Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:27

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 19 lis 2013, 10:28 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
To nie jest czarno-białe tylko w odcieniach szarości ;)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 lis 2013, 21:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Lidka pisze:
Dziwna ta sepia :). Chyba jednak biało czarne bardziej mi sie podobają.


Gimp, to taki w miarę prosty program dla amatorów. Więc ta jego sepia właśnie dlatego jest trochę dziwna. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 lis 2013, 21:37 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
To taki chyba filtr. Odcienie szarości też są dziwne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 19 lis 2013, 22:01 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Lidka pisze:
To taki chyba filtr. Odcienie szarości też są dziwne.

Lidka, bo to wszystko nie jest takie łatwe jak się wydaje...

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 lis 2013, 08:47 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Wcale nie wydaje mi sie to łatwe, a przede wszystkim trzeba to lubić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 lis 2013, 21:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
@ Bydziak - to jak najbardziej Twoja fotka, tylko że u mnie wyszło cos takiego.
Nie krzycz…..


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 lis 2013, 21:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Krzyczeć to mogę najwyżej z radości, że fajnie to wyszło. :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 lis 2013, 22:15 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Za chwilę pojawi się na portalach aukcyjnych jako zdjęcie z epoki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 lis 2013, 22:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dokładnie :D I będzie opisywane jako nieznana pocztówka z Bydgoszczy :):)
Efekt wyszedł wzorowo :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 gru 2013, 07:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
W listopadzie, wstawiłem do 'portretu' ul Focha kolejne zdjęcie. Kusiło mnie ono i podkręcało, by na jego podstawie odtworzyć 'widok z pamięci'. I tak przez ten miniony czas, do dzisiaj, w wolnych chwilach, 'grzebałem' przy tym zdjęciu. Powstało w ponad trzydziestu etapach. :shock:

No i teraz, na Gwiazdkę, zakosił mi je Gwiazdor i wstawia właśnie tutaj. :mrgreen:


Załączniki:
Komentarz: To ma być widoczek z początku lat 70-tych XXw, gdy juz powstał 'wieżowiec' przy Jagiellońskiej, a stary kanał miał już być niebawem zasypany.
F w CZ B.JPG
F w CZ B.JPG [ 45.5 KiB | Przeglądany 6788 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 gru 2013, 20:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Niezły mix. Ale z mostem po lewej wyglądało to trochę inaczej ;) Chociaż jak się przyjrzeć to dałeś radę. :1


Załączniki:
1230581839_pic_2-7692.jpg
1230581839_pic_2-7692.jpg [ 25.13 KiB | Przeglądany 6758 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 25 gru 2013, 04:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
seth pisze:
Niezły mix. Ale z mostem po lewej wyglądało to trochę inaczej ;) Chociaż jak się przyjrzeć to dałeś radę. :1


^^^ Takie podpowiedzi bardzo cenię. Budując taki obrazek, staram się aby widok z pamięci był jak 'prawdziwy'. Ale każdy ma swoją pamięć i mógł co nie co inaczej zapamiętać. Ja, w tym przypadku nie miałem się z kim skonsultować. Dopiero po Twoich słowach, 'zaskoczyłem' i zerknąłem na to zdjęcie.

viewtopic.php?f=90&t=5920

Rzeczywiście, wjazd na most w lewo, a konkretnie narożniki chodników, był łagodnymi łukami o dużym promieniu. No ale na tej rekonstrukcji, aż tak chyba tego nie widać. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 31 gru 2013, 13:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jakiś czas temu, ( nie pamiętam czy na Bunkrze też), były rozmowy na temat 'co by było gdyby', w odniesieniu do naszych spichrzy. Otóż 'ślepa', wschodnia ściana 'Domu Fryderyka', projektu J. Święcickiego, sugerowała pruskie plany rozebrania spichrzy i zbudowania w ich miejscu kolejnych, lub jednej kamienicy. Zastanawiałem się, jak by wyglądało to miejsce, gdyby tak postąpiono. Być może to miejsce wyglądało by ciekawie jako całość, łącznie z budynkami po sąsiednich stronach.
W miejsce spichrzy 'dobudowałem' inną kamienice Święcickiego. Być może stanowiła by narożnik nabrzeża z Rybim Rynkiem. (Ostatni, piąty spichlerz pozostawiłem celowo, dla kontrastu i perspektywy.)
Nie wiadomo jak by postąpiono z pałacykiem Lloyda. Ale dalej, budynki były by pewnie również okazałe, jak te dzisiejsze, bankowe...
Celowo graficznie zniekształciłem ten przerobiony widok, by niechcący nie zaistniał gdzieś jako 'prawdziwa', stara pocztówka.


Załączniki:
bulwar M.JPG
bulwar M.JPG [ 121.61 KiB | Przeglądany 6698 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 31 gru 2013, 18:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Całkiem prawdopodobne rozwiązanie architektoniczne. W końcu spichrza, chociaż już wówczas zabytkowe były jedynie niepotrzebnymi magazynami. A plac w centrum miasta zwykle był w cenie. Zatem wyburzenie magazynów byłoby rozsądnym rozwiązaniem biznesowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 31 sty 2014, 16:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
BYDZIAK 1958 pisze:
No i powstało. Ujęcie z mostu Jagiellońskiego w stronę wschodnią. Widok skromny, czarno biały. Do jego powstania przyczyniły się nie dwa, jak pisałem, lecz trzy różne zdjęcia. No i teraz zastanawiam się, czy mogę to tu spokojnie wstawić... :ang


^^^ Po paru dialogach na forum, zrezygnowałem z pokazania wtedy tego zdjęcia.
Wczoraj rozmawiałem z krajanem. Pokazałem mu to. Przekonał mnie, że jednak można to tu wstawić. :D

Obrazek pokazuje przedwojenny widok na część ul Focha, z mostu, w kierunku wschodnim.


Załączniki:
Focha.JPG
Focha.JPG [ 44.25 KiB | Przeglądany 6549 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 19 lip 2014, 05:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
To zdjęcie od dłuższego czasu nie dawało mi spokoju.

Obrazek

Bez specjalnego przyglądania się stwierdziłem, że wystarczy pójść na zachodnie czoło odnowionej śluzy trapezowej i po prostu pstryknąć zdjęcie 'porównawcze'. Oczywiście liczyłem się z tym, że lewą stronę widoku zasłoni mi 'domek śluzowego'. Po zrobieniu kilku zdjęć okazało się, że jest 'coś nie tak'. Po dokładniejszym obejrzeniu starego zdjęcia zrozumiałem swój błąd w zrobionych kadrach. Wyszło na to, że teoretycznie fotka porównawcza jest nie do zrobienia.
Stary fotograf ustawił swój aparat na zachodnim brzegu dawnej grobli, mając za plecami ówczesny 'domek śluzowego'. Miejsca tego już nie ma. Wraz z budową nowej śluzy i likwidacją trapezowej, zmieniło się również położenie i wygląd grobli.
"x" - to przypuszczalne miejsce wykonania starego zdjęcia.

Obrazek

Tak jak napisałem na początku, to zdjęcie wciąż 'kusiło' do zrobienia porównania.
Postanowiłem 'pokombinować'. Coś tam z tego wyszło. Ale nie jest to 'prawdziwy' zestaw porównawczy. Wygląd współczesny jest posklejany z paru różnych ujęć i tylko wydaje się w miarę podobny. Nie jest rzeczywisty i dlatego całość chyba nie nadaje się do tematu 'zdjęcia porównawcze'.

Rzeczywiste jest tylko położenie narożnej kamienicy (przy ul.Marcinkowskiego), obecnego domu śluzowego i śluzy trapezowej. Reszta widoku została 'dopasowana na miarę obecnych możliwości'. :D

I tak to wyszło.:D

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 22 lip 2014, 06:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Zapomniałem dać jeszcze dla porównania rzeczywistego widoku miejsca, ujęcie wspomnianego domu przy Marcinkowskiego. :oops: Do tego właśnie 'kadru' dobudowana została reszta 'panoramy'. :oops:


Załączniki:
szkic7.JPG
szkic7.JPG [ 37.04 KiB | Przeglądany 5967 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 lip 2014, 18:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Piękne porównanie. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 wrz 2014, 06:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Oglądając makietę rejonu śluzy trapezowej, pokusiłem się zrobić jej, kilka 'ujęć porównawczych'. Trudno było znaleźć z pamięci właściwą perspektywę do porównań o których pomyślałem. Pierwszym z nich, miał być widok na most ul. Grottgera.
I tak powstał ten zestaw poniżej.


Załączniki:
perspektywa.JPG
perspektywa.JPG [ 69.33 KiB | Przeglądany 5532 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 6 sty 2015, 13:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Wpadł mi rankiem w ręce kawałek Expressu. Na jednej ze stron jest artykuł, poświęcony wyglądowi miasta, a konkretnie zmianami, jakie proponował ówczesny prezydent miasta L.Barciszewski. W jednym przypadku, nie przekonały mnie argumentacje, w rodzaju że miasto buduje się dla przyszłych pokoleń...
Chodzi mi o projekt, który potem przedstawiony był w uchwale Rady Miasta, jak podaje gazeta. Myślę jednak, że z perspektywy minionych lat, wydaje się on jednak nietrafiony. Chodziło o wyeksponowania kościoła Klarysek. Dla tego celu miały być wyburzone takie perełki, jak np budynek z Savoyem, czy domu Hohenzollernów, dzieła J. Świecickiego.

Trudno sobie wyobrazić, jak by to mniej więcej wyglądało. Takie okazałe gmachy miały by być zburzone tylko dlatego, by zrobić w tym miejscu więcej przestrzeni.

Postanowiłem jednak pomóc wyobraźni i 'rozwalić' wspomniane budynki. I wychodzi na to, że ta przestrzeń wcale tak źle nie wygląda.
Ale świadomość, że ten wygląd jest kosztem aż takiego poświęcenia, likwidacji głównie okazałych budynków, pociesza, że do tego jednak nie doszło.

Fakt, wtedy były inne realia. Stał Teatr, a tuż za mostem, dwie inne okazałe kamienice zdobiły ten rejon. Jednak gdyby los dla nich i teatru potoczył się tą samą drogą historii, to taka mniej więcej jak poniżej 'pustka', była by 'pamiątką' po tamtych 'zmianach dla przyszłych pokoleń'.

(Zastanawiałem się, czy likwidacji miały ulec wszystkie budynki, aż do ul Pocztowej (łatwiej było by mi to zrobić :D ) , czy tylko te wymienione we wspomnianym artykule.)


Załączniki:
zmiany.JPG
zmiany.JPG [ 91.87 KiB | Przeglądany 5126 razy ]
plany.JPG
plany.JPG [ 70.59 KiB | Przeglądany 5126 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 355 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group