Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:51

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 29 sie 2012, 06:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ciekawostka związana z filmem Sąsiedzi. AERO znalazł stare wydanie IKP i jego zdjęcia wstawił w 'starych papierzyskach'. Fragment pozwoliłem sobie skopiować by i również tutaj on był. Stanowi jakąś część historii związanej z tym 'bydgoskim' filmem.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 29 sie 2012, 20:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Ostatnio obejrzałem ten film i zauważyłem kadry z browarem w tle. Były też wnętrza drożdżowni z kadkami drożdżowymi. Nie potrafiłem zlokalizować i zidentyfikować tego zakładu. Może to nie były zdjęcia z Bydgoszczy ? Przy okazji wstawię tu jakieś stopklatki. Może ktoś będący znawcą tego filmu potrafi okreslić co to za browar wystąpił w filmie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: niedziela, 9 wrz 2012, 20:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Wspomniałem o browarze występującym w filmie.
Na zdjęciach widać kolejno jak bohater dobiega do bramy zakładu przed którą ludzie krzyczą, że można tam dostać broń.
Chłopak wbiega do zakładu. Drugie ujęcie to jego dziedziniec. Ostatecznie znajduje się w hali, gdzie wydawane są karabiny ze skrzyń. Jest to najprawdopodobniej drożdżownia browaru – widać kadki drożdżowe.
Stąd wniosek, że zakład, w którym wydają broń jest browarem. Trudno zidentyfikować ten browar. Prawdopodobnie ujęcia są składanką z trzech różnych miejsc i możliwe, że tylko pomieszczenie kadek jest rzeczywiście w browarze.
Najłatwiej zapewne zidentyfikować bramę do której wbiega bohater filmu na pierwszym zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: niedziela, 9 wrz 2012, 20:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pierwsze zdjęcie to nie jest czasami brama rzeźni przy Jagiellońskiej ?
Drugie zdjęcie może być z dziedzińca drukarni również przy Jagiellońskiej, chociaż mogę się mylić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 19 wrz 2012, 18:00 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Czy to ten dom na Rejtana nie brał czasami udział w filmie jako willa Anny ?
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: sobota, 22 wrz 2012, 10:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
'Obrazki' Hraba nie chcą mi się pokazać. Ale 'składanki' w tym filmie są częste. I to tez utrudnia identyfikacje.
jaras pisze:
Czy to ten dom na Rejtana nie brał czasami udział w filmie jako willa Anny ?


Ja, umieścił bym ją raczej na Okolu. Pamiętam że mogła by być, jakieś nie więcej niż 200m od brzegu kanału... Tylko którego odcinka :?: Czy zachowanego, czy zasypanego :?:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: niedziela, 18 paź 2015, 15:10 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Może to ten na ulicy Grodzkiej 32 balkon półokrągły wejście z boku jest:


Załączniki:
DSC08358.JPG
DSC08358.JPG [ 118.21 KiB | Przeglądany 11257 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 17 maja 2017, 18:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Sporo jest tu, na Bunkrze forumowiczów. Zakładając, że każdy z nas mieszka w innym zakątku miasta, jest szansa, że ktoś może kojarzy miejsce pokazane poniżej na kadrach z filmu 'Sąsiedzi'. To raczej dzielnica 'willowa'. Wysepki z drzewem, z pierwszego kadru pewnie już nie ma. Ale domy i układ uliczek, mogły się nie zmienić. Trzeci kadr, to widok z bramy domu stojącego na przeciw tego, z kadru drugiego. (Dwa pierwsze składałem - dlatego są różnice w odcieniach)


Załączniki:
dom7.JPG
dom7.JPG [ 102.08 KiB | Przeglądany 9903 razy ]
domy.JPG
domy.JPG [ 68.54 KiB | Przeglądany 9903 razy ]
dom8.JPG
dom8.JPG [ 55.64 KiB | Przeglądany 9903 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 17 maja 2017, 23:33 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Wygląda na Bielawki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: piątek, 19 maja 2017, 17:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ To jedna z przypuszczalnych części miasta, którą częściowo, na 'sv' przejrzałem i nic nie znalazłem. Więc nadal nadzieja w tych, którzy gdzieś w pobliżu miejsc ze zdjęć mieszkają i mogą je z łatwością rozpoznać.


Moja kopia 'Sąsiadów' na VHS, nagrana z pierwszej emisji w TVB w latach 90-tych, dosyć znacznie się 'rozmagnesowała' i nie daje się oglądać. Zajrzałem dziś do Empiku w Jedynaku i spytałem o film. Nawet o nim nie słyszeli, mimo, że opowiedziałem co pokazuje. Podobnie było jeszcze w dwóch księgarniach. Szok. Myślałem, że mimo wszystko młodsze pokolenie słyszało o nim. Choć z drugiej strony, to może tylko te 3 osoby o nim nie słyszały. :shock:

andant pisze:
No i mam! wypatrzyłem i kupiłem!!!


^^^
Andant, gdzie go wypatrzyłeś i kupiłeś? (Pytanie późne, ale chyba nie za późne...)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 2 sie 2017, 16:30 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: niedziela, 11 sty 2009, 00:00
Posty: 125
Film dostępny na Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=VLDkcZkW0Kw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: piątek, 21 gru 2018, 22:46 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Co do willi Anny, moze te zdjecia ulatwia zlokalizowanie
http://fototeka.fn.org.pl/pl/strona/wys ... 5B%5D=8792


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: sobota, 22 gru 2018, 08:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ja wciąż jestem przekonany, że nie raz w dzieciństwie, na 'spacerach' widziałem ten dom. Ale ta dziura w pamięci boli... :oops:
Link maca uzupełnię jeszcze jednym. Tam też jest sporo fotosów.
(136 fotosów)
http://fototeka.fn.org.pl/pl/strona/wys ... #306480139


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: poniedziałek, 28 sty 2019, 19:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
BYDZIAK 1958 pisze:
Wysepki z drzewem, z pierwszego kadru pewnie już nie ma.

Masz rację, drzewa już nie ma.

Te kadry nie były kręcone Bydgoszczy, tylko we Wrocławiu. Rondo z dwiema wysepkami u zbiegu ulic: Orlej, Gajowickiej i Racławickiej.
Tak samo sceny strzelaniny z kładki nad torami i płonąca cysterna. Ogólnie strzelanina na torach, to również Wrocław.


Załączniki:
Wysepka.jpg
Wysepka.jpg [ 86.14 KiB | Przeglądany 8164 razy ]
Dom poł.jpg
Dom poł.jpg [ 76.61 KiB | Przeglądany 8164 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: poniedziałek, 28 sty 2019, 23:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Dzięki za rozwiązanie tej "zagadki", bo jakoś nie dawało mi to spokoju. :D Nawet przez chwilę miałem też taką myśl, że to może Wrocław, bo wytwórnia filmowa też z Wrocławia, ale nawet nie próbowałem sprawdzać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: wtorek, 29 sty 2019, 07:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Szacun Jarku. Ja, może to wstyd, jeszcze nie byłem we Wrocławiu, a wiem, że to piękne miasto. :oops:
Ciekawi mnie jak na to wpadłeś? Byłeś tam, na tych uliczkach, na spacerze? :shock:


Pozostaje jeszcze do rozgryzienia ta największa niewiadoma, ten wiadomy 'dom'...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: piątek, 1 lut 2019, 10:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drzewol pisze:
Nawet przez chwilę miałem też taką myśl, że to może Wrocław, bo wytwórnia filmowa też z Wrocławia...

Ja właśnie poszedłem tym tropem, skontaktowałem się ze znajomymi co mieszkają we Wrocławiu, oni ze swoimi znajomymi co są bardziej w temacie. I tak otrzymałem namiar. Później to już tylko wirtualna podróż na tą ulicę i cel osiągnięty.
Co do willi Anny to jest lipa, ujęcia są od strony ogrodu i trudno nawet spacerkiem namierzyć ten dom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: wtorek, 10 wrz 2019, 06:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^
Mam już tą książkę o filmie. W rozdziale, w którym jest najwięcej szczegółów o miejscach w których kręcono sceny, nie podano gdzie stał ten dom.
Ale na str. 144 są zdania, wśród których jest takie: "We Wrocławskich plenerach, zostały nakręcone sceny rozgrywające się w ogrodzie rodziny Boehme... (...)"
Czyli skoro z ogrodu widać dom, to wychodzi na to, że to dom we Wrocławiu...

seth pisze:
No to mamy sytuację do wyjaśnienia ;) W zborze ewangelickim na Warszawskiej byłem kilka razy ale i tak potwierdzić tego nie mogę. Nie pamiętam. Jednak to co widać na filmie nie przypomina wnętrza kościoła przy pl. Wolności.


W tej książce przeczytamy, że sceny wnętrza kościoła, nakręcane były we Wołowie, 50 km od Wrocławia. W znalezionym tam kościele, który był w bardzo złym stanie, po prostu został zrobiony remont i w listopadzie, (w Bydgoszczy, sceny kręcono latem), ekipy filmowców mogły w nim nakręcić brakujące sceny, odbywające się w jego wnętrzu. (O tym, na str. 140)


Załączniki:
książka.JPG
książka.JPG [ 36.92 KiB | Przeglądany 7427 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group