Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:02

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 9 sty 2009, 10:27 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 7 sty 2009, 00:00
Posty: 16
Raz na jakiś czas jak mi się nudzi w pracy ;) wchodzę na Google Earth i wyszukuję różne bydgoskie ciekawostki. No i kiedyś trafiłem na coś bardzo interesującego - ukrytą w lesie jednostkę wojskową. I może nie zainteresowałbym się tym zbytnio, gdyby nie fakt, że na jej terenie stoi sobie kadłub myśliwca. Na pierwszy rzut oka wygląda na MIG’a 21 (skrzydła w układzie delta, charakterystyczny ogon).

Jednostka znajduje się w lesie tuż za Osową Górą (całkiem niedaleko od słynnej Muny), jadąc ul. Kolbego w kierunku Osówca. Z ciekawości wybrałem się tam kiedyś na wycieczkę rozpoznawczą. Jednostka jest dobrze pilnowana i zupełnie nieoznaczona - na wartowni wisi tylko tabliczka z numerem JW coś tam (niestety nie pamiętam co). Próbowałem googlać ten numer, ale niewiele to dało.

Zastanawiam się po co komu taka odizolowana jednostka w lesie i do czego ona służy. Może ktoś ma jakieś pomysły? Ciekawe jaki rodzaj wojsk nią administruje. Z obecności samolotu można wnioskować, że siły powietrzne, ale lokalizacja jest trochę daleko od lotniska :)

Wrzucam dla jasności kilka zdjęc z Googla i proszę o feedback.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 9 sty 2009, 14:08 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 252
yossarian25 pisze:
Zastanawiam się po co komu taka odizolowana jednostka w lesie i do czego ona służy. Może ktoś ma jakieś pomysły?


tam są chyba magazyny z żarciem. "Strategiczne". O ile czegos nie pokręciłem, admin wie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 9 sty 2009, 18:50 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiem że na osowej górze są schrony p.atomowe dla władz miasta ale czy o to chodzi to nie wiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 9 sty 2009, 22:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jednostka podlega pod Drugą Bazę Lotniczą w Bydgoszczy znajduje się tam Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania. Samolot postawili żeby było ładniej :) Większość kompleksu jest pod ziemią. Ze względu na obiekt strategiczny, cicho sza :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 9 sty 2009, 23:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tutaj masz zdjęcie jak jeszcze nie było samolotu.

Obrazek
By bunkier


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 25 lut 2009, 13:26 
Bardzo często rowerkiem tam jeżdze. Tak jak wspomniano wcześniej, obiekt w dobrym stanie, wdłuż ogrodzenia teren przekopany i zagrabiony. Ludków nie widziałem wewnątrz, dwa razy kolumny samochodów ciężarowych wjeżdzały.


Na górę
  
 
Post: piątek, 18 gru 2009, 15:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Ja dopiszę swoje dwa zdania i nic więcej na ten temat nie dodam. Reszta to czyste spekulacje.


Pełna nazwa. 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania (ODN). Jest jednym z czterech (obok 21, 31, 32) ośrodkow podporządkowanych bezpośrednio dowódcy Centrum Operacji Powietrznych. Ośrodek pełni funkcję przetwarzania informacji radiolokacyjnych i dowodzenia operacyjnego.
Z dniem 11 czerwca 2008 ośrodek przyjął imię patrona — płk. pil. Tadeusza Rolskiego. W tym dniu odbyła się podniosła uroczystość.

W strukturze Sił Powietrznych znajduje się na samym szczycie...

Dowództwo Sił Powietrznych w Warszawie
Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie-Pyrach
21. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Warszawie-Pyrach
22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy-Wojnowie
31. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Poznaniu-Babkach
32. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Krakowie-Balicach
1. Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Gdyni
2 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Krakowie
4 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Szczecinie

(...)

Obiekt jest wyjątkowy (!) pod każdym względem... Posiada wyjątkowe znaczenie strategiczne dla obronności i bezpieczeństwa...
Możemy się tylko domyślać jakie i spekulować.

O historii i militariach warto pisać, rozmawiać, dyskutować, poznawać, szukać. To nie jest historia w znaczeniu rozumianym przez Nas.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 gru 2009, 14:19 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 21 sie 2009, 12:32
Posty: 140
Lokalizacja: Bydgoszcz OSG
Obiekt powstał na początku lat 80-tych i chyba jeszcze nie jest zabytkiem. Poza tym jest jeszcze w służbie więc myślę, że nie powinniśmy go głębiej "rozpracowywać" bo zajmą się jeszcze nami jakieś służby specjalne. ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 gru 2009, 22:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Słusznie! :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 25 gru 2009, 00:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zapukają do naszych drzwi smutni panowie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 27 gru 2009, 09:07 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
Faceci w czerni ;) ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 18 cze 2010, 22:15 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 18 cze 2010, 22:10
Posty: 2
to nie są magazyny z żarciem :D
obiekt jest nadal "czynny" ma się dobrze albo nawet lepiej i niech tak pozostanie bo tam służę ;)
a to zdjecie wyżej to nie tem obiekt :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 19 cze 2010, 08:31 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 23:00
Posty: 627
No... tajne/poufne :)
Ja tam bym się nie przyznawał nawet, że wiem ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 cze 2010, 17:19 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 18 cze 2010, 22:10
Posty: 2
można już "zwiedzać" obiekt w Krąpiewie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 21 cze 2010, 17:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
styhu pisze:
a to zdjecie wyżej to nie tem obiekt :P


A jak myślisz, dlaczego zamieściłem to zdjęcie :)


styhu pisze:
można już "zwiedzać" obiekt w Krąpiewie


Wiemy wiemy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 lis 2010, 12:20 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Już nie zobaczysz obiektu na Mapach Google. Ani jednego, ani drugiego...
Został (y) zamazany (e) :)

http://mapy.google.pl/?ie=UTF8&ll=53.18 ... 6&t=h&z=16

http://mapy.google.pl/?ie=UTF8&ll=53.17 ... 6&t=h&z=16

To chyba nie nasza wina... :)

Ten na Piaskach również został zamazany... a było widać nawet...

"Spieszmy się je oglądać, tak szybko zostają zamazane".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 lis 2010, 20:30 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Maciej: ale narozrabiałeś ;)
Mam prośbę: nie opisuj naszych miejsc zamieszkania - bo nas też zamażą :D

-- wtorek, 23 lis 2010, 22:26 --

aha... zapomniałem... nie wpsominajcie o Luftmunie :shock:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 25 lis 2010, 23:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 18 sty 2010, 23:43
Posty: 159
Lokalizacja: Bydgoszcz Błonie
Male sprostowanie obiekt podlegal pod 2 Baze Lotnicza nastepnie przemianowano ja na 2 Baze Transportowa a nedawno rozformowano ale co obecnie tam jest nie wiem. Wiem za to , ze sporo ludzi z naszego dywizjonu strzeglo owej tajemnicy dzien i noc :D

_________________
Audentes fortuna iuvat decoratque corona !!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 lis 2010, 23:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
jesion pisze:
Male sprostowanie obiekt podlegal pod 2 Baze Lotnicza nastepnie przemianowano ja na 2 Baze Transportowa a nedawno rozformowano ale co obecnie tam jest nie wiem. Wiem za to , ze sporo ludzi z naszego dywizjonu strzeglo owej tajemnicy dzien i noc :D



I pewnie dalej strzegą.
To o czym piszesz zapewne miało miejsce wcześniej. Nie potrafię się do tego odnieść. Nie ma wiedzy. Spróbuje się zmierzyć z tematem. Może jednak uda się na to odpowiedzieć na końcu tekstu.

----------------------------------------------------------------
Poniższy wykaz przedstawia struktury Wojska Polskiego. Dane są aktualne na dzień 31 grudnia 2007 roku.

W skład Sił Zbrojnych RP wchodzą:

* Wojska Lądowe (Rodzaj Sił Zbrojnych),
* Siły Powietrzne (Rodzaj Sił Zbrojnych),
* Marynarka Wojenna (Rodzaj Sił Zbrojnych),
* Wojska Specjalne (Rodzaj Sił Zbrojnych),
* Żandarmeria Wojskowa (Służba Sił Zbrojnych).

Taki mamy podział Sił Zbrojnych
Siły Powietrzne dzielą się na:


* Dowództwo Sił Powietrznych (Warszawa);
* 1. Baza Lotnicza (Warszawa);
* Centrum Operacji Powietrznych (Warszawa):
- 21. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania (Warszawa)
- 22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania (Bydgoszcz); - w praktyce to nie Bydgoszcz
- 31. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania (Poznań);
- 32. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania (Kraków);
- 1. Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych (Gdynia);
- 2. Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych (Kraków);
- 4. Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych (Szczecin);
Pisałem o tym.
Następnie Brygady, Eskadry, Bazy, Dywizjony, Ośrodki Szkolenia, Szkoły itd.


O strukturze Sił Powietrznych można przeczytać na oficjalnej stronie
http://www.sp.mil.pl/pl/struktura
Struktura organizacyjna Sił Powietrznych obejmuje: Dowództwo Sił Powietrznych, Centrum Operacji Powietrznych z podległymi ośrodkami dowodzenia i naprowadzania (czyli w praktyce czterema ośrodkami) oraz centrami koordynacji operacji powietrznej, dwie brygady lotnictwa taktycznego, brygadę lotnictwa transportowego, trzy brygady rakietowe OP i pułk rakietowy OP, dwie brygady radiotechniczne oraz jednostki zabezpieczenia i szkolne.
O brygadzie radiotechnicznej jeszcze będzie niżej.

Tak więc w strukturze Sił Powietrznych Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania (ODiN) są umieszczone na samej górze drabiny. Są jej kluczowym elementem. Jakim?

Na tej samej stronie enigmatycznie można przeczytać i nie jest to napisane wprost, że dotyczy ODN-ów. Dotyczy to Wojsk Radiotechnicznych. Mowa o Dwóch Brygadach Radiotechnicznych, które znajdują się w strukturze Sił Powietrznych niżej niż ODiN.

(...) do prowadzenia ciągłego rozpoznania radiolokacyjnego oraz radiolokacyjnego zabezpieczenia działań Sił Powietrznych, są też elementem składowym sojuszniczego systemu rozpoznania radiolokacyjnego zasilając w informację o sytuacji powietrznej, znad terytorium Polski i jej najbliższego otoczenia, systemy dowodzenia NATO. Rozpoznanie radiolokacyjne realizowane jest przez ciągłą obserwację przestrzeni powietrznej wydzielonymi siłami i środkami WRt Sił Powietrznych (...)

Niby nic a jednak.

Inaczej mówiąc, Wojska Radiolokacyjne zajmują się wykrywaniem i śledzeniem pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, których powierzchnia skutecznego odbijania fal elektromagnetycznych jest bardzo mała. Wojska te są w stanie obserwować dużą liczbę działających jednocześnie obiektów powietrznych, które wykonują lot od wysokości bardzo małych do stratosferycznych.

I tu uwaga.
Analizując wykaz struktury Wojska Polskiego z danymi na dzień 31 grudnia 2007 roku http://www.militarium.net/viewart.php?aid=350
znajdujemy w Bydgoszczy Brygadę Radiotechniczną(!)
A dokładnie:
2. Brygada Radiotechniczna (Bydgoszcz):
- 8. Batalion Radiotechniczny (Lipowiec),
- 23. Batalion Radiotechniczny (Słupsk),
- 34. Batalion Radiotechniczny (Chojnice)

Mamy więc w Bydgoszczy ODiN i Brygadę Radioteczniczną...

Gdzie ta Brygada...?

Ale dalej nic nie wiemy. No i może dobrze, a właściwie bardzo dobrze, że nie wiemy. :)
Guglając i analizując informacje wyguglałem taki oto wpis:

"Obecnie 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania – tajny, położenie poufne".

Jednak spróbujmy dalej analizować.
Trzeba rozpocząć od historii :) Centrum Operacji Powietrznych, a więc od jednostki nadrzędnej ODiN

RYS HISTORYCZNY

Centrum Operacji Powietrznych (COP) powstało 1 stycznia 2002 roku na bazie Centralnego Stanowiska Dowodzenia, które dotychczas było głównym organem dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej przeznaczonym do dowodzenia, przesyłania informacji pomiędzy związkami taktycznymi i jednostkami, był to główny organ decyzyjny WLiOP, nowopowstałe COP przejęło wszystkie obowiązki CSD oraz dostało wiele nowych zadań. Dokumentem według którego formowano COP był rozkaz Dowódcy WLiOP nr PF-90/Org. z 11 lipca 2001. Trzeba zaznaczyć że od 1 stycznia 2002 roku do 30 czerwca 2004 roku organem nadrzędnym COP było Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, po 1 lipca 2004 roku aż do dnia dzisiejszego jest to Dowództwo Sił Powietrznych. Dla potrzeb dowodzenia COP wyposażone jest w specjalistyczne systemy wspomagania dowodzenia takie jak zgodne ze standardami NATO systemy ASOC czy ICC, w COP korzysta się również z polskich rozwiązań pod postacią systemu „Dunaj”. Obecnie w strukturze COP oprócz pionów funkcjonalnych centrum znajdują się także jednostki wojskowe są to Ośrodki Dowodzenia i Naprowadzania (ODiN)oraz Centra Koordynacji Operacji Powietrznych (CKOP).


http://www.jednostki-wojskowe.pl/index. ... &Itemid=26

Czy to znaczy, że w ODiN znajdują się systemy wspomagania dowodzenia zgodne z standardami NATO? Czyli w praktyce ASOC czy ICC, lub polskie rozwiązania "Dunaj"?

Tego nie wiem. Jednak można przypuszczać, że tak. Prawdopodobnie Dunaj funkcjonuje tylko w dwóch z czterech ośrodków.
Nie będę się zajmował tym systemem, jednak kilka zdań o nim trzeba napisać.

Cytuj:
Projektowanie Systemu Dowodzenia i Kierowania Sektorem Obrony Powietrznej (SDSOP), ukrytego pod kryptonimem Dunaj rozpoczęto w Polsce w połowie lat 90. ub. wieku. Miał on zastąpić pochodzący z lat 70-tych oparty na technologii analogowej SDSOP Dunajec, zbudowany ogromnym nakładem sił i środków lecz momencie wejścia Polski do NATO nie przystający technicznie i organizacyjnie do nowych wymagań związanych z członkostwem w Sojuszu Półnoatlantyckim. Pierwsze prace nad nowym systemem rozpoczęto w 1995 r. W 1997 r. zatwierdzono projektowaną konfigurację systemu a rok później Przemysłowy Instytut Telekomunikacji - główny projektant i wykonawca - rozpoczął pracę nad Dunajem . Badania prowadzone w 2000 i 2001 r. zakończyły się pozytywną opinią o systemie. Ostateczne wdrożenie elementów w polskim lotnictwie trwało od 2000 do 2005 r. Początkowo koncepcja nie wykraczała poza utworzenie narodowego systemu obrony powietrznej, po przystąpieniu do NATO uzupełniono ją o możliwość współpracy z systemami sojuszniczymi.


Zakładając jak powyżej, że w ODiN funkcjonuje system ASOC lub/i ICC lub/i Dunaj należy dowiedzieć się co to za systemy i będziemy wiedzieć co i jak. Do czego służy/ą ODiN

Co to takiego ASOC.
Tygodnik Polityka w 1999 roku napisał o systemie ASOC.
http://archiwum.polityka.pl/art/przez-p ... 90390.html
Bardzo ciekawy artykuł.

Zacytuję najważniejsze informacje

Cytuj:
(...)W 1994 r., z inicjatywy prezydenta USA i za pieniądze amerykańskiego podatnika (na program polski dano 6,5 mln dolarów) zapoczątkowano prace nad programem ASOC, który miał dostosować system zarządzania przestrzenią powietrzną w państwach Europy Środkowo-Wschodniej do struktur istniejących w państwach zachodnich i do wymagań Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.(...) Zdecydowano również o tym, że Polska przejdzie na zachodni system identyfikacji samolotów "swój-obcy", a źródłem informacji dla systemu ASOC będą trójwspółrzędne radary pracujące w zachodnim standardzie Asterix (równocześnie śledzą one azymut, odległość i wysokość lotu). Do lamusa trafi analogowy system łączności. Wymiana informacji pomiędzy posterunkami radiolokacyjnymi i ośrodkami kontroli ruchu lotniczego będzie się odbywać cyfrowo po światłowodach.


Uwaga! Wymiana informacji pomiędzy posterunkami (...) i ośrodkami kontroli ruchu lotniczego będzie odbywać się cyfrowo i po światłowodach. I mamy odpowiedź. Teraz nie są potrzebne radary, anteny przy takich ośrodkach. Technika cyfrowa idzie do przodu. W ODiN anten nie ma bo nie są potrzebne!
Czytajmy dalej o systemie.

Cytuj:
(...)System ASOC pozwoli nam śledzić sytuację w powietrzu prawie w czasie rzeczywistym - podkreśla gen. dyw. w st. spocz. Henryk Pietrzak, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw ASOC (b. pilot i szef sztabu wojsk lotniczych). - W dawnym systemie informacje do Pyr dochodziły z opóźnieniem 5-7 minut i w Centralnym Stanowisku Dowodzenia pisano historię tego, co się wcześniej gdzieś działo na krańcach Polski. (...)

1500 samolotów dziennie
Według danych Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego w 1997 r. z lotnisk komunikacyjnych w Polsce wykonano 125,6 tys. operacji lotniczych (startów i lądowań). Drugie tyle operacji ma na koncie lotnictwo wojskowe. Dodatkowo Agencja Ruchu Lotniczego odnotowała ok. 200 tys. przelotów w ruchu nadzorowanym (a nie kontrolowanym). W ruchu tranzytowym nad Polską przeleciało 105,7 tys. samolotów. Każdego dnia po polskim niebie średnio przelatywało ok. 1,5 tys. samolotów.


I tu mamy odpowiedź. Ruch lotniczy nad Polska i Europą z roku na rok się zwiększa. Ilość samolotów na niebie jest ogromna. Armia musi to kontrolować. To zrozumiałe.
On-line można pooglądać tutaj. To daje wyobrażenie.
http://www.flightradar24.com/ - zachęcam do poklikania. Strona niesamowita.

Tak więc system służy do określenia, a właściwie do identyfikacji samolotu swój-obcy w czasie rzeczywistym. W ciągu kilku sekund określa czy statek powietrzny jest intruzem. To najważniejsza funkcja tego systemy w czasie pokoju. Ma fundamentalne znaczenie w czasie konfliktu. Dodatkowo system śledzi i naprowadza samoloty na cele.
Rozpoznanie i nadzoruje sytuację powietrzną, kontroluje przestrzeń powietrzną w ramach misji Air Policing , zarządza i kieruje zadaniami lotnictwa i sił przeciwlotniczych. Przekazuje, zarządza i wymienia dane.

Dla naszych rozważań nie ma znaczenia jaki system funkcjonuje w ODiN czy to jest Dunaj, ASOC czy ICC.
Nie ma również znaczenia techniczny opis systemu. W necie można znaleźć informacje techniczne.
Ale analiza pozwala na przybliżenie nas do odpowiedzi na temat funkcji Ośrodka. W necie można znaleźć nawet ile osób znajduje się na takim stanowisku. Nie pisze o tym.

Tu jeszcze jedna ciekawostka.

System/systemy znajdują się cyt. w stacjonarnych pomieszczeniach umocnionych. Na temat tych pomieszczeń słyszałem legendy, których z dwóch powodów nie będę powtarzał.

A jak wygląda ODiN w Bydgoszczy można zapytać obecnego prezydenta miasta, kandydata na prezydenta lub marszałka województwa. Obaj oglądali ośrodek z bliska. Wątpię jednak czy powiedzą :)

I kolejna ciekawostka. Są dwa "bliźniacze" "ośrodki". Jeden jest strzeżony przez wojsko, drugi przez agencję ochrony, Który jest który? Prawdopodobnie Jesion pisze o tym drugim...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 27 lis 2010, 01:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 18 sty 2010, 23:43
Posty: 159
Lokalizacja: Bydgoszcz Błonie
Identyfikacja swoj-obcy zastosowana jest w tzw systemie IFF rowniez znajdujacym sie na radarach , bedacych na wyposazeniu naszego wojska. Po krotce z tego co mi w glowie z cykli zostalo na szkolce sprzed 4 lat system IFF wysyla zakodowane zapytanie do transpondera bedacego na pokladzie statku powietrznego. System ten selekcjonuje numery, dzielac je na "swoje" oraz "obce". A co do Brygady Radiotechnicznej, mozliwe ze istniala na terenie 2 Bazy Lotniczej , lub tez miala tam swoje dowodztwo. W calej 2 Bazie Lotniczej bylo sporo mniejszych jednostek wojskowych min. wezel lacznosci , eskadry , JW 3033. Poza Baza istnialy takie , podlegajace pod nia obiekty jak Wojnowo oraz UL-e (Drl i Brl). Mam nadzieje , ze nie zanudzilem :D

_________________
Audentes fortuna iuvat decoratque corona !!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group