Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 11:05

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 10 lut 2012, 18:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Pooglądałem sobie w tym wątku zdjęcia Waszych dzieł i szczęka mi opadła! Jestem pełen podziwu dla wielkiej cierpliwości, jaką musi posiadać każdy, kto chce, aby w jego modelu każdy detal był jak najbardziej zgodny z oryginałem.
W dzieciństwie sam sobie uzbierałem troszkę kaski i kupiłem na Jagiellońskiej pierwszy 'startowy' zestaw kolejki TT-tki. Prosty parowozik i dwa osobowe wagoniki. z torów można było złożyć tylko 'kółko'. Potem co jakiś czas kupowałem nowe tory, zwrotnice, wagony. Albo 'handlowałem' z kolegami i zyskiwałem jakieś połamane wagoniki i z nich robiłem inne, 'nietypowe'. :D
Potem to wszystko 'poszło' na lata do kartonu... Ale na początku lat 90-tych, pod pretekstem 'dla synka', zbudowałem pierwsza makietę. Składaną z dwóch połówek. Wiele razy była przerabiana. Kilka lat temu, została trochę przedłużona, na tyle na ile pozwalała ściana w piwnicy, bo tam się potem znalazła... Moje 'modelowanie', to były głównie przeróbki taboru.Na takie, na jakie pozwalała 'fantazja'. Np 'startowe', dwuosiowe tendrzaki, dostawały trzecia oś, by przypominały 'nasze; TKh... A tak to wyglądało... :D

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: piątek, 10 lut 2012, 18:44 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Fajna makieta :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: piątek, 10 lut 2012, 19:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
W latach 70-tych miałem właśnie TT-tkę. Co prawda moja makieta była znacznie skromniejsza, jednak cieszyła mnie bardzo. Całość sprzedałem za niezła kasę w latach 80-tych. Sentyment pozostał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: piątek, 10 lut 2012, 19:57 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Jak byłem mały Tata miał makietę - choć bardziej w formie takich a'la modułów - parowozownia na jednej płycie, tunel na innej a na jeszcze innej stacja. Łączyło się to wszystko torami w najróżniejszych konfiguracjach, tak jak przyszła ochota. Oczywiście niegrzeczny synalek tatusiowi rozgromił z biegiem czasu to wszystko...Teraz Tata próbuje zrobić makietę na nowo - lecz jako człowiek nieco starszej już daty utrzymuje ją w stylu lat 70' włącznie z taborem i sposobem sterowania ruchem. Gdy złoży to do całości zamieszczę jakieś foto :D Dodam jeszcze że w skali H0 będzie ta makietka :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: piątek, 10 lut 2012, 22:27 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Heh, kolejne wspomnienia modelarskie :)
NRDowskie TT-ki, HO i N od PIKO...
Rodzice kiedyś w CSH zakupili jeden zestaw PIKO Expert i jeden Junior. Potem oddzielnie wagony i dodatki. Uzbierało się trochę tego. Dawno temu na Chemiku w ręce wpadł mi karton złomu po demontażu makiety. Ile tam cudów było w kawałkach - budownictwo Vero/Mamos - wieżowiec, parę budynków stacyjych, perony... Teraz przerzuciłem się na karton, właśnie szklę okna w budynku stacyjnym Baranowice Śląskie :)
Mistrzem w modelarstwie kolejowym jest dla mnie Leszek Lewiński, jest hiperrealistą w odtwarzaniu klimatu starej dobrej kolei.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: piątek, 10 lut 2012, 22:47 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Ja sam osobiście preferuję modelarstwo w skali 1:1 :D (vide wątek o Bydgoskiej Kolejce) i bardzo podziwiam ludzi którzy potrafią na makiecie oddać klimat panujący w realu. Wydaje się mi, że istnieje spora różnica między "sterylną" a "klimatyczną" makietą. Marzy mi się aby kiedyś zobaczyć makietę H0f stacji Białośliwie Wąsk. ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: piątek, 10 lut 2012, 22:54 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
No to polecam próbkę zdolności p. Lewińskiego m.in. w wąskotorowych klimatach:
http://www.marcin.martel.pl
Dział Koleje Małe i Duże, potem Makieta modułowa - uczta dla oka!

Makieta, a diorama, moduły czy typowy "torcik", zabawa kolejką czy odtworzenie realiów. Można długo o tym dyskutować :)

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: sobota, 11 lut 2012, 08:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Pooglądałem. Oczy dostały dawkę niesamowitej radości. I jeszcze raz się powtórzę, jestem pełen podziwu dla autorów tych dzieł. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: sobota, 11 lut 2012, 09:36 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
W wolnej chwili dziargam sobie coś takiego:
Obrazek Obrazek Obrazek

Skala HO, karton :)

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: sobota, 11 lut 2012, 15:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Kurczaki :shock: Jak na karton to niezły wypas. Szacun.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: sobota, 11 lut 2012, 16:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
WDW pisze:
W wolnej chwili dziargam sobie coś takiego:

Skala HO, karton :)


Nie żebym się czepiał ale powinno być H0.
A model fajowy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: sobota, 11 lut 2012, 17:59 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Literówka, wiem że Halb 0 :)

Może zmienić by nazwę wątku na "kolejki" czy jakoś tak? Na pewno jest wśród nas też trochę kolejkowców, byłoby pewnie co pokazać i powspominać, jak tatuś rozkładał kolejkę, że niby dla dziecka, a dziecko miało zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 2m od kolejki :)

-- 11 lut 2012 --

Moje wycinanki, niektórym coś brakuje, kibelek mi się trochę odwrotnie skleiło :D Samochody oczywiście plastykowe.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: niedziela, 12 lut 2012, 17:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Takie modelowe kolejowe rarytasy :) wyjmowane z pudełek dla zrobienia zdjęć :D Skala H0

Piękne wagony z firankami w oknach :)

Obrazek

Podmiejska kolejka elektryczna. Firma ROCO

Obrazek

BR 24

Obrazek

BR 56 z tendrem beczkowym

Obrazek

BR 86 po małych przeróbkach mamy TKt3

Obrazek

BR 89

Obrazek


Załączniki:
Komentarz: Zestaw wypuszczony na 40-lecie firmy PIKO
Saksonia1.jpg
Saksonia1.jpg [ 76.29 KiB | Przeglądany 9757 razy ]
Komentarz: W zestawach Expert tabor był modelowy, niestety tory już nie
Ekspert1.jpg
Ekspert1.jpg [ 86.45 KiB | Przeglądany 9757 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: niedziela, 12 lut 2012, 19:49 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
:shock: Jakie cacka!!! Gdzież się one uchowały do tych czasów? Szczególnie ten pierwszy parowozik ... Aż szkoda by go postawić na tory żeby sobie czasem krzywdy nie zrobił - choć z drugiej strony - właśnie po to te śliczne maleństwa są zrobione :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: poniedziałek, 13 lut 2012, 06:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dawno temu tłumaczyłem jakiejś kobiecie (żonie, narzeczonej... nie pamiętam), która z pogardą uśmiechała się w stronę podobnych modeli, ze to są małe dzieła sztuki. Sztuki choćby grawerów. Że gdy ona z podziwem patrzy na biżuterię, oprawy oczek itp, to też w gruncie rzeczy docenia pracę złotników i grawerów. Pracę, krótko mówiąc abstrakcyjną. A 'nasze oczy', cieszy precyzja wykonania w wypadku tych miniaturowych modeli...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: poniedziałek, 13 lut 2012, 10:18 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
WDW, naprawdę piękna robota! Zastanawiam się tylko, gdzie Wy to wszystko trzymacie w domu?

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: poniedziałek, 13 lut 2012, 12:11 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Dzięki :)
Ja po ożenku zakupiłem na alledrogo pudełka klapowe w różnych gabarytach i spakowałem w nie moje modele. A potem do szafy i pawlacza. W starym M3 za dużo miejsca nie ma :D
Ja mam jeszcze kolekcję aut w skali 1:43 zza wschodniej granicy i paręset resoraków, dodać do tego kolejki, samoloty i robi się tłok :?
No ale umiar trzeba mieć w każdym hobby więc z lodówki jeszcze mi autka nie wylatują :)

-- 13 lut 2012 --

Bunkier, gratuluję stanów gabinetowych Twoich modeli :)

Nieśmiertelne zestawy PIKO:
Obrazek Obrazek

Trochę literatury:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: wtorek, 14 lut 2012, 01:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Modele które zaprezentowałem wyżej nie są moje. Pochodzą ze zbiorów mojego znajomego kolekcjonera. Ja zbierałem TTkę, nie za dużo mi pozostało ale dokopałem się do trzech lokomotyw :) i tak od góry mamy BR 86 następnie BR 130 Ludmiła i loko NOHAB produkcji szwedzkiej w stylu amerykańskim. Modele oczywiście produkcji NRD - Berliner TT Bahnen

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 lut 2012, 06:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
bunkier pisze:
Takie modelowe kolejowe rarytasy :) wyjmowane z pudełek dla zrobienia zdjęć :D Skala H0

Zestaw wypuszczony na 40-lecie firmy PIKO

Obrazek

(...)


Kiedyś w 'jajach niespodziankach', były schowane malutkie parowoziki. Jeden z nich, wpadł raz w moje ręce i chciałem z niego zrobić 'eksponat' na makietę, 'podobny', do tego wyżej. Nie miałem jednak wtedy możliwości zdobycia odpowiednich kółek. Więc krótko stał na makiecie z takimi dorobionymi, bo raził oczy. :D

Obrazek

-- wtorek, 14 lut 2012, 08:53 --

ps Chciałem w tytule wątku 'TT 1:120' dodać ' i inne kolejki'... Ale to mi nie wychodzi. Więc proszę moderatora, by jeśli może, to zrobił. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: TT 1:120
Post: wtorek, 14 lut 2012, 09:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 10:49
Posty: 227
Lokalizacja: Bydgoszcz
Piękne zbiory koledzy :shock: Jak znajdę chwilę to zrobię fotki moim kolejkom, które kiedyś tato mi kupował w CSH i na giełdach z drugiegiej ręki, oczywiście H0 8-)

_________________
Pozdrawiam Artur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group