Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 23:15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sąsiedzi
Post: piątek, 28 lis 2008, 09:22 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Natknąłem sie na ten film w telewizji na jakimś dziwnym kanale.Bardzo mi się spodobał ale nie wiem skąd możnaby go wziąć żeby ponownie zobaczyc...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Sąsiedzi
Post: piątek, 28 lis 2008, 21:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Film ukazuje Bydgoszcz w przededniu i w pierwszych dniach II wojny światowej. Obraz pokazuje rekonstrukcje przebiegu "krwawej niedzieli" w Bydgoszczy we wrześniu 1939; oraz bohaterskiej obrony Polaków w obliczu przygotowanej przez Niemców dywersji, spleciony z lirycznym wątkiem miłości młodego Polaka i 16-letniej Niemki.
Cały film realizowany był w Bydgoszczy w 1969 roku.
Scenariusz i reżyseria - Aleksander Ścibor-Rylski
Zdjęcia - Kurt Weber
Muzyka - Wojciech Kilar
Czas trwania 117 min.

Film w dobrej obsadzie aktorskiej:
Marian Opania
Jan Machulski
Leon Niemczyk
Ryszard Kotys
Henryk Bąk
Janusz Kłosiński
i inni

Posiadam ten tytuł w swojej filmotece. Jak są chętni to pożyczę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Sąsiedzi
Post: sobota, 29 lis 2008, 20:19 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zapisuje się :D Chętnie go zobaczę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Sąsiedzi
Post: niedziela, 30 lis 2008, 22:15 
Offline
Admin
Admin

Rejestracja: niedziela, 16 lis 2008, 00:00
Posty: 136
Lokalizacja: Bydgoszcz
Film można pobrać z forum www*dokment*com*pl
www*dokument*com*pl/forum/viewtopic.php?t=2903

Wrzuciłem tam też, fragment kroniki PKF 42a/1968 pt. "NIE ZAPOMNIMY".
W którym poruszono temat "Krwawej Niedzieli" w Bydgoszczy.

W związku z zabezpieczeniami na forum, proszę w adresach zmienić "*" na "."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Sąsiedzi
Post: piątek, 19 gru 2008, 01:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 15 gru 2008, 00:00
Posty: 292
Wklejam kilka ujęć, które być może zachęcą do obejrzenia tego filmu.

Widok spod mostu Królowej Jadwigi, w tle po lewej widać blok przy Bulwarowej, a po prawej Farę
Obrazek

Brama dawnej rzeźni
Obrazek

Pałacyk Lloyda
Obrazek

Miejsce, gdzie dzis stoi BRE Bank, widziane z drugiej strony Brdy
Obrazek

Rybi Rynek
Obrazek

Wełniany Rynek
Obrazek

Gdańska
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obecnie to wejście do McDonalds’a przy Gdańskiej
Obrazek

Torowisko biegnące kiedyś zaraz przy budynku Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1
Obrazek

Po prawej wjazd na dawny most łączący ul. Św. Trójcy z Grunwaldzką, po lewej kawałek budynku ZSM Nr 1
Obrazek

Widok na sam most, zwany kiedyś "Mostem Władysława IV", w kierunku Grunwaldzkiej
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Sąsiedzi
Post: piątek, 6 mar 2009, 10:01 
Offline
Admin
Admin

Rejestracja: niedziela, 16 lis 2008, 00:00
Posty: 136
Lokalizacja: Bydgoszcz
W czwartek 12.03.2009 o godz. 20:15 w Kino Polska będzie emisja filmu "Sąsiedzi".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: sobota, 25 gru 2010, 18:59 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 7 mar 2009, 00:00
Posty: 58
Warto zapoznac się z tym linkiem:

http://fototeka.fn.org.pl/strona/wyszuk ... szcz#91259


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 19 sty 2011, 20:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
No i mam! wypatrzyłem i kupiłem!!!


Załączniki:
1349684243.jpeg
1349684243.jpeg [ 51.63 KiB | Przeglądany 22966 razy ]

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro
Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: sobota, 7 sty 2012, 14:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Opowiem wam, jak wyladało nakręcanie sceny 'policjanta idącego po moście'. Mieszkałem niedaleko, na Garbarach i na 'plan' miałem bliziutko. Ekipa, wraz z kamerą usadowiła się na chodniku, na moście Kr. Jadwigi, zaraz przy zejściu schodami na bulwar. Ruch na ulicy był wstrzymany, od Garbar do Dworcowej. -Akcja! - krzykną chyba reżyser. Policjant ruszył, krocząc po moście, od strony kamienicy w kierunku Astorii. - Idziesz, dobrze, spoglądasz w prawo... Stop!!! - rozległo się echem z głośnika. -'Warszawa' na Garbarach! Proszę się cofnąć!- było słychać po chwili. A ja, zastanawiałem się, że też tam, 'tak daleko' na Garbarach, usłyszał to ten kierowca, bo się cofnął. Zrobili jeszcze kilka dubli. Kombinowali też z innymi ustawieniami kamery. Ostatecznie, przy montażu filmu, pewnie zrezygnowali z tych ujęć 'z chodnika'. Jest tylko (pomijając te ujęcia z bulwaru w stronę mostu) ta jedna scena, (poniżej) przypominająca mi emocje, z uczestniczenia w oglądaniu nakręcania 'prawdziwego filmu'.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

W czasie nakręcania pierwszej sceny, ruch na moście też był wstrzymany. Ale chyba zapomnieli przyjrzeć się szczegółom, które miały znaleźć się w kadrze... :) Gdy spod mostu wypływa stateczek patrolowy, widać przez moment, u góry zatrzymany autobus. :)
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: sobota, 7 sty 2012, 19:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Niesamowita opowieść :!: Mały przyczynek do historii tworzenia tego filmu. Niestety ja tylko pamiętam "Czterech pancernych......" ;) a było się urodzić troszkę wcześniej :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: sobota, 7 sty 2012, 22:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^ Nakręcanie 'Pancernych', oczywiście też oglądałem. Ale tylko te sceny na Rybim Rynku i Wyspie Młyńskiej. Na Czyżkówko nie dotarłem...
A co do Sąsiadów. W czasie nakręcania scen na pl. Wolności, mojej siostrze i kuzynce udało się 'przedrzeć' do kościoła. Potem podekscytowane opowiadały, jak do kościoła wbiegał Tadeusz Kalinowski... Nie umiały powiedzieć, czy to były nakręcane duble, czy też tylko próby do nich. Ale opowiadały, że był 'czymś' wysmarowany, żeby wyglądał na spoconego. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: niedziela, 8 sty 2012, 20:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
A co do Sąsiadów. W czasie nakręcania scen na pl. Wolności, mojej siostrze i kuzynce udało się 'przedrzeć' do kościoła. Potem podekscytowane opowiadały, jak do kościoła wbiegał Tadeusz Kalinowski...



Podobno, ale nie mam pewności, sceny walk wewnątrz kościoła kręcono w zborze ewangelickim na ul. Warszawskiej. Z tego co pamiętam z filmu wnętrze kościoła było inne niż to z pl. Wolności.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: niedziela, 8 sty 2012, 20:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^ Tego akurat nie słyszałem. Zresztą, nawet i w innej sytuacji nie rozpoznał bym wnętrz, ani tych z kościoła z Warszawskiej, bo tam nigdy nie byłem, ani tych z pl Wolności, bo tam może byłem parę razy w dalekiej młodości. Zresztą jakiś czas po wyjeździe ekipy filmowej, zdaje się że był tam remont.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: poniedziałek, 9 sty 2012, 12:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
No to mamy sytuację do wyjaśnienia ;) W zborze ewangelickim na Warszawskiej byłem kilka razy ale i tak potwierdzić tego nie mogę. Nie pamiętam. Jednak to co widać na filmie nie przypomina wnętrza kościoła przy pl. Wolności.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: wtorek, 17 sty 2012, 08:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Myślę że mogę tu napisać, że 'Sąsiedzi' na mojej taśmie VHS są przez przypadek nieco 'ubogaceni'.
Nagrałem ich z lokalnej TV w latach 90-tych, gdy ten film był pokazany po raz pierwszy. Ci którzy go wtedy oglądali, lub nagrywali, pamiętają zapewne taki oto moment. Otóż gdy kolejarz Marczewski (Józef Nowak) przebiegał mostem nad torami, film się zatrzymał! Było to w momencie, w którym on lekko się obrócił w bok, by zobaczyć co się dzieje na dole. Ta pauza trwała ok 20 sekund! Strasznie mnie to denerwowało. Dobre dziesięć lat temu wypełniłem ją. :D Wymyśliłem sobie taka scenę, która by do tego jako tako pasowała. A więc to, co mógł by zobaczyć Marczewski. Udałem się z kamerą na wybrane miejsce. Nie miałem chętnych 'aktorów'. Sam musiałem zagrać zastrzelonego 'innego' kolejarza.Dobrze,że miałem chętnego do roli 'dywersanta', który mnie 'zabił'. :D Powiedziałem swojemu operatorowi co i jak ma robić. Zrobiliśmy niestety tylko dwa duble, bo co chwilę ktoś przechodził, lub przejeżdżał przez 'plan'. I mając tylko te dwa, które i tak uznałem za nieudane, zdecydowałem się w końcu jednak, na wstawienie w tą 'pauzę jednego z nich. Potem 'testowałem' to na znajomych którzy przychodząc do mnie i nie wiedzieli o tym.... Na ekranie 'leciał' sobie film, a ja,we właściwym momencie, kierowałem na niego ich uwagę... I najczęściej ta moja 'scena' przechodziła 'niezauważona'! I wtedy cofałem to... I najczęstszą uwagą, którą słyszałem od swoich 'oglądaczy' była ta, dotycząca tego, co było w tym dublu najbardziej podpadające. Otóż mój 'operator', w pewnym momencie swój palec na zoomie przesunął w nie właściwą stronę... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: sobota, 10 mar 2012, 22:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
film pojawił się w necie na onet VOD:
http://vod.onet.pl/sasiedzi,41998,film.html
Można go całkiem legalnie i bezkarnie oglądać. Oczywiście bezpłatnie.

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: niedziela, 8 lip 2012, 20:52 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Oglądałem świetny film trzymający prawie dwie godziny w napięciu, można zobaczyć miasto jeszcze przed przebudowaniem,ładne zdjęcia.Ostatnia scena za pewnie nawiązuje do wydarzeń w Tryszczynie.Ciekawi mnie gdzie mieści się obecnie willa młodej Niemki Anny Mari ? Oraz co to za plac gdzie rozstrzeliwano polaków ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: sobota, 21 lip 2012, 14:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
jaras pisze:
(...)
Ciekawi mnie gdzie mieści się obecnie willa młodej Niemki Anny Mari ? (...)


Coraz częściej łapię się na tym, że pamiętam mniej, niż mi się wydaje. Wiem na pewno, że ten zespół budynków widziałem w dzieciństwie nie jeden raz. Pamiętam to wejście i bramę. Ale musiał bym chyba wybrać się na przechadzki, moimi bardzo dawnymi szlakami spacerowymi.
Obrazek

Od tej bramy, na prawo był ten balkon Anny Mari. Na poniższym zdjęciu dodałem zarys orientacyjnego przebiegu linii ścian tych sąsiadujących ze sobą budynków. Strzałka '1' pokazuje widok z pierwszego zdjęcia, a '2' widok w kierunku balkonu.
Obrazek

Dodam jeszcze (o czym większość z Was na pewno wie) że to miejsce na zdjęciu niżej, sugerujące bliskość ogrodu omawianej willi, to 'basen' na zamkniętym wtedy skwerze 'dyrekcji PKP'.
Obrazek

Poniżej na zdjęciu, strzałka pokazuje drewniany mostek, za którym był ten 'basen', z lewej strony. Cały ten zielony obszar, nie był miejscem publicznym i otoczony był wysokim parkanem.
Obrazek

W filmie, między scenami z tego 'mokrego' miejsca, a tymi sprzed willi, w ramach połączenia ich w całość, najczęściej wstawiano jako 'przebitkę', ujęcie przechodzenia przez jakiś drewniany parkan...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 25 lip 2012, 17:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
jaras pisze:
(...) Ciekawi mnie gdzie mieści się obecnie (...) plac gdzie rozstrzeliwano polaków ?

Z kilku podobnych istniejących miejsc, stawiał bym na jeden z placów na terenie jednostki wojskowej, róg Artyleryjskiej i Gdańskiej. Zresztą znajomy (starszy), z którym o tym rozmawiałem, też twierdził, choć zastrzegał, że mało pamięta, że to raczej było tam.
Na ujęciu całego placu, strzałkami zaznaczyłem kierunki w których widać pozostałe 'detale' tej sceny.
Obrazek

Poniżej mamy widok w kierunku '1'. Prawa część budynku jest niższa . Dokładniej to widać tez na zdjęciu nastepnym. Możliwe, ze obecnie ta niższa część, ma jeszcze jakąś 'nadbudówkę'.

Obrazek

Obrazek

Na '3' widzimy miejsce, z którego przyszła Anna z ojcem.

Obrazek

W głębi '4' tez jest charakterystyczny budynek. (To jest z ujęcia z pastorem)

Obrazek

I ostatnie, dramatyczne ujecie '5', (w czasie którego Anna miała rozpoznać tych co strzelali do jej brata) Mur widziany w głębi może już nie istnieć, lub wyglądać inaczej.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Sąsiedzi
Post: środa, 25 lip 2012, 20:30 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2926
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Dzięki Bydziak ja obstawiałem jw na Błoniu tam gdzie jest centrum szkolenia wojsk NATO, jeśli ten charakterystyczny budynek i garaże są przy Gdańskiej to było tam kręcone.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group