Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 21:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 26 maja 2013, 18:03 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 17 sty 2013, 03:02
Posty: 29
Witam.
Z góry muszę powiedzieć, że nie znam się na tym, co za chwile opiszę, a swoje tezy opieram na domysłach i zdobytych materiałach.

A więc na początek trochę rozwiązań zagadek:
viewtopic.php?f=34&t=5258
To przewód łącznościowy- ołowiany płaszcz, w środku kilkadziesiąt żył w papierowej osnowie.



viewtopic.php?f=34&t=3559
viewtopic.php?f=34&t=4726

To 2 takie same obiekty, a na terenie JW 2946 (Okręgowa Składnica Uzbrojenia i Amunicji) na Osowej jest taki sam z pełnym wyposażeniem. Obiekty te to tzw. "kablownie", znajdowały się tam połączenia(rozdzielnie) w/w przewodów, a także zawory do wymiany "żelu" znajdującego się w przewodach. Ze zdobytego dziennika wejść wynika, że w kablowniach przeprowadzane były regularne badania i konserwacje (mierzenie wilgotności, temperatury, wypompowywanie wody, malowanie i owa "wymiana żelu").
Tym przewodem z moich obserwacji były połączone wszystkie JW w okolicy, a na pewno JW w Krąpiewie, Osówcu, Osowej Górze, Kruszynie.
Jak będę miał więcej czasu to może wrzucę foty.
PZdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 26 maja 2013, 20:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 26 maja 2013, 20:20
Posty: 101
Jeżeli Wino się nie obrazi to fotki mogę zapodać.
Byliśmy tam razem a ja robiłem zdjęcia.

_________________
saper.lucim@wp.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 maja 2013, 09:01 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: wtorek, 7 cze 2011, 20:47
Posty: 174
Lokalizacja: Wabrzezno
wino39 pisze:
Ze zdobytego dziennika wejść wynika, że w kablowniach przeprowadzane były regularne badania i konserwacje (mierzenie wilgotności, temperatury, wypompowywanie wody, malowanie i owa "wymiana żelu").

A masz może informacje do kiedy takowe przeglądy były prowadzone?

wino39 pisze:
Tym przewodem z moich obserwacji były połączone wszystkie JW w okolicy, a na pewno JW w Krąpiewie, Osówcu, Osowej Górze, Kruszynie.


Krąpiewo i Osówiec to ewidentnie dawne Wojska Obrony Powietrznej Kraju (WOPK), co było (jest) w Kruszynie i na Osowej (poza "Muną") pojęcia nie mam.
Na kablach absolutnie się nie znam, ale ZTCW to dalekosiężną łącznością kablową łączone były wszystkie ważniejsze jednostki WOPK - kable były w m.in w papierowej woskowanej otulinie w którą pompowano powietrze - być może to studnie ze sprężarkami? (nie wiem także, co ile km powinny być takowe umieszczane).
A może rzeczywiście, jak sugerowano w pozostałych wątkach są to kable energetyczne - mamy na forum kilku fachowców od tego, może się wypowiedzą?

M. in. na temat (podobnych?) kabli jest wspomniane w wątku na forum Odkrywcy:

http://www.odkrywca.pl/co-wojsko-ukrywa ... tml#248910

Pzdr,
Maciej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 maja 2013, 15:15 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 17 sty 2013, 03:02
Posty: 29
Kabel jest łącznościowy. Żyły są zbyt cienkie, i jest ich zbyt wiele, żeby był zdolny do przenoszenia większych wartości prądu.
JW w Kruszynie jest jednostką magazynową, ale czego- nie mam pojęcia.
Na Osowej tak jak pisałem wyżej była Okręgowa Składnica Uzbrojenia i Amunicji.
Drobna poprawka- W dzienniku ta kablownia nazwana jest "przełączalnią" a sam dziennik "Zeszytem kontroli przełączalni PŁ 4"
Pierwsza kontrola: 03.03.1955r - Przedzwanianie par..., Uzgodnienie numeracji z PŁ 0.
Następne kontrole mniejwięcej co miesiąc, podane są różne prace: sprzątanie, sprawdzenie stanu licznika, malowanie, naprawa kabla 10 par do JW, remont kapitalny, konserwacja przełączników, wylanie wody, pomiary prądem stałym KDR-207, wymiana żeli w głowicach.
Ostatnia kontrola: 21.04.1999r- Wylanie wody i wymiana zeli.

Na końcu zeszytu jest wpis: "Niniejszy zeszyt zawiera 60(sześćdziesiat) kartek przeszytych, ponumerowanych i olakowanych pieczęcią lakową. Toruń, dn 27.02.55r"

Myślę, ze warto byłoby znaleźć kogoś znającego się na łączności dalekosiężnej, ponieważ temat jest interesujący.
PZdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 27 maja 2013, 16:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 4 kwie 2009, 23:00
Posty: 1078
Żadnych sensacji tam nie ma. Zwykły kabel telekomunikacyjny łączący dwie jednostki. Kabel TKD (telekomunikacyjny kabel dalekosiężny) wieloparowy, pozwalający prowadzić do kilkudziesięciu rozmów równocześnie (w zależności od zastosowanych central końcowych).

_________________
Z harcerskim pozdrowieniem
SALAMON


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 28 maja 2013, 19:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 26 maja 2013, 20:20
Posty: 101
To co mówi kolega Wino to
najprawdziwsza prawda.
Razem odkryliśmy ten obiekt i
dziennik konserwacji tam był.

Teraz obiecane fotki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
saper.lucim@wp.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group