Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 19 kwie 2024, 07:46

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: piątek, 19 paź 2012, 17:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Nie wiele wiem o tej kamienicy, która swój żywot zakończyła w latach 80-tych XXw.
A zakończyła w sposób nietypowy. Eksplozją. Pamiętam tylko relacje obiegowe dotyczące okoliczności. Że mieszkał tam właściciel firmy sprzedającej, lub produkującej m.i. 'korki' do strzelania. (Były kiedyś takie pistolety 'korkowce') Że coś źle zrobił, (chyba chodziło o przechowywanie ich) i nastąpiło wielkie buum! Nie pamiętam, czy ktoś tam w tym wypadku ucierpiał. Zrobiłem wtedy dwa slajdy. To jeden z nich. Widać 'wybrzuszony' mur pierwszego piętra.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 19 paź 2012, 18:52 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2927
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
Teraz wiem dlaczego nie ma tam żadnego budynku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 19 paź 2012, 20:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 8 kwie 2012, 12:01
Posty: 45
Lokalizacja: Bydgoszcz
Szkoda ze nie odbudowali tego budynku przez tyle lat taka pustota i chyba nic się nie zanosi by coś się zmieniło


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 19 paź 2012, 22:54 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Ostatnio działka była na sprzedaż i chyba została sprzedana gdyż cały teren dostał nowe ogrodzenie z bramami. Na tym jednak się skończyło.

Według relacji rodziców na samym rogu sprzedawana (i produkowana) była oranżada.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 22 paź 2012, 16:34 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 14:54
Posty: 28
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tak, na rogu była produkowana i sprzedawana oranżada, napełniane też były syfony; właściciele tej firmy nazywali się Petrykowscy.
Mieszkałem dwa domy dalej (na Czarnieckiego 3) i słyszałem ten wybuch, bo jako dzieciak bawiłem się wtedy w ogródku. Nie pamiętam dokładnie, ale zginęły chyba wtedy 3 osoby; dwie w czasie wybuchu, a jedna po nim. Tą trzecią osobą był mieszkający tam elektryk, który po wybuchu wszedł do zalanej wodą piwnicy i zginął porażony prądem.



BYDZIAK 1958 pisze:
Zrobiłem wtedy dwa slajdy.

Chętnie zobaczyłbym też ten drugi slajd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 23 paź 2012, 06:31 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
Marcin B pisze:
(...)
Chętnie zobaczyłbym też ten drugi slajd.


^^^ Było tak: Gdy przymierzyłem się do zrobienia zdjęcia i 'pstryknąłem', przed aparatem przeszła mi jakaś osoba i miałem wrażenie, ze weszła mi w kadr. Wtedy, w 'zwykłych' aparatach nie było możliwości natychmiastowego sprawdzenia, jak wyszło zdjęcie. Wszystko 'zapisywało się' na rolce filmu, który później trzeba było dać do wywołania itd. Więc dla pewności odczekałem chwilkę i w momencie, gdy nikogo nie było, pstryknąłem jeszcze raz. To drugie ujęcie jest niemal identyczne, tylko bez przechodniów.
Nie wiem, czy ono by coś wniosło... Sprawdzę. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 gru 2012, 13:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6944
W wątku o pocztówkach znalazłem kilka zdjęć tego budynku, wstawionych tam przez setha :D

Nie dało się tego zrobić za pomocą 'quote' . Nie pokazały się linki zdjęć. Ale można to zobaczyć, klikając tu:
viewtopic.php?f=9&t=740&start=20


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 gru 2012, 14:42 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Dzięki za link, muszę pokazać zdjęcia rodzicom :)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 31 gru 2012, 18:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
BYDZIAK 1958 pisze:
W wątku o pocztówkach znalazłem kilka zdjęć tego budynku, wstawionych tam przez setha :D



Seth we własnej osobie zrobił owe fotografie. Szkoda tylko, że nie fotografowałem samej rozbiórki. Mieszkałem niedaleko, a wybuch ten wszystkimi wstrząsnął.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 wrz 2013, 21:34 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
W sobotę w Expressie pojawił się artykuł dotyczący budynku.

Zdjęcia seth'a z innego wątku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Załączniki:
Komentarz: Skan artykułu z 28.09.2013r. Express Bydgoski
Skan_001.jpg
Skan_001.jpg [ 199.61 KiB | Przeglądany 4490 razy ]
Komentarz: Styczeń 2011r. Dziki parking po komisie samochodowym. Obecnie w tym miejscu znowu jest komis samochodowy ogrodzony nowym płotem.
DSC01363.jpg
DSC01363.jpg [ 184.06 KiB | Przeglądany 4490 razy ]

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 30 wrz 2013, 21:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5305
Lokalizacja: Bydgoszcz
Już to widzę jak 2500(100 pudełek) korków niszczy kamienicę :):)
Jako mieszankę pirotechniczną w korkach stosowano m.in. chloran potasu plus inne składniki co dawało mieszaninę bardzo niestabilną i wrażliwą na wstrząsy oraz uderzenia. Według mnie wybuch spowodowała przygotowywana mieszanka. Być może za dużo na raz było mieszane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 paź 2013, 18:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Dziwna sprawa z tymi ofiarami. Nigdy tego nie sprawdzałem, więc możliwe że jest to tylko plotka. Podobno jedna z ofiar zmarła tuż po wybuchu na zawał serca. Miała to być kobieta z domu naprzeciwko.
Urwana kończyna pana Henryka zapadła w pamięć brata mojej matki. Ogólnie tragedia była duża. Zginęli ludzie. W związku z tym, że w tej kamienicy ( na narożniku) był zakład produkcji oranżady, wszyscy myśleli że wyleciały butle z CO 2.
Zakład produkcji oranżady przeniesiono później do oficyny przy ulicy Chłopickiego. Działał tam dalej przynajmniej do początku lat 90-tych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 paź 2013, 16:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
P.S

Ofiary były cztery. Nie sprawdzałem ale......w wybuchu zginęły trzy osoby, a czwarta zmarła tuż po wybuchu. Przyczyny j.w


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group