Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 13:33

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 698 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 14 cze 2009, 23:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na trasie ciuchci - Morzewiec, rozwidlenie, jadąc z Bydgoszczy na Nakło i Koronowo.
Pozostałości po torowisku.

Obrazek
By bunkier

Widoczne dwa tory, na Nakło ten pierwszy i na Bydgoszcz ten drugi.

Obrazek
By bunkier

Miejsce gdzie kilka lat temu stał wagon warsztatowy.

Obrazek
By bunkier

Sam wagon był w ruinie, Przepraszam za jakość zdjęć ale były robione w czasch gdy cyfrówki dopiero raczkowały.

Obrazek
By bunkier

Obrazek
By bunkier


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 19 sie 2009, 19:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Uzupełnię ten fascynujący temat , fotkami mostu w Koronowie , stan lipiec 2009 . Mieszkałem na Wilczaku , razem z rodzicami szliśmy na dworzec przy Grunwaldzkiej i hajda do Koronowa :roll: To co pamiętam , to fakt , że "bana" straszenie wolno jechała , ledwie , ledwie......


Załączniki:
HPIM1825.jpg
HPIM1825.jpg [ 117.91 KiB | Przeglądany 16017 razy ]
HPIM1826.jpg
HPIM1826.jpg [ 114.43 KiB | Przeglądany 16010 razy ]
HPIM1845.jpg
HPIM1845.jpg [ 133.35 KiB | Przeglądany 16035 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 sie 2009, 16:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Zdjęcie , pocztówka z lat okupacji . Most w pełnej krasie.


Załączniki:
Crone.jpg
Crone.jpg [ 51.86 KiB | Przeglądany 15958 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 10 wrz 2009, 20:28 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 17 cze 2009, 16:27
Posty: 24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Teraz most kolejki jest przynajmniej oznaczony, przy wjeździe do Koronowa. Pamiętam jak z 3 lata temu latałem z mapą po Koronowie i go szukałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 wrz 2009, 18:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
wiktort1 pisze:
Teraz most kolejki jest przynajmniej oznaczony, przy wjeździe do Koronowa. Pamiętam jak z 3 lata temu latałem z mapą po Koronowie i go szukałem.


Fakt, jest oznaczony , ale nim go znalazłem to byłem nawet w Samociążku :D Robiło się nerwowo bo miałem na głowie wycieczkę z Gdańska. W końcu znalazłem , dziękuję obsłudze stacji benzynowej :!: Warto było znaleźć ten most po latach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 wrz 2009, 18:44 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
niebawem ruszam na rower (wycieczka rowerowa vol3) sladem kolejki waskotorowej i obejrzymy dokladnie ten most :twisted:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 11 wrz 2009, 19:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
GrapHite pisze:
niebawem ruszam na rower (wycieczka rowerowa vol3) sladem kolejki waskotorowej i obejrzymy dokladnie ten most :twisted:



Warto zobaczyć , nie warto poczuć :twisted: Czekamy na doznania węchowe ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 paź 2009, 15:16 
Offline
Admin
Admin

Rejestracja: niedziela, 16 lis 2008, 00:00
Posty: 136
Lokalizacja: Bydgoszcz
http://www.youtube.com/watch?v=FRoOMlOCvSc&NR=1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 paź 2009, 20:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
To jest materiał z Polskiej Kroniki Filmowej, troszkę zawłaszczony przez naszych sąsiadów ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 paź 2009, 09:24 
Offline
Admin
Admin

Rejestracja: niedziela, 16 lis 2008, 00:00
Posty: 136
Lokalizacja: Bydgoszcz
seth pisze:
To jest materiał z Polskiej Kroniki Filmowej, troszkę zawłaszczony przez naszych sąsiadów ;)


Znasz numer i rok kroniki z której pochodzi ten materiał?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 paź 2009, 19:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Darek pisze:

Znasz numer i rok kroniki z której pochodzi ten materiał?



Poszukam. Być może mam to we własnych zbiorach :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 26 paź 2009, 11:37 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Witam!
Szlak bydgoskiej wąskotorówki faktycznie wprost idealnie nadaje się do penetracji rowerem. Najlepiej podzielić wyprawę na 2 części - szlak po zachodniej stronie Brdy: Bydgoszcz - Morzewiec - Koronowo oraz szlak po wschodniej stronie Brdy: Smukała - Maksymilianowo ........
W 1999 r. spenetrowałem rowerem szlak od Morzewca do Nakła - na całej długości leżało jeszcze torowisko, bez problemu można było znaleźć szlak. Do dziś przejazdy zaasfaltowano, tory zerwano, bez mapy się nie obejdzie. Budowa obwodnicy Nakła też swoje zrobiła. Na pewno istnieje jeszcze odcinek koło Mochla, zaczyna się przy sklepie od strony Szczutek - kilka lat temu lokalny biznesmen urządził piknik dla dzieciaków, w ramach którego urządzono przejaźdżki jakimś taborem na tym odcinku.
Szlak Morzewiec - Koronowo. Tu już tylko mapa. Często w miejscu torów biegnie gruntówka. Tory w Koronowie znajdowały się jeszcze ok. 2000 roku - kończyły się na wylocie szlaku z ogródków działkowych - w zeszłym roku w miejscu szlaku było tam jeszcze kilka podkładów, szlakiem idzie ścieżka przez most do cegielni/kopalni gliny w kierunku stacji Morzewiec. Uwaga na zapachy z oczyszczalni. Uważny obserwator odnajdzie dziś na ul. Pomianowskiego w Koronowie odcinek torów wkomponowany w dojazd do posesji z polbruków. Dalej "na szlaku" mamy stragany targowe koło starej rzeźni i halę widowiskową przy ul. Wąskotorowej. Budynki dawniej kolejowe stoją oprócz warsztatów kolejkowych, które poległy przy budowie hali. Po bocznicy stycznej z normalnotorową śladu raczej brak.
Odcinek (umownie) Janowo - Maksymilanowo: od starej knajpy w Janowie do dawnej pętli 58ki w Opławcu idzie nasypem, częściowo zarośniętym, częściowo wykorzystanym pod gruntówkę Opławiec-Janowo. Widoczna (chyba) odnoga do Karbidu Wielkopolskiego (jest ścieżka na nasypie). Dawny dojazd do Brdy to teraz dojście na plażę. Po drugiej stronie Brdy - resztki mostu z szynami, most przechodzi w lekki wykop, później idzie w kierunku lasu, szlak widoczny - gruntówka. Szlak przekracza Smukalską w kierunku lasu, od niedawna jest tam posesja, za posesją rozpoczyna się nasyp wchodzący w las w kierunku Maksymilianowa - zarośnięty, później przechodzi w gruntówkę. W Maksymilianowie na wysokości stacji kolejowej widoczna chyba odnoga w kierunku Bożenkowa (charakterystyczna gruntówka). Do dziś istnieje łukowy nasyp, którym kolejka wdrapywała się na wiadukt nad trasą normalnotorową w Maksymilianowie. Dalej - na miejscu szlaku z reguły są drogi lokalne.
Odcinek Janowo - Bydgoszcz: szlak był widoczny za krzyżówką Opławieckiej z trasą Bydgoszcz - Sępólno Krajeńskie, dalej nie sprawdzałem, podobno parę lat temu można było jeszcze w lesie znaleźć słupki hektametrowe.
Do dziś istnieje torowisko w Wierzchucinie Królewskim - stoją budynki kolejowe ze stosownymi nasypami, wydaje mi się że torowisko znajduje się również w Wąwelnie (lało jak z cebra i nie miałem ochoty na opuszczanie auta :D by to sprawdzić).
No to popełniłem mały przewodnik :D
Do penetracji rowerem świetnie nadaje się też martwy normalnotorowy szlak Poledno-Pruszcz Bagienica. Piękne stacje kolejowe, masa wiaduktów, nasypów i extra widoki. Spenetrowany osobiście od Świekatowa do Pruszcza Bagienicy włącznie oraz wyrywkowo na pozostałej części z odnalezieniem miejsca pracy złomiarzy :evil: Niestety, szlak wykreślony z ewidencji PLK.
Ciekawostka - ostatnio namierzyłem wąskotorówkę pod Świeciem - kolejka cegielniana przebiegająca pod obwodnicą Świecia.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 lis 2009, 22:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
Witam wszystkich :-) Ja tu pierwszy raz, ale stara kochana Bydgoszcz " wzięła" mnie mocno jakiś czas temu. Bardzo się cieszę na ten wątek. Pierwsze (sześćdziesiąte ub. wieku) lata życia mieszkałem na Osowej górze i jak prze mgłę pamiętam ciuchcię. Obecnie od kilku lat mieszkam w Koronowie. Mam w swoich zbiorach zeskanowaną książkę o Bogdana Prokopińskiego o Kolejach Wąskotorowych Rejonu Bydgoskiego. Wydanie z 1986 roku w nakładzie 3000+22 egz. Jest tam całe mnóstwo informacji o bydgoskiej żnińskiej i wyrzyskiej kolei powiatowej. Niestety fotografie w książce są kiepskiej jakości. Tu na forum są te same, ale zdecydowanie lepsze! Zainteresowanych proszę o kontakt.

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 lis 2009, 23:20 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
ANDANT: ja z Toba sie skontaktuje wiosna kiedy bede sie wybieral rowerem sladem kolejki waskotorowej. Pewnie zbierze sie jakas grupka zapalencow i wycieczke skonczymy u Ciebie :twisted: no chyba, ze udasz sie z nami od poczatku czyli z Bydgoszczy. Ja juz moge zapowiedziec, ze od wiosny bede kilka razy ta trase przejezdzal - chce poprostu zobaczyc i przypomniec sobie ta trase jak i takze pokazac innym.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lis 2009, 00:40 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
Wcześniej mogę ci wysłać lub podrzucić skany z książki - na końcu były mapki. były też rysunki taboru.

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 lis 2009, 10:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Czy ktoś dysponuje jakimkolwiek dawnym zdjęciem mostu kolejowego w Smukale? Most użytkowany był w latach 1907 - 1939. Został wysadzony i nigdy nie odbudowany.

http://wikimapia.org/#lat=53.1935387&lo ... 6&l=28&m=b


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 3 gru 2009, 20:51 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Jeszcze jedna mapka.


Załączniki:
028da1e3722978e9 (Custom).jpg
028da1e3722978e9 (Custom).jpg [ 105.51 KiB | Przeglądany 6776 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 3 gru 2009, 22:51 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
tory az do Kozielca (przez Strzelce i Wloki) to jest rewelka :o

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 4 gru 2009, 08:02 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Zamieszczona u góry mapka sieci BKD nie zawiera odnogi do folwarku w Bożenkowie.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 30 gru 2009, 20:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
GrapHite pisze:
szczypawka pisze:
Jadąc na wycieczke na ten wiadukt można pojechac troszkę dalej i zwiedzić Akwedukt w Fojutowie.

to juz troche przesadzilas :D :D :D Nie wiem czy znajdzie sie ekipa do koronowa a co dopiero do Fojutowa :?


Tak się składa, że w tym roku zrobiliśmy inaugurację sezonu kajakowego w ostatnią niedzielę kwietnia i jako cel spływ wielki kanałem brdy. To co teraz jest w Fojutowie wywołuje we mnie skręt jelit. Z pięknego dzikiego zakątka - jakim uważam powinna zostać ta okolica zrobili "fabrykę wypoczynku" Postawili potężny ośrodek i niestety ta okolica już nie smakuje jak kiedyś. Polecam też książkę mojego kolegi ze szkoły - "Lato w Swarogach". Kiedyś straszny urwis, dziś ceniony pediatra (może dlatego że kiedyś urwis?) opowiada o tamtych okolicach z lat naszego dzieciństwa - lata 70 - gdy w okolicach działało jeszcze PGŁ - Państwowe Gospodarstwo Łąkowe. (Swarogi to miejscowość Barogi + na prawo od Legbdu jadąc w stronę Czerska. Są też wątki o latarniach gazowych w okolicy bazyliki... I inne takie smaczki. Ponieważ to cząstka tego co ja sam doświadczałem to ja czytałem z olbrzymimi emocjami.

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 698 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 35  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group