Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest sobota, 27 kwie 2024, 21:51

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: poniedziałek, 11 paź 2010, 14:20 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 11 maja 2010, 13:13
Posty: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Hi,

Mam niebywałą przyjemność poinformować o nowej pozycji ksiażkowej wydanej przez Pomorskie Muzeum Wojskowe. Dr Łukasz Nadolski i Arkadiusz Kaliński - autorzy z PMW - po raz pierwszy w historii podjęli próbę obiektywnego i szczegółowego pokazania bitwy o Bydgoszcz z 1945 roku. Zgromadzone przez nich fakty pozwalają twierdzić, że zajęcie miasta przez Armię Czerwoną i oddziały Wojska Polskiego nie było - jak do tej pory pisano - aż tak łatwe. Publikacja zawiera - oprócz bogatego materiału faktograficznego i map pokazujących ruchy wojsk - wiele niepublikowanych i wstrząsających zdjęć.

Od autorów: W styczniu 1945 roku, po trwającej tydzień bitwie, zakończyła się niemiecka okupacja Bydgoszczy. Do zajęcia miasta przez oddziały radzieckie i polskie doszło w wyniku rozległego starcia. Dopiero przeanalizowanie wydarzeń na tym terenie pozwoli zrozumieć okoliczności, w jakich została zdobyta Bydgoszcz. O tak rozumianej bitwie o Bydgoszcz opowiada ta publikacja.
Do tej pory nie podejmowano prób całościowego przedstawienia walk o miasto. Historycy, w większości, zadowalali się komunistyczna wersją wydarzeń, która przedstawiała starcie w mieście i jego okolicach jako łatwe zwycięstwo strony polsko-radzieckiej. „Bydgoszcz 1945” udowadnia, że było zupełnie inaczej. Bitwa o Bydgoszcz była krwawa i w rzeczywistości spowodowała śmierć kilkakrotnie większej liczby ludzi niż najtragiczniejsze zdarzenia z pierwszych dni września 1939 roku.


Publikacja pojawi się w sprzedaży pod koniec października. O terminie poinformuję


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 11 paź 2010, 16:01 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 9 lip 2010, 06:57
Posty: 102
Lokalizacja: Bydgoszcz
Domyślam się, że jest to publikacja, o której była mowa na marcowej konferencji poświęconej walkom na Pomorzu w 1945? Jeśli tak, to bardzo się cieszę i nie mogę się doczekać :)

_________________
- Na, und du wirst jetzt nicht mehr weinen?
- Nein. Nie mehr. Das Vaterland braucht wieder eiserne Menschen.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 paź 2010, 07:33 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 11 maja 2010, 13:13
Posty: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam,
tak, to nie jest materiał z konferencji tylko osobna kniga. Cena w PMW 25 PLN - tu będzie najtaniej.

pozdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 12 paź 2010, 13:09 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
A czy wiadomo kiedy będą dostępne materiały z konferencji??

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 14 paź 2010, 13:02 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 11 maja 2010, 13:13
Posty: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
W tym roku :) Nie potrafie podać konkretnego terminu, na pewno poinformuję, jak będę cos wiedział


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 27 paź 2010, 13:05 
Offline
Gość

Rejestracja: wtorek, 11 maja 2010, 13:13
Posty: 34
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam,

ksiązka jest juz w sprzedaży. na razie w sklepie PMW przy ul. Czerkaskiej 2 w Bydgoszczy lub wysyłkowo - wystarczy napisać na adres promocja@muzeumpmw.pl.

cena - 29 PLN plus ew koszty wysyłki poleconym

pozdr
Wojtek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lis 2010, 12:25 
Offline
Gość

Rejestracja: środa, 20 paź 2010, 17:57
Posty: 39
Książkę "Bydgoszcz 1945" zakupiłem i przeczytałem. W mojej ocenie to bardzo ciekawe opracowanie godne polecenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lis 2010, 12:54 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
Czy autorzy przeprowadzili kwerendę w archiwach rosyjskich?

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lis 2010, 14:26 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam

Ostatnio rozmawiałem z autorami książki kilka godzin. To co rzuca się na tzw plan pierwszy to oprócz dość rzetelnego podejścia do tematu to niestety kilka braków.

Pierwszym i najważniejszym - brak kwerendy w archiwach rosyjskich z braku funduszy
po drugie złe nazewnictwo szkół wojskowych stacjonujących w Bydgoszczy, a biorących udział w walkach. Z rozmowy wynikło, że nazwy te były z podpowiedzią prof. Jastrzębskiego. szkoła gazowa widnieje pod nazwą Gasschutzschulle a prawidłowa nazwa to Herresgasschutzschulle 2 Bromberg
Szkoła kawalerii Aufklärungs- und Kavallerieschule Bromberg - natomiast jej pełna nazwa to Aufklärungs und Kavallerie - Schule mit Aufklärungs - und Kavallerie – Lehr – Abteilung co można przetłumaczyć jako szkoła zwiadowców i kawalerii z odziałem zwiadowców i kawalerzystów.

Kolejną rzeczą która mi osobiście bardzo nie pasuje to zbyt mała ilość przypisów. tekst jest dosyc przejrzysty natomiast po przeczytaniu całej strony mozna odniesc wrazenie o wszechwiedzy autorów. Warto by było podać skąd takie informacje zostały wyciągnięte.
Po za tym nie zauważyłem większych błędów.

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lis 2010, 16:26 
Offline
Gość

Rejestracja: czwartek, 15 sty 2009, 00:00
Posty: 458
W takim razie określenie ,,cała prawda" należy uznać tylko za chwyt marketingowy. Bez uwzględnienia archiwaliów jednostek Armii Czerwonej, obraz walk o Bydgoszcz będzie dalej niepełny i uproszczony.
Ale i tak składam gratulacje dla Autorów za podjęciu trudu przygotowania takiej publikacji. Była ona niewątpliwie potrzebna

_________________
,,Powiedziałem im również, aby nie pracowali w firmach produkujących narzędzia mordu i żeby wyrażali pogardę dla ludzi, którzy myślą, że takie narzędzia są nam potrzebne" - Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lis 2010, 17:12 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Panowie !!! Warto wydać te 3 dychy, czy nie ? Bo brak przypisów, czy błędne tłumaczenie to dla mnie nie nowość, sam potrafię wysmażyć podobny tekst :twisted: ......jeno tu o obiektywną recenzję, tudzież opinię chodzi. Warto ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 7 lis 2010, 18:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 29 mar 2009, 00:00
Posty: 545
Lokalizacja: Bydgoszcz
Seth warto!

_________________
https://www.youtube.com/channel/UCXDsPTqxDV1pUt-EAFp3vIg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: piątek, 26 lis 2010, 19:25 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Krzysztof polecił, więc kupiłem. Jeszcze nie wiem, czy jest co cała prawda pierwszy raz, bo jak wiadomo "prawda" to pojecie relatywne.
Jest jednak coś, co przekonało mnie do zakupu tej książki. Cóż to jest ? Ano książka Joachima Neumana. Dla mnie, jest to dowód, że autorzy wiedzieli co chcą napisać i gdzie szukać aby obraz tamtej bitwy oddać w miarę, najwierniej. Jak przeczytam, to ponarzekam ;) Wszak najłatwiej jest ocenić pracę innych ;) Jak to robią poniektórzy na naszym forum :twisted: Obiecuję, że będę obiektywny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group