Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest czwartek, 28 mar 2024, 07:34

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: środa, 25 maja 2011, 10:49 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Aby zasięgnąć wiedzy na ten temat należy kliknąć do internetu. Nie będę pisał o historii, ciekawostkach itp. Bo to nie miejsce.
Napisze kilka zdań uwag po kolejnej wizycie w Górach Sowich. i praktycznych rad.

Pierwszy raz pojawiłem się tam jakieś 11 lat temu. Niewielu słyszało o tym miejscu i niewiele można było się dowiedzieć. Książki na ten temat były dwie.
Na przestrzeni dekady widziałem większość "kompleksów" włącznie z podziemiami -2 pod zamkiem Książ.
Obserwując upływ czasu trzeba powiedzieć, że wszystkie trzy kompleksy Rzeczka, Osówka, Włodarz mocno się skomercjalizowały turystyczne. Liczy się ilość turystów i czas oprowadzenia grupy. Szkoda. Z drugiej strony nie wszyscy muszą być pasjonatami.
Podobnie się ma z literaturą przedmiotu. Od dekady śledzę literaturę i muszę przyznać że "autorzy" poszli na ilość nie na jakość. Liczy się kolorowa okładka, z skrzyniami, złotem, rakietami i swastyką. Ostatnie lat to zalew komercji wydawniczej i wydawanie kolejnych części numerowanych wydań, aby sprzedać jak najwięcej. Całe szczęście, że są są pasjonaci którym zależy na zbliżeniu się do prawdy...

Jeśli pojedziecie w tamte okolice, a nie zaliczacie siebie do "pasjonatów podziemi" :) proponuję odwiedzić dwa z trzech dostępnych kompleksów.
Włodarz i Osówkę. Na każdy należy zarezerwować sobie minimum 2h. Śmiało odłączcie się od grupy, zaczekajcie na kolejną grupę, nie zgubicie się.

Teorii jest wiele na Riese. Wymienię te główne.

1. Podziemne miasto
2. Schron dla wojska
3. Kolejna kwatera Hitlera
4. Fabryka zbrojeniowa
- V1, V2
- latające spodki
- broń atomowa, biologiczna, itp.
- "tajna" broń

Zaskakujące jest to, że mimo tylu lat po wojnie plany budowy są niedostępne, kolejne poszukania przy pomocy specjalistycznego i ciężkiego sprzętu wykluczają kolejne teorie... Nadal nic konkretnego nie wiadomo... To jest właśnie magnesem przyciągającym turystów. Tajemnica, zagadka, podziemia, III Resza itp.
Ja po obszernym "zgłębieniu" tematu skłaniam się do tezy, że planowano, wiele ale niewiele wykonano i nic więcej znaczącego pod ziemią nie ma.

Zachęcam do obejrzenia wnętrz.
Na początek Włodarz.
To największy i najciekawszy kompleks z dostępnych turystom miejsc. Zdjęcia są umieszczone w zbliżonej kolejności zwiedzania.

Obrazek
Wejście.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Warto odłączyć się od grupy aby zrobić takie zdjęcie.


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Można również popływać łodzią pod ziemią. To spora atrakcja turystyczna.


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Tu podobne zdjęcie tylko wykonane z lampą błyskową.


Obrazek
Ta sama podziemna hala widziana z góry z łodziami.


Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 26 maja 2011, 20:18 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Kolejny kompleks Osówka

Równie ciekawy i najbardziej interesujący obiekt, mając na uwadze budowle naziemne.

Obrazek
Obetonowana wartownia.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Najciekawszy fragment Osówki. Podziemna hala z oryginalnymi szalunkami które nie zostały rozebrane.


Obrazek
Baner z Tygrysem w skali 1:1 zawieszony na ścianie, aby można było sobie porównać wielkość sztolni.


Obrazek
Kolejne czołgi.


Obrazek

Włodarz i Osówkę polecam w 100% jako obowiązkowy punkt zwiedzania.



Kompleks Rzeczka.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Doskonale widoczny w "przekroju" tunel.


Obrazek
Pracownicy przy powiększaniu hali.



Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 28 cze 2011, 09:24 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 26 cze 2011, 16:16
Posty: 4
Lokalizacja: Ustka - Słupsk
Super miejsca! Na pewno odwiedzimy!!!

_________________
Piotr BRUNER
Prezes Zarządu
Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji w Ustce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 2 wrz 2012, 21:17 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 25 sie 2012, 09:12
Posty: 4
Szukałem informacji na temat "Riese" no i znalazłem. Niestety jest tyle teorii, że nie wiadomo, które źródło jest wiarygodne. Ostatnio natrafiłem na pozycję http://www.odk.pl/tajny-projekt-iii-rzeszy-fhqu-riese,18418.html. Szukałem recenzji w internecie na temat merytorycznej zawartości tej pozycji ale nic nie znalazłem. Czy ktoś może jest po tej lekturze albo mógłby napisać czy warto się z nią zaznajomić?.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 6 wrz 2012, 18:23 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2009, 21:08
Posty: 1435
Literaturą tematu interesuję się od przeszło dekady.
Na rynku jest wysyp książek z tajemnicami, podziemiami, zagadkami. Na okładce samochody, swastyki, czaszki i złoto ...

To jest najlepsza książka jaka się ostatnio ukazała na rynku wydawniczy. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie czym był projekt w Górach Sowich. W mojej ocenie znalazł odpowiedź. Mnie przekonał. Polecam z czystym sumieniem!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group