Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:56

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 13 cze 2011, 13:11 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 3 lut 2011, 22:03
Posty: 38
Lokalizacja: Bydgoszcz
. . .Rozmawialiście ostatnio o podziemnych przejściach na Wzgórzu Wolności i tak wpadłam na myśl, że macie tu sporo wiedzy, dostępu do ciekawych linków, własne archiwa z fotkami etc.. w związku z tym, może ktoś z Was zna jakieś źródła gdzie można by było pooglądać stare fotografie osiedla Wzgórze Wolności? Najbardziej interesuje mnie okres czasu w którym osiedle zwano jeszcze "Rupienicą" (lata przed i powojenne)... szkoła osiedlowa, wieża Bismarcka... dla mnie to ciekawe tematy, wychowałam się tam i często słuchałam opowieści o tym miejscu. Fajnie by było zobaczyć chociażby fotki z czasów budowy pierwszych wieżowców (pierwsze były bodajże przy Ujejskiego/Biziela?).. może znacie też jakieś ciekawostki związane z tym osiedlem? Kilka lat temu miałam wypożyczoną książeczkę o osiedlu, dostępną w szkole 20-stce, niestety dzisiaj nikt mi już jej tam nie pożyczy... ;-)

_________________
„Nie ma berlinek nad Brdą, nie ma cum i nic nie kusi (...) Nic się nie zmieniło, a wszystko jest inne.” (Most Królowej Jadwigi)"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 cze 2011, 14:39 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 maja 2011, 13:40
Posty: 45
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na temat Wieży Bismarcka znajdziesz w tym dziale osobny wątek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 cze 2011, 16:00 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 3 lut 2011, 22:03
Posty: 38
Lokalizacja: Bydgoszcz
Sławku, dziękuje, za link do tematu i zdjęć - m.in takich właśnie informacji potrzebowałam. :D Pamiętam jeszcze jak przez mgłę czasy, kiedy to w miejscu wieży odprawiano msze święte zanim wybudowano parafię.. będąc dzieciakiem nie było lata bez codziennych wypraw do "parku" (bo myśmy nigdy tego miejsca cmentarzem nie nazywali, nie wiem dlaczego) - oj biegało się, biegało, bawiło w wojny i "msze" (pod krzyżem) w nieświadomości że biega się po części historii naszego miasta. ;)

Interesuje mnie jeszcze Park na Wzgórzu Wolności.. przy głównej ścieżce (na górze) są jakieś bunkry (do których jako dzieciak też dopisywałam sobie historię podziemnych, tajnych przejść ;) ), bardzo ciekawym miejscem przed laty było to miejsce gdzie dzisiaj znajduje się Telewizja... pamiętam stojące tam słupki, jakieś studzienki, wielgachną pompę na wodę, szczątki budynku.. co mogło się tam znajdować dawniej?

_________________
„Nie ma berlinek nad Brdą, nie ma cum i nic nie kusi (...) Nic się nie zmieniło, a wszystko jest inne.” (Most Królowej Jadwigi)"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 cze 2011, 17:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 16 paź 2009, 19:18
Posty: 48
Obrazek

Komin w tle to fabryka mebli przy Rondzie Toruńskim. Zdjęcie wykonano pomiędzy 1969-72.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 13 cze 2011, 23:33 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 maja 2011, 13:40
Posty: 45
Lokalizacja: Bydgoszcz
Iza i jeszcze jedno na mapie z 1939r. Rupienicą (Schöndorf) nazwany został teren w trójkącie ograniczonym ulicami Kujawską, Karpacką i Glinki. Natomiast część Wzgórza Wolności (na wschód od Karpackiej i Glinki i na zachód od Bełzy) w której stoi wieża (zarówno na wspomnianej wyżej mapie jak i w innych źródłach) opisany jest jako Bartodzieje Małe (Kleine Bartelsee).

-- wtorek, 14 cze 2011, 00:52 --

A przy okazji znalazłem coś ciekawego na stronach Urzędu Miasta...
----------------------------------------------------------------

Historia zmiany terytorialnych Bydgoszczy

W chwili uzyskania praw miejskich przez Bydgoszcz - w roku 1346 - miasto ówczesne (Stare Miasto) miało powierzchnię około 10 ha (tereny budowlane), zaś wraz z wałami obronnymi, Wyspą Zamkową i Wyspą Młyńską – zajmowało obszar około 25 ha.

Wzrost terytorialny postępował wzdłuż trzech zasadniczych traktów komunikacyjnych: gdańskiego – w kierunku północnym, poznańskiego – na zachód oraz toruńskiego – na wschód. Rozwój miasta w kierunku południowym ograniczała skarpa odległa na 1 – 1,5 km od Starego Miasta, na północ – tereny zalesione. W kronikach odnotowano, iż „miasto leży w głębokich borach, rozciągając się na wiele mil dookoła”.

Do 1800 roku powierzchnia miasta wzrosła do 175 ha, a po doliczeniu podgrodzi – 480 ha. Bydgoszcz była zwartym kompleksem miejskim zlokalizowanym w zakolu Brdy na terasach nadzalewowych rzeki. W sąsiedztwie miasta znajdowały się wsie i folwarki mające z miastem mniej lub bardziej ścisły kontakt.

Krótkotrwałe ożywienie osadnicze podmokłego terenu leżącego na zachód od miasta wiąże się z przekopaniem Kanału Bydgoskiego w latach 1774-1793. Osuszanie i intensywny wyręb lasów spowodowały rozrost najbliższych miastu osad: Wilczaka, Miedzynia, Osowej Góry, które w latach 1898-1902 stały się zwartymi i samodzielnymi wsiami. We wschodniej części doliny Brdy rozlokowały się takie osady jak Kapuściska Wielkie i Małe, Czersko Polskie, Bartodzieje Wielkie i Małe.

Z dniem 1 listopada 1851 roku w granice administracyjne miasta włączono Bocianowo oraz Żupy. W roku 1858 do miasta włączono Nowy Dwór, a w 1859 – Grodztwo. W tym czasie powierzchnia miasta wzrosła do 793 ha. Do roku 1910 obszar miasta zwiększył się do 832 ha w wyniku drobnych nabytków.

Z upływem czasu wyczerpywały się tereny budowlane w obrębie granic administracyjnych miasta, a podmiejskie osady, posiadając do połowy XIX w. charakter na wpół wiejski, zwłaszcza osiedla z rosnącą przewagą ludności robotniczej, jak Okole, Wilczak i Szwederowo, nabierały coraz bardziej charakteru zrastających się z Bydgoszczą przedmieść o zabudowie miejskiej. W dalszej kolejności proces ten dokonywał się na obszarze Bielaw, Skrzeluska, a także Rupienicy i Małych Bartodziejów. Mieszkańcy tych osiedli pracowali w zakładach zlokalizowanych na terenie miasta. Robotnicy zamieszkujący w obrębie miasta zatrudnieni byli w zakładach przemysłowych znajdujących się na terenie tych osiedli, zwłaszcza na Okolu i Wilczaku, czy na obu brzegach Brdy w kierunku na wschód od Bydgoszczy. Aż do końca rządów pruskich osiedla te, mimo ograniczonych związków z Bydgoszczą, stanowiły odrębne gminy i pozostały poza obszarem administracyjnym miasta. Konsekwencją był chaotyczny rozwój przestrzenny bydgoskiej aglomeracji, jak i bezplanowy rozwój ulic w wymienionych osiedlach.

Dość wcześnie miały miejsce próby inkorporowania osad do miasta. I tak w drugiej połowie lat osiemdziesiątych o połączenie z Bydgoszczą starało się Okole, lecz spotkało się z odmową magistratu bydgoskiego. Podobnie w 1893 r. odrzucono propozycję władz państwowych, aby włączyć do Bydgoszczy Okole, Wilczak, Szwederowo, Bielice, Rupienicę z Glinkami, Małe i Wielkie Bartodzieje, Skrzetusko i Bielawy. Dopiero po kilkunastu latach miasto zmieniło swoje stanowisko i samo - w 1907 r. - wystąpiło z propozycją włączenia wymienionych osad, a także Wielkich i Małych Kapuścisk oraz Czerska. Długotrwałe rokowania nie przyniosły jednak realizacji projektu, choć do 1915 r. uzyskano w zasadzie zgodę strony przedstawicielstw komunalnych Okola, Wiiczaka, Szwederowo, Bielaw i Skrzetuska, a więc gmin objętych tzw. minimalnym wariantem inkoropracyjnym. Obszar miasta do 1920 roku wynosił 845 ha.

Znaczący rozwój przestrzenny Bydgoszczy zapoczątkowany został dopiero z chwilą powrotu Miasta do Macierzy. 1 kwietnia 1920 roku Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej wydało decyzję o włączeniu 18 podmiejskich gmin w granice administracyjne miasta. Były to: Bielawy (131,60 ha), Skrzetuusko (135,18 ha), Bartodzieje Wielkie (200,03 ha), Kapuściska Małe (285,78 ha), Kapuściska Dolne (308,60 ha), Fordonek (749,85 ha), Czersko Polskie (418,06 ha), Kapuściska Wielkie – Zimne Wody (535,52 ha), Bartodzieje Małe (333,33 ha), Rupienica-Glinki (290,98 ha), Bielice Nowe-Lotnisko (261,76 ha), Szwederowo (257,29 ha), Biedaszkowo (229,47 ha), Wilczak (227,33 ha), Miedzyń (257,50 ha), Okole (131,13 ha), Czyżkówko (382,00 ha), Jachcice (552,24 ha). Obszar miasta odtąd wynosił 6 532,65 ha, a po przyłączeniu w 1933 roku terenów Lasu Gdańskiego wzrósł do 6 638,15 ha. Stan ten utrzymał się do 1939 roku.

Decyzją władz wojewódzkich 5 października 1954 roku do Bydgoszczy włączono: Opławiec i Prądy – 786,00 ha, Łęgnowo wraz z portem oraz Żółwin – 3553,70 ha. Po korektach geodezyjnych powierzchnia miasta wzrosła do 10 770 ha. (107 km2).

W 1959 roku włączono do miasta wieś Osowa Góra – 512 ha, w 1961 – tereny Janowa, część lasu szubińskiego oraz lasu przy ul. Grunwaldzkiej o łącznej powierzchni 292,40 ha. Powierzchnia Bydgoszczy w roku 1960 wynosiła – 11 232,40 ha. W roku 1961 włączono do Bydgoszczy Las przy ul. Szubińśkiej – 65,65 ha, Las przy ul. Grunwaldzkiej – 88,75 ha oraz Janowo – 138 ha. Powierzchnia miasta w roku 1962 wynosiła 11 574,80 ha, a po dokonanej 18 maja 1966 r korekty pomiaru – wzrosła do 11 628,10 ha.

1 stycznia 1973 roku do granic miasta włączono Fordon (830 ha), a obszar miejski zwiększył się do 12 640,10 ha. (126,4 km2). Ostatnia duża zmiana granic miasta dokonana została 1 sierpnia 1977 roku, kiedy to w granice miasta włączono: Smukałę Dolną (183,10 ha), część wsi Niemcz (2051,59 ha), część wsi Myślęcinek (259,74 ha), część wsi Zamczysko (104,81 ha), wieś Czarnówko (619,49 ha), część wsi Mariampol (673,73 ha), część wsi Jarużyn (64,61 ha), Wieś Łoskoń (843,18 ha), Łęgnowo Wieś (456,92 ha), Plątnowo (178,86 ha), część wsi Wypaleniska (254,27 ha), oraz enklawę Mała Kępa (5,50 ha). Obszar miasta wzrósł do 18 324,73 ha (183,25 km2). Jednocześnie z obszaru miasta wyłączono południowy obszar leśny Łegnowa I (Emilianowo Las) o powierzchni 882,21 lub 944,16 (są dwie wersje) i przekazano Gminie Nowa Wieś Wielka.

W ten sposób w roku 1977 ustalił się istniejący do dziś obszar terytorialny Bydgoszczy o powierzchni 17 442,52 (17 380,57). Od roku 1991 powierzchnia miasta po korektach geodezyjnych wynosi 17 448.00 ha – (174,48 km2).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 cze 2011, 00:13 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 3 lut 2011, 22:03
Posty: 38
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cytuj:
Komin w tle to fabryka mebli przy Rondzie Toruńskim. Zdjęcie wykonano pomiędzy 1969-72


Chcę zobaczyć ten komin i jak na złość nie wyświetla mi się Obraaazeeeek... :roll: Coś mi się schrzaniło chyba...

Cytuj:
na mapie z 1939r. Rupienicą (Schöndorf) nazwany został teren w trójkącie ograniczonym ulicami Kujawską, Karpacką i Glinki.


Faktycznie :) A myślałam, ba, całe życie byłam pewna, że CAŁE osiedle "Wzgórze Wolności" nosiło tą nazwę.. i chyba wiem dlaczego tak myślałam.. moja rodzina przez kilka pokoleń mieszka na jednej z ulic w pobliżu Ujejskiego.. (tej ulicy na tej mapie jeszcze nie było) i zawsze mówiło się, że to dawniej było "Rupienicą".. w książeczce z mojej szkoły, która była poświęcona właśnie mojej szkole - również nazwa "Rupienica" występowała kiedy mówiło się o Karpackiej... a, że od Karpackiej do Cmentarza żabi skok, to nawet pod uwagę nie brałam, że dzisiejsze Wzgórze było kiedyś poniekąd "dwoma" osiedlami ;)

Tak swoją drogą.. co ta nazwa oznacza? "Rupienica"? Przyznam szczerze, że nie brzmi ona ciekawie, nie podoba mi się.. nie mam pojęcia ani nawet domysłów co to za słowo i skąd, ale na pewno nie ma nic wspólnego z "Schöndorf" (Piękna wieś)... :)

_________________
„Nie ma berlinek nad Brdą, nie ma cum i nic nie kusi (...) Nic się nie zmieniło, a wszystko jest inne.” (Most Królowej Jadwigi)"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 cze 2011, 07:55 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 maja 2011, 13:40
Posty: 45
Lokalizacja: Bydgoszcz
Krótkie wyjaśnienie na ten temat możesz znaleźć w Wikipedii:

"Nazwa Rupienica przypuszczalnie pochodzi od słowa rupia (zmartwienie albo gąsienica gza) albo od rupić (gryźć). Wieś Rupienica leżała na tych terenach od I poł. XIX wieku. Folwark Rupienica włączono do Bydgoszczy 1 kwietnia 1920 r. i ta część miasta występowała na planach miejskich do 1973 r. pod nazwą Rupienica."

-- wtorek, 14 cze 2011, 09:12 --

Poniżej wklejam zdjęcie o którym pisał "Butler" (w wersji "lite" - tj. trochę skadrowałem ten kawał pola przed grupą uczniów który i tak nic nie wnosił do tematu fotografii).

-- wtorek, 14 cze 2011, 10:08 --

Iza, chodziło Tobie przypadkiem może o tą szkołę?
-------------------------------------------------

Źródło: Wikipedia

Budynek Karpacka 54 w Bydgoszczy

Budynek Karpacka 54 w Bydgoszczy – zabytkowy budynek oświatowy w Bydgoszczy, od 1856 r. służący szkołom powszechnym.

Położenie

Budynek znajduje się na osiedlu Wzgórze Wolności, w zachodniej pierzei ul. Karpackiej.

Historia

Okres pruski

Budynek znajduje się na terenie dawnej gminy wiejskiej Rupienica. Od 1831 r. istniała tu płatna szkoła prywatna prowadzona przez Wilhelma Reutera, która jednak nie utrzymała się długo. W konsekwencji dzieci z Rupienicy i sąsiadujących Glinek przydzielono do szkoły ewangelickiej względnie katolickiej w Małych Bartodziejach.

W 1856 r. przystąpiono do budowy ewangelickiej szkoły gminnej. Wybudowano budynek z jedną tylko izbą lekcyjną. Uczęszczało do niej 73 dzieci. W roku 1875 przy reorganizacji szkół elementarnych powstała i tu szkoła wspólna dla wszystkich dzieci. Było wówczas 160 dzieci ewangelickich i 140 dzieci katolickich. Dzieci podzielono na cztery klasy, które uczyło czterech nauczycieli. Jedna izba lekcyjna znajdowała się w budynku szkolnym, a pozostałe urządzono w domach prywatnych.

W 1878 r. szkołę rozbudowano poprzez dodanie skrzydeł z obu stron budynku oraz nadbudowanie piętra. Projekt wykonał inspektor budowlany Oueisner, zaś dwie trzecie kosztów pokrył rząd pruski. W budynku były wówczas 4 obszerne izby lekcyjne oraz mieszkania dla trzech nauczycieli. W 1895 r. dobudowano piątą salę lekcyjną, a szóstą przerobiono z mieszkania nauczyciela. W 1912 r. było 10 klas, 6 nauczycieli i 6 pomieszczeń lekcyjnych.

W 1912 r. przystąpiono do budowy nowego budynku szkolnego, który stanął w sąsiedztwie starego.

Okres polski

W 1920 r. gmina Rupienica została przyłączona do miasta Bydgoszczy, w granicach odrodzonego państwa polskiego. W 1920 r. uroczyście otwarto tu polską, siedmioklasową szkołę powszechną. Od 1928 r. nazwa placówki brzmiała: Szkoła Powszechna imieniem Królowej Jadwigi Nr 15 w Bydgoszczy. Absolwentami szkoły byli m.in.: ks. Romuald Biniak – długoletni proboszcz i budowniczy Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach oraz Felicja Gwincińska – przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy w latach 2002-2006.

We październiku 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali w Dolinie Śmierci długoletniego dyrektora szkoły (1924-1939) Antoniego Zawadzkiego.

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r. rozpoczęto zajęcia w polskiej szkole podstawowej. W 1946 r., po zmianie numeracji szkół, placówka otrzymała numer 21, lecz zawieszono jej imię Królowej Jadwigi. Szkoła bez patrona i tylko z numerem funkcjonowała do czerwca 1988 r., kiedy to drogą plebiscytu nadano jej imię Janusza Korczaka.

Z uwagi na wzrost liczby uczniów spowodowany rozbudową osiedla mieszkaniowego na Wzgórzu Wolności, w latach 70. XX w. rozpoczęto budowę nowego gmachu szkolnego przy ul. Karpackiej 30. Budynek oddano do użytku w 1982 r. Rozpoczęło w nim naukę 1343 dzieci, pod nadzorem 73 nauczycieli. Wówczas zaprzestano zajęć szkolnych w starym budynku z 1856 r. Natomiast w budynku z 1912 r. zajęcia szkolne odbywały się do 1996 r. Pomieszczenia w starym budynku wynajęto pod różne zakłady rzemieślnicze i instytucje, a w budynku z 1912 r. znajduje się niepubliczna Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy.

W 1999 r. zgodnie z ustawą o reformie szkolnej utworzono w nowym budynku Gimnazjum nr 20, natomiast Szkoła Podstawowa nr 21 im. Janusza Korczaka przestała istnieć z dniem 1 września 2005 roku. 29 maja 2009 r. odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 20 imienia Królowej Jadwigi, zgodnie z tradycją okresu międzywojennego.

Architektura

Starą szkołę ludową przy ul. Karpackiej stanowią dwa budynki:
- starszy z 1856 r., rozbudowany w 1878 i 1895 r.
- nowszy z 1912 r.

Oba budynki zostały wzniesione w stylu historyzującym. Budynek starszy jest piętrowy, ceglany, nakryty dachem czterospadowym. Otynkowany, młodszy budynek posiada dwa wydatne ryzality boczne. Pokryty jest dachem czterospadowym, w którym wykonano okna w typie powieki.

Bibliografia

Gawęda o szkołach bydgoskich. [w.] Kalendarz Bydgoski 1971

-------------------------------------------------

Źródło: Nieistniejąca obecnie strona Gimnazjum nr 20

Historia szkoły

Historia Szkoły przy ulicy Karpackiej. Zarys dziejów.

Gimnazjum nr 20 w Bydgoszczy może się poszczycić już wieloletnią tradycją. Dyrektor gimnazjum, grono pedagogiczne i gimnazjaliści po raz pierwszy usłyszeli szkolny dzwonek 1 września 1999 r.

Jednak dzieje naszej szkoły sięgają II połowy XIX w. Różne były jej losy, rozwój i sukcesy przeplatały się ze smutnymi wydarzeniami. Szkoła nadal funkcjonuje. Posiada wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i wspaniałych uczniów.

Dziewięćdziesiąt lat edukowania kolejnych roczników i pokoleń mieszkańców Bydgoszczy, to zasługi naszej szkoły dla miasta i regionu, jakich nie sposób przecenić. W murach szkoły uczyło się pisać, czytać i zdobywać podstawy wiedzy wielu znanych bydgoszczan m.in. ks. Romuald Biniak. W publikacji przekazanej bibliotece pisze "Na pamiątkę szkole, w której nauczyłem się miłości i służby Ojczyźnie"

Dzieje powstania szkoły sięgają czasów zaboru pruskiego. Jej zaczątek datuje się od roku 1856 w którym to, aktualnie ulica Karpacka 52, pobudowano jednoizbową szkołę, dla dzieci ewangelickich. W 1875r.na skutek reorganizacji szkół elementarnych szkoła stała się wspólna dla wszystkich wyznań.

1878r. następuje rozbudowa i przebudowa budynku szkolnego - dobudowano skrzydła i nadbudowano piętro co zdecydowanie zmienia wygląd szkoły.

Z uwagi na znaczny wzrost ilości dzieci w obwodzie szkolnym wybudowano w 1912r. nowy budynek. Nasi uczniowie chodzili do szkoły przy ulicy Karpackiej mieszczącej się w dwóch budynkach: piętrowym z czerwonej cegły z 1856r. i otynkowanym z 1912 r. Ówczesna dzielnica, w której funkcjonowała szkoła, nazywała się Rupienica, aktualnie Wzgórze Wolności.

W 1928r na wniosek nauczycieli, Deputacja Szkolna, nadaje szkole nazwę "Szkoła Powszechna imieniem Królowej Jadwigi Nr 15". W 1946r. zawieszono imię Królowej Jadwigi i oznaczono numerem "21". Szkoła bez patrona i tylko z numerem funkcjonowała do czerwca 1988r., kiedy to drogą plebiscytu nadano jej imię Janusza Korczaka.

Z uwagi na wzrost liczby uczniów spowodowany rozbudową osiedla mieszkaniowego na Wzgórzu Wolności zostaje wybudowany gmach szkolny.

W 1982r. w nowym budynku o pięknych i funkcjonalnych pomieszczeniach, rozpoczęło naukę, w 45 oddziałach, 1343 dzieci. Grono pedagogiczne liczyło 73 osoby.

W 1988r.w wyniku plebiscytu Szkoła Podstawowa nr 21 otrzymuje imię Janusza Korczaka, mieści się przy ul. Karpackiej nr 30.

1999r - reorganizacja systemu oświaty. Z dniem 01.09.1999r w naszej szkole zaczyna funkcjonować Gimnazjum
nr 20. W gmachu szkolnym pracują dwie szkoły: Gimnazjum nr 20 i wygasająca Szkoła Podstawowa nr 21 im. Janusza Korczaka. Ostatni absolwenci ukończyli ją w 2005r.

Kierownicy i dyrektorzy szkoły przy ulicy Karpackiej:

1920-1924 Jan Majewski
1924-1939 Antoni Zawadzki (rozstrzelany w Fordońskiej Dolinie Śmierci w 1939r,)
1945-1951 Edmund Ajtner
1951-1954 Antoni Sieheń
1954-1981 Edmund Kaźmierczak
1981-1989 Maria Bonna
1989-2002 Krystyna Graczkowska
2002-2005 Elżbieta Orłowska
2004-2005 Grażyna Rak (pełniąca obowiązki)
2005 Renata Białecka

Opracowanie: Jolanta Niwińska

-- wtorek, 14 cze 2011, 13:43 --

Źródło: forum SkyscraperCity
Zdjęcie opublikował: drzewol
Załącznik:
Komentarz: volkhen skomentował "Widok z tarasu na Wzgórzu Wolności. Dziś jak wiadomo w tym miejscu można zobaczyć tylko krzaki."
wzgorzewolnosci_punktwidokowy.jpg
wzgorzewolnosci_punktwidokowy.jpg [ 74.86 KiB | Przeglądany 11355 razy ]


-- wtorek, 14 cze 2011, 13:46 --

Źródło: forum SkyscraperCity
Zdjęcie opublikował: volkhen
Załącznik:
Komentarz: volkhen skomentował "Widok z tarasu na Wzgórzu Wolności. Dziś jak wiadomo w tym miejscu można zobaczyć tylko krzaki."
wzgorzewolnosci_punktwidokowy.jpg
wzgorzewolnosci_punktwidokowy.jpg [ 74.86 KiB | Przeglądany 11355 razy ]


Załączniki:
Komentarz: Butler skomentował to zdjęcie: "Komin w tle to fabryka mebli przy Rondzie Toruńskim. Zdjęcie wykonano pomiędzy 1969-72."
rontotorunskie_komin.jpg
rontotorunskie_komin.jpg [ 125.98 KiB | Przeglądany 11403 razy ]
Komentarz: Zdjęcie wykonane w 1973r. przedstawia z bliska ten sam komin (ten który na poprzednim zdjęciu jest po prawej ten słabiej widoczny na lewo od niego to zdaje się Żupy) na terenie Bydgoskiej Fabryki Mebli (przy Rondzie Toruńskim).
rondotorunskie_bfm.jpg
rondotorunskie_bfm.jpg [ 83.12 KiB | Przeglądany 11412 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 cze 2011, 15:25 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 3 lut 2011, 22:03
Posty: 38
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cytuj:
Poniżej wklejam zdjęcie o którym pisał "Butler"


Sławku, dzięki. Teraz działa. :D

Cytuj:
Iza, chodziło Tobie przypadkiem może o tą szkołę?


Tak, tak, to "moja" szkoła. :) tzn. ja sama musiałam jedynie przechodzić obok starego budynku chodząc do nowego zaraz obok, mijając fundamenty trzeciego budynku.. ale opowiadano mi o niej, o "starej szkole". Uczyła się tam i babcia i dziadek i drugi dziadek.. i prababcie pamiętały.. znam kilka historyjek z tej szkoły - opowiadano mi, jak dzieci spędzały w niej czas, o nauczycielach, o zabawach na pobliskich Glinkach w lasku, o tym jak czasem było ciężko zimą niektórym dzieciom docierać do szkoły bez.. butów.. (o biedniejszej klasie dzieci "z Rupienicy") o zbieraniu funduszy na rozwój szkoły, rozbudowanie gmachu etc. - ja ogólnie uwielbiam wszystkie historie, historyjki związane z bydgoskimi szkołami przed i powojennymi, dlatego zainteresowało mnie również to źródło:

Cytuj:
Gawęda o szkołach bydgoskich. [w.] Kalendarz Bydgoski 1971


.. którego właśnie zaczynam intensywnie poszukiwać. :D

Historia szkoły którą podałeś (wielkie dzięki!!!!) to ta sama, która była zawarta w książeczce dostępnej w Bibliotece Szkolnej, (autor: Jolanta Niwińska) - były też tam fotografie, całe mnóstwo, roczników, klas, nauczycieli... Kilka zdjęć z przed lat szkoły i klas, znaleźć można na profilu 20-stki na portalu nk.pl (podobnie zdjęcia nieco młodszej SP56).. - to jednak nie to samo, co cała galeria "na papierze" dlatego zaczyna mi chodzić po głowie plan wybłagania od szkoły tej książeczki. ;)

Cytuj:
Nazwa Rupienica przypuszczalnie pochodzi od słowa rupia (zmartwienie albo gąsienica gza)


No tak myślałam, że to nic ładnego oznaczać nie może. :D

Cytuj:
Dziś jak wiadomo w tym miejscu można zobaczyć tylko krzaki."


Pamiętam te czasy i to wcale nie dawno, kiedy widok z tego miejsca dech zapierał - bo panorama super, Bydgoszcz jak na talerzu.. siadało się tam podczas spacerowania po parku i bez słów patrzało. Dzisiaj też lubię sobie tam siadać - zawsze jeśli mam do wyboru te wszystkie ławeczki w parku, to wybiorę tą - pomimo krzaków i pijaków. ;)

_________________
„Nie ma berlinek nad Brdą, nie ma cum i nic nie kusi (...) Nic się nie zmieniło, a wszystko jest inne.” (Most Królowej Jadwigi)"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 cze 2011, 19:01 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 maja 2011, 13:40
Posty: 45
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cytuj:
Gawęda o szkołach bydgoskich. [w.] Kalendarz Bydgoski 1971
... którego właśnie zaczynam intensywnie poszukiwać.


Koniec poszukiwań...

Kalendarz Bydgoski 1971 znajdziesz w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej (otwórz ten link w "Internet Explorer", pod ilustracją strony tytułowej kliknij "pokaż treść" i z rozwijanej listy wybierz stronę 152).

P.S. Trochę nie na temat w tym wątku, ale mam nadzieję że zauważyłaś link który wkleiłem do wątku o Braciach Działowskich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 sty 2013, 21:36 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Kolejna fotka z domowego archiwum :)
Widok z przed klatki wieżowca na ul. Polnej (pierwsza klatka od strony Toruńskiej), po prawej za syrenką widać Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy i ulicę Grzmota-Skotnickiego

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 13:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W 2011 roku obszedłem skraj Wzgórza Wolności szukając miejsc widokowych. Pamiętałem w sposób szczególny te okolice z czasów, gdy chodziłem tam na spacery w dzieciństwie z moją babcią mieszkająca przy Długiej.
Wtedy było to jeszcze miejsce widokowe. Chodziło się tam właśnie dla widoków. Chciałem kiedyś założyć wątek na temat tej „alei widokowej” (zastosowany cudzysłów wynika ze stanu alei jaki zastałem), niegdyś popularnego miejsca spacerowego, ale znalazłem wątek o Wzgórzu Wolności. Jedyne zdjęcie, z którego był widok na miasto, to miejsce gdzie trwała budowa Trasy Uniwersyteckiej, więc siłą rzeczy rozkopane i wykarczowane. Poza tym to widok na krzaki i zdewastowane pozostałości alei.
Kiedyś na wzgórzu istniała regularnie pielęgnowana aleja parkowa, w której szczególnie dbano o utrzymanie miejsc widokowych. Przecież widoki na miasto są stamtąd przepiękne.
Niestety dziś jest to wszystko zarośnięte krzakami i drzewami. Schody są w opłakanym stanie, a te od Kujawskiej i Ustronia nawet wyłączono z tego powodu z eksploatacji stawiając barierki. Żeby zrobić fotkę ruin browaru zszedłem w zarośla na zboczu.
Myślę że ten stan od 2011 roku nie zmienił się na lepsze. Czy może się mylę?
Przecież to otoczenie Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy, a wygląda tak, jakby zaniedbując aleję chodziło o to, by o tych bohaterach zapomniano.
To miejsce ma przecież tak samo cenne walory jak Wyspa Młyńska i inne tereny nad Brdą, a może jest jeszcze bardziej wartościowe z wizerunkowego punktu widzenia. Znad Brdy nie widać przecież całego miasta.
Jaki mamy jako miasto szacunek dla bohaterów i wolności?
Piłsudski kiedyś powiedział (ostre słowa): „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
W jakiś sposób te słowa mają się do stanu parku i alei. Była kiedyś mowa o rewitalizacji. Czy coś się w tym kierunku dzieje?
Przykro na to patrzeć na tle sporu o tablicę informacyjną o zburzonej wieży. Jak wspomnieć stan tej okolicy w czasach, gdy wieża stała i czemu służyła, to robi się jeszcze bardziej przykro.

Na zdjęciach:
1. Jedyny punkt widokowy
2. Mapka dawnego parku widokowego na Wzgórzu Wolności
3. Zamknięte schody z ul. Ustronie (śnieg kryje ich stan techniczny)
4. Barierka zamykająca schody na Ustronie
5. Ruiny browaru przez krzaki


Załączniki:
1 Widok 2011 jedyny.jpg
1 Widok 2011 jedyny.jpg [ 185.88 KiB | Przeglądany 6363 razy ]
2 Mapka Wzgórze Wolności.jpg
2 Mapka Wzgórze Wolności.jpg [ 193.65 KiB | Przeglądany 6363 razy ]
3 Schody Wzgórze.JPG
3 Schody Wzgórze.JPG [ 195.21 KiB | Przeglądany 6363 razy ]
4 Barierka Wzgórze.JPG
4 Barierka Wzgórze.JPG [ 195.85 KiB | Przeglądany 6363 razy ]
5 Browar.jpg
5 Browar.jpg [ 197.8 KiB | Przeglądany 6363 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 18:17 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Zdjęcie wykonane przed I-szym kościołem Błogosławionej Jadwigi na Wzgórzu Wolności, w 1982-gim. Była to właściwie duża hala, stojąca po prawej stronie obecnego murowanego kościoła. Wejście było od strony wówczas ulicy Ludowego Wojska Polskiego, ołtarz od strony północnej. Później tę hale sprzedano parafii na Wyżynach, przy ulicy Ogrody. Czy ta hala jeszcze tam stoi? Może ktoś wstawi zdjęcie? Rzadko bywam w tych rejonach.


Załączniki:
2013-03-10_6.JPG
2013-03-10_6.JPG [ 196.41 KiB | Przeglądany 6337 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 18:20 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Widok z alei spacerowej na Wzgórzu Wolności na ulicę Toruńską.


Załączniki:
2013-03-10_106.JPG
2013-03-10_106.JPG [ 181.93 KiB | Przeglądany 6337 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 18:57 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Kolejne zdjęcia kościoła Błogosławionej Jadwigi na Wzgórzu + ulica Karpacka. Wtedy ulicą Karpacką można było dojechać do Kujawskiej, przy wylocie ulicy Sierocej. Na Wzgórzu Wolności planowano zbudować szeroki tor tramwajowy, nawet tak zrobiono, ale potem dopasowano do wąskiej linii w Bydgoszczy.


Załączniki:
74.jpg
74.jpg [ 189.66 KiB | Przeglądany 6334 razy ]
73.jpg
73.jpg [ 187.09 KiB | Przeglądany 6334 razy ]
75.jpg
75.jpg [ 188.37 KiB | Przeglądany 6334 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 20:01 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Przez budowę Galerii Kujawskiej (aktualnie już zmieniono nazwę na Zielone Arkady czy jakoś tak) sporo rekreacyjnych ścieżek na Wzgórzu ma zniknąć. Póki co nie widziałem jeszcze żądnych planów ale ludzie już panikują, że nie będzie gdzie na spacery chodzić. W sumie ma zniknąć odcinek od Kujawskiej prawie do nowego mostu.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 20:48 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Ta panika, którą opisuję to śmiech na sali. Rada osiedla chce bronić kawałek trawy przy rondzie Kujawskim, jak sami przyznali jest to miejsce wyprowadzania psów (jak wiadomo nie wszyscy sprzątają po nich). Tam chyba nawet ławek nie ma :D Zresztą kto by chciał siedzieć przy ruchliwej ulicy? Wygląda na to że rada liczyła na ekstra kasę od inwestora.. :mrgreen:

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 20:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
krajan pisze:
Wygląda na to że rada liczyła na ekstra kasę od inwestora.. :mrgreen:

Tak było :):) alarmowali że zostaną zniszczone tereny zielone, ale Ratusz szybko ich sprowadził do parteru :):)
Przecież Rada Osiedla jest finansowana z budżetu miasta :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 21:44 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 25 lis 2012, 11:27
Posty: 708
Jeżeli o mnie chodzi, nie jestem specjalnie zachwycony budowaniem kolejnej galerii w Bydgoszczy, i to właśnie na Wzgórzu Wolności. Wiele lat temu mieszkałem na ulicy Beskidzkiej, a jedynym miejscem, gdzie można było pospacerować z naszym synem, to aleja wzdłuż skarpy, od Kujawskiej do cmentarza. Psa nie mieliśmy!!! I cicho, i spokojnie. Wątpię, czy nadal tam tak będzie po zbudowaniu galerii. Jeżeli już budować, to na miejscu MAKRUM-u". Osiedle Leśne jest raczej ubogie w takie obiekty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 22:07 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Budynek kościoła św. Jadwigi stoi (chyba) w Murowańcu, na Ogrodach od dobrych kilku lat jest nowy kościół.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 sty 2014, 22:18 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Stanislaw pisze:
Jeżeli o mnie chodzi, nie jestem specjalnie zachwycony budowaniem kolejnej galerii w Bydgoszczy, i to właśnie na Wzgórzu Wolności. Wiele lat temu mieszkałem na ulicy Beskidzkiej, a jedynym miejscem, gdzie można było pospacerować z naszym synem, to aleja wzdłuż skarpy, od Kujawskiej do cmentarza. Psa nie mieliśmy!!! I cicho, i spokojnie. Wątpię, czy nadal tam tak będzie po zbudowaniu galerii. Jeżeli już budować, to na miejscu MAKRUM-u". Osiedle Leśne jest raczej ubogie w takie obiekty.


Zauważ tylko jak ta aleja jest zaniedbana, może właśnie inwestor budujący galerię zrobi tam porządek.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group