Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 11:27

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wały Kujawskie
Post: sobota, 26 wrz 2009, 23:34 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Cdn. A może coś na ten temat wiecie? Dla przybliżenia lokalizacji dodam, że częściowo znajdują się one na terenie dawnej Muny i w jej najbliższym sąsiedztwie. Doczekały się zresztą kilku artykułów. Istnieją też sprzeczne teorie co do ich datowania. Od okresu wczesnośredniowiecznego, po nowożytność. Również samo ich przeznaczenie jest różnie interpretowane. Od funkcji militarnych, po znaki graniczne, wyznaczające granice majętności ziemskiej. Słabo znany zabytek archeologiczny w najbliższej okolicy Bydgoszczy (Osówiec), jak i w lesie wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 mar 2011, 07:55 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 20 paź 2010, 17:57
Posty: 39
Wały Kujawskie - umocnienia drewniano-ziemne, służące kontroli kilkukilometrowego suchego przejścia między odcinkiem dolnej Brdy, a pasem podmokłych łąk, bagien i mokradeł nadnoteckich. Ich flanką był gród w Pawłówku. [ za www.wyszogrod.bydgoszcz.pl ]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 mar 2011, 17:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Thure, jeśli masz jakieś mapki z lokalizacją wałów w rejonie, o którym piszesz, to wskaż dokładniej, gdzie można ich szukać. Mieszkam w pobliżu, niebawem zaczyna się sezon rowerowy i jeżdżę często między Czyżkówkiem, Muną, a Osówcem. Temat walów znam pobieżnie i słyszałem o wszystkich kontrowersjach ich dotyczących, a nawet teorii, że są to mity wymyślone kiedyś przez szlachtę. Chętnie poszukam jakichś śladów przebiegu wałów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 mar 2011, 17:16 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Wały masz zaznaczone chociażby na WIG-ówce z 35 roku, choć jako Str. Okopy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 mar 2011, 17:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Czy zarówno te wyżej przy sanatorium, jak i te niżej przy Grunwaldzkiej ?


Załączniki:
Mapka wały.JPG
Mapka wały.JPG [ 129.6 KiB | Przeglądany 16165 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 kwie 2011, 20:45 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Znalazłem południową linię wałów - tę przecinająca ul Grunwaldzką. Jest to coś w rodzaju nasypu ziemnego przypominającego pozostałość po torowisku kolei tyle, że bardzo starym - rozmytym. W tej części wydaje się, że to była stara droga przez zabagnione tereny - siłą rezczy mająca znaczenie obronne. Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych podmakało Czyżkówko w mokrym roku - zalane działki, posesje. Więc dawniej musiało być jeszcze gorzej. Nie było Kanału Bydgoskiego i systemu odwadniającego.Musiało być bagno. Natomiast nie bardzo rozumiem sensu północnej nitki wału - tej biegnącej na zachód od sanatorium. Jest ona na płaskowyżu. Teren suchy. Nie znalazłem jej jeszcze. Przy okazji zdjęcia współczesnych fortyfikacji MPWiK, które zagodziły dziesiątki hektarów lasów. Nie ma jak tego objechać - żadnej ścieżki rowerowej - trzeba jechać szosą. Płoty przegrodziły leśne dukty, którymi jeździłem w zeszłym roku. Stykają się z ogrodzeniami wojskowymi. Za płotami znajduje się przyczyna szalonego wzrostu cen wody.


Załączniki:
Nowe fortyfikacje.JPG
Nowe fortyfikacje.JPG [ 220.6 KiB | Przeglądany 15921 razy ]
Wał Kujawski 1.JPG
Wał Kujawski 1.JPG [ 150.72 KiB | Przeglądany 15911 razy ]
Wał Kujawski 2.JPG
Wał Kujawski 2.JPG [ 188.03 KiB | Przeglądany 15911 razy ]
Wał Kujawski 3.JPG
Wał Kujawski 3.JPG [ 158.68 KiB | Przeglądany 15916 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 kwie 2011, 19:51 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Czytałem kilka książek o historii naszego regionu. Spotkałem się min. z teorią że tzw "Wały Kujawskie" miałyby być związane z ekspansją ludów kujawskich na tereny Pomorza tu reprezentowane przez Krajnę. Zauważyłem że tego typu teorie są w głównej mierze lansowane przez zwolenników tezy jakoby Bydgoszcz miała być stolicą Kujaw. Po zapoznaniu się wieloma publikacjami dotyczącymi historii okolic Bydgoszczy przychylam się raczej ku twierdzeniu że mieszkamy na terenie w pewnym sensie granicznym - mieszają się wpływy Pomorza i Kujaw. Za mocno przesadzone uważam poglądy ze Bydgoszcz otoczona jest zewsząd ziemiami kujawskimi, a szczególnie poglądy że tereny na Wysoczyźnie Krajeńskiej miałyby być kujawskimi. Jako mieszkaniec Lisi Ogona zwanego w dawniejszych czasach Czerskiem Krajeńskim uważam że ta nazwa nadana była na jakiejś podstawie, historycznej przesłance. Dalej na południe leży również Kruszyn Krajeński . Również i jego nazwa wskazuje że kiedyś ludzie uważali tą miejscowość za położoną na obszarze zwanym Krajną. Co również ciekawe - zwolennicy tejże teorii jakoś nie roszczą pretensji terytorialnych do okolic nieco odleglejszych od Bydgoszczy :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 18 kwie 2011, 18:49 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
Ale Lisi Ogon nigdy nie nosil nazwy Czersk Krajeński.
To jest bledna interpretacja...to byl tylko jeden folwark Czersk (Krajenski) ktory wraz z siedliskami Lisiogon, Lubawa, Karolewo i drugim folwarkiem Nowa Erekcja stal sie w 1884 wioska "Fuchsschwanz".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 21 kwie 2011, 21:11 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Niestety zachowany odcinek północnego Wału Kujawskiego jest obecnie już nie dostępny. Znalazł się na terenie ujęcia wody MWiK w Bydgoszczy. Teren jest ogrodzony i monitorowany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 maja 2011, 21:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Na zdjęciach południowy odcinek wału - jego częśc na północ od ulicy Grunwaldzkiej. Obecnie jest tam spory kawałek wyciętego lasu. Na zrębie wał widać miejscami w ciągłości, ale raczej w postaci ciągu pagórków.
W pewnym miejscu ktoś wykonał odkrywkę glebową, która pokazuje wewnętrzną strukturę wału. Jest to nasyp z piasku. Widać pierwotną warstwę próchniczą - bardzo skąpą. Piaski sandrowe wypłukane spod lodowca są w tym miejscu tak ubogim podłożem, że mimo setek lub tysięcy lat podmakania tych gruntów, gleba pozostała tu wciąż ubogą bielicą.
Północny odcinek wału rzeczywiście w całości jest już za płotami Muny i Wodociągów.


Załączniki:
Wał odkrywka zblizenie.JPG
Wał odkrywka zblizenie.JPG [ 66.29 KiB | Przeglądany 15380 razy ]
Wał odkrywka 1.JPG
Wał odkrywka 1.JPG [ 86.86 KiB | Przeglądany 15382 razy ]
Wał na zrębie 2.JPG
Wał na zrębie 2.JPG [ 101.63 KiB | Przeglądany 15392 razy ]
Wał odkrywka 1.JPG
Wał odkrywka 1.JPG [ 86.86 KiB | Przeglądany 15410 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 2 lip 2011, 21:11 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 15:53
Posty: 96
Lokalizacja: Bydgoszcz
W ostatnim czasie przeszedłem południową część wałów, opisanych przez Hraba, i faktycznie niewiele pozostało, choć w kilku miejscach zachowała się ciągłość nasypu.

Mam też w związku z tym pewne pytanie, czy w tym rejonie prowadzone były jakieś działania wojenne? Ponieważ na wale przez przypadek pod kopniętą darnią znalazłem łuskę od pocisku.
Oznaczenia na spodniej stronie: 31/DZ/67/PK
Obrazek

Obrazek

Obrazek

W okolicach wschodniego końca linii wału znalazłem natomiast takie coś:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 lip 2011, 20:18 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 20 paź 2010, 17:57
Posty: 39
Łuska polska, pewnie do Mausera.
Symbole: PK - kod producenta [Zakłady Amunicyjne "Pocisk" Warszawa]
DZ - dostawca materiału do produkcji łusek [Walcownia Metali Dziedzice]
31 - końcówka roku produkcji [1931]
67 - kod materiałowy [ mosiądz w składzie 67% miedzi i 33% cynku]
Drugie znalezisko wygląda mi na dolną część palnika do kuchenki gazowej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 lip 2011, 21:45 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 15:53
Posty: 96
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dziękuje za odpowiedź, pozostaje tylko pytanie skąd tam się wzięła?
Co do drugiego elementu, niech już pozostanie palnikiem;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 4 lut 2012, 22:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Wał Kujawski w lutym 2012 r.
Teren zrębu w rejonie Elektromontażu został zaorany celem przygotowania do wiosennego sadzenia lasu.
Wał na tym odcinku jest teraz w strefie ochronnej kilkunastometrowej szerokości, której nie zaorano.

Obrazek
W miejscu odkrywki w wale, której wiosenne zdjęcie jest w tym wątku, ktoś zbudował ziemiankę z pokryciem z gałęzi.
Wewnątrz jest legowisko wyłożone sianem.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 lis 2012, 20:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W związku z likwidacją magazynów wojskowych w lasach między Osowa Górą, a Czyżkówkiem, może za jakiś czas będzie można obejrzeć północny odcinek Wału, który obecnie jest całkowicie zamknięty przez połączone ze sobą ogrodzenia wojska i wodociągów.
http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/spoleczne/saperzy-wykopuja-bomby-i-pociski-na-osowej-gorze/8275110
Fragment tekstu z artykułu:"Zlokalizowany był tu skład środków bojowych 1 Regionalnej Bazy Logistycznej. To właśnie stąd zaopatrywano w amunicję jednostki w kilku województwach. Dziś skład przeniesiono, a ziemię - po rozminowaniu - do końca roku przejmie Agencja Mienia Wojskowego oraz Dyrekcja Lasów Państwowych. - Prawdopodobnie wrócą do normalnej gospodarki leśnej i będziemy tam prowadzić normalną gospodarkę leśną i jednocześnie prawdopodobnie będą udostępnione miejscowej ludności - mówi nadl. Krzysztof Sztajnborn z Nadleśnictwa Żołędowo."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 sty 2013, 14:59 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 252
kris_bdg pisze:
Dziękuje za odpowiedź, pozostaje tylko pytanie skąd tam się wzięła?
Co do drugiego elementu, niech już pozostanie palnikiem;)



W tym biednym kraju chyba nie ma lasu, w którym nie byłoby łusek od mausera 98. Używany przez Polaków, Niemców, po wojnie jako broń myśliwska.

pozdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 mar 2013, 20:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Na mapach mariwa w wątku "stare mapy" znalazłem miejsce, gdzie północna część wału przechodzi na wschodnią stronę Koronowskiej w okolicy skrzyżowania z Siedlecką (mapa z 1940 r.). Na innych mapach wał zaczyna się na zachód od szosy, a te tereny są zagrodzone przez Wodociągi.
Pojechałem więc trochę dalszą trasą do domu, by zobaczyć, czy coś widać po tej wschodniej stronie szosy i znalazłem wał w takiej samej postaci jak południowa część w okolicy Grunwaldzkiej i Kruszyńskiej. Na zdjęciach może słabo to widać, bo dość sporo tam drzew i zrobiłem je telefonem.
Wcześniej utwierdziłem się w przekonaniu że wał południowy był usypaną drogą przez podmokły teren, która miała znaczenie obronne. Jednak wał północny leży na płaskowyżu. Zaraz za tym końcowym kawałkiem widać głęboką dolinę Brdy. Woda tu raczej nie mogła tworzyć bagien. Musi więc być też inna teoria o praktycznym zastosowaniu wału. Na przykład, że był granicą terytoriów słowiańskich plemion. Mnie się jednak on nie wydaje taki stary z uwagi na wyrażny humus pierwotne warstwy powierzchniwej na przekroju. Zresztą badając ten humus można wyznaczyć datę.

Kilka teorii jest tutaj: http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl ... -kujawskie

Obrazek

Obrazek

wał jest w linii tego wyraźnego cienia drzewa
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 25 kwie 2013, 18:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Obecnie odkrywka w wale południowym, która była ziemianką - legowiskiem, teraz jest stanowiskiem ogniowym z działem 100 mm. Lufa gwintowana.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 25 lis 2013, 19:13 
Offline
Gość

Rejestracja: poniedziałek, 25 lis 2013, 18:33
Posty: 27
Sprostowanie. Nie był to teren zabagniony. Wskazywałby na to utwór glebowy. Był to fragment suchej doliny, zajętej głównie przez lasy liściaste. Od tej strony w stronę dzisiejszej Bydgoszczy przechodził szlak handlowy wykorzystujący przejście między Doliną Brdy (będącą wówczas wciąż rzeką górską), a niedostępnym torfowiskiem położonym na dnie "Doliny Kanału Bydgoskiego".

A Czyżkówko podmakało w związku z warstwą gliny... chociaż lepszym określeniem byłoby "woda stagnowała" ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 lis 2013, 20:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
To tym bardziej wskazuje na to, że teoria o tym, że wały były liniowym tworem obronnym jest błędna. Wskazuje na to to co piszesz, że grunt wskazuje, że teren nie był podmokły (może tylko okresowo zalany wiosną) oraz to, że wał północny jest w ogóle na terenach wyniesionych wysoko ponad ewentualne tereny podmokłe.
Na suchych terenach wał obronny musiałby być wysoki i mieć wbudowaną jakąś strukturę drewnianą powstrzymującą jego rozsypywanie się i wypłaszczanie.
Wały te najprawdopodobniej miały charakter linii wyznaczających granicę dóbr - terenów rolnych i leśnych. Wyraźnie wskazywały nieprzekraczalną granicę np. dla wypasu bydła. Temat do przemyślenia: o jakie dobra chodziło i w jakim okresie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group