Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 20:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 16 lip 2009, 12:58 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
W Czerwonym Spichrzu na Wyspie Mlynskiej mozna ogladac projekty, ktore naplynely na konkurs. Wstep jest darmowy zatem zapraszam do obejrzenia wszystkich prac, bo wtedy mozna cos powiedziec na temat wygranego projektu. Mi osobiscie ciezko cos konkretnego powiedziec o tym projekcie, bo widze i plusy i minusy, chociaz musze przyznac, ze uwzglednionu tu kilka naprawde ciekawych rozwiazan, ktore nie zostaly wykorzystane w innych pracach. Zachecam do "glebszego" przeanalizowania calej wystawy.
Ja wlasnie z niej wrocilem :)

troche informacji z sieci:

zrodlo: http://www.muzeum.bydgoszcz.pl/wystawa.php?id=56

Cytuj:
Wystawa projektów architektonicznych na zabudowę zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy
Autor(zy): Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy
Miejsce ekspozycji: Czerwony Spichrz - ul. Mennica 8a na Wyspie Młyńskiej
Wystawa czynna do: 2009-08-14

Ekspozycja prezentuje 52 projekty, które wzieły udział w konkursie, ogłoszonym przez Miejska Pracownię Urbanistyczną w Bydgoszczy, na zagospodarowanie zachodzniej pierzei Starego Rynku. W wyniku prac komisji konkursowej zostało przyznanych 5 nagród oraz jedno wyróżnienie honorowe. Zwycięzył zespół GM ARCHITEKCI SP z O.O. z Bydgoszczy w składzie: Maciej Gajownik, Joanna Janusz Stępak , Agata Łuczaj, Szymon Muszyński, Przemek Gawęda, Zbigniew Rąbalski, Marcin Sajdak, Darek Witucki oraz Paweł Zareck. Drugim miejscem została uhonorowana grupa architektów JEMS Architekci Sp. z o.o. z Warszawy. Trzecią nagrodę otrzymał zespół Biuro Projektów Architektonicznych i Budowlanych AiB Sp. z o.o. również z Warszawy.


zrodlo: http://miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,6819659.html

Cytuj:
Szklana bryła stanie na Starym Rynku

Aleksandra Lewińska

Budynek ze szkła, stali i szlachetnego kamienia z dominującą, przeszkloną salą obrad. Przed nią - podziemne wejście do muzeum, a na rynku - estetyczne lodowisko. Tak wygląda zwycięski projekt w konkursie na pierzeję zachodnią

Najlepszy projekt przygotowali bydgoszczanie. GM Architekci to młoda, istniejąca dopiero 1,5 roku firma. Może pochwalić się na razie zaledwie dwoma realizacjami: lokalem Sefinir na sopockim molo i osiedlem Sztuk Pięknych w Toruniu.

Wyniki konkursu odczytał we wtorek w Czerwonym Spichrzu prof. Konrad Kucza-Kuczyński, przewodniczący 11-osobowego jury. Sam nie wiedział, kto jest autorem zwycięskiego projektu. Wszystkie prace były zakodowane. Każdy członek jury przyznawał projektom punkty. Maksymalnie 100. Nad wyborem najlepszej spośród 52 nadesłanych prac obradowali trzy dni. Przyznali trzy nagrody i trzy wyróżnienia.

GM Architekci wygrali 200 tys. zł. Szymon Muszyński, szef biura: - To dla nas szczególna nagroda, bo wszyscy członkowie zespołu pochodzą z Bydgoszczy.

Jak GM widzi pierzeję? Stoi tu okazały budynek ze szkła, podzielony ażurową kamienną siatką. Podział elewacji na pięć części nawiązuje do przedwojennego układu kamienic. W miejscu kościoła pojezuickiego mieści się przeszklona na całej powierzchni sala obrad na 350 osób. Na jej dachu - taras widokowy dostępny dla wszystkich. Pod nią - w fundamentach świątyni - muzeum. W środkowej części rynku architekci wydzielili kwadrat. Zimą ma być tu lodowisko. Latem - cienkie lustro wody. W płycie rynku umieścili chaotycznie rozrzucone lampy. Z góry wyglądają jak luźno puszczone bierki. Mają symbolizować pomordowanych przez hitlerowców.

Projekt pierzei zachodniej przygotowało siedmiu młodych mężczyzn. Najmłodszy ma tylko 24 lata, najstarszy jest przed czterdziestką. Dla 27-letniego Marcina Sajdaka z GM Architekci, jednego z twórców zwycięskiego projektu, nie było to pierwsze podejście do tematu pierzei zachodniej. Skończył architekturę na WSG i zaprojektował pierzeję w pracy dyplomowej. Znali ją członkowie jury pochodzący z Bydgoszczy, bo obrona pracy młodego inżyniera odbyła się w ratuszu.

- Mogli rozpoznać twoją rękę w zaszyfrowanej pracy konkursowej? - pytam Sajdaka.

- Nie ma szans. Ze swojego studenckiego projektu wykorzystałem jedynie ideę wciągnięcia fundamentów kościoła i ratusza do projektu - odpowiada architekt.

Jurorzy w zaleceniach pokonkursowych zapisali kilka zastrzeżeń do projektu. Uważają, że autorzy zbyt mocno wyeksponowali krwawą historię miejsca. - Nie deprecjonując tego, co się wydarzyło na Starym Rynku, uważamy, że przeszłość nie powinna dominować nad współczesnością - mówi prof. Kucza-Kuczyński.

Ratusz zapowiada, że praca GM Architekci będzie realizowana. Pieniądze na ten cel - 50 mln zł - pochodzić mają ze sprzedaży budynków Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej i po byłym Teatrze Kameralnym przy Rybim Rynku.

Czy zwycięski budynek ma szansę stać się symbolem miasta, tak jak budynki BRE Banku autorstwa Bulandy i Muchy? Agnieszka Rumińska z portalu o architekturze Bryla.pl: - Szanse są mniejsze. To przyzwoity budynek. Posiada dobrze zaprojektowaną strefę publiczną od frontu, jednak nie wyróżnia go nic charakterystycznego. Bydgoskie spichrze zapadają w pamięć poprzez umiejętne połączenie tradycyjnego kształtu z nowoczesnymi materiałami i oszczędną stylistyką. Zwycięska praca nie przemawia tak silnie do wyobraźni, budynek wydaje się zbyt uniwersalny, chłodny jak na tak ważną lokalizację dla Bydgoszczy.

Wszystkie prace konkursowe od dziś można obejrzeć na wystawie w Czerwonym Spichrzu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 lip 2009, 18:13 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 12 kwie 2009, 23:00
Posty: 290
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Cóż, rzeczywiście jest kilka interesujących tak architektonicznych jak i nawiązujących do historii rozwiązań. Jako nowoczesny budynek wraz z płytą placu wygląda nieźle. Jest tylko jedno "ale", które moim zdaniem, zupełnie dyskwalifikuje zarówno i zwycięski, i pozostałe nagrodzone projekty. Zupełnie nie pasują do Starego Rynku. A II nagroda to porażka - wielki prostokątny kloc, przytłaczający swoją wielkością kamieniczki na Rynku. W tym miejscu należy albo odtworzyć stan przedwojenny, albo pozostawić jak jest. Niedawno w Berlinie rozebrano Pałac Republiki, 30 lat temu uważany za niezwykle nowoczesny (nawiasem mówiąc - niektóre z projektów jakoś dziwnie mi się z nim kojarzą). Rozebrano, aby odbudować zniszczony zamek berliński.
Będąc przed laty w Brukseli, widziałem (w kilku miejscach) obdudowywane kamienice, z których pozostawiono tylko ścianę frontową. Po to, aby zachować dawny wygląd od strony ulicy. Oczywiście, nie jestem całkiem przeciwny wprowadzaniu pewnych nowoczesnych akcentów - ale tylko akcentów.
Biadolimy, że mamy niewiele zabytków a niszczy się to, co pozostało. Gdyby te pieniądze przeznaczyć chociażby na odrestaurowania Długiej, byłby większy pożytek.
Jestem zdecydowanie przeciwko realizacji tego projektu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 lip 2009, 19:07 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Andrzej pisze:
...Będąc przed laty w Brukseli, widziałem (w kilku miejscach) obdudowywane kamienice, z których pozostawiono tylko ścianę frontową. Po to, aby zachować dawny wygląd od strony ulicy...


jeden projekt nawet cos takiego przedstawial. Odbudowac tylko sciane frontowa kosciola a w srodku normalnie. Co do tego, ze te wszystkie projekty nie pasowaly do dzisiejszej zabudowy rynku - zgadzam sie. To jest (bedzie) najwiekszy problem ...

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 16 lip 2009, 21:05 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Cóż, przyszło nam żyć w mieście, gdzie kompletnie nie dba się o ślady przeszłości. Przedstawione projekty to na pewno znakomite obiekty architektoniczne, tyle, że ich miejscem nie jest na pewno Stary Rynek. Doskonale wyglądałyby choćby na Jagiellońskiej czy Trzeciego Maja. Zwycięski projekt nie tylko że nie pasuje do całościowej koncepcji rynku, to na dodatek zakłada wyburzenie reliktów renesansowego ratusza. Ukazane na pierwszym planie schody znajdują się bowiem w miejscu, gdzie znajduje się zachodnie skrzydło dawnego ratusza. Gratuluję pomysłu – za jednym razem uda się zniszczyć dwa zabytki dawnej Bydgoszczy: kościół Jezuitów i dawny ratusz.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 lip 2009, 14:04 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Mo je zdanie może będzie nie popularne i narażę się ale trudno. Wydaje mi się, że zamiast wymyślać kontrowersyjne nowości ( na to mamy jeszcze całą wieczność :)) zadbajmy o to co jeszcze można uratować, to co jeszcze istnieje bo za chwile zostanie po tym kilka naszych zdjęć i mglistych wspomnień.
Zaprowadziłam niedawno moich znajomych aby pokazać im mury obronne. Przecież miasto jest z nich bardzo dumne :). Ja byłam zażenowana i już raczej nikogo tam nie zaprowadzę. Chcieliśmy z bliska podziwiać basztę, kolega prawie w biegł do niej ale niewidzialna ściana fetoru skutecznie go zatrzymała. Najstarszy odcinek murów z kolei, ten na którym stoi nowa plomba, owszem ciekawy ale otoczenie służy sąsiadom jako pac do wyprowadzania psów i rożnych mniej ciekawych zajęć( ludzie płacą taka kasę za to żeby mieszkać w centrum a nie potrafią zadbać o swoje podwórko) Byłam tam kilka miesięcy wcześniej przy samym murze leżała szmata nadal leży. W tej chwili wygląda jak eksponat, może pozostawili ja budowniczowie. zgubili kiedyś kielnię to może zapomnieli również o koszuli? Odwiedziliśmy również mur pod kopułą i następna porażka. Ja lubię dzika naturę ale jeśli chce podziwiać bluszcze i dzikie wino to idę do lasu albo ogrodu botanicznego. W tym miejscu nie widać ani skrawka muru, nie mówiąc już, że bardzo trudno trafić do tego skansenu.
Dlaczego rozpisuje się na ten temat ? Dlatego bo po pierwsze jak już wspominałam jestem za tym żeby dbać o to co już mamy a po drugie jestem bardzo dumna, że nasze stowarzyszenie potrafi zadbać o skanseny i nie ogląda się na nikogo i nie narzeka, że lidzie niszczą i śmiecą. Jestem przekonana, że pewnego dnia przestana śmiecić, a zaczną pytać: "Co tu kiedyś było? Co tutaj się stało? Kto tutaj był? Co zrobił? Dlaczego to zrobił?....."
Ps Mam nadzieje, że w końcu uda mi się któregoś dnia dołączyć do ekipy sprzątającej :) Na razie propaguje ideę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 lip 2009, 14:20 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Lidka: malo brakowalo i napisala bys na temat :D
;)
ps. masz racje z tym co piszesz ale to dobra dyskusja do innego tematu. Sami nic nie zdzialamy :(

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 lip 2009, 21:09 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
[...]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 17 lip 2009, 22:31 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
taaa... to moze wroce do tematu...

czy ktos z stowarzyszenia byl na wystawie projektow nadeslanych na konkurs?

w GW jest juz glosno na temat projektu :D

Cytuj:
Pierzeja się ludziom nie podoba? To kwestia gustu
Rozmawiała Aleksandra Lewińska

- To, że są ludzie, którym budynek się nie podoba - nie dziwi. To kwestia wrażliwości estetycznej. Jedni wolą Rembrandta, inni Van Gogha - przekonuje Maciej Grześkowiak, zastępca prezydenta miasta, który zasiadał w 11-osobowym jury w konkursie na pierzeję zachodnią


Fot. Tymon Markowski / AG
Grześkowiak: Też bym chciał kochać ten projekt od pierwszego wejrzenia
RAPORTY
Losy szklanej bryły ze Starego Rynku


Aleksandra Lewińska: Bydgoszczanom nie podoba się projekt.

Maciej Grześkowiak: Do mnie takie głosy nie dotarły. Zakładam, że mówi pani o forach internetowych. To aktywna, ale specyficzna i anonimowa grupa ludzi.

Do redakcji dzwonią architekci, lekarze. Mówią jednym głosem: budynek zaprojektowany przez GM Architekci na Stary Rynek nie pasuje. Dość monotonna, szklana bryła nie spełnia oczekiwań.

- Kogo mam słuchać? Lekarzy czy wybitnych architektów, którzy zasiadali w sądzie konkursowym? Prof. Kucza-Kuczyński nie nazywa tej architektury przestarzałą ani brzydką, dostrzega subtelne uroki tej bryły.

W jury zasiadało sporo osób związanych z miastem. Nie było drugiego architekta takiego kalibru, który mógłby skontrować opinię prof. Kuczy-Kuczyńskiego.

- No nie. Ale w mojej ocenie metodologia wyboru najlepszej pracy była dobra. To, że są ludzie, którym budynek się nie podoba - nie dziwi. To kwestia gustu, wrażliwości estetycznej. Tak samo jak jedni wolą Rembrandta, inni Van Gogha. Tu ważna jest ponadczasowość: to, czy gmach obroni się za 20-30 lat.

Ten projekt broniłby się też 15 lat temu. Dlatego podstawowy zarzut jest jeden: bydgoszczanie oczekiwali, że na Starym Rynku stanie budynek wyjątkowy, naprawdę wysokiej klasy. Ta wizytówka miasta, o której tyle się mówi.

- A czy pierzeja zachodnia w jakimkolwiek podręczniku funkcjonowała jako architektura najwyższych lotów? Wszyscy oczekiwali od projektu miłości od pierwszego wejrzenia. A to nie tak. Spójrzmy na to z innej strony: najlepsi polscy architekci, którzy brali udział w konkursie, też zaprojektowali stonowane, spokojne bryły. Tu ważne było, by stworzyć taką przestrzeń, która będzie generować ruch na Rynku i tzw. przestrzenie demokratyczne. Po długich obradach jury stwierdziło, że właśnie projekt GM Architekci najlepiej spełnia te warunki. Mówiąc metaforycznie: też bym chciał kochać ten projekt od pierwszego wejrzenia. Ale kocham go miłością dojrzałą, bo go rozumiem. Znam najmniejsze szczegóły, jego idee. Najbardziej uwodzi mnie aranżacja przestrzeni publicznej: ślizgawka, a latem cienka płaszczyzna wody, włączenie w projekt murów kościoła. Proszę sobie przypomnieć: międzywodzie też było mocno krytykowane, a stworzyło przestrzeń publiczną, którą bydgoszczanie kochają. W weekendy tam są tłumy. Dla mnie zwycięski projekt jest wyjątkowy, właśnie przez jego funkcjonalność i mocne obudowanie ideowe.

Jak mieszkańcy mogą te idee poznać?

- W najbliższych tygodniach będziemy je popularyzować. Kończymy przygotowania strony internetowej prezentującej projekt w szczegółach. Wkrótce pojawi się do niej link na http://www.bydgoszcz.pl. Wierzę w dialog. Jeśli uda nam się dotrzeć do ludzi z tym przekazem, poznają założenia projektu bliżej - zrozumieją i zaakceptują.

A jeśli nie? Jak mogą protestować przeciwko takiej wersji pierzei?

- Swoje zdanie może wyrazić każdy. Szczerze mówiąc, spodziewam się protestów kilku skrajnych organizacji domagających się odbudowy w historycznym kształcie. Ale to już było. Pewnie znajdą się politycy, którzy zaangażują się w dyskusję o pierzei, może nawet będą pisać petycje i zbierać podpisy, ale głównie po to, by ugrać na tym własne cele.

Ale jeśli duża grupa mieszkańców wypowie się jednoznacznie: estetyka tego budynku zeszpeci rynek? Co wtedy? Ich głos będzie uwzględniony?

- Nie lubię gdybania.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz


a takze : http://miasta.gazeta.pl/bydgoszcz/1,355 ... gn=1077720

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 19 lip 2009, 09:17 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Byłam wczoraj na wystawie projektów. Dwa z nich była bym skłonna zaakceptować. Niestety żaden z nich nie wygrał. Miałam chwilkę aby porozmawiać z kimś z muzeum. Pani twierdzi, że jeszcze nie spotkała osoby której projekt się podoba, a zwiedzający chcą w muzeum podpisywać nieistniejący (jeszcze) protest przeciw temu pomysłowi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 lip 2009, 15:19 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 22:04
Posty: 43
ja spodziewałem się wielkiego 'halo' ale zupełnie w innym wymiarze niż to miało.. ma miejsce. Liczyłem na jakąś pracę na tyle szokująca albo oryginalną, albo choć na tyle nowoczesną, że odezwą się 'wszyscy święci' i będą protestować i krzyczeć. Tymczasem mamy projekt po prostu... totalnie przeciętny, tak przeciętny, że nawet Derenda nie protestuje tylko ze spokojem wyraża swoje zdanie (nota bene zbieżne z moim co do przeciętności pracy). Ja takich budynków widziałem mnóstwo w Londynie, Bristolu, Hiszpanii, ot nowoczesny biurowiec, szkoda tylko, że u nas będzie udawał zachodnia pierzeje i ratusz. :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 3 sie 2009, 22:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 3 sie 2009, 20:45
Posty: 26
Lokalizacja: Zielonka/ Bydgoszcz
Cytuj:
Zwycięski projekt nie tylko że nie pasuje do całościowej koncepcji rynku, to na dodatek zakłada wyburzenie reliktów renesansowego ratusza. Ukazane na pierwszym planie schody znajdują się bowiem w miejscu, gdzie znajduje się zachodnie skrzydło dawnego ratusza. Gratuluję pomysłu – za jednym razem uda się zniszczyć dwa zabytki dawnej Bydgoszczy: kościół Jezuitów i dawny ratusz.


Do Roberta Grochowskiego:
może byś poznał projekt, a nie pisał takie bzdury!?

Tutaj można zapoznać się z projektem:
http://www.a-ronet.pl/index.php?mod=nagroda&n_id=1332

pozdr

_________________
.....EGO TE BAPTIZO IN GLADIO.....
..IG GLADIO TRIA MILIA VIRORUM..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 sie 2009, 07:01 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Takie "coś" oszpeci rynek. Na co komu takie akwarium...


Ostatnio zmieniony wtorek, 4 sie 2009, 07:20 przez Albi, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 sie 2009, 07:15 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Gdy pisałem swój post, miałem do dyspozycji tylko wizualizację zwycięskiego projektu. Po zapoznaniu się z projektem muszę zmienić swoje poglądy w kwestii konstrukcji podziemnej części nowego budynku. Projekt zakłada zachowanie i wyeksponowanie reliktów kościoła i ratusza. Pamiętajmy wszak, że jest to tylko projekt. Realizacja może wyglądać zupełnie inaczej.
W niczym nie zmienia to jednak mojej negatywnej oceny zwycięskiego projektu. Bezpowrotnie zniszczone zostaną pozostałości kamieniczek przy kościele oraz inne relikty kolegium jezuickiego. Nie bardzo wyobrażam sobie również badania archeologiczne na tak olbrzymim obszarze. Odsłonięcie i przebadania samych reliktów kościoła i ratusza zajmie przynajmniej rok czasu.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 sie 2009, 08:45 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Jak dla mnie pomysł budowy czegoś takiego na Rynku nie wiele się różni od pomysłu jaki miał ktoś kiedyś żeby wybudować Kaskadę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 sie 2009, 09:08 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zgodzę się z Tobą Ewing. Na moje brakuje tam jeszcze przynajmniej Reala, Tesco, Lidla i dwóch Carrefour-ów nie pomijając jakiejś przyzwoitej galerii ze sklepami typu cropp, house i nike :D A tak na poważnie to po co budować to akwarium...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 sie 2009, 13:12 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Kilkadziesiąt lat temu również nie brakowało zachwytów nad ,,ultranowoczesnym” gmachem Kaskady. Jak oceniamy ten gmach dzisiaj wszyscy wiemy. Ten sam los przewiduję dla projektowanego akwarium na Starym Rynku.
Znając bydgoskie realia jakoś nie wierzę w wyeksponowanie reliktów kościoła jezuitów i ratusza. Będą to zresztą fundamenty lub resztki fundamentów, mało atrakcyjne dla przeciętnego odbiorcy. Jako archeolog architektury po stokroć wolałbym, aby na odsłoniętych fundamentach odtworzono wspaniałe gmachy kościoła i ratusza, które znakomicie komponowały by się z otaczającą zabudową.

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 4 sie 2009, 22:16 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Dla mnie ten projekt to jakaś paranoja. Nic za nim nie przemawia. Tak sadzi większość mieszkańców Bydgoszczy ( ja z innymi głosami się nie spotkałam) Wygląda na to, że architekci są zachwyceni dziełem a oni są specjalistami, wiec zdecydują za nie uświadomioną większość Bydgoszczan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 sie 2009, 07:48 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zapewne znajdzie się ktoś komu się ten projekt spodoba poza szanownymi architektami ale ja osobiście również nie spotkałem sie z głosami zachwytu, wrecz przeciwnie. wszyscy z ktorymi mialem okazje dyskutowac na ten temat stwierdzili ze jest to niepotrzebne i zepsuje wyglad rynku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 5 sie 2009, 19:26 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
Albi pisze:
...wszyscy z ktorymi mialem okazje dyskutowac na ten temat stwierdzili ze jest to niepotrzebne i zepsuje wyglad rynku.

jak dla mnie to osoby, ktore nie widzialy wiecej niz jeden rzut projektu, ktore nie widzialy wszystkich projektow - nie moga za duzo powiedziec o sprawie.

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 29 cze 2010, 19:13 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6985
:idea: w gazecie pojawił się kolejny artykuł o wygranym projekcie...
z tego co widać powoli ten projekt staje się przegranym ... :shock:


Cytuj:
Architekci krytykują projekt zachodniej pierzei
Emilia Iwanciw

Przyszłość Bydgoszczy musi być związana z rzeką - uznali architekci, którzy przyjechali do nas z całej Polski. Zgodnie skrytykowali zwycięski projekt zabudowy zachodniej pierzei Starego Rynku.
Architekci spotkali się w Bydgoszczy w sobotę: spacerowali po mieście, pływali tramwajem wodnym, oglądali przygotowywane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, słuchali prelekcji o historii miasta i planach władz.

Przyjechali do nas na zaproszenie Komisji Ochrony Dziedzictwa Miast PKN ICOMOS, która wybrała Bydgoszcz na miejsce konferencji, bo jej tematem przewodnim był krajobraz rzeki w przestrzeni miasta.

- To rewelacja! Cudo! - takie okrzyki słychać było, gdy architekci oglądali slajdy ukazujące nadrzeczne tereny.

- Wiele europejskich miast jest położonych nad jakąś rzeką - mówiła prof. Danuta Kłosek-Kozłowska z Warszawy, przewodnicząca Komisji. - Bydgoszcz jest jednak pod tym względem wyjątkowa. Ma w swojej strukturze bardzo różnorodne tereny rzeczne, śluzy, kanał, Wyspę Młyńską. Każdy z nich ma niepowtarzalne oblicze. A do tego jeszcze Brda łączy się z Wisłą. Ta wyjątkowość to promocyjny samograj. Dzięki rzece uda się przyciągnąć tu tłumy turystów z kraju i nie tylko.

Prof. Kłosek-Kozłowska przestrzegała jednak przed pochopnym działaniem. - Miasto nie powinno czerpać przykładów na ożywianie rzeki z innych europejskich miast - mówiła. - Pod tym względem nie warto powielać schematów, które sprawdziły się gdzieś indziej. Trzeba kształtować własny, niepowtarzalny wizerunek, który nigdzie nie ma odniesienia. Aby to zrobić, należy umiejętnie dojrzeć unikatowe walory i je wyeksponować. Turysta karmi się dziedzictwem i wartościami, musi mieć je jednak podane na talerzu. Urbaniści są od tego, żeby to piękno wydobyć. Ciśnie się mi na usta takie zdanie: Piękno Bydgoszczy odbija się w lustrze wody.

Uczestnicy seminarium, które odbywało się w Wyższej Szkole Gospodarki, zauważyli jednak, że w mieście jest jeszcze dużo do zrobienia. - Na przykład na Wyspie Młyńskiej, gdzie nierozwiązany pozostaje problem starych młynów Rothera, których inwestor na razie nie jest w stanie zagospodarować - mówiła prof. Kłosek-Kozłowska. - Trzeba też ożywić samą rzekę. Na niej cały czas powinno coś pływać.

Nie tylko rzeka była tematem obrad architektów. Obejrzeli też prezentację Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, ukazującą kierunki rozwoju Bydgoszczy. I byli zdruzgotani zwycięskim projektem zabudowy zachodniej pierzei Starego Rynku. - Straszne! - mówiła prof. Kłosek-Kozłowska - To koszmar! - krzyczał Zbigniew Beiersdorf, wieloletni miejski konserwator zabytków Krakowa. - Fasada obecnego ratusza współgra z resztą zabudowy, a to coś zniszczy strukturę Rynku! Za parę lat powstanie chęć wyburzenia tego, podobnie jak teraz Kaskady - podsumowała Romana Przybyszewska-Gudelis, urbanistka i organizatorka seminarium.

Przybyszewska-Gudelis przygotowała listę ośmiu miejsc, co do których Bydgoszcz ma architektoniczne plany. Architekci, zainspirowani spotkaniem w naszym mieście, mają się do nich odnieść. - Odpowiedzi mam otrzymać e-mailem w najbliższych dniach, kiedy już sobie wszystko dokładnie przemyślą - mówi urbanistka. - Wśród dyskusyjnych punktów znalazł się m.in. plac Teatralny, przewężenie ul. Mostowej, a także pytanie o to, czy warto wyeksponować fragmenty starego ratusza odkopane na Starym Rynku.


Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... 70885.html

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group