Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:00

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 27 sty 2011, 17:44 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
w korytarzu jest więcej tajemniczych "wejść"


Załączniki:
Copy of Copy of IMG_3920 gyt b.jpg
Copy of Copy of IMG_3920 gyt b.jpg [ 84.7 KiB | Przeglądany 13042 razy ]

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 28 sty 2011, 14:12 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 2 sty 2011, 19:17
Posty: 8
Bardzo możliwe, że adoptowano inne schrony na pomieszczenia pod działalność lub sanitariaty, ale na to pytanie też chyba tyko kolejarze mogą odpowiedzieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 lut 2011, 23:16 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 26 sty 2011, 17:23
Posty: 19
Co do tajemniczych drzwi pod peronem 2, dowiedziałem się, że znajduje się tam węzeł co. Natomiast podobno tuneli pod dworcem znajdują się 4, łącznie z tym w Pesie. Wejście do jednego z nich znajduje się za budynkiem poczty na Zygmunta Augusta z tym , że jest ukryte. Tunel ten idzie pod peronem 2 i ponoć na powierzchni na jego końcu w kierunku poczty na ziemi jest jakiś ubytek asfaltu przez który można zobaczyć fragmencik korytarza. Również za budynkiem poczty jest drugi korytarz który prowadzi do samego schronu ,który w tej okolicy się znajduje. Jest jeszcze tunel który miał wyjście koło policji ale podobno wyjście zostało zamurowane. Tak to jest z kolejarzami ciężko cokolwiek wyciągnąć, cały czas z nim będę rozmawiał:) Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 maja 2011, 21:30 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 maja 2011, 13:40
Posty: 45
Lokalizacja: Bydgoszcz
Co do sklepików w tunelu dworca, pomieszczenia te rzeczywiście dawniej służyły za schrony. Ale potem przyszedł kapitalizm i schrony przekształcono na sklepy. Co do sanitariatów te były tam nawet za komuny. Co zaś się tyczy tunelu za pocztą to być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli go pozwiedzać albowiem w planach jest jego "uruchomienie". Tunelem tym w przyszłości prawdopodobnie będziemy mogli przechodzić na drugą stronę dworca gdzie planuje się przeniesienie dworca autobusowego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 maja 2011, 22:04 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
dworzec autobusowy po drugiej stronie dworca PKP ?
gdzie o takich planach piszą?

słysałem o planach w okolicach ul. Rycerskiej (za budowaną pętlą tramwajową) ale to już chyba temat na inny dział...

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 maja 2011, 23:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tunel od poczty ciągnie się aż do peronu 3. Do dzisiaj widoczne są resztki luksferów wyprodukowane przez firmę Klencke z Hemelingen koło Bremen, prwdopodobnie jest to już dzielnica Bremen. Nie zagłębiałem się w ten temat.
W jednej kratce jest ubytek i widać czerń tunelu.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 13 maja 2011, 22:07 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 11 maja 2011, 13:40
Posty: 45
Lokalizacja: Bydgoszcz
GrapHite na prawdę nic na temat przeniesienia dworca PKSu nie wiesz? Przecież ten temat jest wałkowany już od 2008r. Pojawiły się wtedy na ten temat informacje m.in. w "Expresie Bydgoskim" 14 Lutego 2008r. oraz w "Gazecie Wyborczej" 03 marca 2008r. Z bardziej aktualnych źródeł masz na przykład informację z portalu www.bydgoszcz.com którą zamieszczam poniżej.
---------------------------------------------
Będzie nowy dworzec PKP
data publikacji: 2011-04-05

W poniedziałek 5 kwietnia przedstawiciele PKP spotkali się w Urzędzie Miasta, by przedyskutować kwestię nowego dworca PKP w Bydgoszczy.

Jak wynika z najnowszych informacji już niebawem zbudowany zostanie zupełnie nowy dworzec kolejowy, który połączony będzie z dworcem autobusowym kładką. Nowością będzie również podziemny tunel.

Stary budynek dworca przy ul. Zygmunta Augusta w przyszłości ma zostać zupełnie usunięty. Ostateczne decyzje dotyczące realizacji tego projektu mają być podjęte latem.

(KC)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 13 maja 2011, 22:09 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Temat nowego dworca przewija się też gdzieś tu na forum, wystarczy dobrze poszukać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 13 maja 2011, 22:11 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
no no dzięki
dla mnie z tym PKS na PKP to troszkę przesadzili,
dobrze, by był blisko ale to troszkę "za blisko" :)

ostatnio widziałem wizualizację, gdzie autobusy miały jechac ( z dworcka PKS za dworcem PKP) przez tory/przejazd kolejowy... pożyjemy - zobaczymy

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 cze 2011, 12:56 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 cze 2011, 23:51
Posty: 1
Witam
Ten schron wybudowano w czasie okupacji.Miał on być schronieniem dla pasażerów.W tym celu wykorzystano fakt istnienia pod peronem pomieszczeń uzywanych jako magazyn oraz do przemieszczeń przesyłek bagażowych,ponieważ na peronie istniała winda towarowa służąca
do transport pionowego tych przesyłek.
Schron był więc dziełem zapotrzebowania chwili i na pewno nie jest ciekawym obiektem.
Moż coś w tej sprawie wyjaśni PKP Nieruchomosci ?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 15 sty 2013, 18:26 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 18:22
Posty: 34
bydgosta pisze:
Witam
Ten schron wybudowano w czasie okupacji.Miał on być schronieniem dla pasażerów.W tym celu wykorzystano fakt istnienia pod peronem pomieszczeń uzywanych jako magazyn oraz do przemieszczeń przesyłek bagażowych,ponieważ na peronie istniała winda towarowa służąca
do transport pionowego tych przesyłek.
Schron był więc dziełem zapotrzebowania chwili i na pewno nie jest ciekawym obiektem.
Moż coś w tej sprawie wyjaśni PKP Nieruchomosci ?
Pozdrawiam




I to tez schron jest za zółtymi drzwiami?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 21 maja 2014, 17:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 9 lut 2014, 16:41
Posty: 26
Ja dalej wierzę w takie podziemne miasta..
W sumie mam zeznania jednego człowieka co do tych schronów, który o historii Bydgoszczy dużo wie.
Czekam na nieprzychylne komentarze. ;)

(Może wrzucę zdjęcie.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 22 maja 2014, 09:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
WolfWataha pisze:
Ja dalej wierzę w takie podziemne miasta.

Podobno żyjemy w wolnym kraju, więc nikt w Twoją wiarę nie będzie wnikał ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 22 maja 2014, 22:26 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 726
Lokalizacja: Bydgoszcz
podziemne miasto, podziemny drugi peron w Bydgoszczy, choć ciężko w to uwierzyć, Bydgoszcz swego czasu była potęgą jeżeli chodzi o kolej, więc teoria na temat podziemnych tuneli . . .

ps. Czasem lepiej przemilczeć pewne fakty niż o nich polemizować (mówię o tunelach pod Bydgoszczą).

_________________
Bunkerites of Poland

Powyższy post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 maja 2014, 23:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 9 lut 2014, 16:41
Posty: 26
Chodzi mi o ogrom tego schronu. Teoretycznie w nim byłem. Może ktoś wie o czym mówię. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 6 lip 2014, 09:21 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 mar 2013, 21:16
Posty: 22
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cytując za GP coś może w tym jest . "Mało kto wie o tym, iż podziemia dworca PKP w Bydgoszczy skrywają pomieszczenia pamiętające czasy I i II wojny światowej. Jest tam stary zabytkowy tunel, szpital z 2 windami, sprawna wentylatorownia także z napędem ręcznym, centrala telefoniczna, a nawet schron dla wojska" . Co do tuneli to jakoś jest jaśniej że chodzi o tunel do pesy który żadną tajemnicą nie jest no i o pocztowy. Co do schronu to wydaje mi się że chodzi o jakąś przeciwlotniczą szczelinę . Co do reszty mam wątpliwości . http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /140709490


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 sie 2014, 20:34 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 9 lut 2014, 16:41
Posty: 26
Dziękuję za link.
Fanie byłoby pozwiedzać. Lecz niestety najlepsze wejście nie jest już dostępne, gdyż zostało zasypane przy okazji remontu dworca.
W tym miejscu był jeden schron, który służył jako magazyn zaopatrzenia. Od strony południowej łagodny zjazd umożliwiającym wjazd samochodu tyłem w celu rozładunku, od strony północnej zaś strome schody.
53.1348,17.987623
Zaraz przed schronem magazynowym było wejście do malutkiego schronu, który miał śluzę o wysokości metra któa umożliwiała przejście w dalsze podziemia:
53.134822,17.987934


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group