Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 16:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 9 maja 2017, 17:48 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Ulica narodziła się w czasie, gdy do miasta dotarła kolej żelazna. Bocianowo, nieco odległe od centrum, zaczęło się wkrótce zmieniać w nowe północne przedmieście. Nowa ulica otrzymała nazwę Fryderyka Wilhelma, oczywiście pisana po niemiecku, bo było to w 'czasach pruskich' miasta. Najstarszy plan miasta jaki znam, na którym się pojawiła, pochodzi z 1876 roku. Jednak na planie z 1877r., ulica i jej otoczenia pokazane jest z większą ilością szczegółów. (Foto 1)

Ulica ma ok 1 km długości. Jednokierunkowa, wąska, w swojej zachodniej części i nie dawno odnowiona, w czasie budowy linii tramwajowej do ul. Rycerskiej, na swoim wschodnim, dłuższym odcinku. (Foto 2)
(Na forum mamy w kilku miejscach ciekawe zdjęcia ulicy, które musimy pozbierać i również tu powstawiać.) :1


Załączniki:
F W.JPG
F W.JPG [ 31.01 KiB | Przeglądany 2019 razy ]
Komentarz: Fragment zdjęcia z ssc
fragm z ssc.JPG
fragm z ssc.JPG [ 53.07 KiB | Przeglądany 2019 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 10 maja 2017, 08:50 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Szukałem zdjęcia ulicy z czasów PRL-u. Pierwsze piesze wędrówki, jakie pamiętam, (z rodzicami), były na początku lat 60-tych XXw. (Mam teraz na myśli wschodnią część ulicy) Chodziliśmy z Garbar na cmentarz Nowofarny. Idąc od strony dworca, wzdłuż chodnika po lewej stronie ulicy, na prawie całej długości, był płot, odgradzający 'tereny kolejowe'. Najpierw mijało się stare kolejowe wagony, stojące na torze zaraz po drugiej stronie płotu. Były w nich jakieś pomieszczenia socjalne i może chyba biura. Mniej więcej na wysokości ul Sowińskiego, za płotem zaczynał się obszar przeładunkowy. Tam, z wagonów towarowych, na samochody (i pewnie odwrotnie), wielka w moich oczach suwnica mostowa, dźwigała różne towary, przenosząc je między wspomnianymi pojazdami. Jej dobrze widoczny jeden tor, na kratowych przęsłach, wspartych na podobnej konstrukcji podporach, również znajdował się przy samym płocie. W rejonie ul Rycerskiej, zaczynał się lekki zakręt w lewo, na stare wiadukty. Zapamiętałem je, jako pozbawione już ruchu kołowego...

Być może zachowały się gdzieś fotografie tej części ulicy z tamtych lat.
W komputerze mam zdjęcie, które pochodzi pewnie z tego forum, choć nie pamiętam z jakiego tematu i kiedy je skopiowałem. Zapisałem tylko 'seth - bunkier'.
Powiększyłem nieco 'pole widzenia', by mogły tam również pojawić się wspomniane wagony.


Załączniki:
setha ZA poprawiona.JPG
setha ZA poprawiona.JPG [ 44.83 KiB | Przeglądany 1993 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 11 maja 2017, 06:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Tuż przy narożniku z ul Dworcową, w miejscu obecnych peronów przystanków komunikacji miejskiej, stał ciekawy budynek, w którym była siedziba 'Domu Turystycznego'. W sieci znalazłem informację, że wcześniej służył Towarzystwu Czeladzi Katolickiej. Budynek nie przetrwał okupacji.
Zdjęcie pierwsze - kierunek w lewo - ul. Zygmunta Augusta, w głąb przy prawej ramce kadru, -ul. Dworcowa. ( Za plecami budynek dworca). Zdjęcie drugie zostało zrobione z miejsca, mniej więcej jakieś 50 metrów dalej w prawo...


Załączniki:
ZA 14a.JPG
ZA 14a.JPG [ 53.83 KiB | Przeglądany 1967 razy ]
ZA 14b.JPG
ZA 14b.JPG [ 154.58 KiB | Przeglądany 1967 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 11 maja 2017, 20:57 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 25 mar 2012, 15:43
Posty: 142
Ten sam budynek, widziany od strony ul Dworcowej.


Załączniki:
35.JPG
35.JPG [ 62.14 KiB | Przeglądany 1949 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 12 maja 2017, 07:17 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
^^^ Widoczny budynek głębiej, 'poległ na naszych oczach', trzy lata temu. (Ustąpił część miejsca nowemu gmachowi dworca). Jego dawny klimat oddawał balkon na ścianie, od strony peronów.


Załączniki:
Z. Augusta 9.JPG
Z. Augusta 9.JPG [ 75.38 KiB | Przeglądany 1934 razy ]
balkon.jpg
balkon.jpg [ 172.84 KiB | Przeglądany 1934 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 15 maja 2017, 19:51 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6931
Na planie niżej, zaznaczyłem zielonym kołem budynek wspomniany wyżej i żółtym, wspominany wcześniej.
Znam ze trzy stare pocztówki, które pokazują mały fragment budynku stojącego kiedyś na samym (wschodnim) narożniku Z.A. X D.. Na mapie i dwóch fragmentach pocztówek, zaznaczony kolorem czerwonym. Jeśli ktoś z was ma lepszy widok na ten dom, to warto tu go wstawić. Budynek zbudowany został w XIXw i tylko tyle wiem. Co było przyczyną jego końca, działania wojenne czy wcześniejsze okoliczności, tego nie wiem.


Załączniki:
3 budynki.JPG
3 budynki.JPG [ 50.2 KiB | Przeglądany 1905 razy ]
dom 3.JPG
dom 3.JPG [ 82.47 KiB | Przeglądany 1905 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group