Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 18:20

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 20 gru 2014, 19:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Kiedyś bardzo ważna ulica stanowiąca znakomite połączenie dzielnic po dwóch stronach starego kanału. Ze względu na to, że była wąska, w zwartej zabudowie, wytyczono główne ciągi komunikacyjne z jej pominięciem i straciła swą ważność. Ale dla wtajemniczonych stanowi nadal świetny skrót i urokliwe miejsce.

Tu jest wątek o jednym z widocznych na zdjęciach obiektów – teatrze - restauracji typu establi¬ssementu, który miał być restaurowany:
viewtopic.php?f=34&t=4398&hilit=Wroc%C5%82awska
Inny wątek powiązany:
viewtopic.php?f=34&t=5031&hilit=Wroc%C5%82awska


Załączniki:
DSC_0936.JPG
DSC_0936.JPG [ 195.65 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
DSC_0937.JPG
DSC_0937.JPG [ 197.17 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
DSC_0938.JPG
DSC_0938.JPG [ 195.05 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
DSC_0939.JPG
DSC_0939.JPG [ 192.49 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
DSC_0940.JPG
DSC_0940.JPG [ 190.94 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
DSC_0941.JPG
DSC_0941.JPG [ 192.06 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
DSC_0942.JPG
DSC_0942.JPG [ 195.63 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
DSC_0943.JPG
DSC_0943.JPG [ 194.68 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
DSC_0944.JPG
DSC_0944.JPG [ 190.69 KiB | Przeglądany 9457 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 gru 2014, 12:16 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Na ulicy tej jest jeszcze inny , ciekawy budynek.
Był wykorzystany do .... tłumieniu niemieckiej d y w e r s j i w tym rejonie , we wrześniu 1939 r. Szkoda, że mało skutecznie !


Załączniki:
SDC10435.JPG
SDC10435.JPG [ 91.08 KiB | Przeglądany 9414 razy ]
SDC10431.JPG
SDC10431.JPG [ 93.85 KiB | Przeglądany 9414 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 gru 2014, 14:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Najważniejsze w kontekście powyższej prowokacji jest to, że aero czyta to co napisałem w temacie "Krwawa NIedziela". Gdyby faktycznie w tym rejonie złapano jakiegoś dywersanta to skutek takiej akcji byłby godny odnotowania. A tak ? Zamordowano kilku bogu ducha winnych Niemców, a popołudniu pracownicy tego budynku najzwyklej uciekli. Wówczas doszły do władzy lokalne męty, których zbrodnie i kradzieże usprawiedliwia post aero.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 gru 2014, 16:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Hrab pisze:
Kiedyś bardzo ważna ulica stanowiąca znakomite połączenie dzielnic po dwóch stronach starego kanału. .....


Brzmi ładnie, ale wyglądało to zgoła inaczej.

Ulica Wrocławska (Schickstr.) zaczynała się od Grunwaldzkiej i kończyła na kanale.
Na tym odcinku obowiązywała nazwa i numeracja (która „zawracała” przy kanale). Ulica należała do Okola.
Za kanałem był wydzielony teren - Kanal Kolonie A (dom śluzowego i planty).
Dalej grunt przynależał do ulicy Nakielskiej. (Wilczak).
Nie było tam żadnej, sensu stricto, ulicy, tylko wjazd - droga na prywatnej posesji, zapewniająca dostęp na jej tyły (obecnie hotel) i do IV śluzy.
Na starych planach widnieje, na styku Nakielska/droga do śluzy, jakieś zaznaczenie – brama?; szykana?
Skrót przez śluzę istniał, ale jego funkcjonalność uzależniona była od właściciela terenu i od śluzowego.
W tej sytuacji trudno mówić o jakimś regularnym ciągu komunikacyjnym.

Ulica Wrocławska, w obecnym kształcie, (od Grunwaldzkiej do Nakielskiej) zaistniała formalnie dopiero około 1930 roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 gru 2014, 17:29 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Kolega mi kiedyś opowiadał, że Okole nie przepadało z za Wilczakiem, i vice versa. Przechodząc na druga stronę kanału należało raczej być w większej grupie, dla bezpieczeństwo. Bydziak, możesz to potwierdzić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 gru 2014, 18:26 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Obrazek

Wcześniej w tym miejscu był lokal 'Danusia', zburzony około 12 lat temu.


Obrazek

Wjazd ten ma być drogą dojazdową do bloku w okolicy Kanału/Cmentarza.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 21 gru 2014, 19:37 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
MWS pisze:
... Ulica Wrocławska (Schickstr.) zaczynała się od Grunwaldzkiej i kończyła na kanale.
Na tym odcinku obowiązywała nazwa i numeracja (która „zawracała” przy kanale). Ulica należała do Okola.
...
Nie było tam żadnej, sensu stricto, ulicy, tylko wjazd - droga na prywatnej posesji, zapewniająca dostęp na jej tyły (obecnie hotel) i do IV śluzy.
....
W tej sytuacji trudno mówić o jakimś regularnym ciągu komunikacyjnym.

Plany z lat 1900, 1908 i 1921 potwierdzają, że była to ważna ulica. Na każdym z tych planów występuje ona pod inna nazwą.
Oczywiście jeszcze, że 20 lat przed pierwszą z tych dat - w czasach gdy był to teren jeszcze ewidentnie podmiejski - było tak jak piszesz.


Załączniki:
1900.JPG
1900.JPG [ 146.69 KiB | Przeglądany 9366 razy ]
Pharus 1908.JPG
Pharus 1908.JPG [ 166.76 KiB | Przeglądany 9366 razy ]
1921.JPG
1921.JPG [ 181.58 KiB | Przeglądany 9366 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 gru 2014, 17:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Stanislaw pisze:
Kolega mi kiedyś opowiadał, że Okole nie przepadało z za Wilczakiem, i vice versa. Przechodząc na druga stronę kanału należało raczej być w większej grupie, dla bezpieczeństwo. Bydziak, możesz to potwierdzić?


Słyszało się o różnych waśniach między dzielnicami, ale aż taki stary nie jestem, żeby pamiętać te szczegóły. :):)
Ale gdy byłem chłopakiem, w wieku szkolnym i gdy znalazłem się (sam) np. w rejonie dzisiejszego ronda Grunwaldzkiego, to zdarzały 'napady' grupek tamtejszych chłopaków. Najczęściej miałem spokój dzięki tarczy szkolnej, którą nosiło się przyszytą do rękawa. 'Napastnicy' byli albo z SP24, albo z SP14. Pytali z której jestem szkoły i po usłyszeniu lub zobaczeniu, że z 47-mej, dawali mi spokój. Te dwie szkoły 'walczyły' ze sobą mimo, że były blisko siebie. (Teraz, 'nowa 14', jest przy ul Żmudzkiej).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 25 gru 2014, 18:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Stanislaw pisze:
Kolega mi kiedyś opowiadał, że Okole nie przepadało z za Wilczakiem, i vice versa. Przechodząc na druga stronę kanału należało raczej być w większej grupie, dla bezpieczeństwo. Bydziak, możesz to potwierdzić?


Ja jestem z Wilczaka, i mogę to potwierdzić. Pech był taki że jedyna czynna apteka była na Grunwaldzkiej. 'Pod Lwem" i czasami wieczorową porą trzeba było tam iść. Bywało różnie, a nie zawsze udawało się iść "grupą".

Komentując zdjęcie III Komisariatu Policji Państwowej;


Jan Grzegorek IPN, str.703/705. Grzegorka ktoś ostrzelał w okolicy cmentarzy na Jarach, przerażony pobiegł na komisariat Policji Państwowej :

"(...)pobiegłem do komisariatu przy ul. Wrocławskiej 5. Meldunek mój zlekceważono i o mało mnie nie aresztowano jako szpiega (opis dotyczy dn. 2 września ). Strzały zaczęły padać wkrótce po przelocie samolotów niemieckich (3 września, ok. 10 ). Padały one z domu przy ulicy Różanej ( nr.18 ), z restauracji Baara przy ul. Nakielskiej, z cmentarza ewangelickiego przy Grunwaldzkiej (tyle że cmentarz był i jest katolicki). Pociskami padającymi z tego kierunku ranny został w dłoń jeden z siedzących ze mną i innymi (...) w parku między ul. Wrocławską i Nakielską. Mówiono też, że strzelano z kościoła ewangelickiego przy ul. Nowogrodzkiej oraz przy Nakielskiej. "

Bohater tej relacji był nader aktywnym łowcą dywersantów w rejonie Wrocławska, Dolina, Nakielska. Zorganizował 5 osobową grupę, uzbrojoną w jedną szablę i broń ostrą. Mieszkańcy wskazywali okna z których strzelano, wtedy grupa Grzegorka zatrzymywała Niemca tam zamieszkałego i po zebraniu 10 takich, odprowadzała na pobliski posterunek Policji Państwowej przy ul. Wrocławskiej. Podczas przeszukiwania mieszkań natrafiano na łuski i czasem broń ( krótką czy długą, nie wiadomo). Grupa zastrzeliła 4 Niemców którzy wg jego zeznania rzucili się na eskortujących. W czasie rewizji w mieszkaniu Pawła (właśc. Arthura) Hinza (ul. Wincentego Pola ) znaleziono łuski , później Hinz zapłacił za to życiem. Łącznie w rejonie działania grupy Grzegorka zginęło 16 Niemców. Wielu polskich mieszkańców Wilczaka broniło swoich niemieckich sąsiadów przed zbyt pochopnym aresztowaniem. Grzegorek jednoznacznie stwierdził że żaden Niemiec nie zginął bezpodstawnie. Jak widać grupa Grzegorka bez trudu i strat wymordowała całkiem sporą grupę dywersantów. Polowanie odbyło się to bez udziału polskiej policji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 gru 2014, 06:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Seth, jestem pod wrażeniem Twojej pasji sprawdzania wydarzeń dotyczących 'KN'. Moja wizja czasu tych dni, była mniej więcej taka, jak pokazał to film Sąsiedzi. Trudno się wyzbyć tych schematów. Tylko studzenie z tym związanych emocji, pozwala na spokojniejsze podchodzenie do tematu i przełykanie Twoich, może jeszcze nie wszystkich argumentów.
Niedawne słowa Ewinga:
Ewing pisze:
Ta mapka do mnie nie przemawia - jeśli dywersja miała miejsce to na pewno nie w co drugim domu przy danej ulicy - zwłaszcza, że opis mówi o "głównych ośrodkach dywersji", a więc zakłada, że było ich przynajmniej kilka razy więcej co jest praktycznie nie realne.
(...)

^^^ Uważam że jest w nich sporo racji.

No ale w tym wątku jest portret ulicy.
Zmienił się jej wygląd w stronę ul.Nakielskiej. Szczególnie zachodni narożnik, na którym obecnie mamy 'Hotel Park' z parkingiem. Jakiś czas temu, natrafiłem na zdjęcia starej zabudowy tego miejsca. Możliwe, że są one również tutaj, na Bunkrze.


Załączniki:
Wrocławska 2a.JPG
Wrocławska 2a.JPG [ 79.81 KiB | Przeglądany 9285 razy ]
Wrocławska 1a.JPG
Wrocławska 1a.JPG [ 51.78 KiB | Przeglądany 9285 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 28 gru 2014, 04:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ciekawostką ulicy też jest to, że jej wschodnia zabudowa powstała tylko po północnej stronie kanału.
Trochę to dziwne, że nie było chętnych (?) na np. zabudowę jej wschodniego narożnika z ul.Nakielską.


Załączniki:
Wrocławska wschodnia.JPG
Wrocławska wschodnia.JPG [ 72.61 KiB | Przeglądany 9260 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 1 sty 2015, 08:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
MWS pisze:
(...)
Skrót przez śluzę istniał, ale jego funkcjonalność uzależniona była od właściciela terenu i od śluzowego.
W tej sytuacji trudno mówić o jakimś regularnym ciągu komunikacyjnym.
(...)


Na Wspominaj Bydgoszcz natrafiłem na taki obrazek. Mostek, a raczej kładka przy śluzie. W głębi jakieś zabudowania. Możliwe, że jest to właśnie widok na dawny, przypomniany przez MWS 'skrót'.


Załączniki:
kW.JPG
kW.JPG [ 73.62 KiB | Przeglądany 9217 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 sty 2015, 19:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
Seth, jestem pod wrażeniem Twojej pasji sprawdzania wydarzeń dotyczących 'KN'. Moja wizja czasu tych dni, była mniej więcej taka, jak pokazał to film Sąsiedzi. Trudno się wyzbyć tych schematów. Tylko studzenie z tym związanych emocji, pozwala na spokojniejsze podchodzenie do tematu i przełykanie Twoich, może jeszcze nie wszystkich argumentów.


No to tytułem uzupełnienia;

Kathe Finger mieszkała na Grunwaldzkiej 44 :

" Zaintrygowało nas to, że wielu volksdeutschów pod polską strażą odprowadzono do najbliższego rewiru policyjnego (na ul. Wrocławską) (...) aresztowania nie ograniczyły tylko do pozbawiania wolności, ale wiązały się także ze znęcaniem się i z bestialskim traktowaniem (...) następnie przyszli do nas ( okno Fingerów wskazano jako to z którego strzelano ) (...) mój mąz wziął mnie na stronę (...) i wyszeptał: Musimy teraz umrzeć, bądź dzielna (...), stał prosto, trzymał mnie za rękę (...) żołnierz, który wrzeszczał do nas coś czego zupełnie nie rozumieliśmy, wycelował broń i strzelił. Śmiertelnie raniony mój mąż upadł (...) zostaliśmy wszyscy aresztowani na zewnątrz czekał na nas wrzeszczący tłum (...) Co pewien czas aresztowanych ładowano na ciężarówki i odwożono do budynku rządowego w celu osądzenia ( z komisariatu na ul. Wrocławskiej na ul. Promenadę, ob. Jagiellońska) (...) wyroki zapadały szybko, wszystkich bez wyjątku skazywano na na karę śmierci (...) w poniedziałek 4 września (...) znów była obława na Niemców "


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 sty 2015, 20:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
To jest wątek ulicy Wrocławskiej, czy kolejne rozwinięcie zeznań bydgoskich volksdeutschów z wątku KN?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 sty 2015, 20:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
III Komisariat Policji Państwowej był przy ulicy Wrocławskiej. Czyż nie ? aero nawiązał do tego, a nie innego budynku w kontekście Krwawej Niedzieli. Więc co się spinasz Hrab ? Pilnuj swoich wątków, a ogarniesz co trzeba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 2 sty 2015, 21:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
To właśnie mój wątek. Pilnuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 sty 2015, 00:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Coś nowego.
Nie miałem pojęcia, że dawniej, dzisiejsza ulica Ułańska to również była Wrocławska.
Ale tak wynika z zaznaczenia.
Tylko czy „Schleustr.” = „Schickstr.” :?:


Cytuj:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 sty 2015, 16:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Na mapie z 1913 jest to Dragoner Strasse ( ob.Ułańska). Nazwy ulic które widzimy na mapach sprzed I wojny nie dotyczą miasta Bydgoszcz. Żadna z prezentowanych dzielnic, Okole (Schleusenau) i Wilczak (Prizenthal) w granicach administracyjnych miasta nie były.
Zatem krystalizowanie się nazw poszczególnych ulic, podlegały pewnej dowolności.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 sty 2015, 16:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Teraz jest prawidłowo.


Załączniki:
1900 r.JPG
1900 r.JPG [ 128.22 KiB | Przeglądany 9104 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 4 sty 2015, 17:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
@seth

Od ok. 1890 roku książki adresowe zawierają dział „Vororte Bromberg”.
Od czasu powstaniem działu figuruje w nim „Dragonerstr.” na terenie dzielnicy Prinzenthal, (łącznie z numeracją i nazwiskami właścicieli działek).


@Hrab

Fakt – teraz jest prawidłowo.
Tylko dlaczego widnieje tam „Schleustr.” a nie „Dragonerstr.” :?:
Jeżeli prawidłowo powinno być „Dragonerstr.”, to gdzie była „Schleustr.” :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group