Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 17:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 26 maja 2014, 23:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Na zdjęciach Bydziaka nie wiedzę pompy do napełniania wodą parowozów.
Poszła na złom?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 maja 2014, 05:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Jeszcze jest. Wczoraj rano też przypomniałem o niej, w 'reliktach'. :D

viewtopic.php?f=96&t=1046&start=20


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 maja 2014, 19:53 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
"Zadanie wykonane! Co by tu jeszcze rozwalić..."
Kupa gruzu w miejscu wieży.
(Fotka od Fordoniaka)


Załączniki:
kupa gruzu.JPG
kupa gruzu.JPG [ 37.53 KiB | Przeglądany 10269 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 28 maja 2014, 20:09 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
I pozamiatane. Ja mam spojrzenie od strony miasta.

Tak na marginesie, przekopywałem internet i natrafiłem na dość podobną wieżę na mazurach:
http://www.wieze.geotor.pl/wieze_cisn/i ... p_duza.htm
tylko ją spotkał lepszy los...


Załączniki:
_MG_7194.jpg
_MG_7194.jpg [ 97.85 KiB | Przeglądany 10267 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 30 maja 2014, 19:35 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^Kurgan, ta wieża z Iławy ma rzeczywiście konstrukcję podobną do niestety rozwalonej naszej byłej...
Choć za szybko napisałem - 'kupa gruzu'. Kawałek wieży jeszcze jest...


Załączniki:
murek.JPG
murek.JPG [ 82.15 KiB | Przeglądany 10223 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 30 maja 2014, 22:56 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Konstrukcja jednakowa, żelbetowy zbiornik wsparty na czterech filarach, jedyna różnica to głowica, kąt rozwarcia tworzących stożek dachu oraz wysokość, podejrzewam, że wyszły spod ręki jednego architekta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 cze 2014, 17:24 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Zastanawiające są czynniki, które przyczyniły się do decyzji o budowie tam w Iławie tak wysokiej wieży ciśnień. Może to wymusiło ukształtowanie terenu :?:
Być może również 'ten sam architekt' stwierdził, że ta 'nasza' konstrukcja wytrzyma więcej i wypróbował to w Iławie. (Zakładając że u nas jest starsza wieża)

A tymczasem u nas... Gruzy prawie zniknęły i odsłoniły 'zachowane' mury wieży.


Załączniki:
mury.JPG
mury.JPG [ 41.43 KiB | Przeglądany 10164 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 cze 2014, 18:32 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Wielkość wieży była związana z pojemnością zbiornika, a ta z nasileniem ruchu pociągów oraz typem obsługiwanych parowozów. W czasie wojny do użytku weszły serie ciężkich parowozów "wojennych" z dużym zapotrzebowaniem na wodę, stąd też wznoszenie nowych wież.
Powtarzalność konstrukcji wież wynika z ujednolicenia projektów co pozwalało na zmniejszenie kosztów. Budynki kolejowe standaryzowali i Niemcy i Polacy budując np. magistralę węglową do Gdyni. Po wojnie np. postawiono "rakietową" wieżę w Wierzchucinie, w kraju powstało kilka podobnych dlatego, że stawiane były przez to samo przedsiębiorstwo.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 4 cze 2014, 23:55 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Najbardziej interesujące dla mnie jest to, że rakietowe wieże stawiano po wojnie, ale i też przed wojną i to bardzo podobne, wręcz identyczne. Na magistrali węglowej (francuskiej) możemy zobaczyć dwa modele stacji kolejowych typ „Bydgoszcz-Gdynia” i typ „Herby-Inowrocław”, tak w temacie normalizacji projektów. Już nie mówiąc o wieżach ze zbiornikami typu Intze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 cze 2014, 18:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ To zrozumiałe, że te wieże miały zapewnić stały dostęp do dużej ilości wody. Wyszło by na to, że wielkość wieży, świadczyła by o ilości i częstotliwości pociągów w danym miejscu. W Iławie był wtedy, (w okupację), większy ruch, niż tutaj? :shock:

Dzisiejszy dzień, był ostatnim w którym było jeszcze 'trochę' naszej dawnej, niestety wieży. Dziś pozostały już po niej tylko fundamenty.


Załączniki:
fundamenty.JPG
fundamenty.JPG [ 34.09 KiB | Przeglądany 10121 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 cze 2014, 20:56 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Dzisiejszy kształt sieci linii kolejowych na Mazurach kompletnie nie odpowiada czasom "niemieckim". Najpierw rok 1920 i powstanie polskiego Pomorza przecięło dotychczasowe pruskie połączenia kolejowe na osi wschód - zachód (wspomnieć by tylko szlak z Berlina do Królewca przez Chojnice), przez Iławę przechodziła wówczas linia do granicy z Rosją. Po 1945 i polonizacji Mazur, znaczną część linii rozebrano, a reszta spadła do roli połączeń lokalnych. Iława była skomunikowana z Toruniem, Brodnicą, Olsztynem, Malborkiem.
A na Bydgoszcz Główna wodowały głównie parowozy pasażerskie, ewentualnie towarowe jadące na zachód, maszyny obsługujące magistralę węglową wodowały na Bydg. Wschód.
Taki Serock jest tylko stacją przelotową, wieżę ma fest ;)

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 cze 2014, 21:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Dziękuję Bydziak Tobie i pozostałym Kolegom, że się zaangażowaliście w dokumentację rozbiórki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 5 cze 2014, 23:31 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Jak by ktoś chciał więcej zdjęć to proszę info na PM. Po sesji na uczelni postaram się więcej ich wrzucić, bo trochę ich wystrzelałem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 cze 2014, 06:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Skoro dotyczą wieży, to śmiało wstawiaj tutaj. Każde takie, już dokumentalne zdjęcie, ma tu swoje miejsce. :1

Czy orientujecie się, czy gdy rozpoczynano budowę wierzy, mimo że była okupacja, pamiętano o 'ceremoniale'? Czy ówczesne władze niemieckie, mogły wmurować we fundamenty 'akt erekcyjny'? A może 'czas wojny' wymusił pomijanie takich 'uroczystości'?
Pytam o to, bo gdy zacznie się burzenie fundamentów wierzy, może udało by się odnaleźć 'kapsułę czasu'?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 8 cze 2014, 22:08 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Nie jestem do końca przekonany, czy władza Hitlerowska bawiłaby się w kapsuły w budynkach przemysłowych. Moje zdanie nie jest poparte wiedzą, bo nie mam jej na ten temat (tzn. obyczajów budowlanych hitlerowskich okupantów), to tylko luźne przypuszczenia. Wstawię zdjęcia, tylko chwilowo praca+studia+internet Aero2 nie ułatwiają zadania :n


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 10 cze 2014, 20:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Udało mi się ustalić, choć nie na 100%, że przebieg rozwałki fundamentów był 'zwykły'. Młot na gąsienicach wjechał w nie i kruszył, rozgniatając urobek gąsienicami jak popadnie. Gdyby założyć, że 'kamień węgielny' był tam wkładany, to pewnie, by było uroczyściej, widowiskowo i propagandowo, miejsce jego by było we fundamencie od strony peronów. Gdyby tak było, zakładając że nikt go teraz nie zauważył, to może jest on jeszcze w jakiejś bryle... Choć pewnie było tak jak napisał kurgan, że okupant mógł się w to 'nie bawić'.
Liczyłem tu na pomoc i zdanie setha, który ma sporą wiedzę o 'tamtych' czasach.


Załączniki:
po wieży.JPG
po wieży.JPG [ 62.18 KiB | Przeglądany 9973 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 10 cze 2014, 20:25 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Jaka kapsuła, przecież to była zwykła budowla techniczna, w dodatku inwestorem zapewne nie były ówczesne władze miasta...

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 11 cze 2014, 18:16 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
We wielu dziedzinach wiedzy siedzę jeszcze na drzewie. No..., czasami udaje mi się dotknąć nogą ziemi. I dlatego uważam, że mogę zadawać pytania, które dla znawców mogę być po prostu nie poważne. Przyznam, że gdybym uważniej śledził np. początek budowy mostów u nas, czy w Toruniu, to pewnie bym zauważył, że wkładają ,lub nie, 'kamień węgielny'... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 cze 2014, 05:41 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Dziurę po wieży wypełnia ziemia. Gruzy zniknęły. Zrobiło się tak 'pusto'. Na ten moment wydaje się, że tak zostanie, wyrośnie trawa...

Maciej Kulesza pisze:
Na zdjęciach Bydziaka nie wiedzę pompy do napełniania wodą parowozów.
Poszła na złom?
/tmln/ml0ci6jGGuw2Q03HlB.jpg[/img]


^^^ 'Pompa' jeszcze stoi.


Załączniki:
ziemia.JPG
ziemia.JPG [ 76.66 KiB | Przeglądany 9738 razy ]
pompa.JPG
pompa.JPG [ 29.54 KiB | Przeglądany 9738 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 24 cze 2014, 17:34 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 3 lip 2013, 21:21
Posty: 219
Lokalizacja: Bocianowo
Okolice dworca zaczynają przypominać wielką pustynię


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group