Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 11:36

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 26 sty 2012, 01:40 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Co do numeru nie jestem pewien. Pytałem ojca na temat tych budynków i powiedział mi tylko, że za dzieciaka zaglądali tam przez okno i widzieli człowieka w fartuchu, co szczerze mówiąc nie wyjaśnia niczego :mrgreen:

Poniżej zdjęcia tych budynków:

Obrazek

Zamurowane wejścia?

Obrazek

Pod schodami rury:

Obrazek

Nad schodami zawiasy?

Obrazek

Chyba ostatnie przeznaczenie budynku 'hurtownia nabiału':

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znowu rury:

Obrazek

Za kratą jakieś urządzenie, wygląda jakby tamtędy coś przyjmowano:

Obrazek

Ta krata jest po prawej:

Obrazek

Wnętrze widziane przez wybite szyby:

Obrazek

Tutaj widać metalowe wózki na kółkach:

Obrazek

Jeżeli dobrze pamiętam to w tych 'magazynach' zginął zbieracz złomu.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 sty 2012, 19:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Budynki po browarze „Brauerei Grunwalds Erben“ browar warzył piwo w latach 1865-1898. Prawdopodobnie po śmierci właściciela browar przejmują następcy, którzy utrzymują produkcję do 1922 roku. W latach 1906-1909 mistrzem piwowarskim był Otto Blume. Obiekt jest podpiwniczony. Piwnice robią wrażenie. Swego czasu odbywały się tam niezłe imprezy.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 sty 2012, 21:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 22:37
Posty: 406
Kilka lat temu miałem okazje obejrzeć wnętrza tego budynku. Kolega szukał pomieszczeń na magazyny i... Potwierdzam dawno temu był browar ostatnio hurtownia nabiału. Wnętrza są super by zrobić w nich klub. ale znaleźć na to inwestora to inna bajka... poszukam dobrze, może znajdę jeszcze zdjęcia.

_________________
"Cudze wiedzieć rzeczy ciekawość jest, a swoje potrzeba"
Andrzej Maksymilian Fredro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lut 2012, 12:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Browar Grunwald był jednym z najstarszych i najbardziej znanych w XIX i na początku XX wieku bydgoskich browarów.
Istniał od 1803 roku.
Zapisy z książek adresowych 1854 i 1855 roku wymieniają go wśród czterech zakładów.
Zaciekawił mnie też wymieniony tu browar Petersona. Co to za lokalizacja?
Ernst Conrad Peterson - ten od kanału, cegielni i młynów, był też właścicielem browaru. Ten wpis jest z czasów, gdy chodzić może o spadkobierców lub nazwę zachowaną na jego cześć.
Ciekawy temat na kolejny wątek o browarze.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lut 2012, 22:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
W opisywanym miejscu istniał browar, ale nie był to „Grunwald’s Brauerei”, ani też jego spadkobiercy.

Browar na ul Dworcowej 36 (taki adres obowiązywał wtedy), założyło dwóch kupców z Torunia – bracia Schlesinger na początku lat 60-tych XIX wieku.
W 1867 piwny interes odkupił niejaki Otto Leue. Dopiero pod kierownictwem nowego właściciela browar faktycznie zaistniał na rynku,
przynosząc mu dochody. W ciągu paru lat p. Leue stał się właścicielem sąsiednich kamienic (34-35), oraz terenów przy ulicy
Unii Lubelskiej (Follerstr. 5-7) Firma została przekształcona w spółkę z.o.o „Bürgerliches Brauhaus Bromberg” i rozbudowana.

W 1897 roku nastąpiła kompleksowa przebudowa i modernizacja browaru.
Na terenach przy Unii Lubelskiej zbudowano nową warzelnię, leżakownię, magazyny. Wszystko to zgodnie z najnowszymi osiągnięciami
ówczesnej techniki. Zmechanizowano produkcję, zainstalowano kotły i maszyny parowe (n.b. produkcji Zobla).
W tej formie browar istniał do 1920 roku. Po wyzwoleniu zmienił właściciela i nazwę na „Zjednoczone Browary: Wielkopolski i Bydgoski”.
Po paru latach był to już tylko „Browar Wielkopolski”, przy tym zdecydowanie zmniejszyła się liczba zajmowanych przezeń obiektów.
Prawdopodobnie, w tym czasie, była to już tylko rozlewnia i magazyn piwa (bez produkcji własnej).

------------------------------------------------------------------------

Lokalizacja browaru „Grunwald’s Brauerei”, wskazywana przez książki adresowe (stale i niezmiennie) to Grosse Berg Strasse 3
- czyli dzisiejsza ulica Wały Jagiellońskie.
Pod tym adresem widnieje zawsze właściciel-spadkobierca/następca, oraz mistrz piwowar
(np. Juliusz Hoffman, który przepracował tam 40 lat, a od 1906 Otto Blum)
Najprawdopodobniej browar znajdował się pomiędzy dzisiejszym aresztem śledczym a przychodnią „Centrum”
i te instytucje zajmują dzisiaj, po części, jego dawny teren.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 18 lut 2012, 23:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Świetna robota. Właśnie rozgryzałem temat: Browar Obywatelski ul. Dworcowa 36 i zacząłem dłubać w mapach. Zaczęło mi coś nie pasować z tą Unii Lubelskiej i Grunwaldem i odłożyłem sobie na później dochodzenie, a tu niespodzianka - już wszystko jasne.
Browar Obywatelski ul. Dworcowa 36 występuje w spisach 1922 roku, stąd myślałem o tej polskiej nazwie wątku będącej tłumaczeniem wczesniejszej niemieckiej.
W 1925 już jest adresowany Unii Lubelskiej pod nazwą Browar Wielkopolski Czajkowski i Lewandowski.
Zmienili wejście główne. Możliwe, że wtedy już nie robili piwa, albo wkrótce później był już tylko składem dystrybucyjnym.
Trzeba zmienić nazwę wątku i założyć osobno Grunwald.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 17:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jak widać za głupi jestem, usłyszałem kiedyś że był tam browar Grunwalds i bez sprawdzenia podałem błędną informację.

To jest właściwa porcelanka dla tego obiektu

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 18:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W niemieckiej nazwie występuje słowo brauhaus (Bürgerliches Brauhaus Bromberg), co oznacza browar restauracyjny lub z po prostu z knajpą piwną. Jednak musiał być dość spory, gdyż jego piwa znane były na szerokim rynku. Na przełomie wieków uchodził za bardzo nowoczesny.
Pojęcie obywatelski natomiast wiąże się z tym, że po właścicielu Otto Leue browar był spółką z o. o. mającą wielu właścicieli. Pewnie, jak Leue zrezygnował z biznesu, piwosze wykupili go przez sentyment do tego piwa.
Ciekawe, czy jego powstanie w tym miejscu wynikało z powstania i rozwoju kolei. Pewnie nie było to bez znaczenia.
Poniżej mapki - 1877 i współczesna satelitarna:

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lut 2012, 19:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Hrab pisze:
Ciekawe, czy jego powstanie w tym miejscu wynikało z powstania i rozwoju kolei. Pewnie nie było to bez znaczenia.

W pobliżu był też port rzeczny.

Porcelanka Bürgerliches Brauhaus Bromberg

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 1 kwie 2012, 01:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Kilka zdjęć browaru z 21 lutego 2012. Na pierwszym zdjęciu widok obiektów browaru, które zajmował w czasach, kiedy jako Browar Obywatelski miał adres Dworcowa 36. W budynku przy Dworcowej musiała znajdować się restauracja browaru, zarząd, może tez jakiś hotel.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 lut 2013, 09:56 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Przejeżdzając wczoraj widziałem że budynek jest przebudowywany, wie ktoś coś o tej przebudowie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 lut 2013, 13:12 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Nie wiem czemu miały służyć te prace. Tak to wyglądało:

http://3.bp.blogspot.com/-vVLae3SH4_o/U ... C11319.JPG

http://3.bp.blogspot.com/-mXYA3A0k0js/U ... C11328.JPG

A tak to wygląda:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 lut 2013, 18:37 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Wygląda jakby podwójna ściana to jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 lut 2013, 22:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
albo ktoś najpierw zamurował od zewnątrz.. ale od wewnątrz mu się nie podobało więc postawił dodatkowy mur..
nie wiem ile w tym sensu ale ja bym to tak brała na jakąś logikę..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 lut 2013, 23:44 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Pustostany często zabezpiecza się przed penetracją przez niepożądanych gości zamurowując okna (i drzwi) na parterze... Kraty w końcu ukradną, szyby wybiją, wlezą i znowu sobie ktoś krzywdę zrobi... A właściciel będzie się musiał tłumaczyć z niedostatecznego zabezpieczenia obiektu.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 16 lip 2013, 23:09 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Następny etap modernizacji


Załączniki:
DSC02486.JPG
DSC02486.JPG [ 180.42 KiB | Przeglądany 9787 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 17 lip 2013, 06:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 4 sie 2011, 19:08
Posty: 470
i tutaj można było zmodernizować :evil:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 9 wrz 2013, 19:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Nie zrobiłem zdjęcia, ale widziałem ostatnio, że pod łukowymi nadprożami zamontowano niedawno łukowate okna. Wygląda na to, że jakiś lokal tam powstaje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 lut 2014, 20:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
W browarze wraz z cieplejszą pogodą przyspieszyły prace remontowe. Już wiem co tam będzie. Siłownia, fitness itd.
Dobrze, że obiekt ożyje. Trochę mnie rażą te źle dobrane kolorystycznie cegły na uzupełnienia. Zaniedbanie nie na dzisiejsze czasy. Tak szpetnie przerabiano okna w starych budynkach z czerwonej klinkierowej cegły w latach 60-tych i 70-tych. Teraz robi się to tak, że nie widać różnicy.


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 196.67 KiB | Przeglądany 8254 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 197.38 KiB | Przeglądany 8254 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 196.13 KiB | Przeglądany 8254 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 18 lut 2014, 20:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
Ulotka browaru, albo coś ulotkopodobnego. Wygląda na jakąś kiepską kserówkę na jakimś dziwnym papierze, ni to zwykłym, ni to czerpanym. Nie wiem do czego to mogło służyć, ale może to zdjęcie się do czegoś przyda teraz. Samej ulotki niestety od wczoraj już nie mam.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group