Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 20:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 7 maja 2015, 16:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nie znam więcej informacji o tym, nie tak starym, choć ponad stu letnim kościele, niż te, które można znaleźć w necie, choćby na stronach parafii. Wczoraj, wraz z kolegą, (którego wciąż namawiam do wstąpienia do 'bunkrowej rodziny'), dzięki uprzejmości pastora, mogliśmy zwiedzić cały kościół, od piwnic, aż po najwyższy punkt we wieży. Byłem w nim pierwszy raz.
Obrazek

Bramy wejścia głównego mają nadal zamki z minionej epoki.
Obrazek

Wnętrze nawy głównej okalają galerie wykonane z drewna.
Obrazek

Uwagę przyciąga charakterystyczna chrzcielnica ( ? )
Obrazek

Pod wszystkimi ławkami, zdobionymi skromnymi, nie znanymi mi symbolami, zamontowane są współczesne nagrzewnice - dmuchawy ciepłego powietrza, ogrzewające wiernych w czasie nabożeństw.
Obrazek


Wcześniej było inaczej. Kościół ogrzewany był gorącym powietrzem. Wpływało ono do nawy głównej przez kratki w podłodze.
Obrazek

Obrazek

Spory, nie czynny i częściowo zachowany piec, znajdował się pod ołtarzem. Pomieszczenia te są w niemal całkowitych ciemnościach. Przekładając aparat 'na ślepo', nad ścianą czołową pieca, uchwyciłem widok 'elementów rurowych', które zapewne swe gorąco oddawały okalającemu je powietrzu, które dalej płynęło przez wspomniane kraty w podłodze do wnętrza kościoła.
Obrazek


Nie wyszło mi jedyne zdjęcie, zewnętrznej części pieca. W ciemnościach wydawało mi się, że zrobiło się ładnie i ostro jak należy... Żałuje, że nie zrobiłem drugiego, podobnego.


Załączniki:
ściana zewnętrzna pieca.JPG
ściana zewnętrzna pieca.JPG [ 39.64 KiB | Przeglądany 3525 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 8 maja 2015, 15:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Widok z galerii na ołtarz i ambonę.
Obrazek

Nawę oświetlały dwa spore świeczniki (?), w których obecnie są żarówki.
Obrazek

Obrazek

Organy, z przybliżoną w rogu zdjęcia tabliczką, dla ich znawców. (Na stronie parafii jest informacja, o koncercie organowym, w przyszłym tygodniu.)

Obrazek

Drewniany sufit głównej nawy, jak i inne drewniane elementy i belki, co jakiś czas nadgryzają korniki, które z różnym powodzeniem są systematycznie zwalczane.

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 9 maja 2015, 03:14 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na chórze, jedne z drzwi, prowadzą do przedsionka z wejściem do wieży. Jest tam kilka starych zachowanych ławek. Raczej takich samych jak te, w nawie kościoła. Pierwsze schody, prowadzą do kolejnych drzwi.

Obrazek

Obrazek

Wąskim przejściem, przedostaliśmy się do małej, ceglanej sali.

Obrazek

Obrazek

Po przekroczeniu kolejnych drzwi, ujrzeliśmy sklepienie nawy głównej.

Obrazek

Obrazek

Wspomniana ceglana sala, jest pod dzwonnicą. Prowadzą do niej kolejne schody.

Obrazek

Kościół miał trzy dzwony. Wskazują na to, trzy przeznaczone dla nich miejsca. Dwa z nich są puste.

Obrazek

Obrazek

Na jednej z poprzecznych belek jest coś, co przypomina boczny 'młotek' do uderzania w dzwon.

Obrazek

Zachował się tylko jeden dzwon. (Więcej o nim w 'identyfikacjach')

Obrazek

Obrazek

Robienie zdjęć widoku na miasto, utrudniała siatka. Pomieszczenie wyżej nad dzwonnicą, miało być bardziej przyjazne fotografowaniu panoramy...

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 9 maja 2015, 17:02 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Nad dzwonnicą jest 'komnata', z okrągłymi oknami.

Obrazek

Jej okrągłe okna, lub po prostu okrągłe otwory w ścianach, również miały pozakładane siatki. Blokują one wchodzenie do środka, głównie gołębiom.

Obrazek

W otworach środkowych są zamontowane zegary. Współczesne. Ich 'mechanizmy', zajmują stosunkowo nie wiele miejsca.

Obrazek

W jednym z otworów mieszka czasowo rodzina Grzywaczy. Matka nie miała ochoty pozować do zdjęcia.

Obrazek

Wejście na wieżę, miało dać moim oczom 'ucztę widoków' i ich utrwalanie. Wszędobylska siatka, całkowicie pokrzyżowała mi plany. Jej niby duże oczka, na tyle są małe, że nie pozwalały na przełożenie przez nie obiektywu aparatu. Jedynie centralne celowanie, dawało jakiś rezultat. Ale i tak pozostawały na zdjęciu ciemne zacienienia drutu siatki. Z niektórymi trzeba było pokombinować, by je usunąć. Tylko takie zdjęcia, z siatką na pierwszym planie, były najłatwiejsze do zrobienia.

Obrazek

Pozostało mi sprawdzić ostatnie, znajdujące się najwyżej pomieszczenie, czy tam łatwiej będzie można zrobić zdjęcia...

Obrazek

Stromy, dwuspadowy dach, najwyższego pomieszczenia wieży, podpiera las belek. Dwie szczeliny w kształcie krzyży, również uzbrojone są w siatkę. Nici wyszły z zamiaru uzyskania ciekawych ujęć.
Ale zwiedzenie wieży i całego kościoła, wynagrodziły niedosyt, po nie uzyskaniu zamierzonych fotografii widoków z tej wieży. Jeszcze raz wielkie dzięki, dla uprzejmego pastora, który bezinteresownie pozwolił nam obejrzeć kościół wraz z jego ciekawymi zakamarkami.

Obrazek

Kolega poinformował mnie, że udały mu się wstępne rozmowy odnośnie pozwolenia wejścia do wieży innego, tym razem katolickiego kościoła. Sam jestem ciekawy, czy do tego dojdzie. Czy równie będzie uprzejmie i miło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 9 maja 2015, 18:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Zazdroszczę ;) chociaż to uczucie jest mi raczej obce. Świetne zilustrowanie wycieczki po tej świątyni. :1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 10 maja 2015, 14:44 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Tak jak pisałem na początku, wyprawa ta odbyła się dzięki koledze, który pasjonuje się, chyba wszelkimi 'starociami'. Mnie zachęciła do niej, głównie możliwość ujrzenia miasta z innej perspektywy.
Na starej pocztówce widać, że 'pierwsza wieża', na wysokości 'szczelin w kształcie krzyża', po stronach skosów dachu, również miała okienka. Z nich chyba był z niej najlepszy widok.
A niżej, kolega utrwalił moje kombinowanie, by zrobić zdjęcie... :):)


Załączniki:
pierwsza wieża.JPG
pierwsza wieża.JPG [ 76.38 KiB | Przeglądany 3405 razy ]
fotografowanie.JPG
fotografowanie.JPG [ 89.22 KiB | Przeglądany 3405 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 13 maja 2015, 07:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ciekawostkami, ale chyba nie zabytkami, były kamienne ciężary, napędu starego mechanizmu zegara. Być może, pochodzą one z jeszcze starszego innego mechanizmu.
Zobaczyć można było również 'trybiki' starego zegara, jak i jego tarczę.
W 1902r., ktoś utrwalił, (grafiti?), swoją obecność na wieży.


Załączniki:
ciężarki.JPG
ciężarki.JPG [ 61.97 KiB | Przeglądany 3359 razy ]
tryby starego zegara.JPG
tryby starego zegara.JPG [ 64.16 KiB | Przeglądany 3359 razy ]
tarcza.JPG
tarcza.JPG [ 51.45 KiB | Przeglądany 3359 razy ]
grafiti 1902.JPG
grafiti 1902.JPG [ 62.71 KiB | Przeglądany 3359 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 15 mar 2019, 18:19 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Można by powiedzieć: 'Cztery lata trwała droga na sąsiednią wieżę...' ;)
Poniżej, widok z 'niej' na tenże kościół.


Załączniki:
KZ 19.JPG
KZ 19.JPG [ 76.16 KiB | Przeglądany 2042 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group