Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 7 lis 2016, 09:03 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Tu jeszcze młynów nie ma, a jest kanał młyński, który niczego nie napędza, a służy tylko do regulacji poziomu wody:
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... =&lp=5&QI=
Chociaż, może ten kanał nie jest dokładnie w tym samym miejscu co widoczna do dziś jego pozostałość ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 23 cze 2018, 07:27 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 243
Oficjalne konto FB prezydenta Bruskiego ogłosiło, że wraz z początkiem lipca młyny przejmuje prywatny inwestor. Zgodnie z tym co napisał Bruski: Hotelu nie będzie. Młyny będą służyć wszystkim. Będą ogrody wody oraz przestrzeń wiedzy o ludzkim mózgu. Niebawem pokażemy szczegóły jak będzie budynek wyglądał w środku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 cze 2018, 18:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Dla mnie rozrzutność ponad możliwości. Pewnie kilkaset milionów na inwestycję i kilkanaście milionów rocznie na utrzymanie. Nonszalancja i beztroska urzędników. A ulice pozostaną piaszczyste i gliniaste jak w średniowieczu.
Zawsze twierdziłem, że w takiej sytuacji lepiej oddać coś inwestorowi za złotówkę, a pieniądze wydać na coś sensownego dla miasta. Kiedyś burmistrzów wybierano co roku. Nie pozwalali sobie na taką rozrzutność. Cóż, demokracja dojrzała :). To dojrzewanie polegało na zatraceniu zasad odpowiedzialności przed mieszczanami za decyzje. Nie sądzę, żeby tematyka wiedzy o mózgu poruszana w tym obiekcie coś zmieniła w tym zakresie. Podobnie jak szlachetne zagadnienie lania wody.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 lis 2023, 07:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Tym razem napiszę we właściwym miejscu. 8-)
( Jakiś czas temu myślałem, że nie ma tutaj tematu M R viewtopic.php?f=31&t=9146 )

Od czasu do czasu mam 'natchnienie' i chce mi się zrobić jakiś widok znanego miejsca, ale z 'innego punktu oglądania'. Chcę zrobić i zdążyć przed Gwiazdką, widok na 'budynek maszynowni' MR. Opieram się na znanych zdjęciach, choćby tym, przypomnianym poniżej. I tu jest pierwsze pytanie. Ta 'budka' na zdjęciu, jest inna niż na rysunku. Czy wiadomo jaką rolę pełniła? A te 'przewody', (żółta strzałka), to osłony pasów transmisyjnych, czy kanały zsypowe...? Wie ktoś coś ?


Załączniki:
budka.jpg
budka.jpg [ 160.79 KiB | Przeglądany 538 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 lis 2023, 21:42 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Obstawiam, że to osłona jakiegoś rodzaju przeniesienia napędu - pasów transmisyjnych lub łańcuchów. W pierwotnych planach ta "budka" była faktycznie mniejsza i pewnie ją rozbudowali właśnie na potrzebę tego przeniesienia napędu. Zapewne znajdował się tu cały mechanizm przekładni i możliwe, że pod spodem umieszczone zostało dodatkowe koło lub turbina wodna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lis 2023, 11:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Jeśli to osłony pasów transmisyjnych, to powstaje nowe pytanie. Pierwotna, 'mała budka', miała trzy takie 'przewody' i na dodatek 'łamane'. Może w tej pierwszej wersji, były to swoiste 'kanały wentylacyjne'... Wszak pyłu i kurzu, zapewne było tam wiele...
Na czerwono pokazane są miejsca przejścia tych 'kanałów' przez okna. Na żółto, jest 'nowa budka' i miejsce przejścia jej kanałów.


Załączniki:
widok 2.jpg
widok 2.jpg [ 140.37 KiB | Przeglądany 522 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lis 2023, 12:09 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Te trzy są widoczne na planach młyna jako odprowadzenie od sekcji wentylatorów. Czyli jak rozumiem, cały pył był tędy odprowadzany bezpośrednio do Brdy, tak żeby nie kurzyć na około.
Możliwe, że później to przerobili i była nowa wersja, z tą większą budką i to co widoczne na zdjęciu to też kanały wętylacyjne.


Załączniki:
ZFB_05_008.jpg
ZFB_05_008.jpg [ 231.99 KiB | Przeglądany 520 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lis 2023, 06:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Mogło tak być. Być może dzisiaj się przejdę do MR. Tam, na początku części z wystawą, stoi koło wodne, (choć troczę inne niż nasze) i schematy działania młynu. Może dopatrzę się na nich, tych 'nowych przewodów'...
A swoją drogą, gdyby budynek z kołami został odbudowany, ( i miejsce nieco odkopane), to byłby świetnym uzupełnieniem całości. Te koła wodne w nim, były potężne...


Załączniki:
wielkie koła.jpg
wielkie koła.jpg [ 121.69 KiB | Przeglądany 511 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 22 lis 2023, 18:05 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Niedzielna, zimna i mokra' pogoda, zniechęciły mnie do wspomnianej wyprawy. Byłem tam dopiero dzisiaj. Przyznam, że kolejny raz przyjrzałem się zdjęciom i schematom wewnątrz MR, (części wystawy) i nic nowego, ciekawego, nie dostrzegłem... Natomiast znów chwilowo utknąłem na kolejnym 'szczególe', którego nie mogę rozgyźć. Wygląda to jak koło wodne. Ale ono i bliźniacze, były wewnątrz 'chatki'... Więc może to 'schodki'? I jakie było by ich przeznaczenie... ?


Załączniki:
schody.jpg
schody.jpg [ 113.63 KiB | Przeglądany 487 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 23 lis 2023, 22:51 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Bydziak, schody to raczej złudzenie optyczne. Spójrz na rysunek, który wcześniej zamieściłeś i tą całą zabudowę. Jak spojrzeć z daleka to wyjdą schodki :)
Choć oczywiście możliwe, że faktycznie tam zrobili schodki, żeby można było wejść na pozostałą część tego podestu.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 24 lis 2023, 06:46 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Porównując do siebie widok zdjęcia i rysunków, 'budka kanałów powietrza', wygląda inaczej. Czyli w jakimś momencie, może w czasie budowy, zmieniano różne rzeczy, znajdujące się na rysunkach projektu. I tak jest z tym 'podestem'. Na rysunku, mniej więcej w miejscu połowy 'domku', zaprojektowany był co widać, 'wyżej'. Może również pierwotnie, tak to zbudowali. Ale na zdjęciu wyraźnie widać, że owy 'podest', jest na jednym poziomie... Ten 'obrazek' który robię, opieram głównie na tym zdjęciu... Najwyżej, nie wstawię tych 'schodków'. ( Podobnie, nie zrobię pewnie najważniejszej rzeczy, tego 'płotu', widocznego na innych zdjęciach, częściowo mocno zasłaniającego większą część, tego niemal całego miejsca.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group