Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 10:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: wtorek, 9 paź 2012, 15:45 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Dwie z 4 umocnionych niemieckich pozycji:

1. Schron bojowy przy drodze nr 536 z Iławy do Sampławy (po lewej stronie drogi, ok kilometra od granicy miasta)

Obrazek

Obrazek

strzelnica

Obrazek

strop i wejście do schronu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wprost schodów wnęka amunicyjna - brakuje stalowych/betonowych drzwi

Obrazek

Wnętrze schronu - w strzelnicy brakuje pancernej płyty

Obrazek

2. Pozycja obronna na południe od miasta (ok. kilometra od jego granic) przy drodze z Iławy do Radomna - po prawej stronie drogi

Schron bojowy przekształcony w schron bierny (zamurowana strzelnica). Schron posiada dwa pomieszczenia - w jednym z nich zamontowany był prawdopodobnie w stropie peryskop lub antena.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po lewej stronie schronu ukrycie dla czołgu - zastanawiam się tylko dlaczego wyjazd z niego jest przodem do drogi. Zawsze wydawało mi się, że powinno być w drugą stronę, czyli czołg podjeżdża do wału i z za niego prowadzi ogień.

Obrazek

Obrazek

na tylnej ścianie widać jakby wtórnie zamurowaną wnękę

Obrazek

Za schronem, równolegle do drogi, zachowały się ślady okopów

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 11 lis 2012, 18:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 28 mar 2009, 00:00
Posty: 101
A pozostałe obiekty odwiedziliście? W tym samym lesie co ten drugi na zdjęciach z wjazdem samochodowym jest jeszcze jeden,ale zrujnowany. I jeszcze jeden z gołębnikiem na sobie jako forma maskowania i gołębnik ten na pewno jest oryginalny zbudowany w 1939 w m. Karrasch- obecnie Karaś,tak jak wszystkie pozostałe obiekty.Aha i jest przy moście kolejowym od strony Torunia przybudowany tobruk...A są jeszcze fragmenty koszar za torami w okolicach cegielni,konkretnie piwnice,strasznie zrujnowane,kiedyś można było wejść,dziś nie wiem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 12 lis 2012, 16:17 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5901
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
szczypawka pisze:
A pozostałe obiekty odwiedziliście?
Niestety nie było czasu. Wracałem akurat z delegacji - jeden był akurat po drogdze, a do drugiego nadłożyłem trochę drogi. Następne dwa przy kolejnym wyjeździe :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 23 mar 2016, 20:40 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 7 sty 2016, 07:45
Posty: 41
Witam.
Odgrzewam temat.
Schron z wjazdem "dla czołgu" został po wojnie przygotowany przez O.C. i wybudowano ten wjazd dla samochodu strażackiego, który tam parkował podczas różnych ćwiczeń.
Mieszkałem dwa lata w Iławie i udało mi się spotkać człowieka, który budował ten wjazd w latach 50-tych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group