Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 21:26

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 4 maja 2011, 23:14 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podczas jednej z wiosennych wypraw w rodzinnych okolicach odkryłem okopy w miejscowości Niedola. Ich położenie zaznaczyłem na wycinku mapy WIG. Czy może ktoś coś wie co to za umocnienia i czemu miały służyć? Słyszałem od starszych ludzi że w latach 60' wojsko robiło sobie jakieś tam "manewry" połączone z obozem na pewien czas...Drugi obiekt to stara strzelnica ...Wiem że miejscowi wykopywali stamtąd jakieś pociski itp. ale żadnych szczegółów nie znam na jej temat. Może znawcy tematu zechcą uchylić rąbka tajemnicy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 maja 2011, 00:17 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Naniesione okopy to pozostałość pozycji przesłaniania na Kanale Bydgoskim, wybudowanej latem 1939 roku przez OW ,,Tur" - głównie III baon 59 pp 15 DP. W lutym i marcu 1945 roku umocnienia te zostały rozbudowane przez żołnierzy armii czerwonej oraz ludność cywilną.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 cze 2011, 21:19 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Temat strzelnicy drążyłem nieco wśród moich wujów - rodowitych mieszkańców Kaźmierowa. Okazało się wówczas że strzelnica jest źle usytuowana na mapie. W rzeczywistości nie leżała w ciągu rowu lecz około 100m na północ i z 200m na wschód od tego położenia, Wobec powyższego dwie pierwsze fotografie nie przedstawiają owej strzelnicy :(

Nadganiając zaległości zamieszczam foto rzeczonego miejsca:

Obrazek
Widok na dawny kulochwyt ; podobno miejscowi wykopywali tam kule
Obrazek
Widok w kierunku wschodnim
Strzelnica nie funkcjonowała już przed 2WŚ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group