Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 19 mar 2024, 09:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: piątek, 23 sty 2015, 08:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Chyba wszyscy z nas, w swych choćby marzeniach, próbują sobie wyobrazić, jak znane nam miejsca w mieście, będą wyglądały za lat 10, 50, czy sto...
Co jakiś czas, docierają do nas różne informacje i wizualizacje, poszczególnych większych czy mniejszych części Bydgoszczy. A potem, gdy plany przebudowy, nie są z różnych powodów realizowane, o proponowanych zmianach się zapomina.
Proponuje w tym temacie przypominać propozycje zmian wyglądu miasta, zarówno te nie zrealizowane, jak i te teoretycznie 'oczekujące'. Nie wszyscy z nas mieli okazje je widzieć.

Na początek proponuję obejrzeć trzy wizje zabudowy terenów po przeciwnej stronie opery.
Pierwsza i trzecia pokazuje również połączenie ul Marcinkowskiego z Focha. Druga i trzecia, tunel prowadzący pod plac Teatralny. W pierwszej mamy jeszcze zabudowę południowej części Focha, miedzy placem Teatralnym a Focha.
Fachowcy pewnie szybko wypunktują wady i zalety każdej z tych prezentacji. A ja mogę tylko powiedzieć, że np. 'podoba mi się projekt trzeci'...
(Autora trzeciego nie udało mi się ustalić.)


Załączniki:
projekt A. Bulandy.JPG
projekt A. Bulandy.JPG [ 94.17 KiB | Przeglądany 7727 razy ]
Projekt M. Sajdaka.JPG
Projekt M. Sajdaka.JPG [ 84.17 KiB | Przeglądany 7727 razy ]
inny.JPG
inny.JPG [ 52.22 KiB | Przeglądany 7727 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 sty 2015, 09:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ten wątek powinien trafić tutaj: viewforum.php?f=102


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 sty 2015, 11:15 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
A czemu do absurdów? Każdy ma inną wizję rozwoju miasta.

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 sty 2015, 15:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
krajan pisze:
Każdy ma inną wizję rozwoju miasta.

Właśnie dlatego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 sty 2015, 20:59 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Szok.
Jeszcze pierwszą opcję przeboleję ale trzecia wizja jest dla mnie nie zrozumiała :shock: Nowy most, kładka? Remontowana śluza zakopana? :D Jeśli autor nie potrafi jej pokazać (narysować, komputer, program 3d ?), więc wyobrażam sobie jakie siano ma w głowie albo w butach :(
Dla mnie najlepszą opcją była by ta pierwsza. Wszystkie trzy wydają mi się "dziwne" z kilku powodów:
- połączenie Focha z Marcinkowskiego bardzo utrudniło by ruch w centrum, chodzi mi raczej o kierunek od zachodu, dodanie świateł i ciąg stojących samochodów na mostach :?
- spora ingerencja w aktualny wygląd, kształt i użytkowanie (do Marcinkowskiego). Jest tam teraz dobry skrót dla pieszych, uważam, że nie potrzebny jest tam kolejny dojazd do dworcowej.
- tunel pod Focha??? Ogromna ingerencja w teren. Widząc jak teraz budują wszelkie rodzaje wjazdów podziemnych, to by musieli zamknąć Focha na trochę czasu. Nie wspomnę, o zastoju w budowie spowodowanym tym co odkryje ziemia czyli badania archeologiczne i zapewne ich poganianie (pewnie i zastraszanie jak to było ostatnio na Focha). A wiadomo, że jest co tam badać (klasztor, teatr).
- aktualnie mamy po dwa pasy w każdą stronę i już jest mało miejsca, więc dodanie wjazdu pod Plac Teatralny zmusiło by zwężenie Focha do jednego pasa? Druga i trzecia wizualizacja jest tak nieczytelna w tej kwestii, że trudno się domyślać co myśli autor. Na moje pewnie o tym nie myślał :D Tunele są po bokach a ruch uliczny w stronę skrzyżowania z Gdańską skierowany jest na torowisko? Dobrze że na trzeciej opcji dodano autobus (jedyny widoczny pojazd!) :) A na drugiej grafice nie ma w ogóle ulicy tylko chodnik? Pewnie to tunel który wynurza się dopiero na Jagiellońskiej przed rondem... ale jazda :D

Reasumując: te wizualizacje są tak bardzo ogólnikowe i z małą ilością szczegółów, że nie można brać ich na poważnie. Ale kto wie co zaakceptuje nasze kochane miasto by tylko powstała kolejna galeria handlowa (na przeciw Opery) i "akwarium' (Plac Teatralny).

ps. Plac Teatralny lubię taki jak jest, a chciałbym by pozostała tam zieleń i miejsce spaceru i odpoczynku z pięknym widokiem na Farę, most i nawet wyspę Św. Katarzyny.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 sty 2015, 21:59 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
bunkier pisze:
krajan pisze:
Każdy ma inną wizję rozwoju miasta.

Właśnie dlatego.


Trzeba mieć na uwadze, że są też ludzie mądrzejsi od nas :)



Odciążenie Warmińskiego jest dobrym pomysłem, nie trzeba by dodawać tam kolejnych świateł. Ten rejon (po Befanie) obecnie pusty/z ruinami powinni zabudować :)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 23 sty 2015, 23:08 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
krajan pisze:
bunkier pisze:
krajan pisze:
Każdy ma inną wizję rozwoju miasta.

Właśnie dlatego.


Trzeba mieć na uwadze, że są też ludzie mądrzejsi od nas :)

Odciążenie Warmińskiego jest dobrym pomysłem, nie trzeba by dodawać tam kolejnych świateł. Ten rejon (po Befanie) obecnie pusty/z ruinami powinni zabudować :)


samą dziurę oczywiście
ale czy całe otoczenie i rozwiązanie problemów z dojazdem będzie musiało tak wyglądać?

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 sty 2015, 00:07 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: środa, 4 sty 2012, 00:24
Posty: 2924
Lokalizacja: BYDGOSZCZ-WYŻYNY
To są wizje z lat "70.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 sty 2015, 10:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
krajan pisze:
Trzeba mieć na uwadze, że są też ludzie mądrzejsi od nas :)

Widać to szczególnie na załączonych obrazkach :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 sty 2015, 11:04 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
GrapHite pisze:

:shock: Nowy most, kładka? Remontowana śluza zakopana? :D
(...)


^^^ Mój błąd, że nie dodałem, że te wizki mają co najmniej 7 lat. Wtedy, choć by o odkopaniu śluzy jeszcze się nie mówiło. :oops:

Teren ten i tak chyba za jakiś czas zostanie zabudowany. Temu ma służyć właśnie przypomnienie tych projektów, by potem można było porównywać. Może są dziwne, może zbyt śmiałe, ale do absurdalnych chyba im daleko. Przypomina mi się pewna scena z filmu "Poszukiwany, poszukiwana", czyli gdyby chciano np operę przenieść na wyspę Młyńską, a w miejscu opery zrobić park... :):)

Jest sporo 'starych projektów' wartych przypomnienia, by zobaczyć czy i co w takich miejscach się zmieniło.
Są i różne 'nowe' projekty, które mają być niebawem zrealizowane. A czy tak będzie, to się wkrótce przekonamy. Np. ten, przystanku kolejowego "Błonie".


Załączniki:
zdmikp.JPG
zdmikp.JPG [ 53.38 KiB | Przeglądany 7593 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 24 sty 2015, 11:35 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
A tak miało wyglądać WSI - dzisiejsze UTP :usta Z tej makiety powstało z 10% zabudowań.


Załączniki:
Komentarz: UTP
IMG_7494small[1].jpg
IMG_7494small[1].jpg [ 65.89 KiB | Przeglądany 7587 razy ]

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 sty 2015, 18:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
Trudno powiedzieć, jak by potoczyła się realizacja tych planów, gdybyśmy nadal mieli PRL. Może z trudem, ale by to zbudowali. Młodzież potrzebowała uczelni. Ale czasy się zmieniły i pojawiły się uczelnie 'prywatne'. Chcący się uczyć mają pewnie większy wybór, a i ich samych chyba jest mniej, choćby z powodu emigracji.

Była tu mowa o projektach absurdalnych. Z naszego punktu widzenia, takim był zapewne ten przypomniany na samym dole tej strony:
viewtopic.php?f=28&t=5943&start=40
Z tekstu o tym, można było odnieść wrażenie, że wyburzenia sięgać mogły aż do ul Pocztowej. Daltego poniżej, jeszcze jedna 'wizka' poprawiona o dodatkową 'pustkę'. Próbowałem też 'dobudować' tam teatr. Stoi symbolicznie w swym miejscu, 'mniej więcej'... :oops:


Załączniki:
większa pustka.JPG
większa pustka.JPG [ 49.84 KiB | Przeglądany 7510 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 sty 2015, 00:16 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
ile teraz miejsca na galerie handlowe by było ;)

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 6 lut 2015, 06:58 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^ A jak by zabrakło, to by jeszcze co nie co powyburzali... :):)

Natrafiłem na zdjęcie z projektem autora którego mi się nie udało ustalić. W czasach początku budowy, mówiło się o czwartym kręgu. Tu jest on pokazany. Połączenie z pozostałymi odcina aktualną, prostą drogę do kładki. Chyba że ten łącznik jest nad ta drogą. Nie pamiętam co w nim miało być, ale mówiło się, że jedno z jego przeznaczeń to parking, pewnie kilku poziomowy. Może i poprawiło by to estetykę tego miejsca. Obecny parking raczej nie dodaje uroku temu miejscu.
W otwartym właśnie, wielopoziomowym przy ul. Pod Blankami, trochę przesadzili z cenami. Ten przy operze może był by darmowy, choćby dla gości opery... :za


Załączniki:
czwarty krąg.JPG
czwarty krąg.JPG [ 33.81 KiB | Przeglądany 7419 razy ]
miejsce na czwarty krąg.JPG
miejsce na czwarty krąg.JPG [ 46.08 KiB | Przeglądany 7418 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 12 lut 2015, 17:30 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
W dziale "PLANOWANE IMPREZY" jest zaproszenie na spotkanie, które odbędzie się w Muzeum Fotografii. Znajduje się ono w dawnym zespole budynków magazynowych. W latach dziewięćdziesiątych XXw., 'złapałem' na VHS projekt zabudowy tego obszaru.
Gdyby to zrealizowano, to i może ciekawie by tam wyglądało. :D


Załączniki:
MF 1.JPG
MF 1.JPG [ 85.2 KiB | Przeglądany 7322 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 mar 2015, 05:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
wichura pisze:
(...)
... podczas pobytu w Brugii widząc te tłumy wydające 7 euro za 25-minutowy rejs wzdłuż kamienic, pod mostkami po labiryncie kanałów ubolewałem, że w Bydgoszczy to nie może wyglądać podobnie. Bo możliwości są. Potrzebne jeszcze chęci, dobra wola urzędników i dobry klimat dla wypromowania "mody" na taką formę spędzania czasu


Wiem, że to co tu napiszę spotka się raczej z krytyką, że 'nie wolno ruszać tego miejsca', lub podobnie.
Wyspa Młyńska, już dawno zmieniła swój charakter, z przemysłowego na rekreacyjny. Są jeszcze 'stare młyny', ale jest również 'nowe międzywodzie'. 'Rysowałem' kiedyś sobie małe kanały na Wyspie, pomijające budynki. Pozwalające przemieszczać się małym statkom, ubogacały całościowo to miejsce. Teoretycznie realne do wykonania. Jednak teraz nie ma na to ani środków, ani raczej już nie ten czas.
Jednak ośmielę się pokazać jeden z najskromniejszych tamtych wariantów, 'zatoczkę', pozwalającą na dopłynięcie tam, np. Słonecznikiem, choć nie wiem, czy miałby moc wracać 'pod prąd'. (Kładka Klenczona, jest na szczęście 'wysoka'. Chyba.) Oczywiście na tą chwilę jest to też raczej nie realne, bo część miejsca zatoczki, (mini portu), zajmuje, jak mi się wydaje, plac zabaw dla dzieci.
Tak to miało by wyglądać... :oops:


Załączniki:
stary projekt.JPG
stary projekt.JPG [ 72.94 KiB | Przeglądany 7145 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 mar 2015, 18:29 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
No i jest pierwsza łódka, do portu na wyspę. ;)


Załączniki:
rejs na Wyspę Młyńską.JPG
rejs na Wyspę Młyńską.JPG [ 106 KiB | Przeglądany 7120 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 7 mar 2015, 19:41 
Offline
BSMZ Bunkier

Rejestracja: sobota, 23 kwie 2011, 19:48
Posty: 2454
Tak się zastanawiam czy tam nie jest zbyt silny prąd dla takich łódek ;)

_________________
opuszczonebydgoszcz.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 mar 2015, 14:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
^^^ Ta łódka dała by radę. Wygląda, na mocną, ze silnikiem spalinowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 20 sty 2016, 21:32 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6924
W temacie z ulicami, pojawiło się zdjęcie z kończącą się budową 'nordika'.
Ewing z GrapHitem dyskutowali:

Ewing pisze:
I jak ma się ten moloch do okolicznej zabudowy? Za przeproszeniem wygląda jak kupa zrobiona na środku trawnika :?


GrapHite pisze:
Bydgoszczy brakuję ładnych wysokich budynków. Mi się podoba :-)


Ewing pisze:
Może i brakuje ale to na pewno nie jest miejsce na takie budynki.


GrapHite pisze:
Mi nawet miejsce pasuje.


W każdym widoku z wieżowcami, zawsze na początku był ten pierwszy. Ten, który wybił się nad inne budynki i jako jedyny wśród nich, sterczał na widnokręgu.
Ja, co jest oczywiste, nie doczekam się widoku naszego miasta z wieloma wysokościowcami. Ale gdyby tak trochę pofantazjować i ustawić następny wieżowiec, na np. obecnie pustym placu na przeciw opery... (po drugiej stronie ulicy Focha) I może jeszcze, również blisko, na pl. Teatralnym... A w oddali, gdzieś tam, pojawi się chyba już nie długo River Tower...


Załączniki:
4W.JPG
4W.JPG [ 48.24 KiB | Przeglądany 5643 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group