Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 02:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 11 lut 2009, 23:37 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
Zapraszam na moją stronę o schronach w Gołańczy, prowadzimy tam prace podobne do Waszych na polskich schronach.

Zapraszam do współpracy, adresu na razie nie mogę wprowadzić, proszę w Google wpisać Gołańcz bunkry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 lut 2009, 23:43 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witamy na Naszym forum.

Podaję adres do strony o schronach w Gołńczy:

http://mesiu19.republika.pl/golancz/index.htm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 lut 2009, 23:51 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
do Gołańczy (Dobieszewko) wybieramy się 26-27 lutego na poszukiwania schronu drewniano-ziemnego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2009, 07:59 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Życzę powodzenia w badaniach terenowych. Mam nadzieję, że w przypadku prowadzenia prac ziemnych macie pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków?

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2009, 08:19 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Polskich żelbetowych schronów bojowych nie można w żadnym wypadku dowolnie odkopywać! Jakie tragiczne przynosi to konsekwencje łatwo zobaczyć na Przedmościu Bydgoskim, gdzie część obiektów została w ten sposób odsłonięta. Całkowicie zniszczono tu pierwotny układ stratygraficzny, uniemożliwiając już na zawsze odtworzenie stanu z 1939 roku. Podobnie rzecz wygląda na pozycji ,,Rytel”, gdzie kilka schronów zostało już ,,odkopanych”. Ba, planowane jest nawet ich pomalowanie w ,,barwy ochronne”! Wygląda to tragicznie i w żaden sposób nie ma związku z sytuacją z 1939 roku. Metodyka prac przy schronach jest oczywista: najpierw badania archeologiczne, które określą sposób budowy obiektu, pierwotny i wtórny poziom terenu, obecność narzutu kamiennego, obecność rowu dobiegowego, sposób jego odziewania oraz zabezpieczenie wejścia, choćby za pomocą drewnianej tarczy. Dopiero wtedy należy podjąć prace nad odtworzeniem stanu z 1939 roku.
W przypadku Przedmościa i pozycji Rytel zostały podjęte działania prawne, które uniemożliwią dalszą dewastację obiektów. Szanujmy to, co pozostało po Żołnierzach Września.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2009, 16:18 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
schrony (a właściwie fundament i schron drewniano-ziemny) nie jest wpisany w rejestr zabytków, mało kto wie gdzie one w ogóle się znajdują, a co do samych prac - mamy odkopane wnętrza, natomiast czekamy na wskazówki konserwatora zabytków - nikt nie mówi od rekonstrukcji - o takowej tu nie ma mowy - nie ma wskazówek w wpisie do rejestru zabytków jak otoczenie wyglądało a do tego schrony te nie zostały do końca ukończone - brak istotnych elementów.

Dodatkowe zapytanie skąd taka metodyka prac w przypadku czegoś co nie jest w rejestrze ? na samo odnalezienie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2009, 16:44 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
Gdyby tak było jak Pan Robert Grochowski pisze to konserwator nie zgodziłby się na prowadzone przy każdym praktycznie schronie (a przynajmniej 70 %) pracach rolnych gdzie schrony wyglądają jak wyspy. A ziemia jest non stop przesuwana pługiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2009, 17:42 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Przedstawiona metodyka pracy przy schronach jest moim zdaniem optymalna, została zresztą z dobrym skutkiem przetestowana na Przedmościu Bydgoskim. Dokładnie w ten sam sposób bada się inne zabytkowe obiekty architektoniczne, jak grody czy zamki.
To prawda, że schrony nie są jeszcze wpisane do rejestru zabytków, czy też choćby ewidencji zabytków - mam nadzieję, że jest to tylko kwestia czasu. W związku z powyższym nie są one objęte ochroną konserwatorską i nie obowiązuje tu procedura badań archeologicznych. Schrony można więc w majestacie prawa zasypywać, odkopywać, niszczyć czy przerabiać.
Jestem jak najbardziej za badaniami przy schronach. Problem w tym, by prowadzić je umiejętnie i nie niszczyć substancji zabytkowej, tak jak to zrobiono na części Przedmościa czy pozycji ,,Rytel”

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2009, 19:21 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
Nikt nie mówi o niszczeniu - najpierw to trzeba je zlokalizować. Nie zamierzamy je odkopywać a jedynie znaleźć fundament i schron drewniano-ziemny (dolna posadzka podobno tylko została), co do innych schronów usunęliśmy tylko warstwę ziemną w schronie, nie kształtując terenu na zewnątrz. Po tak intensywnej orce nawet nie za bardzo można się za to zabrać. Przy dwóch schronach jest problem bo na ich terenie było wysypisko - jest ponad 70 cm śmieci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2009, 20:04 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
To zmienia postać rzeczy. Myślałem, że zamierzacie odkopywać schrony, tak jak czynią to niektóre grupy. Zwracam honor. W pełni doceniam wasz zapał, zaangażowanie i dotychczasowe dokonania. Wkrótce na forum pojawi się materiał na temat naszych badań w Dobieszewku w 2003 roku. Mam kilka relacji żołnierzy 10 pp z CAW. Mogą Wam się przydać. Pozdrawiam i życzę owocnych prac

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2009, 20:14 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
co do dobieszewka to dysponuje tylko opracowaniem (o właśnie Twoim) !!!
Kilka relacji też zebrałem z kilku książek (m. in. Wysockiego), ale ogólnie słabo mi idzie jeśli chodzi o 10 pp. Mniejszy problem jest z 37 pp, który stacjonował od strony Wągrowca.
10 pp to jednak główny twórca fortyfikacji gołanieckich.

Co do samej istoty prac to jestem bardzo ostrożny - bywałem na wielu tego typu schronach i także tych odnawialnych (w cudzysłowiu), widziałem różne cuda - malowanie wewnątrz na biało, schronu na biało, schronu w ciapki, schronu na żółto, itd.

W żadnym wypadku sytuacja nie powtórzy się w Gołańczy.
Współpracujemy z gminą, z kilkoma stowarzyszeniami w tym regionie.

Chciałbym posiadać w miarę szeroką wiedzę o tym odcinku jak i wiedzę z zakresu samych fortyfikacji (z tą drugą stroną nie jest źle)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 14 lut 2009, 23:55 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
Dla mnie najlepiej położony schron w Gołańczy
Obrazek


Wykonano :
- usunięcie ziemi z wnętrza i przelotni
- obniżenie terenu przed strzelnicą do 50 cm poniżej strzelnicy
- przycinka roślinności (samosiejek i traw) wokół schronu
- wykonanie typowego maskowania schronu

Obrazek

Obrazek

Przy tym właśnie schronie znajduje się byłe wysypisko - po odkopaniu 40 cm pod strzelnicą nadal spotyka się śmieci więc nie naruszono pierwotnej warstwy ziemi.

W przelotni dokopano się do posadzki.

Grabienie terenu wokół cały czas spotyka się z napotykaniem śmieci (głównie z lat 80 sądząc po butelkach i dacie przydatności.

Nie próbowałem rekonstruować narzutu - myślę że w tym przypadku nie został w ogóle wykonany.

Wiedza zaczerpnięta od osoby która dostarczała posiłki żołnierzom przy tym schronie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 22 lut 2009, 09:11 
http://www.youtube.com/watch?v=w_b9ZDdO ... re=related

oczyszczeni schronów :smt074


Na górę
  
 
Post: czwartek, 5 mar 2009, 19:04 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Dziekan pisze:
http://www.youtube.com/watch?v=w_b9ZDdOUiY&feature=related

oczyszczeni schronów :smt074

ale ze co? zle zrobione czy jak?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 mar 2009, 20:11 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
W imieniu Bartosza Szymczaka (głównego inicjatora wystawy w Szubinie) i własnych serdecznie zapraszam wszystkich miłośników fortyfikacji a przede wszystkim miłośników fortyfikacji polowej polskiej na wystawę ,,Polskie fortyfikacje polowe Armii „Poznań” i Armii „Pomorze” z 1939 r.", która zostanie uroczyście otwarta 10 marca 2009 roku o godz. 17 w Muzeum Ziemi Szubińskiej (Szkolna 2). Potrwa przez około 2 miesiące.

http://mesiu19.republika.pl/szubin.htm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 9 mar 2009, 21:06 
ktoś jedzie na wystawę?


Na górę
  
 
Post: piątek, 13 mar 2009, 13:31 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 lut 2009, 00:00
Posty: 18
Wystawa w Szubinie jest do końca kwietnia, zapraszam



kilka fotorelacji :
http://mesiu19.republika.pl/szubinwystawa.htm

oraz

http://www.muzeum.szubin.net/index.php? ... ria&d2=75#

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group