Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 23:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: sobota, 30 lis 2013, 19:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Rzeczka Flis jest drugą rzeką w Bydgoszczy po Brdzie, ale zdecydowanie wygrywa z tą pierwszą w konkursie na ilość mostów, których jest na Flisie bez liku.
Dzisiaj jest trudno doszukać związku historycznych źródeł tej rzeki ze współczesnymi, gdyż jej koryto na łąkach powyżej śluzy Osowa Góra zostało połączone z głównym rowem odwadniającym łąki wzdłuż kanału. Dobiega on do stawów na wysokości Kruszyńca. Natomiast historyczne koryto Flisa idąc w górę rzeczki, między Kruszynem, a Pawłówkiem kierowało się ku źródłom pod Szczutkami. Dziś na tym odcinku nie zawsze płynie woda. Najbardziej mokrym kawałkiem jest tu odcinek w lasach między Kruszynem, a Osówcem, za jednostką wojskową.
Na Forum jest o Flisie w kilku miejscach, na przykład:
http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=3 ... hilit=Flis
http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=1 ... lis#p40204
http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=9 ... hilit=Flis
http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=7 ... hilit=Flis
Widując rzeczkę dość często na rowerowych przejażdżkach stwierdziłem że warto założyć osobny wątek poświęcony wyłącznie Flisowi. Zacząłem od ujścia rzeki Flis do Brdy i kierowałem się w górę, do źródeł. Jeszcze do nich nie dotarłem, ani do tych historycznych, ani tych zasilających rzeczkę współcześnie.


Załączniki:
Mapa dolny Flis.JPG
Mapa dolny Flis.JPG [ 141.17 KiB | Przeglądany 9970 razy ]
Flis i Kanał.jpg
Flis i Kanał.jpg [ 197.11 KiB | Przeglądany 9970 razy ]
Widok na Brdę.jpg
Widok na Brdę.jpg [ 191.39 KiB | Przeglądany 9970 razy ]
Flis tuz przed ujściem.jpg
Flis tuz przed ujściem.jpg [ 199.92 KiB | Przeglądany 9970 razy ]
Reper w ujściu.jpg
Reper w ujściu.jpg [ 195.48 KiB | Przeglądany 9970 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 30 lis 2013, 20:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Na łące w samym ujściu Flisa i Kanału Bydgoskiego znajduje się stary słup z cegieł. Pozostałość po ogrodzeniu jakiejś dawnej posiadłości.
Idąc w górę po chwili trafimy na betonowy dwupoziomowy most nad Flisem, na którym znajdowały się tory bocznicy kolejowej do papierni. Kawałek dalej na zachód jest most tejże linii nad kanałem.
Znajdujący się przy moście dom mógł mieć coś wspólnego z działająca tu kiedyś papiernią.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Załączniki:
Słup z cegieł.jpg
Słup z cegieł.jpg [ 140.8 KiB | Przeglądany 9962 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 gru 2013, 00:12 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Ten słupek z cegieł też mnie intryguje od długiego czasu.Co tam mogło być?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 gru 2013, 00:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Przejrzałem dalsze zdjęcia, które wstawię potem i myślę, ze to jeden ze słupów ogrodzenia posesji może jeszcze z czasów Petersonów. Takie same słupy są wokół tego domu, przy którym płynie Flis przed nasypem bocznicy i takie też stoją przy drodze z tego domu w stronę młyna. Sądzę, że to było ogrodzenie zespołu młynów, z których jeden był młynem papierniczym. Gdzieś tam w dole terenu można było ładować jakieś produkty na barki, może w okolicy tego słupa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 gru 2013, 16:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Te ceglane słupy widać na zdjęciu płotu wzdłuż ślepego odcinka ulicy Młyńskiej prowadzącej kiedyś do dolnego młyna i dalej przez most na drugą stronę Brdy. Tu właśnie była kiedyś główna przyprawa mostowa w tym rejonie o znaczeniu takim jak dzisiaj betonowy most Waleriana Hypszera. Słupy widać także wzdłuż tego budynku nad Flisem w dolinie pod nasypem bocznicy. Tuż przy dawnym moście w latach 1914 – 15 stał ten zachowany do dziś słup znajdujący się w miejscu, gdzie łączą się Flis, Kanał i Brda. Był to krańcowy słup ogrodzenia posiadłości z młynami. Zarazem tu była granica miasta – gruba linia na mapce. Kilka lub kilkanaście lat później przeprawę skasowano i wybudowano tę po drugiej stronie kanału.
Ciekawostką jest pleciony płot z gałęzi wypełniający odcinki między zachowanymi słupami ceglanymi wzdłuż Młyńskiej. Stanowi on skuteczne wygrodzenie terenu dawnej posesji Petersonów z młynami w środku. Wewnątrz tego terenu można spotkać dzikie jelenie lub sarny. Wstawiłem kiedyś fotkę z komórki w wątku o zwierzętach. Między górnym młynem odbudowanym jako apartamentowiec , a dolnym budynkiem z zielonym dachem, jest wielki dziki ogród. Wydaje mi się, że Flis na tym odcinku jest obecnie schowany w podziemnych rurach. Nie zagłębiałem się w ten zagrodzony teren, ale nie zauważyłem tam rzeczki poza odcinkiem wymurowanego koryta przy domu z zielonym dachem. Rzeka przed czasowym zniknięciem widoczna jest w kanale wewnątrz apartamentowca (gdzie zasila ozdobne koło młyńskie i podobno turbinę w podziemiach) i na dnie dawnego stawu młyńskiego przed młynem. O młynie jest wątek tu: viewtopic.php?f=9&t=168


Załączniki:
Plan 1914 -15.PNG
Plan 1914 -15.PNG [ 187.92 KiB | Przeglądany 9916 razy ]
Dom nad Flisem - ceglane słupy jak w ujściu.jpg
Dom nad Flisem - ceglane słupy jak w ujściu.jpg [ 195.95 KiB | Przeglądany 9916 razy ]
Komentarz: Tu środkiem powinna płynąć rzeczka, ale jej nie widać
Ogród między młynami.jpg
Ogród między młynami.jpg [ 170.87 KiB | Przeglądany 9916 razy ]
Płot z ceglanym słupem i plecioną faszyną.jpg
Płot z ceglanym słupem i plecioną faszyną.jpg [ 183.16 KiB | Przeglądany 9916 razy ]
Komentarz: http://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=9&t=168
Młyn Petersona.png
Młyn Petersona.png [ 197.99 KiB | Przeglądany 9916 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 gru 2013, 16:15 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Gratuluję, wygląda na to że rozwiązałeś zagadkę.


Załączniki:
Komentarz: Styczeń 2012r.
DSC11431.jpg
DSC11431.jpg [ 180.91 KiB | Przeglądany 9911 razy ]
Komentarz: Styczeń 2012r.
DSC11433.jpg
DSC11433.jpg [ 190.48 KiB | Przeglądany 9911 razy ]

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 gru 2013, 20:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Dzisiaj staw przed górnym młynem nie jest napełniony wodą, a Flis płynie korytem na dnie tego pustego stawu. Koryto to jest wybrukowane. Pewnie chodziło o to, żeby w czasie czyszczenia stawu lub dużego poboru i niskiego stanu woda rzeczki nie zgarniała błota płynąc według własnego uznania.
Pod młyńskim kołem widać wodę wpadającą do tunelu. Pod budynkiem zasila ona turbinę. Na końcu widok w górę rzeczki – widać most drogowy nad Kanałem Bydgoskim.


Załączniki:
Nowy młyn.jpg
Nowy młyn.jpg [ 141.72 KiB | Przeglądany 9892 razy ]
Woda pod kołem.jpg
Woda pod kołem.jpg [ 110.52 KiB | Przeglądany 9892 razy ]
Bruk pod Flisem w stawie.jpg
Bruk pod Flisem w stawie.jpg [ 193.23 KiB | Przeglądany 9892 razy ]
Flis przed stawem.jpg
Flis przed stawem.jpg [ 157.16 KiB | Przeglądany 9892 razy ]
Od stawu do mostu.jpg
Od stawu do mostu.jpg [ 178.48 KiB | Przeglądany 9892 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 gru 2013, 09:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2013, 11:56
Posty: 531
Lokalizacja: Wtelno / Czyżkówko / Bartodzieje
Patrząc po mapach i chodząc na spacery odnoszę wrażenie, że pierwotny Flis został przecięty Kanałem Bydgoskim i obwodnicą miasta. Swój bieg mógł zaczynać nawet w Murowańcu i płynął sobie poprzez Białe Błota i Miedzyń. Ujście Flisa do kanału jest moim zdaniem nieco powyżej ul. Cieplickiej:
Załącznik:
czyzbyflis.jpg
czyzbyflis.jpg [ 140.72 KiB | Przeglądany 9862 razy ]

a obecny przebieg górnego Flisa (powyżej ul. Kruszyńskiej) jest przekopem melioracyjnym.

_________________
pozdrawiam znad kaszty

http://zecernia.com/html
...bo gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 gru 2013, 17:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
zecer pisze:
(...)
a obecny przebieg górnego Flisa (powyżej ul. Kruszyńskiej) jest przekopem melioracyjnym.


^^^ Czyli woda która zasila ten 'przekop', pochodzi z tych stawów?


Załączniki:
flis.JPG
flis.JPG [ 29.41 KiB | Przeglądany 9845 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 gru 2013, 20:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Flis ma swoje pierwotne źródła, jak napisałem na wstępie, w okolicach Szczutek. Różnica między Flisem historycznym , a współczesnym polega na tym, że kiedyś meandrował on po podmokłych łąkach w okolicy północnego zbocza pradoliny, a teraz jest uregulowany i puszczony wzdłuż kanału, gdzie płynie poniżej jego poziomu oraz to, że kiedyś był zasilany z łąk pod Osówcem i Szczutek, a teraz z łąk nad kanałem, w tym z tych stawów. Ponadto odcięto mu dopływy ze strony Miedzynia i Białych Błot, które bierzesz za źródła. One teraz wpadają do Kanału Bydgoskiego (Struga Prądzyńska i Struga Młyńska). Stare źródła dają wodę tylko okresowo, bo nasz okoliczny świat wysycha.
Flis kiedyś zasilał kilka młynów. Na mapie z czasów budowy kanału widać m.in. młyn w Pawłówku.


Załączniki:
map 1774.JPG
map 1774.JPG [ 87.1 KiB | Przeglądany 9829 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 gru 2013, 20:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W okolicy nowego mostu drogowego nad Kanałem Bydgoskim w ciągu Grunwaldzkiej Fis krzyżuje się z tymże kanałem. Jest to możliwe dzięki syfonowi pod kanałem. Takie rozwiązanie świadczy o ważności młynów w czasach gdy powstawał ten odcinek kanału (1910 – 1913) lub o dużych wpływach rodziny Petersonów. Możliwe, że skutkiem tych wpływów był tez ten most na Brdzie na końcu ulicy Młyńskiej (koło tego ceglanego słupa). Most był tuż za miejscem, w którym barki z kanału skręcały na Brdę, więc utrudniał żeglugę. Zarazem jego likwidacja spowodowała stopniową degradację znaczenia tej okolicy.


Załączniki:
Między mostem i młynem.jpg
Między mostem i młynem.jpg [ 181.26 KiB | Przeglądany 9827 razy ]
Flis pod mostem nad kanałem.jpg
Flis pod mostem nad kanałem.jpg [ 180.22 KiB | Przeglądany 9827 razy ]
Z syfonu pod most.jpg
Z syfonu pod most.jpg [ 187.9 KiB | Przeglądany 9827 razy ]
Wylot z syfonu.jpg
Wylot z syfonu.jpg [ 199.03 KiB | Przeglądany 9827 razy ]
Wlot do syfonu.jpg
Wlot do syfonu.jpg [ 197.69 KiB | Przeglądany 9827 razy ]
Kaskada przed syfonem.jpg
Kaskada przed syfonem.jpg [ 187.84 KiB | Przeglądany 9827 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 2 gru 2013, 21:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Wiec wyszło, że zecer się pomylił. Dzięki, że to wyjaśniłeś.
Jak dojdziesz tu Flisem do "Elektromontażu", to wrzucę od siebie trzy grosze. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 gru 2013, 18:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Zanim Flis wpadnie do syfonu, by przepłynąć pod Kanałem Bydgoskim, przedostaje się rurami pod asfaltem w rejonie Węzła zachodniego. Dociera tu spod mostu na ulicy Koronowskiej, skąd dopływa przed stację benzynową i kościół św. Antoniego.


Załączniki:
Stąd do syfonu.jpg
Stąd do syfonu.jpg [ 178.01 KiB | Przeglądany 9789 razy ]
Pod asfalt w strone Kanału.jpg
Pod asfalt w strone Kanału.jpg [ 191.42 KiB | Przeglądany 9789 razy ]
Stacja paliw i Św. Antoni.jpg
Stacja paliw i Św. Antoni.jpg [ 116.69 KiB | Przeglądany 9789 razy ]
Mostki przed stacją.jpg
Mostki przed stacją.jpg [ 158.29 KiB | Przeglądany 9789 razy ]
Od Koronowskiej do stacji benz.jpg
Od Koronowskiej do stacji benz.jpg [ 173.03 KiB | Przeglądany 9789 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 gru 2013, 20:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Dalej są mosty na Koronowskiej i Grunwaldzkiej.

W znalezionym w Internecie opracowaniu o Flisie i jego wpływie na rozwój Czyżkówka „Flis dobrobyt niosący” http://www.nelker2.home.pl/osiedle/joom ... yt-nioscy- jest taki fragment:
Cytuj:
Na Czyżkówku, już w XV w. funkcjonował młyn, przy dzisiejszej ulicy Elbląskiej, w kolejnym XVI wieku zbudowano papiernię, a następnie browar i cegielnię- wszystkie zasilane wodami nierzucającego się w oczy Flisu. Znajdowała się też tam piekarnia, mieszkańcy natomiast spotkać się mogli w miejscowej gospodzie. Czyżkówko stanowiąc zachodnie przedmieścia Bydgoszczy, było wówczas wsią, z silnymi ambicjami…

Zastanawiam się nad tym młynem przy Elbląskiej i browarem. Widywałem wzmianki o browarze Petersona, ale gdzie to mogło być? Nie pasuje mi Flis do zasilania młyna przy Elbląskiej, bo tam Flisa nie ma. To Elbląska pewnie ciągnęła się kiedyś dalej przez Grunwaldzką aż do Flisa.

Tu na Panoramio inne kolory Flisa przy Koronowskiej:
https://www.google.pl/search?q=Most+na+ ... B500%3B282


Załączniki:
Most Koronowska wsch.jpg
Most Koronowska wsch.jpg [ 182.21 KiB | Przeglądany 9778 razy ]
Most Koronowska wsch.jpg
Most Koronowska wsch.jpg [ 182.21 KiB | Przeglądany 9778 razy ]
Most Grunwaldzka.jpg
Most Grunwaldzka.jpg [ 196.59 KiB | Przeglądany 9778 razy ]
Grunwaldzka pod mostem.jpg
Grunwaldzka pod mostem.jpg [ 191.02 KiB | Przeglądany 9778 razy ]
Most Grunwaldzka pn.jpg
Most Grunwaldzka pn.jpg [ 183.81 KiB | Przeglądany 9778 razy ]
Most Grunwaldzka pd.jpg
Most Grunwaldzka pd.jpg [ 191.72 KiB | Przeglądany 9778 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 gru 2013, 10:18 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 12:17
Posty: 65
Witam,

Mam pytanie: jak nazywa się ta mapa, której fragment wkleiłeś?

Pozdrawiam,

Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 gru 2013, 17:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Plan von dem Brombergischen schiffbaren Canal vermittelst welchen die Netze und Brah vereiniget worden
wydana: Berlin 1774.
Dostępna w KPBC.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 gru 2013, 19:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Na tych zdjęciach jest Flis przed przekroczeniem ulicy Grunwaldzkiej – widać most zza płotu sklepu Biedronka i nieco dalej. Dalsze zdjęcia to tyły posesji na Flisackiej, rejonu stacji Bydgoszcz Zachód. Można tam dojść z peronu stacji schodząc z nasypu. Jest tam mostek na rzece zbudowany na bazie betonowej rury. Z przeciwnej strony można dojść do mostku ulicą Okopową mijając ostrzelany dom (wiele śladów po kulach) dawnego ogrodnictwa Schroderów (przed nim można zaparkować). Za domem w zaroślach stare szklarnie. Z tego domu w czasie Krwawej Niedzieli ( i domów na ulicy Wyrzyskiej) uzbrojeni Niemcy ostrzeliwali polskie wojsko. W działaniach skierowanych przeciw dywersji zginęło kilku Niemców. Potem w odwecie rozstrzelano wielu Polaków.
Tereny te i dalej na zachód nad Flisem są bardzo ciekawe i urokliwe, jeśli sobie je wyobrazić w postaci zagospodarowanej. Niestety jest to dziki gaj. Tymczasem ludzie kupują działki w podbydgoskich gminach i tam się budują, bo ceny w Bydgoszczy są zaporowe. Władze miasta z premedytacją wyganiają z Bydgoszczy tych , którzy chcą się wybudować. Czekają na bogatych szejków z Dubaju, którzy tęsknią za naszym klimatem. Tymczasem naród ucieka z miasta na wsie, do innych miast i na emigrację. Polecam poczytać na urzędowej stronie, jak miasto sprzedaje działki w przetargach windując ceny na poziom warszawski. A wystarczyłoby trochę ruszyć głową. Może lepiej sprzedać czasem niechciane nieużytki za np. 10 zł za metr w zamian za zagospodarowanie i uzbrojenie terenu przez odpowiednie stowarzyszenie właścicieli. A tak mamy puste pola śródmiejskie, zarośla i śmietniki zamiast pięknych osiedli i odpływ podatków do kas sąsiednich gmin i miast z perspektywami.
Tzw. klasa polityczna (na szczeblu lokalnym i centralnym) grzeje się od lat we własnym sosie, karmi z podatków i buduje mur oddzielający ją od rzeczywistości, a my na nią głosujemy. Nieco się rozpędziłem poza temat, ale poruszając się po takich zaniedbanych zakątkach i patrząc na zalegające tam śmieci i zastanawiam się nad genezą tego chaosu, patologii i możliwym występowaniem zjawiska zbiorowego otępienia. Ostatnio czytam książkę historyczną Marcina Zaremby „Wielka Trwoga”. Wiele mówi o tym jacy jesteśmy naprawdę, co w nas drzemie. Wszystko w oparciu o fakty. Stąd pewnie ten mój nastrój przygnębienia.


Załączniki:
Most zza Biedronki.JPG
Most zza Biedronki.JPG [ 191.77 KiB | Przeglądany 9732 razy ]
Za Biedronką.JPG
Za Biedronką.JPG [ 183.01 KiB | Przeglądany 9732 razy ]
Składnica.JPG
Składnica.JPG [ 196.04 KiB | Przeglądany 9732 razy ]
Tyły x.jpg
Tyły x.jpg [ 183.85 KiB | Przeglądany 9732 razy ]
Mostek za stacją.JPG
Mostek za stacją.JPG [ 173.96 KiB | Przeglądany 9732 razy ]
Mostek z prądem.JPG
Mostek z prądem.JPG [ 194.28 KiB | Przeglądany 9732 razy ]
Mostek - pod prąd.JPG
Mostek - pod prąd.JPG [ 194.22 KiB | Przeglądany 9732 razy ]
Flis  z  kominem.JPG
Flis z kominem.JPG [ 178.23 KiB | Przeglądany 9732 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 6 gru 2013, 17:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Hrab pisze:
...
Tereny te i dalej na zachód nad Flisem są bardzo ciekawe i urokliwe, jeśli sobie je wyobrazić w postaci zagospodarowanej. Niestety jest to dziki gaj. Tymczasem ludzie kupują działki w podbydgoskich gminach i tam się budują, bo ceny w Bydgoszczy są zaporowe. Władze miasta z premedytacją wyganiają z Bydgoszczy tych , którzy chcą się wybudować. Czekają na bogatych szejków z Dubaju, którzy tęsknią za naszym klimatem. Tymczasem naród ucieka z miasta na wsie, do innych miast i na emigrację...


Sam mam kilku znajomych, którzy z powodu tych cen wyemigrowali za granice miasta.
A może, gdy przyjdzie czas nowych wyborów, wystawimy 'tutejszego' kandydata. Bo na pewno będzie lepiej znać i czuć potrzeby tego miasta, od 'zwykłego' kandydata. :za


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 21:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Jestem za. Ale BSMZ jest apolityczne.
Na dalszych zdjęciach Flisa most linii kolejowej nad rzeczką i tereny w tej okolicy. Po drugiej stronie torów staw z żurawiem , który umieściłem w fotozagadkach. Dalej okolica za Elektromontażem. Widoczny dawny budynek Elnetu. Nie wiem co tam jest teraz. Za tym budynkiem mostek i jakaś rura ściekowa. Może deszczówka.


Załączniki:
Bydgoszcz Zachód w górę(1).JPG
Bydgoszcz Zachód w górę(1).JPG [ 196.48 KiB | Przeglądany 9665 razy ]
Most - tory(1).JPG
Most - tory(1).JPG [ 197.07 KiB | Przeglądany 9665 razy ]
Mostek kolejowy 1(1).JPG
Mostek kolejowy 1(1).JPG [ 160.97 KiB | Przeglądany 9665 razy ]
Mostek kolejowy 2(1).JPG
Mostek kolejowy 2(1).JPG [ 192.83 KiB | Przeglądany 9665 razy ]
Żuraw i staw(1).JPG
Żuraw i staw(1).JPG [ 159.12 KiB | Przeglądany 9665 razy ]
Mostek(1).JPG
Mostek(1).JPG [ 196.95 KiB | Przeglądany 9665 razy ]
Za Elektromontażem(1).JPG
Za Elektromontażem(1).JPG [ 175.73 KiB | Przeglądany 9665 razy ]
Wlot ścieku(1).JPG
Wlot ścieku(1).JPG [ 196.04 KiB | Przeglądany 9665 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 gru 2013, 22:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Skoro Flis przekroczył już pod mostkiem szlak kolejowy, to pora na krótkie wspomnienie. :D
W mojej młodości tereny na których powstał 'Elektromontaż' były wielka łąką. W niektóre letnie dni, jeździłem tam z ojcem na spacer. Wysiadaliśmy z autobusu przy Wyrzyskiej (tam była pętla) i często szliśmy lasem aż na 'Osową'. On, w swojej młodości, kilka lat mieszkał na Czyżkówku. Miał sentyment do tego miejsca, przy mostku. Wraz ze swoim bratem, skombinowali starą balię. I w niej pływali aż do Grunwaldzkiej. :D


Załączniki:
Komentarz: Strzałka z prawej - stara pętla
Strzałka u dołu - dawne urocze miejsce.
W owalu, obszar dawnej 'łąki'.

flis.JPG
flis.JPG [ 73.6 KiB | Przeglądany 9656 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group