Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 15:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 7 sty 2014, 18:36 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 6 lis 2012, 20:33
Posty: 170
:mrgreen: dobre. To kiedy likwidacja Exploseum?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 7 sty 2014, 21:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
bunkier pisze:
Teraz strach się bać drążyć dalej temat postawienia tablic informacyjnych w miejscu zasypanego Kanału Bydgoskiego :):)
O pomyśle Fordoniaka i projekcie Bydziaka pisaliśmy tutaj: viewtopic.php?f=101&t=5431&start=40


^^ Rozmawiałem dziś z Fordoniakiem. Mówił, że ma jeszcze siły by walczyć o te tablice.
I chyba niech się śpieszy, bo jak nasi 'Jasiakiewicze' zaskoczą, że budowli to brzydcy Niemcy, to pewnie karzą go zasypać do końca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 sty 2014, 17:51 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Dalsza część korespondencji z Panią Świderską

Cytuj:
Szanowna Pani

Z informacji, które uzyskaliśmy Cmentarz znajduje się pod zarządem Urzędu Miasta, a więc uznaliśmy za zasadne, że właśnie do tej instytucji wyślemy wniosek.

Tablica, którą chcieliśmy ustawić w żaden sposób nie miała czcić pamięci Bismarcka, czemu daliśmy wyraz w projekcie tekstu, który się na niej miał znaleźć (w załączeniu).

Tekst tablicy poświęcony został w dużej części również jej blisko 8 letniej polskiej historii (o czym dziwnym trafem nikt nie wspomina). Dla przypomnienia, w 1921 roku została ona przekazana władzy duchownej, uroczyście przemianowana na Wieżę Wolności i poświęcona przez biskupa Tadeusza Malczewskiego.

Dopiero w 1928 roku z braku koncepcji na jej wykorzystanie oraz środków finansowych na ten cel, Rada Miasta podjęła decyzję o jej wyburzeniu (27 głosów ZA, 19 głosów PRZECIW, 1 głos WSTRZYMUJĄCY).

Skoro więc nasi pradziadkowie przez prawie 8 lat akceptowali jej istnienie nie rozumiem dlaczego dziś mielibyśmy jemu zaprzeczać?

Podkreślam jeszcze raz, że tablica w żaden sposób nie miała czcić pamięci Bismarcka, a jedynie ukazywać suche fakty dotyczące obiektu historycznego jakim była Wieża Bismarcka / Wieża Wolności, której pozostałości nadal znajdują się na terenie Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy.

Jeśli chodzi natomiast o nasze zadania statutowe, to zapraszam Panią na naszą stronę http://www.bsmz.org oraz na forum http://www.forum.bsmz.org, gdzie może się Pani przekonać, że w pełni je realizujemy, a historia Naszego Miasta nie jest nam obca.

pozdrawiam
Marcin Nalewka
Wiceprezes Stowarzyszenia


Cytuj:
Szanowni Państwo, nie wiem co powiedzieć na waszą odpowiedź? Ustawienie tablicy przypominającej Wieżę Bismarcka to uczczenie czyjej pamięci? Nie interesuje mnie wasze chciejstwo, tylko realny odbiór umieszczonej tablicy. Kogo ona będzie przypominała? Bohaterskich Polaków czy Bismarcka? Jak ją przeczytają młodzi ludzie to z kim skojarzą tablicę? Jak przyjadą młodzi lub starzy Niemcy to z czym skojarzą taką tablicę, z budowlą czy z Bismarckiem? Trzeba nie mieć wyobraźni, wrażliwości i poczucia przyzwoitości by upierać się przy takim pomyśle. Błądzić można, upierać się to inna bajka.
Piszecie tyle o kultywowani dziedzictwa narodowego to proszę wyraźnie powiedzieć czyim dziedzictwem była “Wieża Bismarcka”? Jeżeli zamierzacie Państwo kultywować pamiątki niemieckie Wasze prawo, ale nie podszywajcie się pod obronę polskich pamiątek. Umieszczenie takiej tablicy na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy to szyderstwo z tych, którzy stracili życie za polskość i leżą na tym Cmentarzu.
Cmentarz jest w zarządzie Urzędu Miasta, ale nie jest jego prywatną własnością, tam leżą Bohaterowie Bydgoszczy, przedstawiciele różnych środowisk, część z nich ma rodziny. Po Państwa wyjaśnieniach nie zmieniam opinii co do Waszego pomysłu.
Maria Świderska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 sty 2014, 19:10 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Ręce i nogi opadają. Casus Kaczyńskiego to choroba która jest nieuleczalna.

Przeczytałem kilka razy tekst jaki jest na tablicy. I chociażbym chciał uznać że Stowarzyszenia "Bunkier" jest forpocztą niemieckiego imperializmu, to powiedzieć tego NIE MOGĘ.
Tablica ma wyłącznie przypominać o tym, że w tym miejscu stała wieża imieniem kanclerza Bismarcka.
W ciekawej i zrozumiałej dla WSZYSTKICH formie przedstawiona jest historia tego dziwnego, z perspektywy czasu, obiektu.
Uważam, że wielu młodych bydgoszczan niezmiernie zdziwiłoby się, że coś takiego tam stało, i szczerze wątpię czy któryś z nich wie kim był Bismarck. Na szczęście światli pomysłodawcy ze Stowarzyszenia "Bunkier" nie omieszkali wyjaśnić powodów dla jakich ta koszmarna wieża, w ogóle powstała.
Wieża Bismarcka to część historii Bydgoszczy. Wieża ta pozostanie złowieszczym symbolem utraty niepodległości, jak i nieudaną próbą upamiętnienia jej odzyskania. Czy przypomnienie młodemu pokoleniu o fakcie jej istnienia, jest błędem ? Czy naszym obowiązkiem ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 sty 2014, 19:24 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Tuż po ogłoszeniu przez Radę Miasta decyzji o zburzeniu Wieży "Dziennik Bydgoski" ogłosił na swoich łamach ankietę z pytaniem, czy Wieża powinna zostać zburzona.

Załącznik:
Dziennik 2804.png
Dziennik 2804.png [ 229.96 KiB | Przeglądany 6179 razy ]


W kolejnych numerach Dziennika publikowane były czasami bardzo skrajne opinie mieszkańców Bydgoszczy.
Nie brakowało pomysłów aby np. przekształcić ją w elektrownię wiatrową, zburzyć i wybudować w jej miejsce wieżę radiową i wielu innych.
Zachęcam do lektury (numery 100 oraz 101-107, 109)
http://www.wimbp1.man.bydgoszcz.pl/inde ... &Itemid=30
http://www.wimbp1.man.bydgoszcz.pl/inde ... Itemid=277

W numerze z 12 maja jest podsumowanie, które mówi moim zdaniem samo za siebie.

Załącznik:
Dziennik 1205.png
Dziennik 1205.png [ 174.56 KiB | Przeglądany 6179 razy ]


Skoro w czasach, w których żyły osoby bezpośrednio dotknięte problemem wieży i dominowała wśród nich taka, a nie inna opinia, to nie rozumiem w dalszym ciągu dlaczego obecnie robi się tyle szumu o postawienie tablicy informacyjnej.

Poniżej tekst, który ukazał się w kolejnym dniu (13.05.1928), pod którym sam bym się z chęcią podpisał :)

Załącznik:
Dziennik 1305.jpg
Dziennik 1305.jpg [ 482.26 KiB | Przeglądany 6179 razy ]


Krótka wzmianka o wysadzeniu wieży znalazła się w Kronice w Dzienniku z dnia 19.05.1928 (nr 115)

Szukam jeszcze wspomnianego artykułu Radnego Weymana, choć z innego współczesnego artykułu już praktycznie wiem, co w nim będzie

kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/wieza-bismarcka-w-bydgoszczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 sty 2014, 21:33 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
seth pisze:
Nie wiem kto to jest ta Świderska, i mało mnie to obchodzi.
(...)


^^^Po kolejnych, "rewelacyjnych przemyśleniach" tej pani, zaczynam być jednak ciekawy, na jakim fotelu ona zasiada. Bo być może bezpośrednio, lub pośrednio, możemy mieć udział przy okazji najbliższych wyborów, odkleić ją od niego...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 sty 2014, 12:36 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5034
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ta Pani nigdy nie da się przekonać, uparta jak...
Niektórzy uważają pomysły Stowarzyszenia (takie jak np. stawianie tablic) za bezsensowne, ja jednak po rozmowie z różnymi osobami wiem, że jest to potrzebne chociażby jako przystępna forma nauki historii. Wiele osób nawet nie wie o istnieniu Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy, a co dopiero o budowli jaka tam kiedyś stała...

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 sty 2014, 13:30 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 17:58
Posty: 32
Lokalizacja: Bydgoszcz
Przeczytałem propozycje teksu na tablice kilka razy i jakoś nie znalazłem nigdzie informacji że Kanclerz był "aja" a Polacy "bebe". Pech polega na tym, że nazwali ją wieżą "Bismarcka". Gdyby nazwali ją jakimś innym (wygodniejszym) imieniem to pewnie można by było pokazać że taki obiekt tam stał. A to przecież tylko o to chodzi - żeby pokazać że takie "coś" tam było. Jak by nie patrzeć to jest historia, czasem łatwiejsza czasem trudniejsza ale historia. A co do tej Pani co to się tak ładnie wypowiada... dwa razy byłem na tym Cmentarzu przy okazji Rajdu Niepodległości, w ubiegłym roku i dwa lata temu - i jeżeli jakiś Urząd się tym miejscem opiekuje to ja tego niestety nie zauważyłem. Przyznam, że należę do "załogi" Bunkra bo podoba mi się działalność tej organizacji w temacie odkrywania i pokazywania historii naszego miasta i nie tylko. I mam nadzieję, że w tym Stowarzyszenie będzie trwało...

_________________
To, co niemożliwe wykonujemy natychmiast - cuda zajmują nam trochę więcej czasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 9 sty 2014, 17:45 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Cytuj:
Szanowni Państwo, może przypomnę Państwu, że po roku 1928 miała miejsce II Wojna Światowa, mordy Polaków i Bydgoszczan, a na Wzgórzu Wolności znajduje się Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy. Zamiast posiłkować się tekstami z 1928 roku proszę odpowiedzieć na zadane w moich e-mailach pytania i nie udawać, że nie wiecie o co chodzi. Obserwując Państwa upór w tej złej sprawie zaczynam się zastanawiać czy nie daliście obietnicy jakimś środowiskom niemieckim, że umieścicie tę tablicę w tym miejscu?
Maria Świderska

Ostatnie zdanie mówi chyba wszystko :n

Przy okazji chciałbym nawiązać do kwestii opieki nad Cmentarzem i porządków na nim. Osobiście z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że moim zdaniem oprócz przerośniętej zieleni po wschodniej stronie cmentarza, jest on bardzo dobrze utrzymany jak na nasze realia finansowe. Podczas Akcji Znicz viewtopic.php?f=56&t=6116, którą robiliśmy w dniu 20.10.2013 cmentarz był wysprzątany.
Z rzetelnch źródeł wiemy, że na cmentarzu były (w lewej górnej części cmentarza) i będą jeszcze prowadzone prace dotyczące ujednolicenia zieleni na mogiłach ofiar.

Oczywiście jestem za tym aby osoby takie jak Pan Jasiakiewicz bardziej interesowały się kwestią zdobycia większych środków finansowych na utrzymanie tego jakże ważnego miejsca dla naszego miasta, a nie próbami zaistnienia w mediach.
Po co wydawać 200 000 zł na tworzenie izby pamięci skoro brakuje środków na utrzymanie miejsc, które tą pamięć powinny pielęgnować? Kolejna kiełbasa wyborcza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 sty 2014, 10:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
O Wieży Bismarcka wspominał w swojej książce Zbigniew Raszewski:


Załączniki:
Komentarz: Z. Raszewski: "Pamiętnik Gapia. Bydgoszcz jaką ją pamiętam z lat 1930 - 1945", Bydgoszcz 1994, str. 400.
Raszewski1.jpg
Raszewski1.jpg [ 218.06 KiB | Przeglądany 6065 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 sty 2014, 19:27 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 252
tylko przypomnę ew. zbulwersowanym propozycją tablicy czytelnikom tego wątku, że tablica z wieży jest na wystawie w MO, o czym była już mowa...

Wojtek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 sty 2014, 21:22 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
No tak. Usunąć tablicę z MO! Cofnąć dotacje, zamknąć! Dyrektora na bruk! Na koniec rozbić tablicę najlepiej na dziedzińcu UM. Nie dziedziniec to słaby pomysł. Rozbić na płycie rynku przed pomnikiem w obecności władz.

Jaki dzień wybrać? Jaką datę? Co by pasowało? Zaraz, zaraz!

...21 listopada 2014 r. upływa kadencja samorządów...
...16 listopada 2014 r. będziemy głosować na nowych radnych, a także na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast...

Jestem blisko idealnej daty rozbicia tablicy. Oczywiście!

11.11.2014 roku! Święto Niepodległości. W samo południe. Doskonale! Tysiące głosów na wyciągniecie dłoni za jednym uderzeniem młotka (czytaj młotka w tablicę)

Wiem, że to nie miejsce na takie wpisy ale Wojtek mnie sprowokował. Trochę mnie poniosło, ale w sposób kontrolowany. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 sty 2014, 21:58 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Też korciło mnie żeby coś takiego napisać ale byłeś szybszy :)

Tu jeszcze linki do 3 artykułów na temat tablicy:
http://www.portalkujawski.pl/index.php/ ... -bismarcka
http://www.portalkujawski.pl/index.php/ ... ia-polakow
http://www.portalkujawski.pl/index.php/ ... no-nagonke


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 sty 2014, 22:12 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 7 gru 2011, 22:12
Posty: 107
Ja jestem tzw. "elementem napływowym" do Bydgoszczy, nawet bardzo napływowym, bo urodziłem się około 400 km stąd, na południe stąd. Jednak tak się złożyło, że tu osiadłem, tu płacę podatki, tu urodził się mój syn, Żywo interesuję się historią tego miasta i uważam, że taka tablica to świetny pomysł. Mnie nie przeszkadza, że oddając hołd tam pochowanym przeczytam, że takie a takie schody stanowiły kiedyś fundament takiej, a takiej wieży. Przecież fajnie jest zobaczyć, że nasze i tak jest na wierzchu, że to nie Bismarck, ani jego następcy z pod znaku złamanego krzyża dziś triumfują. Bydgoszcz jest w Polsce i na miejscu wieży jest cmentarz tych, o których pamięć miała zniknąć. Wyszło trochę patetyczne, ale tak myślę.

P.S. Proponuję petycję w sprawie zakazu produkcji i dystrybucji śledzi a la Bismarck. To dopiero woda na młyn pogrobowców HAKATY i odwetowców z Bonn. :twisted: :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 10 sty 2014, 22:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 4 kwie 2009, 23:00
Posty: 1078
Proponuję, by Pani Świderska, Pan Jasiakiewicz i pozostałe osoby podzielające ich sposób pojmowania świata natychmiast zrzekły się emerytur, rent, wszelakich ubezpieczeń, gdyż wprowadził je ten, którego imienia nawet nie wypada wymawiać.

Za Wiki:
"Bismarck wprowadził emerytury, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, opieki medycznej i ubezpieczenia od bezrobocia."

_________________
Z harcerskim pozdrowieniem
SALAMON


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 11:52 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 6 maja 2009, 23:00
Posty: 1753
Rzadko mam czas aby czytać co sie dzieje w temacie, ale generalnie wszystko przewidziałam. Opluli publicznie stowarzyszenie i budują na tym sobie kapitał polityczny. Kilka postronnych osób, którym nie będzie chciało sie pomyśleć, lub poczytać powie że racje maja ci którzy głośniej krzyczą, czyli ci którzy częściej są w mediach.
Masakra!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 15:05 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Widać temat wieży stał się tematem dyżurnym w bydgoskich mediach.
Dziś miałem okazję powiedzieć dwa zdania przed kamerą - choć ze stresu pewnie nie najlepiej to wyszło :)
Ciekawe w jakim świetle pokażą nas w Zbliżeniach.

Ponieważ w części gazet niestety publikowane są wyłącznie niepochlebne artykuły pozwolę sobie dla równowagi o wstawienie tekstu o innym wydźwięku:

Cytuj:
Szanowni Państwo,
Chciałbym odnieść się do nagonki na jedno ze Stowarzyszeń jakie rozpętał Przewodniczący Rady Miasta Roman Jasiakiewicz przy okazji propozycji zamontowania tablicy upamiętniającej istnienie w Bydgoszczy Wieży Bismarcka.
Oczywiście Otto von Bismarck był bardzo negatywną postacią w dziejach Polski. Jednak upamiętnienie faktu, że taki budynek w Bydgoszczy istniał nie jest niczym złym.
Po uzyskaniu niepodległości przez Polskę budowli nadano nazwę Wieża Wolności, budynek został zniszczony dopiero w 1928 i sami ówcześni Bydgoszczanie mieli dużo wątpliwości czy jest sens niszczenia budynku, można to sprawdzić w archiwach prasowych. Budynek mógłby do tej pory pełnić funkcje turystyczne i widokowe jak na przykład wieża ciśnień. Nie bądźmy obłudni. Jeżeli mielibyśmy wyburzyć wszystko co powstało za czasów Zaboru Pruskiego musielibyśmy zburzyć 90% centrum Bydgoszczy
Dziwi mnie tak duży atak wykorzystujący animozje historyczne. Do tej pory Pan Przewodniczący Jasiakiewicz, nie wykazywał wielkiej troski o poprawność historyczną. Okazywanie świętego oburzenia na kilka miesięcy przed wyborami wygląda dość podejrzanie i niepoważnie. A robienie z siebie Wielkiego Troskliwego Ojca Bydgoszczy i przeprowadzenie potężnego ataku na niewielkie stowarzyszenie który zrobiło wiele dobrego dla Bydgoszczy jest bardzo smutne.
Proponowałbym jednak skupić się nad innym tematem. Niedługo z kieszeni Bydgoszczan wypłyną miliony na zagospodarowania placu po Teatrze Miejskim. Jestem zwolennikiem postawienia w tym miejscu budynku przypominający dawny piękny Teatr Miejski. Nie upieram się, że musi to być tylko Teatr, jak najbardziej może to być budynek spełniające różne funkcje. Nie zgadzam się z opinią architektów, że przesunięcie budynku o kilka metrów jest niezgodne historyczne. Gdyby tak było, nie odbudowano by wiele budowli w Polsce. Na przykład kolumna Zygmunta w Warszawie jest przesunięta o kilka metrów w stosunku do oryginału. Nikt w Warszawie nie dyskutuje czy jest to zgodne czy nie, liczy się fakt przywrócenia historycznego obiektu. Nie bądźmy ultra poprawni.
Absolutnie nie podoba mi się przedstawiony nowoczesny projekt. Przypomina mi miejsce po wybuchu bomby. Wprowadza on nieprzyjemny chaos w ładne bydgoskie śródmieście. Niedawno kupiono Młyny Rothera, niedaleko jest Opera. Czy rzeczywiście potrzebujemy tak wiele centrów konferencyjnych, nie jesteśmy Wrocławiem czy Poznaniem.
Mam nadzieję, że wydanie tak dużej kwoty będzie poprzedzone debatą i referendum wśród mieszkańców Bydgoszczy i nie powtórzy się sytuacja jak w przypadku narzucenia Bydgoszczanom tak niepotrzebnie wielkiej, przeszacowanej inwestycji jaką jest Spalarnia .
Od dłuższego czasu mam wrażenie, że wszyscy bardzo troszczą się o Bydgoszcz a mało kto o Bydgoszczan.
Z poważaniem
Robert Szatkowski
Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego
Prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród
historyk, działacz społeczny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 17:00 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Atak na Jasiakiewicza:

http://zyciebydgoszczy.pl/201401111349/ ... iakiewicza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 17:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Z tablicą upamiętniającą wydarzenia 3 i 4 września 1939 roku też są problemy:

http://bydgoszcz24.pl/artykul/tablica-niezgody

Ręce opadają. Bydgoszcznie, czy naprawdę musimy być skazani na takich ludzi co tworzą po swojemu historię miasta :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 11 sty 2014, 19:42 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Wkleję cześć tego tekstu do tematu o "Krwawej Niedzieli". Możemy się różnic w ocenie zdarzeń, jednak ten czyn przenosi nas w lata komuny, czasu obłudy i zakłamania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group