Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest wtorek, 23 kwie 2024, 12:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: sobota, 16 lut 2013, 20:52 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Na mapie z 1913 roku w Starym Dworze k. Koronowa jest niewielki cmentarz na krzyżówce przy strumieniu (czerwone kółko). Drugi cmentarz jest przy drodze ze Starego Dworu do Koronowa w lesie Grabina.
Cmentarz w Starym Dworze dzisiaj nie istnieje, ale może to co jest na zdjęciach jest jakimś symbolicznym śladem po nim. Na tym terenie są zabudowania gospodarstwa. Jest tam zamknięty ogródek, który najbardziej pasuje lokalizacją do miejsca dawnego cmentarza, aczkolwiek dom i budynek obok chyba też częściowo na nim stoją. W ogródku jest jakiś kamienny otoczak (może betonowy). Może upamiętnia dawny cmentarz ?
Było wcześnie rano więc nie śmiałem pytać, czy gospodarze wiedzą coś więcej o cmentarzu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 17 lut 2013, 10:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Po napisaniu tego tekstu powyżej zacząłem się dokładniej przyglądać innym mapom i jeszcze raz temu krzyżykowi na tej. Doszedłem do wniosku, że nie jestem pewien czy to był cmentarz.
Post ten należy więc rozpatrywać w kategorii identyfikacja. Nie wiem jak znaleźć legendę do tej mapy. Może była wydana osobno, bo na obrzeżach mapy jej nie ma.
Krzyżyk tu jest, ale jego graficzne wykonanie trochę różni się od krzyżyka używanego w wypadku cmentarzy. Obrys - płot, czy granica, też jest narysowany inną, nieco grubszą kreską. Na granicy jakiś budyneczek. Co to mogło być? Cmentarz, grób, kaplica, krzyż, czy jeszcze coś innego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group