Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 18:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czarnowo
Post: czwartek, 11 cze 2009, 11:26 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Cytuj:
Kościół gotycki św. Marcina z początku XIV w. W XVII w. dobudowano zakrystię. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z XVIII w. Kościół murowany z cegły, jednonawowy. Wewnątrz granitowa kropielnica (prawdopodobnie średniowieczna), ołtarz główny późnobarokowy z pierwszej połowy XVIII w., chór muzyczny z XVIII w., ława kolatorska z przełomu XVI i XVII w., a także płaskorzeźby gotyckie - św. Bislupa z XV w. i alabastrowa z grupą Ukrzyżowania z pierwszej połowy XV w. Dzwony z 1609 i 1755.
Cmentarz przykościelny z 1873 r.

źródło: pl.wikipedia.org

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety z powodu trwającej mszy nie udało mi się zrobić żadnych zdjęć w środku ale jeszcze nic straconego :)

Na przykościelnym cmentarzu można znaleźć kilka ciekawych, starych nagrobków - zwłaszcza za kościołem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na cmentarzu znajduje się również pomnik i zbiorowa mogiła Polaków pomordowanych w czasie wojny, w tym jednego nieznanego żołnierza Wojska Polskiego.

Obrazek

Obrazek

Za kościołem można również podziwiać takie widoki ;) :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

We wsi podobno znajduje się również grodzisko wczesnośredniowieczne, tzw. Szańce - temat do zbadania przed następną wycieczką :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czarnowo
Post: niedziela, 29 lis 2009, 13:37 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Poniżej zdjęcia grodziska, o którym wspomniałem. Grodzisko znajduje się obecnie na prywatnym terenie, na szczęście właściciel nie miał nic przeciwko temu abym porobił kilka fotek :) . Charakterystyczne jest to, że grodzisko powstało na planie zbliżonym do kwadratu. W internecie znalazłem dwa poniższe zapiski na jego temat. Może ktoś z Was wie coś więcej?
Cytuj:
Na gruntach wsi Czarnowo znajduje się grodzisko ludności kultury łużyckiej, będące najdalej na północ wysuniętym dowodem najazdów scytyjskich. Odnaleziono tam trójgraniaste grociki strzał identyfikowane z wyrobami scytyjskimi. Odnaleziono ślady walki oraz pożaru. Po najeździe gród nie został odbudowany.
Cytuj:
W pobliżu Kanału Górnego położone jest grodzisko poźnośredniowieczne z częściowo zniszczonym wałem zewnętrznym. Teren grodziska został wykorzystany w 1806 r. przez wojsko pruskie oraz w 1814 r. przez wojsko rosyjskie w celu ustawienia baterii artyleryjskiej.

Na wstępnie jeszcze dwie mapki z zaznaczonym grodziskiem.

1. Niemiecka z 1941 roku.

Obrazek
2. Polska z 1935, gdzie grodzisko zaznaczono jako okopy.

Obrazek

Fotki (niestety cały teren jest mocno zarośnięty i mało co widać):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czarnowo
Post: środa, 30 gru 2009, 23:03 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:00
Posty: 165
Piszesz o dwóch różnych grodziskach. Oba zresztą znajdują się blisko siebie. Pierwsze grodzisko to tzw. Kamieniec, wybudowane przez ludność kultury łużyckiej. Zniszczone w V wieku p.n.e. w wyniku najazdu koczowniczych Scytów (z ukraińskich stepów). Stąd odkrycie w trakcie badań archeologicznych, prowadzonych po raz pierwszy w okresie międzywojennym, trójgraniastych brązowych grocików strzał charakterystycznych dla uzbrojenia wojowników scytyjskich. Z grodziska nie wiele się zachowało. Podobnie, jak w przypadku fordońskiego Wyszogrodu, usytuowane na brzegu Wisły zostało w znacznym stopniu zniszczone.
Drugie natomiast grodzisko, do którego prezentujesz materiał ilustracyjny, datowane jest na podstawie prospekcji powierzchniowej na okres późnośredniowieczny. Badań na grodzisku nie prowadzono. Grodzisko ma podstawę prostokąta o rozmiarach około 34x40m, przy podobnym kształcie powierzchni górnej o wymiarach około 17x21m. Od północy, zachodu i wschodu grodzisko otacza fosa. Od strony południowej fosa i wał są zniszczone. W ich miejscu poprowadzono w okresie powojennym rów odwadniający. Majdan grodziska zniekształcony z powodu zlokalizowania na nim nieistniejącego obecnie budynku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czarnowo
Post: czwartek, 31 gru 2009, 15:28 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Thure pisze:
Grodzisko ma podstawę prostokąta o rozmiarach około 34x40m, przy podobnym kształcie powierzchni górnej o wymiarach około 17x21m.

Masz może jakieś szkice podobnych grodzisk, bo jakoś sobie nie mogę wyobrazić co można wybudować na tak małej powierzchni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Czarnowo
Post: środa, 2 mar 2011, 16:41 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 2 sty 2011, 19:50
Posty: 94
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)
Odnośnie tablicy na cmentarzu w Czarnowie jest na niej nazwisko mojego pradziadka. Dla zainteresowanych tematem mieszkańców Czarnowa aresztował Selbstschutz wraz z okolicznymi niemcami na poczatku listopada 1939 roku i przetrzymywano w Toruńskim Forcie VII. Więźniów rozstrzeliwano w lesie Barbarka. Po wojnie dokonano ekshumacji jednakże nie udało sie zidentyfikować ciał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group