Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 22:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 3 mar 2013, 19:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 19:17
Posty: 93
Pochwalę się ciekawą książką która przeleżała sporo lat w babcinej szafie, przepraszam za jakość ale zdjęcia robione telefonem
Strona tytułowa
Obrazek
oraz kilka zdjęć z pozostałych stron
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 20:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
Książka adresowa z 1933 roku, późniejsze i wcześniejsze dostępne od ręki na stronach cyfrowego archiwum.

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 20:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 19:17
Posty: 93
TheTerminaThor pisze:
Książka adresowa z 1933 roku, późniejsze i wcześniejsze dostępne od ręki na stronach cyfrowego archiwum.

Widzisz, ty się chwalisz koszyczkiem do szklanki a ja książką adresową


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 21:05 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
I w ten sposób w dziale tworzy się niepotrzebny chaos i nieporozumienia... Myślałam, że ten dział jest przeznaczony na nieco większe(?) ważniejsze (?) mniej osobiste (?) zabytki, ale mogę się mylić... Nie rozpoczynajcie kolejnej niepotrzebnej dyskusji. Jeśli macie ciekawe przedmioty, może najlepiej byłoby chwalić się nimi w Hyde Parku? Tam nikt nie powinien mieć do nikogo pretensji :)

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 21:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
...sorki, ale nie ma na forum wykładnika, co ma być obiektem "zabytkowym" czy "ciekawym", dlatego w tym dziale pojawiają się różne rzeczy, wedle subiektywnej oceny autorów postów.
Jako "chwalenie się" mozna równie dobrze potraktować fotoreportaż z wejścia na teren, bądź co bądź, zamkniety - "arcyzabytkowego" i "przeciekawego" Torbydu (dla mnie to akurat - ciekawe, ale jak dla innych?).
Przecież są "ważniejsze(?)" obiekty, np. ruiny niedokończinych magazynów!

Mogę mieć swoje zdanie w każdej sprawie, jednak jestem na tyle wychowany, że nigdy, nikomu, tym bardziej publicznie, nie zarzucam, iż czymś się chwali.

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 21:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
"Książka adresowa z 1933 roku, późniejsze i wcześniejsze dostępne od ręki na stronach cyfrowego archiwum." - podałem to tylko i wyłącznie informacyjnie, więc nie rozumiem osobistych przytyków.

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 22:17 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Fajnie, że oil uświadomił nas o istnieniu takiej książki, dzięki TheTerminaThor, za info, gdzie ją można znaleźć.
Wykładnika nie ma, a to, że w tym dziale powinny być opisywane obiekty, które znajdują się w bardziej dostępnych miejscach niż nasze szuflady to tylko moje subiektywne rozumienie tytułu działu. O tym co tu pasuje a co nie decydują moderatorzy. Przykładowy Torbyd może nie jest najpiękniejszym zabytkiem na świecie, ale jest mocno związany z historią miasta i większość z nas może swobodnie przespacerować się w jego pobliżu.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 22:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
Rozumiem Twoje stanowisko, jednakże wstawianie zabytkowych przedmiotów też może mieć swój cel - oil wstawił książkę - ja napisałem, gdzie, w razie potrzeby, można ją przejrzeć, bez prywatnego zawracania mu gitary - wydaje mi się, że cel został osiągnięty.

Co do przedmiotów, które ja przedstawiłem - zrobiłem to troszkę z lenistwa, gdyż niespecjalnie chciało mi się szukać ich osadzenia w historii miasta... :)

- co do flachy - jako, że forumowicze wyrazili jedynie zainteresownie jej zawarością :), to sam musiałem jednak poszperać, aby czegoś dowiedzieć się o producencie (ciekawe rzeczy - niebawem uzupełnię wątek, a okazuje się, że facet powinien mieć chyba nawet ulicę swego imienia).
- co do kosza - liczyłem, że ktoś może posiada podobny, bez zatartych cech jubilerskich, co pozwoliłoby, przynajmniej na identyfikację rzemieślnika i dokładniejsze datowanie.

Jak widzisz - wszystko to miało jakiś cel :)

Watki w "ciekawych" są ponadto częściej odwiedzane przez poważnych forumowiczów, co zaś było by do indentyfikowania w dziale "identyfikacja"? Przeciez na pierwszy rzut widać, że to flacha i kosz! :)

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 22:44 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Nie o Identyfikacji wspomniałam, tylko o HydeParku i to tylko moje osobiste zdanie. Czy Twoje cele były wystarczającym powodem zamieszczania przedmiotów tutaj niech się wypowiedzą moderatorzy. Moje wypowiedzi wynikały z chęci uniknięcia przez Was niepotrzebnego sporu.
A jak nie chcesz się podzielić zawartością tej flachy to, żeby uspokoić forumowiczów powinieneś postawić jakąś inną :P

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 22:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
Misia pisze:
A jak nie chcesz się podzielić zawartością tej flachy to, żeby uspokoić forumowiczów powinieneś postawić jakąś inną :P


...spox - w wątku nt. filmu "Tajemnica Westerplatte" proponowałem zorganizowanie panelu dyskusyjnego - przemyciłem tam zwrot "menu do ustalenia", więc temat jest otwarty...

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 23:16 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
TheTerminaThor pisze:
...
Jako "chwalenie się" mozna równie dobrze potraktować fotoreportaż z wejścia na teren, bądź co bądź, zamkniety - "arcyzabytkowego" i "przeciekawego" Torbydu (dla mnie to akurat - ciekawe, ale jak dla innych?).
Przecież są "ważniejsze(?)" obiekty, np. ruiny niedokończinych magazynów!...


Według mnie bliżej Torbydowi do 'zabytku lub ciekawego obiektu' niż butelce z trunkiem.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 09:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
TheTerminaThor pisze:
(...) dla mnie to akurat - ciekawe, (...)


...czytaj dokładnie, co jest napisane, proszę...
Różnica w tym konkretnym przypadku jest jednak taka, że Torbyd prędzej czy później zniknie (raczej na pewno nie będzie odnowiony, gdyż miasto ledwie utrzymuje Halę Łuczniczki - nawet ślizgawaka przy Magnuszewskiej jest sporo pod krechą), zaś butelka z trunkiem przetrwa. :)

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 10:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 18:08
Posty: 244
A może, żeby wszyscy byli zadowoleni, "Zabytki i ciekawe obiekty" pozostawić w pierwotnej formie a do Forum dodać dział "moje skarby" czy wręcz po bydgosku coś w stylu "znalezione w szałerku"? :)

_________________
~ Zapiski Kulinarne Oliko ~


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 14:26 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
TheTerminaThor pisze:
TheTerminaThor pisze:
(...) dla mnie to akurat - ciekawe, (...)


...czytaj dokładnie, co jest napisane, proszę...
....


I vice versa.

Napisałem swoją opinię. Nie napisałem natomiast, że jesteś w błędzie.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 16:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Oliko pisze:
A może, żeby wszyscy byli zadowoleni, "Zabytki i ciekawe obiekty" pozostawić w pierwotnej formie a do Forum dodać dział "moje skarby" czy wręcz po bydgosku coś w stylu "znalezione w szałerku"? :)


^^^ I o to chyba właśnie chodzi. Niektóre moje 'skarby' dodawałem do podobnych im tematów. Ta np.książka adresowa pasowała by do wątku "Stare papierzyska" w HP.
viewtopic.php?f=28&t=1696
Można też, zakładając że ma się więcej ciekawostek zrobić właśnie takie " moje skarby", jak wyżej proponuje Oliko, lub gdzieś te 'skarby' dodać. Ja np. też tak zrobiłem. ( "W zakamarkach..." na PRL)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 20:56 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Wracając do w\w książki adresowej ;


Z nieznanych mi powodów, nie mogę lub nie potrafię do niej "zajrzeć" !
Interesują mnie 3 nazwiska ;

Bronisław Kulik
Stefan Figurski
? Wolny - imienia nie znam .


Mam pytanie :

Czy znajdzie się uprzejmy forumowicz , który jest w stanie wykonać za mnie "czarną robotę" i podać mi . .." na tacy " ;) ( i na forum ) linki do stron książki, na których ewentualnie znajdują się te nazwiska ?

Jeśli jest to niewykonalne , to może uda się wyszukać adresy wymienionych osób i ich dane ? ( o ile są w książce ujęte )

Przy nazwisku Wolny , proszę o namiary na wszystkie osoby noszące to nazwisko, których adres zamieszkania znajdował się w okolicy ul. Poznańskiej \ Grudziądzkiej \ Dolina .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 21:04 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Za poświęcony czas i trud , serdecznie dziękuję .

W nagrodę dodam kilka następnych zdjęć do wątku '' Chaty i chatynki " :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 21:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
Bronisław Kulik - nie występuje. Jest Franciszek, Marcin, Michał, Stanisław, Wilhelm.

Stefan Figurski - elew gospod. zamieszkały Gajowa 26/1

Wolny jest Jan, funkcjonariusz miejski: Babia wieś 5,
Józef: robotnik, Urocza 5/6
Józef: murarz, Karpacka 44/1
Józef: szewc, Dolina 4 - chyba tego poszukujesz ;)
Stanisław: podof. zawod. Chrobrego 22
Teodor: pedel szkolny, Plac Wolności 9/2

Dostępne tutaj: http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/docme ... =&lp=1&QI=

Potrzeba zainstalować odpowiednią wtyczkę: http://www.djvu.com.pl/download/DjVuBrowserPlugin.msi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 21:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Też właśnie szukałem. Dla ułatwienia dodam, że Figurscy są na str. cyfrowej 255, Kuliki ma 351, a wolni na 536. Ale adresy i osoby mogą być inne, w innych rocznikach. Mój dziadek, w jednym przypadku mieszka na Ostrowity, a w następnym... A przed samą wojną, na Frankego. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 mar 2013, 21:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Jeszcze taka porada dla AERO; jak się otworzy ksiażkę tę czy inną, to u góry po lewej jest lornetka. Należy kliknąć w nią, wpisać szukane hasło i system mozolnie czyta strony i szuka słowa, czy nazwiska. Zatrzymuje się i pokazuje. Potem trzeba go popchnąć - szukaj nastęnego. Przydatne przy dużych pozycjach. Mniejsze można przewinąć ze strony na stronę lub strzałeczkami przy numerach stron na górze. Lub skoczyć do odpowiedniej strony wg spisu treści wpisując jej numer w okienku lub przewijając numery.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group