Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest środa, 17 paź 2018, 18:15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
Gość

BYDZIAK1958
Do 1975 r. mieszkałem w kamienicy przy ul . Śląskiej 5.
Chodziłem do S.P. nr.10 a Ty ? :)

Moja żona też mieszkała na Sląskiej 5, w mieszkaniu p.p. Kaczmarków. Ładne, duże mieszkanie, 4 przechodnie pokoje, łazienka, kuchnia, spiżarnia i służbówka.

Gość
Awatar użytkownika

^^^ Ja chodziłem do sp47
Ale wychodzi na to, że Twoim sąsiadem, (pewnie wtedy młodym chłopakiem), był AERO.

AERO pisze:
BYDZIAK1958
Do 1975 r. mieszkałem w kamienicy przy ul . Śląskiej 5.
Chodziłem do S.P. nr.10
(...)

Gość
Awatar użytkownika

Znalazłem na Wspominaj Bydgoszcz zdjęcie z datą 18 VI 1942, z zapytaniem czy to nasze miasto. Oczywiście że nasze. To sklep rzeźnicki na Garbarach, obecnie 27, funkcjonujący do chyba końca XXw.

Załączniki:
wb14.JPG
wb14.JPG [ 53.83 KiB | Przeglądany 2762 razy ]
Garbary 27.JPG
Garbary 27.JPG [ 55.08 KiB | Przeglądany 2762 razy ]

Gość

Kolejka przed sklepem... Takie kolejki stały (prawie) przed wszystkimi sklepami spożywczymi, agd, w latach 1980 - 1989, do czasu reform Balcerowicza. Po prawej stronie stali tzw. "normalni", a po lewej stronie uprzywilejowani, tj. renciści, inwalidzi, emeryci, zbowidowcy, matki z dziećmi na rekach. Do Bydgoszczy wprowadziłem się w roku 1980, krótko po strajkach na Wybrzeżu i powstaniu "Solidarności". I zaczęły się "przejściowe trudności w zaopatrzeniu ludności", jak to określała PZPR. Czyli, krótko mówiąc, puste półki, a w sklepie i przed sklepem tłumy chętnych do zakupów. Przez te lata Bydgoszcz była dla mnie "miastem emerytów i rencistów biegających po sklepach i wykupujących wszystko, co do sklepów "rzucono'. Zbierało mi się na wymioty, gdy mnie małżonka wysyłała na drobne zakupy. Wchodzę do sklepu, a tam widzę te same, zakazane gęby. Emeryci i renciści, tzw. stacze (dla niektórych to był sposób na dorabianie, taka "szara strefa"), którzy mieli mnóstwo wolnego czasu, a stanie w sklepie było dla nich najlepszym zajęciem, a może i największą przyjemnością. Takie mam wspomnienia z Bydgoszczy z tego czasu. W roku 1989-tym kolejki zniknęły, i paskudni stacze też. Trzeba było upadu komuny, aby zakupy stały się przyjemnością. Z drugiej strony, Bydgoszcz "przegięła pałę". Sklepów, marketów, galerii coraz więcej, a duże zakłady pracy znikają. Teraz Bydgoszcz, to miasto "młodych, którzy biorą każdą prace, jaką "rzucono" na rynek pracy". Kolejki przed sklepami zastąpiły kolejki w urzędzie pracy (bezrobocia?) .A mniej wytrwali jadą na lotnisko i odlatują, tam gdzie jest praca.. Smutne...

Gość

Ci sami młodzi ludzie chcieliby z wykształceniem podstawowym zarabiać 10zł/h i w pracy pojawiać się tylko po wypłatę. Niestety od roku nie mogę znaleźć nawet PÓŁ osoby do pracy, która by była kumata i nie robiła wałów na lewo na każdym kroku.

Gość
Awatar użytkownika

^^^ Co jakiś czas pojawiają się 'młodzi' również i tam gdzie ja pracuję. Jest z nimi podobnie jak piszesz. Choć zdarzają się raz na paru i uczciwi. Być może te ich 'wymagania' są znakiem 'dzisiejszej młodości'. Nowi pracownicy, tacy po trzydziestce, bywają bardziej odpowiedzialni. Ale też dużo zależy od warunków pracy, tych zapowiedzianych i tych rzeczywistych, często pomijanych w umowach. To prowadzi do poczucia zwykłego wyzysku. Np. zakład w którym pracuję, na podobnych stanowiskach pracy, ma skrajne warunki pracy, bez uwzględnienia wkładu i zaangażowania w wykonywane czynności pracownika, przy podobnych niskich wynagrodzeniach. W tych skrajnych sytuacjach, raczej nie dziwi mnie, że młodzi w końcu uciekają z 'bagna'. Pewnie gdybym był młodszy i sam bym uciekł. Wkurza to, że słyszy się tylko pochwały za uczciwą pracę i oddanie, a marne zarobki wciąż są bez zmian.

Gość
Awatar użytkownika

Jeden z 'gorszych' moich slajdów. Widok na Garbary z stronę zachodnią. Tam, gdzie teraz jest wjazd do Multikina, widać fronty nie za dużych domów. Pozostał ten niższy.

Załączniki:
Garbary tartak.JPG
Garbary tartak.JPG [ 45.78 KiB | Przeglądany 2284 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Parę stron wcześniej, pisałem o starej pompie, przy kamienicy nr. 12. Piękna, żeliwna, jeszcze z czasów pruskich. Najpierw nieco zdewastowana 'legalnie', - zeszlifowano jej napis 'Bromberg'. Po jakimś czasie zniknęła. W okresach różnych awarii wodociągów, okoliczni mieszkańcy czerpali nią wodę do wiaderek. Być może obecna, zimna sytuacja polityczna na wschodzie, przypomniała odpowiednim osobom, o konieczności utrzymywania w sprawności, awaryjnych punktów czerpania wody. Zbaczając lekko z majowego spaceru zerknąłem na 'moją ulicę'. I oczom nie wierzyłem. Znów jest tam pompa. Niestety nie zabytkowa. Nowa. Ale jest. Za sto parę lat i ona stanie się zabytkiem. :shock:

Załączniki:
pompa.JPG
pompa.JPG [ 53.25 KiB | Przeglądany 2059 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Sentyment do 'mojej ulicy' wciąż we mnie trwa. Nie mogłem się oprzeć, by zrobić to zdjęcie, 'mojej' dawnej kamienicy. I nawet widać okna dawnego mieszkania... :oops:

Załączniki:
G z RG.JPG
G z RG.JPG [ 107.64 KiB | Przeglądany 1550 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Większość zdjęć z tego tematu, (jak i wielu innych), zniknęła. Postaram się stopniowo pouzupełniać je, zaczynając od tematu Garbar.

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Moje najstarsze zdjęcie ulicy mojego dzieciństwa i młodości, pochodzi z 1959 roku. Zdjęcie zostało zrobione przed bramą kamienicy nr 12.
(...)
Zdjęcie kamienicy 11, wraz z leśniczówką, pokazane niżej, pochodzi z Kalendarza Bydgoskiego.
(...)
Na zdjęciu poniżej, pokazującym już 'przebite' Garbary, widać w środku, a właściwie nieco z prawej, w głębi,miedzy drzewami, budynek z dużymi trzema oknami...
(...)
Na zdjęciu poniżej, zrobionym 'w Kąciku', w stronę Garbar, widać właśnie z lewej strony płot Jutrzenki. Tędy chodziłem i wracałem ze szkoły.
(...)
W głębi zdjęcia widać fragment budynku, chyba magazynowego, należącego do największego zakładu na ul Garbary. Chodzi oczywiście o garbarnię. Budynki z prawej strony, należały do Fotonu.
(...)

Załączniki:
12  6.JPG
12 6.JPG [ 33.37 KiB | Przeglądany 1105 razy ]
'11' i  'lesniczówka'.JPG
'11' i 'lesniczówka'.JPG [ 94.39 KiB | Przeglądany 1105 razy ]
widok.JPG
widok.JPG [ 50.48 KiB | Przeglądany 1105 razy ]
droga ze szkoły.JPG
droga ze szkoły.JPG [ 45.53 KiB | Przeglądany 1105 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

W drugim wpisie wstawione były 3 zdjęcia. Nie pamiętam jakie było pierwsze. Drugie, to pewnie jest tym samym, które później wstawiłem do "ul. Naruszewicza". Trzecie właśnie 'odzyskałem'. :D
Opis:
BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Na zdjęciu, zrobionym z punktowca na Kordeckiego 3, widać kilka nie istniejących już budowli.W podwórzu kamienicy na Garbarach nr 9 była piekarnia(1). Z niej rozchodził się zapach świeżego, gorącego chleba.Działała chyba do połowy lat 90-tych. A z tyłu domku nr 7 (2), który w tamtym roku został rozebrany, żeby ustąpić miejsce dla budowanej trasy tramwajowej, była kuźnia. (3) Najprawdziwsza. Ostatnie furmanki docierały tam chyba jeszcze na początku lat 70-tych...
Dla nas, dzieciaków, oglądanie tak dużych ( z perspektywy dziecka) koni, było zawsze sporym przeżyciem. Pisząc 'nas', mam na myśli dzieciaków z 'innych podwórek'. Na zdjęciu też jest utrwalony 'podwyższony' komin Jutrzenki.(5) Po zamontowaniu filtrów, wrócił do swojego pierwotnego wyglądu. No i widoczne są tu jeszcze budynki (4) Garbary 10, również rozebrane w tamtym roku.

Załączniki:
do bunkra.JPG
do bunkra.JPG [ 72.66 KiB | Przeglądany 1077 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Na pierwszej stronie tematu było zamieszczonych kilka mapek. Jedna z nich była jeszcze w zakamarkach mojego komputera. (Pozostałe wstawione mapy, trochę trudne są do ustalenia).

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
...na najstarszej z 1800r. widać zarys 'mojej' ulicy. :) Pewnie wtedy była jeszcze polną drogą...(4) :) Strzałka (1) pokazuje styk ul.Grunwaldzkiej (2) i Jackowskiego (3).
(...)

Załączniki:
Garbary 1800.JPG
Garbary 1800.JPG [ 70.52 KiB | Przeglądany 1042 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Wschodnią część Garbar, mam jeszcze utrwaloną na tym slajdzie. Na narożnym budynku Kącik - Garbary, nad wejściem widać jeszcze było napis 'OPTA'.

^^^
To zdjęcie wciąż mam. Ale tego z opisu poniżej nie odnalazłem. Na nim był chyba odtworzony wygląd 'piekarni'.

BYDZIAK 1958 pisze:
(...)
Wspominałem o piekarni, znajdującej się kiedyś w podwórzu kamienicy nr 9.

Załączniki:
OPTA.JPG
OPTA.JPG [ 27.23 KiB | Przeglądany 1004 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Wschodni kraniec ulicy zmienił swój wygląd, za sprawą gmachu 'NH' na sąsiedniej ul. Grottgera.

Załączniki:
GG1.JPG
GG1.JPG [ 73.08 KiB | Przeglądany 921 razy ]
GG2.JPG
GG2.JPG [ 72.84 KiB | Przeglądany 921 razy ]

Gość

Kontrowersyjne plany na zabudowę terenu po Jutrzence.

Cytuj:
– Wizualizacji nie widzieliśmy, ale koleżanka już pisała, że projekt nie zachwyca. Tyle że jest to teren inwestora prywatnego, stąd my jako rada de facto nie mamy tu nic do powiedzenia – rozkłada ręce prof. Dariusz Markowski, szef działającej przy prezydencie rady ds. estetyki. Większe pole manewru będzie miał za to plastyk miejski, do którego inwestor musi zgłosić się z wnioskiem o zaopiniowanie projektu. – Na razie jednak taki dokument do mnie nie wpłynął – przyznaje w rozmowie z nami Marek Iwiński.

Teren przy ul. Garbary 5 objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego „Brda Centrum”. Tyle że pochodzi on z 2000 roku. Zakładał on między innymi budowę jezdni na ul. Naruszewicza, gdzie obecnie kursują tramwaje. Ten sam plan wprowadził ograniczenie wysokości zabudowy do czterech kondygnacji. – Teraz już takich zapisów nie praktykujemy. Piszemy raczej o wysokości obiektu – podkreśla Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Obrazek

Więcej:
http://metropoliabydgoska.pl/wlasciciel ... ualizacje/

Gość
Awatar użytkownika

^^^
Chyba już niedługo widok z tej 'wizki' stanie się ciałem...
Wygląda na to, że zaczyna się burzenie Jutrzenki. Pierwsza padła kotłownia. Być może, w tym tygodniu, po raz ostatni widzimy komin.
Na zdjęciu z lewej strony, leży kocił...

Załączniki:
kocioł.JPG
kocioł.JPG [ 65.75 KiB | Przeglądany 570 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Wyburzanie trwa. Na razie komin nadal stoi w swoim miejscu. Być może stanie się 'elementem ozdobnym' na nowym osiedlu. Albo przy okazji, pamiątką po tutejszym zakładzie Jutrzenki.

Załączniki:
Jutrzenka.JPG
Jutrzenka.JPG [ 65.35 KiB | Przeglądany 500 razy ]

Gość
Awatar użytkownika

Tempo mają dosyć szybkie. Można porównać wczorajszy widok do dzisiejszego...

Załączniki:
J  rozbiórka.JPG
J rozbiórka.JPG [ 81.01 KiB | Przeglądany 486 razy ]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]