrojach też nie był pierwszym w Polsce :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 lut 2017, 07:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
DawnoTemu pisze:


Kobieta z walizką... wiem głupie :)


Ta postać pojawia się w różnych punktach miasta, już ze 20 lat...
W tym roku zobaczyłem ją już po raz drugi.


Załączniki:
z walizką.JPG
z walizką.JPG [ 101.87 KiB | Przeglądany 4111 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group