Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 19 kwie 2024, 00:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 8 sty 2012, 15:40 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Robimhuk.
Wspominasz o "pastorówce" i budynku zboru ewangelickiego który był chyba 3 domy dalej w kierunku znanego kiedyś sklepu i piekarni p. Sroki .
Co do daty montażu neonu z cyklistami , to pewności nie mam, ale wydaje mi się , że to właśnie okres lat 80\90, bo ściana tego budynku dość długo była niewykorzystana.

BYDZIAK 1958
Fakt. Był taki neon przypominający koper. :) Czy nie na dawnej ul. A.Czerwonej ? :) W okolicy budynku dyrekcji Zakładów Energetycznych ? Był tam neon na 100 %.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 sty 2012, 21:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
AERO pisze:
Robimhuk.
(...)
Czy nie na dawnej ul. A.Czerwonej ? :) W okolicy budynku dyrekcji Zakładów Energetycznych ? Był tam neon na 100 %.


Ja tez wszystkich dokładnie nie pamiętam. Coś tam rzeczywiście było.

A wracając do 'zagadki'... Ten koper, to były jakieś dziwne, dla mnie kwiaty. Zapamiętałem tylko ich abstrakcyjny, może artystyczny wygląd. Były na długich cienkich łodygach... Oczywiście, prawie całe zielone. Gdy one gasły, to w ich miejscu pojawiał się piękny duży nasz herb. Był też napis 'Bydgoszcz - miasto zieleni'. Nie pamiętam jednak, czy był i trzeci 'obraz'... Nie pamiętam też, czy ten napis był w czasie świecenia kwiatów, czy herbu. A cały neon znajdował się w miejscu pokazanym poniżej. (Do ilustracji wykorzystałem fragment zdjęcia danego na ssc, przez diabła weneckiego.)

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 sty 2012, 23:39 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Może było. W Kalendarzu Bydgoskim z 1969 roku znalazłem wzmiankę o nazwaniu narożnego domu Stary Rynek/Mostowa "Pod Muchomorem". W owym czasie mieścił się w nim Sklep: Dom Dziecka. Cyt.: "W ramach neonizacji miasta - na domu umieszczony został olbrzymi muchomor wraz z karzełeczkami. Dlatego nazwaliśmy go - domem "Pod Muchomorem""[/i].


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 25 sty 2012, 21:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
^^^ "...z karzełeczkami"... Ciekawie to zabrzmiało. :D Tego nie wiedziałem.
Maciej Kulesza pisze:
(...)

Obrazek
I kolejne zdjęcie. Neon w kształcie parasolki? Nad markizami jak dobrze pamiętam również są pojedyncze neony. Nie pamiętam co przedstawiają... Małe zdjęcie. Brak daty.


Dla mnie i rówieśników, to był zawsze 'muchomor' i zmierzające w jego kierunku krasnoludki....
Ale teraz, tych nazw przedziwnych postaci, szczególnie we 'fantazy', jest bez liku. W tym się nie mogę połapać. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 sty 2012, 22:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Mam podobne ujęcie :)

Autorem poniższych zdjęć jest Miłosz Sałaciński. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1971-1972.
To był dobry rocznik :)

Obrazek


Poniżej neon na elewacji budynku przy ul. Mostowej. Niestety nie pamiętam z jakim napisem. Może ktoś z Was pamięta?
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 29 sty 2012, 20:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Kolejne zdjęcia Miłosza Sałacińskiego z lat 1971-1972.

PAPIERY FOTOGRAFICZNE
Obrazek


ZAKŁAD ENERGETYCZNY (?) zdjęcie mało czytelne, ul.Marszałka Focha. Od ul. Warmińskiego na elewacji był neon ZAKŁAD ENERGETYCZNY. Podobny w swej treści neon wisi nadal w Żninie.
Obrazek


ul. Gdańska
Obrazek


ul. Mostowa. Charakterystyczny neon w kształcie filiżanki kawy i unoszący się "dymek".
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 sty 2012, 00:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
- Sklep na Placu Teatralnym – sprzedawano w nim tkaniny dekoracyjne (zasłony, firany, obicia), nazywał się „Storczyk”.

- Pełen napis na budynku energetyki – „Zakłady Energetyczne Okręgu Północnego”
Do tego „semafor” z ówczesnym logo tej f-my - na kolistej tarczy litera „e” z błyskawicą .
(na lewo od górnej części napisu)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 sty 2012, 12:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
No proszę! Znalazłeś kolejny neon. Jak widać Energetyka miała "wypasione" neony. Teraz go widzę :)
Sklep przy Placu Teatralnym. Teraz potrafię odczytać nazwę :)
Dziękuję za informację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 sty 2012, 16:35 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Czy to na pewno był sklep z materiałami obiciowymi? Pamiętam, że był tam sklep z materiałami ale były to tkaniny z Milanówka. Bardzo ekskluzywne jedwabie, często ręcznie malowane. Sklep nazywał sie: "Milanówek" o ile dobrze pamiętam. Sklepy kiedyś nie bankrutowały wiec miały ta samą lokalizacje po 40 lat. Na placu teatralnym był jeszcze jeden sklep z materiałami ale bliżej Jagielońskiej. Przy Milanówku, na rogu była Dessa a z drugiej strony sklep obuwniczy... Jak tam pięknie pachniało skórą. Prawdziwe buty, prawdziwa skóra.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 sty 2012, 19:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Maciej Kulesza pisze:
No proszę! Znalazłeś kolejny neon. ......


To nic jest kolejny neon – to jest ta sama (jedna) reklama składająca się z kilku elementów.
Elementów może być wiele i mogą być umieszczone w różnych miejscach – jeżeli wszystkie znajdować się będą w obrębie jednego budynku,
będą dotyczyły tego samego „tematu”, i będą własnością jednej firmy – to będzie to traktowane jako jedna reklama neonowa. (komplet)


@ Lidka -
Obok był drugi sklep, ale czym handlował? – nie pamiętam.
Być może sklep „Storczyk” zmieniał asortyment oferowanych tkanin. W każdym razie na początku lat 80-tych kupowałem tam kilkakrotnie zasłony i firany.
Obuwie było bliżej Jagiellońskiej, ostatni sklep w kamienicy „Savoy-u”. Były w nim dwa poziomy podłogi, tak jak do dzisiaj w serwisie kserokopiarek
pod arkadami. (ten sam budynek).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 31 sty 2012, 13:59 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Kolejne ujęcie ul. Gdańskiej. Doskonale widoczny neon ZIOŁA i charakterystyczny kwiatek z strzałką.
Rok 1973.
Obrazek


ul. Gdańska. Doskonale znany neon na dachu. Poniżej neon DELIKATESY
Rok 1960.
Obrazek

-- wtorek, 31 sty 2012, 15:11 --

Zdjęcie prezentowane powyżej


Maciej Kulesza pisze:

Obrazek
Neonowy Stary Rynek. "Tramp", "PEKAO", "DOM MODY". I uwaga. Po prawej stronie kadru sklep wędkarski. Neon przedstawia wędkę i dwie ryby. :) To przykład pomysłowości i "humoru" neonowego. Jak pamiętam to owe rybki migały. :) Zdjęcie w podobnej kolorystyce jak to powyżej. Prawdopodobnie również 1968 rok.


i kolejne ujęcie
Stary Rynek lata 80-te. Zdjęcie wykonane wieczorem. Bark już neonu na dachu PEKAO
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 4 lut 2012, 22:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2011, 13:43
Posty: 13
Lokalizacja: Bydgoszcz
Z tego co zauważyłem już nie świecą, a szkoda. Zdjęcie z roku 2010.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 21:21 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Dawno temu, tu również były neony ;
ul. Kordeckiego .
Obrazek

ul. Św. Trójcy.
Obrazek

Czy ktoś pamięta jakie ? ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 22:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Na ostatnim zdjęciu był napis - nazwa sklepu - "Skala". były tam różne przybory kreślarskie, papiernicze i podobne. Po jej likwidacji, powstał tam jeden z pierwszych w mieście sklepów 'zagranicznych', zwanych polonijnymi. Było to chyba na początku lat 80-tych. Sklep nazywał sie jakoś "Inter... coś tam. :D Chyba pierwszym moim zakupem była ok pół litrowa butelka wody kolonśkiej ... Mogła mieć nazwę Masqulin... Choć pisowni nie pamiętam... :D
A w miejscu pokazanym wyżej był Filmos, - wypożyczalnia filmów. Ale napis chyba nie był 'świecący'.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 22:53 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 19:44
Posty: 2841
Tak.
Chodziło mi właśnie o błękitny neon, ówczesnego sklepu " Skala" ( później Inter Fragrances :) ) i o wymieniony przez Ciebie " Filmos". ;)

Kojarzy mi się jednak, że napis " Filmos" się świecił, lub był przynajmniej podświetlany, chociaż ... minęło już tyle lat :?

P.s.
Ciekawa fotka ;
"Syrena", " ogórki " , "bimba" i te " stare napisy na murach" :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lut 2012, 23:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Firma nazywa się „Inter Fragrances” i istnieje do dzisiaj: http://www.seboradin.pl/
W tamtych czasach, oprócz wód kwiatowych, oferowała zaprawki (esencje aromatyczne) do alkoholi. Były one bardzo popularne i pożądane,
bo dawały możliwość zamaskowania nieudolności ówczesnych „domorosłych destylatorów”.
Czasy były takie, że chyba nie było domu w którym by nie „kapało”. A że najbardziej rozpowszechnioną i znaną była receptura „grunwaldzka” (1410),
to i efekty często przypominały Trafalgar. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 21 lut 2012, 18:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 1 lis 2009, 08:48
Posty: 93
Aktualna aukcja na Ebay z ponizsza fotografia.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0a7 ... 39be9.html

Moze sie myle ale ujecie przypomina fragment ul. Gdanskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lut 2012, 17:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
^^^ Ciekawe zdjęcie. Dla mnie też wydaje się 'swojskie'. :D


AERO pisze:
(...)
Kojarzy mi się jednak, że napis " Filmos" się świecił, lub był przynajmniej podświetlany, chociaż ... minęło już tyle lat :?
(...)

Napis był z pełnych, 'wytłoczonych' liter... Przypominał wielką 'metaloplastykę'... I mógł być rzeczywiście oświetlany światłem zewnętrznym... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 mar 2012, 14:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Kolejny neon umieszczam w kolekcji.
Zdjęcie pochodzi z portalu http://www.wspominaj.bydgoszcz.pl i przedstawia ul. Gdańską.

Dwa neony TRYKOT i OLIMPIA

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 mar 2012, 20:07 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Maciej Kulesza pisze:
... Dwa neony TRYKOT i OLIMPIA



Jak to dwa? Przecież są trzy:
- restuaracja „Rybna” pod szyldem „Społem”, (szczycąca się w tamtych czasach oryginalnym wystrojem) – to niby co :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group