Aby przeprowadzić remont śluzy należało wypompować wodę. Niezbędne było umieszczenie tymczasowych szczelnych ścianek z grodzic stalowych od górnej wody (trzy rzędy ścianek Larsena) i drewnianych szandorów od dolnej wody. Dno śluzy wyłożone jest kamiennym brukiem z dużych kamieni, ułożonych w sposób nieregularny. Progi wrót wykonane są z granitowych bloków (wcześniej pisano, że progi są betonowe) ułożonych na cegłach i połączonych betonem. Otwarte są korytarze obiegowe do napełniania i spuszczania wody z komory śluzy za pomocą zasuw.
Zewnętrzne ściany komory śluzy zostały odkopane. Ułożono izolację pionową. Ten etap właśnie się kończy, trwa piaskowanie dolnych wrót wspornych. Pracownicy skuwają zewnętrzną warstwę cegieł w komorze śluzy. Zostanie ona zastąpiona nowym klinkierem.
Komora śluzy jest bardzo zniszczona. Widać pęknięcia, a nawet "wgniecenia" w cegłach. Komora jest zniszczona nie przez upływający czas (ten również) ale przez eksploatację.
30 kwietnia minie 135 lat od oficjalnego otwarcia śluzy.
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... #LokBydTxtDolne wrota są w trakcie piaskowania. Zostaną zabezpieczone farbą antykorozyjną.
Tor regatowy został odcięty od śluzy przez zamontowanie trzech rzędów ścianek Larsena.
Wrota górne widok od strony toru regatowego. Blacha jest w doskonale zachowanym stanie. Po prawej gdzie stoi pracownik i po lewej wlot kanałów obiegowych.
Prawy wlot kanału obiegowego.
Uście prawego kanału obiegowego do komory śluzy
Ten sam kanał widok w kierunku górnej wody. Schody zamontowane na potrzeby przejścia. Zasuwa wyciągnięta na zewnątrz
Kamienne dno
W dno wbite drewniane pale
Próg pod górnymi wrotami. Po lewej ujście kanału wlewowego.
Południowa ścian komory śluzy
Dolne wrota
Prawy korytarz przelewowy poniżej dolnych wrót
Widok z lewego dolnego korytarza przelewowego. Po lewej szandory
Po lewej stronie rusztowanie. Trwa skuwanie zewnętrznej warstwy cegieł. Zostaną zastąpione nowym klinkierem.
Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj.
http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,745,607 ... v=2&wv.x=2