Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest piątek, 29 mar 2024, 07:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Potulice
Post: wtorek, 17 lut 2009, 11:11 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Niemiecki obóz przesiedleńczy w Potulicach - niemiecki obóz koncentracyjny, zbudowany w 1941 w Potulicach, jako podobóz Stutthofu) (od jesieni 1941 do początku 1942). W styczniu 1942 r. obóz w Potulicach został organizacyjnie usamodzielniony.Szacuje się, że na terenie obozu przebywało około 25 tys. osób.W czasie okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej, Potulice znalazły się w granicach Rzeszy. Nazwę wsi zmieniono na Potulitz, a później Lebrechsdorf. We wsi założono niemiecki obóz przesiedleńczy i obóz pracy Lebrechtsdorf.Obóz zaczął funkcjonować z dniem l lutego 1941 roku.Cmentarz wojenny zlokalizowany jest na terenie byłego obozu przesiedleńczego i pracy. Na cmentarzu spoczywa blisko 1300 więźniów. W 1969 r. odsłonięto na cmentarzu pomnik, upamiętniający miejsce spoczynku ofiar obozu hitlerowskiego.

Obóz w został założony 1 lutego 1941r. jako obóz zbiorczy dla polskich rodzin wysiedlanych z Pomorza, a następnie kierowanych na teren Generalnego Gubernatorstwa. Obóz początkowo mieścił się w budynkach miejscowego folwarku. W okresie od jesieni 1941 do początku 1942 r. pełnić funkcję "wychowawczego" obozu pracy. W tym czasie rozpoczęto rozbudowę, która trwała aż do końca 1944r. Od 1 września 1942 r. podporządkowano mu obozy Centrali Przesiedleńczej w Smukale i Toruniu.

Do obozu Niemcy kierowali wysiedlane rodziny polskie, których gospodarstwa zostały przekazane osadnikom niemieckim. Więźniowie obozu początkowo kierowani byli do prac w gospodarstwach rolnych i dużych zakładach przemysłowych na terenie okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. Po rozbudowie obozu, na jego terenie powstawały także filie przedsiębiorstw przemysłowych. Na terenie obozu funkcjonował również wydzielony obóz dla dzieci ze wschodu (Ostjugendbewahrlager).

W dniu 21 stycznia 1945 r. w obozowej ewidencji było odnotowanych 11 188 osób. Na terenie obozu przebywało 5339 osób, w tym 660 dzieci i 189 chorych. Poza obozem w komandach na terenie przedsiębiorstw Gdańska, Gdyni, Elbląga, Bydgoszczy i Piły były 4552 kolejne osoby, a w gospodarstwach rolnych - 1327 osób. Przyjmuje się, że ogółem w obozie było więzionych około 25 tys. osób. W ewidencji zgonów odnotowano 1297 osób, w tym 767 dzieci.

W dniu 21 stycznia 1945 władze nienieckie zarządziły ewakuację i rozpoczęły niszczenie dokumentacji. Część zdjęć uratował Kazimierz Koperski, więzień obozów Stutthof i Lebrechtdorf (Potulice).


Centralny Obóz Pracy dla Niemców w Potulicach - W latach 1945-1950 w Potulicach znajdował się Centralny Obóz Pracy w Potulicach dla Niemców. Zwłoki niemieckich więźniów wrzucano za miejscowością do dołów na wyrobisku po piasku, które potem zamieniono na wysypisko śmieci. Około 3500 Niemców zmarło w tym obozie (lata 1945-1950).
Obóz ten został założony w miejscu istniejącego już obozu koncentracyjnego


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zdjęcia ze strony dziedzictwo.polska.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Potulice
Post: wtorek, 17 lut 2009, 16:36 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 252
W bibliotece UKW (czyli dawnej WSP) musi być praca magisterska Leszka Bronki na temat tego obozu. Podobno dobra.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Potulice
Post: wtorek, 17 lut 2009, 17:10 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 10 paź 2008, 23:00
Posty: 266
Lokalizacja: Bydgoszcz
Będzie pogoda można sie wybrać rowerami wiekszą grupą...póki co pojadę sam i zrobie kilka fotek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Potulice
Post: czwartek, 19 lut 2009, 22:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 9 paź 2008, 23:00
Posty: 5304
Lokalizacja: Bydgoszcz
Według raportu AK z 1944 roku więżniowie z obozu byli zatrudnieni w fabryce produkującej nieustalone części do samolotów. Fabryka mieściła się w Potulicach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Potulice
Post: niedziela, 31 lip 2011, 22:39 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2011, 18:50
Posty: 246
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Na fotografiach widać linie kolejek polowych używanych do budowy tego obiektu.
Cytat z książki "Wyrzyska Kolej Powiatowa - Rys Historyczny" autorstwa Jacka Jędrzejczaka, Pawła Korcza i Marka Roszaka :
"(...) W 1943r. opracowano również projekt bocznicy z Nakła do pobliskich Potulic, powiązanej z całkowitą przebudową stacji Nakło - latem 1944r. sporządzono plany i rozpoczęto nawet prace przygotowawcze, łącznie z pracami ziemnymi (...) . Wszystkie te ambitne zamierzenia przerwał jednak zbliżający się front wschodni(...)"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Potulice
Post: niedziela, 31 lip 2011, 23:16 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 7 sie 2009, 21:34
Posty: 491
Zgodnie z przyjętą terminologią, niemiecki obóz w Potulicach formalnie nie był obozem koncentracyjnym. Należałoby posługiwać się nazwą "obóz przesiedleńczy i pracy", co jednak do końca nie oddaje sytuacji więzionych tam Polaków i przedstawicieli innych narodowości. Okresowo, panowały w nim warunki gorsze niż w KL Auschwitz.

Cmentarz ofiar obozu założono w miejscu zlikwidowanego cmentarza katolickiego. Po wojnie ekshumowano dotychczasowe pochówki niezwiązane z obozem tworząc cmentarz wojenny.

Opracowanie na temat obozu potulickiego przygotowała m.in. dr Alicja Paczoska-Hauke z bydgoskiego IPN.

Niemiecki obóz w Potulicach był największym na Pomorzu miejscem odosobnienia dla dzieci i młodzieży, większość ofiar obozu to właśnie dzieci. Status samodzielnego więźnia nadawano nawet rocznym dzieciom. Niemiecka załoga obozu dopuściła się mordów na dzieciach poprzez topienie w basenie p-poż, topienie w Kanale Bydgoskim poprzez wrzucanie doń dzieci, a następnie rzucanie w nie gruzem i kłodami itp. Dzieci zarażane były celowo różnymi chorobami. W obozie przetrzymywano dzieci m.in. Powstańców Warszawskich, dzieci ze Śląska i Pomorza. Więziono również kilkaset dzieci z Białorusi odebranych rodzinom partyzantów.

W początkowym okresie, do obozu trafiały polskie rodziny, które po krótkim okresie pobytu wywożono do GG. Później, okres pobytu więźniów wydłużał się, trafiało coraz więcej "politycznych" oraz np. Polaków, którzy po podpisaniu listy, odmówili służby w niemieckiej armii.

Filie Potulic w Smukale i Szmalcówka w Toruniu również zyskały ponurą sławę. Większość ich ofiar to również dzieci. Ofiary obozu w smukalskim Karbidzie spoczywają na cmentarzu wojennym w Opławcu i w Smukale przy Baranowskiego.

W potulickiej szkole znajduje się izba pamięci poświęcona ofiarom obozu. Istnieje projekt przeniesienia izby i zorganizowania dużego upamiętnienia w piwnicach potulickiego pałacu gdzie również przebywali więźniowie, jednak ze względu na ogromne koszty, nieprędko doczekamy się realizacji projektu.

Więźniowie z Potulic byli "wypożyczani" do wielu prac tak w rolnictwie jak i przemyśle, mowa jest o fabryce lotniczej w Pile i innych miejscach.

Po zakończeniu wojny, oprócz Niemców, w obozie przetrzymywano również działaczy polskiego podziemia. W jednym z Biuletynów IPN było opracowanie dotyczące tego okresu.

_________________
Situation Normal All F....... Up


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group