Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 09:48

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: piątek, 1 sie 2014, 20:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 23 lip 2014, 19:52
Posty: 52
Prawy górny róg, dach i front wyraźnie cofnięty, podziałka okien inna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: piątek, 1 sie 2014, 20:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: sobota, 2 sie 2014, 11:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Znaki zapytania pokazują minimalny uskok, że ściana nie jest na widocznej na pocztówce długości, w jednej linii. Ale ten uskok sugeruje, że ta część ściany z drzwiami, jest lekko wklęsła w stosunku do tej z lewej strony.

Dla MWS, jeszcze raz, 'ściana po przeróbkach'.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: sobota, 2 sie 2014, 16:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^ Znaki zapytania pokazują minimalny uskok, że ściana nie jest na widocznej na pocztówce długości, w jednej linii. Ale ten uskok sugeruje, że ta część ściany z drzwiami, jest lekko wklęsła w stosunku do tej z lewej strony.


Dokładnie tak jak napisałeś.

Można takie porównanie wykonać na gzymsach – efekt taki sam, a dodatkowo unaocznia to krawędź uskoku ściany.

Obrazek


@Bydziak - Dziękuję za fotkę. Widać na niej, jeszcze dokładniej, pozostałości po pilastrach i ślady obróbki dodatkowych okien w parterze.
(taką samą przeróbkę można zaobserwować na skrzydle budynku, po lewej)


Obszar elewacji występujący na starej fotografii z orłem:

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: sobota, 2 sie 2014, 17:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 23 lip 2014, 19:52
Posty: 52
Znalazłem takie coś, jednak przeszukiwanie historii 14 Pułku Piechoty Graf Schwerin nie przynosi rezultatu. Obrazek

Bardzo inspiruje mnie ten "kiosk" w drugim planie za Orłem. Według mnie to jest klucz do lokalizacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: niedziela, 3 sie 2014, 19:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Czyli wychodzi na to, że wewnętrzna strona omawianego budynku wyglądała mniej więcej tak jak poniżej, a wejście w tym przypadku zasłania drzewo.
Na drugim zdjęciu zestawiłem stare 'dwa ujęcia'. To co mi nie pasuje, to 'głębokość uskoku'. Na tym z 'orłem', uskok wydaje się jednak mniejszy. (Strzałki czerwone)
Również wysokość bram ulokowanych symetrycznie po bokach, nie wydaje się taka sama.(Strzałki zielone)


Załączniki:
budynek.JPG
budynek.JPG [ 43.25 KiB | Przeglądany 6730 razy ]
dwa w jednym.JPG
dwa w jednym.JPG [ 74.98 KiB | Przeglądany 6730 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: niedziela, 3 sie 2014, 22:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 23 lip 2014, 19:52
Posty: 52
Jest tylko jedno "ale". Ale na pocztówce nie widać pogłębienia wokół sutereny/piwnicy. Na pocztówce z 1917 nie widać też owego "kiosku". Gdyby trafił się dobry skan pocztówki, napis nad drzwiami "kiosku" byłby jakąś wskazówką. Nadal uważam, że to "propagandówka" na zlecenie, wydrukowana w Bydgoszczy, nie związana z miastem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: poniedziałek, 4 sie 2014, 11:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
BYDZIAK 1958 pisze:
Czyli wychodzi na to, że wewnętrzna strona omawianego budynku wyglądała mniej więcej tak jak poniżej, a wejście w tym przypadku zasłania drzewo.

Drzwi na Twojej fotce zasłania drzewo. Widać je przy silnym rozjaśnieniu obrazu.

BYDZIAK 1958 pisze:
Na drugim zdjęciu zestawiłem stare 'dwa ujęcia'. To co mi nie pasuje, to 'głębokość uskoku'. Na tym z 'orłem', uskok wydaje się jednak mniejszy. (Strzałki czerwone)
Również wysokość bram ulokowanych symetrycznie po bokach, nie wydaje się taka sama.(Strzałki zielone)


Pomysł na nałożenie tych dwóch zdjęć, całkiem fajny, można się pobawić, ale:

- Te fotki dzieli czasowo 5-7 lat, a może i więcej
- dwa różne aparaty i dwie różne optyki (z zasady mocno wypłaszczające obraz)
- różne stanowiska fotografa i różne kąty ujęcia
- jakie korekty zastosowali fotografowie walcząc z „walącą się” perspektywą, albo o głębię ostrości i jak to wpłynęło na proporcje obrazu?
(aparaty skrzynkowe posiadały takie możliwości)

Oczywiście, we współczesnych programach graficznych można zgrać te dwa obrazy w sposób prawie idealny, tylko czy o to chodzi?


Na obydwu starych zdjęciach szczyty wrót zgodne są z linią okien.
Na szarej fotce wrota wydają się wyższe (okna też) i cały obraz sprawia wrażenie rozciągniętego w pionie.
Pomimo to, na obydwu fotkach, proporcje wysokości wrót do wysokości okna ponad nimi,
oscylują około liczby 2, czyli są praktycznie takie same.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: wtorek, 5 sie 2014, 18:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
A gdyby, hipotetycznie zakładając, ustalić od kiedy fikuśna kolumnada wieńczy portal I Liceum i wówczas jeszcze raz przyjrzeć się temu obiektowi ?

Na Weltzien-Platz stał okrągły kiosk vide ten z pocztówki w którym wywieszano listy poległych żołnierzy z naszej okolicy. Być może wszyscy szukamy za daleko ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: środa, 6 sie 2014, 05:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^Jak dla mnie, to ta kolumnada jest raczej od początku.
Secie, być może nie zauważyłeś spostrzeżenia Ewinga który pisał:

Ewing pisze:
Nie pasują również okna na pierwszym piętrze (na zdjęciu są wyraźne okrągłe łuki)
(...)


To, właściwie wykluczyło budynek na Placu Wolności.


Załączniki:
łuki.JPG
łuki.JPG [ 43.33 KiB | Przeglądany 6590 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: środa, 6 sie 2014, 17:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
^^^Jak dla mnie, to ta kolumnada jest raczej od początku.
Secie, być może nie zauważyłeś spostrzeżenia Ewinga który pisał:

Ewing pisze:
Nie pasują również okna na pierwszym piętrze (na zdjęciu są wyraźne okrągłe łuki)
(...)


To, właściwie wykluczyło budynek na Placu Wolności.



Nooo, tak. Za bystry to to, ja nie jestem :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: czwartek, 4 gru 2014, 23:13 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 21 wrz 2013, 00:08
Posty: 26
Dobry wieczór.
Przed paroma laty także zastanawiałem się nad tym zdjęciem i chciałbym podzielić się moją teorią.

Zacznijmy od napisu: "Erinnerung an die Nagelung des Adler vor Reims" (vor Reims nie von Reims jak niektórzy piszą) przetłumaczyłbym na "Pamiątka gwoździowania orła przed Reims". Nad wejściem do pawilonu widnieje napis ADLER (orzeł) oraz REIMS (miasto we Francji).

W czasie 1. wojny od 1915 roku w wielu miastach przeprowadzano tak zwane "Kriegsnagelung" (gwoździowanie wojenne), w skrócie "Nagelung" (gwoździowanie). Drewniana rzeźba zostawała publicznie wystawiana i za jakąś tam opłatą można było nabyć gwóźdź stalowy, srebrny lub nawet zloty i go wbić w tą rzeźbę.
Taka pruska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy :D
Zebrane pieniądze zostawały przeznaczone na zapomogi dla ofiar wojny (dla rannych oraz dla rodzin poległych). Oczywiście był też ogromny efekt propagandowy.
Wikipedia: http://de.wikipedia.org/wiki/Kriegsnagelungen
Ciekawy spis "Kriegsnagelungen": http://www.munzel-everling.de/download/Kriegsnagelungen_August_2012.pdf

W Bydgoszczy oraz w Fordonie gwoździowany był tylko "Eisernes Kreuz" (krzyż żelazny).
Orzeł z naszej fotki był gwoździowany na froncie przez wojsko które znajdowało się przed miastem Reims. Rzeźba wykonana przez pana Carl Stock. Przypuszczam że w pawilonie znajdowała się księga do której każdy kto zakupił gwoździe mógł się uwiecznić.

Naszego budynku musimy chyba szukać we Francji, gdzieś na wschód lub północny wschód od Reims.

Na innej pocztówce (jest na spisie "Kriegsnagelungen", strona 129) z tym też orłem jest napis z tyłu pocztówki: "Eigentum der Ortskommandantur Witry-les-Reims" - własność komendy w Witry-les-Reims. Dystrybutor z Frankfurtu nad Menem. Dystrybutorem naszej pocztówki było bydgoskie wydawnictwo E.J. Ball.

_________________
Parę zdjęć oraz kilka map dawnej Bydgoszczy http://www.albumik.de


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: piątek, 5 gru 2014, 18:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Gudensberger pisze:

Naszego budynku musimy chyba szukać we Francji, gdzieś na wschód lub północny wschód od Reims.




Obawiam się że identyfikacja jaką przeprowadzono powyżej lokuje ten budynek w Bydgoszczy ;) I są to koszary Grafa Schwerina.
Widzę, że interesujesz się kajzerowską armią. Może napiszesz dlaczego taką atencją darzono orła spod Reims :?:


Załączniki:
Orzeł znad Marny.jpg
Orzeł znad Marny.jpg [ 34.36 KiB | Przeglądany 5853 razy ]
M.2.jpg
M.2.jpg [ 29.39 KiB | Przeglądany 5853 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: piątek, 5 gru 2014, 18:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Właśnie miałem napisać, że przywołanie Reims, może faktycznie zaprowadzi nas do nowego rozwiązania zagadki. (Ja jestem w tych tematach laikiem)
Ale odpowiedź setha, uspokoiła mnie.
Jednak jestem bardzo ciekawy Waszej rozmowy, która zapowiada się na bardzo interesującą. :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: niedziela, 7 gru 2014, 11:48 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 21 wrz 2013, 00:08
Posty: 26
Na figury do gwoździowania wybierano krzyże, herby miast, tarcze, słupy, figury historyczne oraz figury zwierząt.
Figura orła do celu gwoździowania wystąpiła 13 razy (Badbergen, Bad Tölz (mit Justitia), Baltimore, Czernowitz, Frankfurt am Main, Gütersloh, Hamburg, Jägerndorf (A), Lübeck, Magdeburg, Reims (F), Schlanders/Südtirol, Wien-Kaiserebersdorf).

Podczas gwoździowania figur były sprzedawane również różne upominki jak małe publikacje, wiersze, medaliony, dyplomy nabycia gwoździ oraz karty pocztowe. Moim zdaniem nasza pocztówka pochodzi z takiej sprzedaży a ta sprzedaż odbywała się w pawilonie na zdjęciu.

Oczywiście nie zaprzeczam że ten budynek jest bardzo podobny do koszar grafa Schwerina. To jednak nie pasuje do tekstu "Pamiątka gwoździowania orła spod Reims". Tu nie chodzi o orła spod Reims który był gwoździowany w Bydgoszczy lecz był to orzeł który był gwoździowany przez wojsko pod Reims. Nie darzono tego orła jakąś nadmierną atencją. Po prostu tym razem wybrano orła na gwoździowanie.

Jeżeli figurę orła przewieziono by do Bydgoszczy to jakoś nie chce mi się wierzyć że też ten pawilon przywieźli na którym widnieje napis " ADLER REIMS". Jeżeli taki pawilon znajdowałby się koło figury orła w Bydgoszczy, to do czego by służył? Przecież gwoździowanie już się odbyło pod Reims. Gwoździowania odbywały się w miejscach publicznych bo sens tej akcji był taki, żeby jak najwięcej pieniędzy zebrać ze sprzedaży gwoździ oraz upominków.

Żeby to wyjaśnić to trzeba będzie poczytać książkę o historii IR14.
IR14 należał do 4. dywizji która brała udział w walkach pod Reims miedzy majem a końcem października 1917.

_________________
Parę zdjęć oraz kilka map dawnej Bydgoszczy http://www.albumik.de


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: niedziela, 7 gru 2014, 14:17 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 21 wrz 2013, 00:08
Posty: 26
Gudensberger pisze:
Na figury do gwoździowania wybierano krzyże, herby miast, tarcze, słupy...


Na myśli miałem oczywiście kolumny... :):)

Na fotce po lewej stronie od wejścia pod oknami jest zawieszona jakaś tablica.
Na murze powinny być jakieś ślady. Może ktoś zobaczy? Ja niestety nie mieszkam w Bydgoszczy.

_________________
Parę zdjęć oraz kilka map dawnej Bydgoszczy http://www.albumik.de


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: niedziela, 7 gru 2014, 18:08 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Zacznę z innej strony. Gwoździowanie to nic innego jak zbiórka pieniędzy. Już w roku 1915 okazało się, że tempo w jakim zadłużają się państwa biorące udział w konflikcie przerastają jakikolwiek wcześniejsze założenia. Liczono na krótką wojnę, której zwycięstwo przyniesie zysk podobny jak w roku 1871.
Pomysł na gwoździowanie przyszedł do Niemiec z sojuszniczej Austrii. Tam to postawiono figurę rycerza Eiserne Wehrman ( Żelaznego Obrońcy) wykonanego z lipy, w którą wbijano wcześniej zakupione gwoździe. Dodam, że gwoździe były wykonane z różnych materiałów, od złota poczynając, na żelazie kończąc.
Kogo było stać kupował gwóźdź i wbijał go w drewnianą figurę.
Jak napisał Gudensberger, gwoździe wbijano w różne mniej czy bardziej symboliczne figury. Największą była postać Hindenburga, która wynosiła aż 12,5 metra. Postawiono nawet specjalne rusztowanie aby umożliwić gwoździowanie w każdym możliwym, czyli wolnym miejscu.
Cena gwoździa w Niemczech wynosiła od 50 fenigów do 50 marek w złocie. Oczywiście przy innych figurach koszty były relatywnie mniejsze, zaczynały się od 5 fenigów, do góra 3-5 marek w złocie. Tajemnicą poliszynela jest, że całkowite pokrycie gwoździami nawet mniejszych figur nie było wcale łatwe.
Wracając do Orła spod Reims. Jego symbolika jest dosyć czytelna. Orzeł uosabiał twardy opór jaki stawiły pułki niemieckie na froncie zachodnim, licząc od Marny po Flandrię włącznie. Jestem pewien że orzeł stał w naszym mieście, bo tego typu akcje dotyczyły absolutnie wszystkich aglomeracji będących na terenie II Rzeszy.


Załączniki:
Hindenburg pod gwóźdź..jpg
Hindenburg pod gwóźdź..jpg [ 93.48 KiB | Przeglądany 5803 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: niedziela, 7 gru 2014, 22:18 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 21 wrz 2013, 00:08
Posty: 26
Zapytałem panią Dr. Munzel-Everling, która przerabiała temat "Kriegsnagelungen".
Link był już wcześniej podany.http://www.munzel-everling.de/download/Kriegsnagelungen_August_2012.pdf
Niestety więcej szczegółów nie jest znanych. Dostałem tylko te fotki.

W dolnym lewym rogu: "Erinnerung an die Nagelung des Adler v. Reims"
Na pawilonie "ADLER REIMS"
Obrazek

Obrazek

Budynek się zgadza, ale to wydarzenie nie pasuje mi do końca. Jak już wcześniej pisałem trzeba poczytać historii IR14.

Zaglądał już może ktoś do książki "Das Infanterie-Regiment Graf Schwerin (3. Pommersches) Nr. 14 im Weltkriege 1914 - 1918" napisanej przez Herbert Alexander von Wartensleben?
Chyba będzie trzeba przejść się do biblioteki.

_________________
Parę zdjęć oraz kilka map dawnej Bydgoszczy http://www.albumik.de


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: poniedziałek, 8 gru 2014, 18:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Gudensberger pisze:

Budynek się zgadza, ale to wydarzenie nie pasuje mi do końca. Jak już wcześniej pisałem trzeba poczytać historii IR14.

Zaglądał już może ktoś do książki "Das Infanterie-Regiment Graf Schwerin (3. Pommersches) Nr. 14 im Weltkriege 1914 - 1918" napisanej przez Herbert Alexander von Wartensleben?
Chyba będzie trzeba przejść się do biblioteki.


Regiment Schwerina walczył w rejonie Reims w przedziale 28.5.-30.10.1917 w ramach 4 ID.

Szczery podziw za załączone fotki :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Orzeł
Post: środa, 10 gru 2014, 06:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Zmieniła się pora roku. Niewidzialne części budynku w lecie, stały się teraz widzialne. Głównie chodziło mi o 'wejście', zasłonięte latem zielenią.


Załączniki:
o1.JPG
o1.JPG [ 83.17 KiB | Przeglądany 5735 razy ]
o2.JPG
o2.JPG [ 80.9 KiB | Przeglądany 5735 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group