Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 14:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 30 cze 2016, 18:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
wichura pisze:
Bydziak, zagadka miodzio! W życiu bym nie wpadł na to, że o ten budynek chodzi. Co więcej nigdy nie zwracałem uwagi co jest na zwieńczeniu okiennic auli...


^^^ Bo tak właściwie jest, że nawet te najbardziej znane gmachy, posiadają szereg detali, na które się nie zwraca uwagi. W kwestii orłów, Ewing wysuną hipotezę o tym, że drugi mógł być rodzajem emblematu gimnazjum. Czy tak było, pewnie kiedyś się dowiemy. Inną ciekawostkę widać wyżej, na zdjęciu szczepana522. Pustka w tych 'kołach', pewnie pierwotnie była czymś wypełniona. Malowidła, płaskorzeźby? Nie natrafiłem jeszcze na jakąś np. dawną pocztówkę, na której było by coś tam, choć trochę widać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lip 2016, 01:36 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
BYDZIAK 1958 pisze:
(...) Pustka w tych 'kołach', pewnie pierwotnie była czymś wypełniona. Malowidła, płaskorzeźby? (...)

O to, może należałoby zapytać Misię.
Jak już wiemy – szybę okienną w szkole stłukła.
To i pewnie płaskorzeźby ścienne skuła.
Trafiła się szkole uczennica … niczym potop szwedzki.
:usta


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 1 lip 2016, 07:39 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
No tak, tak..
Widzicie, egzaminy się do szkoły zdawało wcześniej to i przygotowani na moje przyjście byli. Jak chodziłam do tej szkoły, to wszystko było schowane. Kolumny obłożone kupą gruzu i płytkami, sufity obniżone, posadzka przykryta, drzwi wstawione badziewne... Dopiero jak skończyłam szkołę i przestałam tam bywać, zaczęli to wszystko skuwać i zrywać oraz utrudnili dostęp takim jak ja ;)

Ale ja nic w tej szkole nie poniszczyłam. Uwielbiałam siadać na wszelkich parapetach tylko. Nawet sprzątając na zapleczu sal chemicznych (połączonych zajeb...tym tajnym przejściem) nie spowodowałam wybuchu, w przeciwieństwie do pań nauczycielek, po których została wielka czarna plama na suficie. Ponoć wybiegły z włosami w każdą stronę w otoczeniu kupy dymu. A mnie wtedy w szkole nie było :(

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 lip 2016, 17:29 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 13:53
Posty: 1166
Lokalizacja: B-szcz
No ja wiem jedynie, że w gabinecie vicedyrektora musiała kiedyś interweniować straż pożarna ponoć :):) A faktycznie, sala chemiczna z fizyczną jakieś przejście miały. Obie były na półpiętrach. W ogóle ta szkoła ma swój klimat: toalety w podziemiu ("hades"), trzy klatki schodowe (w ostatniej było mieszkanie prywatne) i sala gimnastyczna może nienajpiękniejszej architektury, ale za to na... pierwszym piętrze. Wyobraźcie sobie teraz, że nad Wami grają w kosza :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 4 lip 2016, 19:47 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 14:54
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszcz
wichura pisze:
sala gimnastyczna może nienajpiękniejszej architektury, ale za to na... pierwszym piętrze. Wyobraźcie sobie teraz, że nad Wami grają w kosza :):)

Za moich czasów (1989-1992) pod salą gimnastyczną była sala, w której odbywały się "ZPT". Gdy grali u góry w kosza, na dole nie było wcale wbrew pozorom tak źle:-).
Z rozrzewnieniem wspominam tamte czasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 lip 2016, 06:51 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Chemiczne i fizyczne były na półpiętrach i na piętrach po dwie. Pamiętam moje zdziwienie jak nagle ze ściany tej sali na piętrze (ale nie w ciągu innych sal, tylko od klatki schodowej), w której nie było drzwi wyszedł człowiek, którego wcześniej w sali nie było ;)
Zazwyczaj miałam chemię w sali 53 z naszym ukochanym, śp już Tadzikiem.

Pod salą gimnastyczną była sala z makintoszami i sala od techniki. Jak u góry grali w kosza to trochę łupało :P

Trzecia klatka schodowa była super. Można się było dostać do sal, do których nie prowadziły dwie pozostałe. A najlepsza była jej metalowa część prowadząca na Olimp (był Hades to był i Olimp :p )

A do mieszkania kiedyś pukałam, żeby nóż pożyczyć ;)

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 lip 2016, 11:13 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 8 mar 2011, 01:02
Posty: 437
Wracając do orłów na elewacji.

Orzeł po lewej – to, bez wątpienia, godło Królestwa Prus (pozbawione insygniów)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Prus ... 3%9Fen.png

Orzeł po prawej – to, najprawdopodobniej, herb Cesarstwa Niemieckiego (również ogołocony z pewnych elementów)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cesarz_ni ... r_1889.png


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 5 lip 2016, 19:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Dzięki za pomoc. :1
Na poniższej pocztówce, z okresu międzywojennego, widać nad orłami elementy podobne do tego nad herbem. Czy wszystkie były takie same, nie wiadomo. Kiedy one zniknęły, tez nie wiadomo, może po wojnie komuś przeszkadzały. MWS, czy wiesz co ten element nad herbem, (zdjęcie na stronie poprzedniej), symbolizuje?


Załączniki:
Komentarz: Elementy nad orłami i herbem.
znaczki.JPG
znaczki.JPG [ 81.67 KiB | Przeglądany 3801 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 wrz 2016, 09:02 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1102
To Królewskie gimnazjum realne bylo przy Placu Wolnosci czy przy ul. Grodzkiej? :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 wrz 2016, 15:29 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 22 sty 2016, 01:28
Posty: 441
Królewskie Gimnazjum Realne było przy ul. Grodzkiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 12 lis 2016, 15:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Prusy wschodnie. Też ten styl. Klasyka epoki.
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/cg ... ildinfos=1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 13 sty 2019, 10:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1854
Obecne prace na zapleczu budynku. Bardzo głębokie wykopy i fundamentowanie pod obiekt nowej sali gimnastycznej. Budynek zajmie znaczną część placu na tyłach szkoły.


Załączniki:
I LO 18 1 (2).jpg
I LO 18 1 (2).jpg [ 104.94 KiB | Przeglądany 2632 razy ]
I LO 18 1 (1).jpg
I LO 18 1 (1).jpg [ 120.27 KiB | Przeglądany 2632 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group