Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest środa, 24 kwie 2024, 14:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: niedziela, 3 mar 2013, 07:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
W opracowaniu Doroty Gabrowskiej o parafii Św.Mikołaja:
Cytuj:
Jak już wiemy, dom karny w Fordonie utworzyły władze pruskie w 1853 r., jako filię zakładu karnego w
Koronowie. Dwa lata później, w 1855 r., na potrzeby tegoż więzienia otworzono cmentarz więzienny.
Władze więzienia wystąpiły do Magistratu miasta Fordonu o wytyczenie terenu pod cmentarz grzebalny,
w związku z epidemią cholery, która miała miejsce na terenie więzienia fordońskiego w 1855 r. Choroba
zdziesiątkowała osadzone w nim kobiety. Władze miasta przyznały pod tenże cmentarz miejsce sąsiadujące
od zachodu z cmentarzem ewangelickim. Pierwsze groby powstały w czasie epidemii. Z biegiem
czasu cmentarz powiększył się. Chowano na nim osoby zmarłe w zakładzie karnym, których rodziny odmawiały
przyjęcia zwłok. W latach 1939 – 1945 pochowano na nim około 100 kobiet polskich. Po roku
1945 dokonywano na cmentarzu sporadycznych pochówków. Mogiły były obsiane trawą i zaopatrzone w
tabliczki z numerami odpowiadającymi numerom w kartotece. Cmentarz był obsadzony morwami. W
latach siedemdziesiątych naszego wieku cmentarz został zlikwidowany wraz z cmentarzem ewangelickim

Czy w tym wątku jest opisany ten cmentarz? Jaka jest jego lokalizacja na mapie? Gdzieś przy więzieniu ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 12:11 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
Hrab pisze:
W opracowaniu Doroty Gabrowskiej o parafii Św.Mikołaja:
Cytuj:
Jak już wiemy, dom karny w Fordonie utworzyły władze pruskie w 1853 r., jako filię zakładu karnego w
Koronowie. Dwa lata później, w 1855 r., na potrzeby tegoż więzienia otworzono cmentarz więzienny.
Władze więzienia wystąpiły do Magistratu miasta Fordonu o wytyczenie terenu pod cmentarz grzebalny,
w związku z epidemią cholery, która miała miejsce na terenie więzienia fordońskiego w 1855 r. Choroba
zdziesiątkowała osadzone w nim kobiety. Władze miasta przyznały pod tenże cmentarz miejsce sąsiadujące
od zachodu z cmentarzem ewangelickim. Pierwsze groby powstały w czasie epidemii. Z biegiem
czasu cmentarz powiększył się. Chowano na nim osoby zmarłe w zakładzie karnym, których rodziny odmawiały
przyjęcia zwłok. W latach 1939 – 1945 pochowano na nim około 100 kobiet polskich. Po roku
1945 dokonywano na cmentarzu sporadycznych pochówków. Mogiły były obsiane trawą i zaopatrzone w
tabliczki z numerami odpowiadającymi numerom w kartotece. Cmentarz był obsadzony morwami. W
latach siedemdziesiątych naszego wieku cmentarz został zlikwidowany wraz z cmentarzem ewangelickim

Czy w tym wątku jest opisany ten cmentarz? Jaka jest jego lokalizacja na mapie? Gdzieś przy więzieniu ?



...chyba miałem gdzieś, kiedyś dość dokładną mapę Fordonu z lat 20tych, ale nie pamietam już nawet, w którym z komputerów - spróbuję odnaleźć i tym samym rozwiązać tą zagadkę. Swoją drogą - poszukam też w sieci.

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 18:15 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5040
Lokalizacja: Bydgoszcz
Po pierwsze naprawdę nie trzeba cytować w całości wypowiedzi poprzednika gdy piszemy kolejny post...
Po drugie cmentarz więzienny był wspomniany na pierwszej stronie tego wątku, są też zdjęcia ostatniego nagrobka cmentarza ewangelickiego, z którym sąsiadował cmentarz więźniarek.
Po trzecie znajdował się on obok cmentarza na Cechowej. Teraz na jego terenie jest park, obok parku boisko osiedlowe.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 18:48 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5040
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zdjęcie fragmentu parku z października 2011
Obrazek

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 19:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: sobota, 23 sty 2010, 19:51
Posty: 1855
Najczytelniej byłoby, jakby wątki o cmentarzach były zakładane z mapką - przynajmniej starą, ewentualnie także satelitarną ( szczególnie jeśli nie ma czytelnych śladów cmentarza)i jeden wątek na jeden cmentarz. Ja nie wiem o ilu cmentarzach jest ten wątek. Jestem z przeciwnej strony miasta i opisy niewiele mi mówią - nie widzę tych miejsc w wyobraźni.
Poza tym jeden wątek na cmentarz to zarazem czytelny zapis w ich spisie alfabetycznym pod tytułem działu o cmentarzach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 20:24 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5040
Lokalizacja: Bydgoszcz
Większość wiejskich cmentarzy ma swoje osobne wątki, w tych wspólnych rzeczywiście jest lekki chaos.
Muszę napisać sprostowanie do zdjęcia, pokazuje ono raczej część parku, na której najprawdopodobniej przebiegała granica między cmentarzem ewangelickim a więziennym. W każdym razie na mapach satelitarnych między cmentarzem na Cechowej a boiskiem osiedlowym widać wyraźnie park, gdzie po zlikwidowaniu cmentarza jeszcze przez kilka lat były nierówności, możliwe, że pozostałości grobów.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 20:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
Hrab pisze:
Najczytelniej byłoby, jakby wątki o cmentarzach były zakładane z mapką - przynajmniej starą, ewentualnie także satelitarną ( szczególnie jeśli nie ma czytelnych śladów cmentarza)i jeden wątek na jeden cmentarz. Ja nie wiem o ilu cmentarzach jest ten wątek. Jestem z przeciwnej strony miasta i opisy niewiele mi mówią - nie widzę tych miejsc w wyobraźni.
Poza tym jeden wątek na cmentarz to zarazem czytelny zapis w ich spisie alfabetycznym pod tytułem działu o cmentarzach.


...prościej jednak przebiec się z aparatem fotograficznym po pozostałościach cmentarzy i wrzucić je wszystkie do jednego wora - opisy też można przecież uprościć, dla przykładu: "resztki cmentarza przy ul.Łochowskiej" (oczywiście bez żadnych informacji historycznych, gdyż przecież ilość fotek mówi sama za siebie) - to, że Łochowska ma kilka kilometrów długości, zaś sam cmentarz jest, dajmy na to, około 400-500 metrów od samej ulicy, nie ma przecież znaczenia, nieprawdaz?

Prawdopodobne tłumaczenie: zabezpieczenie tematu przez "hienami".
Powszechnie przecież wiadomo, że "hieny", "złomiarze" czy wandale czerpią swoją wiedzę z internetu, głównie zaś z forum "Bunkra", zaś będąc w terenie używają laptopów, bądź tabletów z połączeniem sieci typu LTE...

...a może ktoś jednak pokusił by się o stworzenie interaktywnej mapy zapomnianych cmentarzy - takiej z odnośnikami do wątków i zdjęć? Oczywiście po uporządkowaniu tematu.

Od razu stwierdzę, że nie piszę się na to, gdyż temat nekropolii aż tak bardzo mnie nie fascynuje - z tego co zauważyłem, jest na forum pasjonatka - może skorzysta z propozycji, może nie...

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 20:57 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5040
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cmentarze które odwiedziłam, a także inne o jakich wiem, mam uporządkowane na swoich prywatnych mapach, z opisami, zdjęciami i odnośnikami do źródeł. Jednak tak jak piszesz, z uwagi na hieny nie udostępniam ich w internecie. Jeśli ktoś z forumowiczów jest zainteresowany to udostępnię mu linka, lub dam wskazówki dojazdu, nie ma problemu.

Większość odwiedzonych przeze mnie cmentarzy umieściłam na stronie: https://sites.google.com/site/zapomnieni/home. O opis historyczny zazwyczaj trudno. Najczęściej piszę kilka słów o położeniu i stanie zachowania, który najlepiej widać na zdjęciach.

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 21:38 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
Misia pisze:
Jeśli ktoś z forumowiczów jest zainteresowany to udostępnię mu linka, lub dam wskazówki dojazdu, nie ma problemu.


Dobrze wiedzieć. Co jednak będzie, jeśli "forumowicz" okaże się sprytną "hieną"?
Kółko się zamyka.

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 21:41 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: piątek, 26 gru 2008, 00:00
Posty: 5917
Lokalizacja: Bydgoszcz-Fordon
Hrab pisze:
Poza tym jeden wątek na cmentarz to zarazem czytelny zapis w ich spisie alfabetycznym pod tytułem działu o cmentarzach.

Jeśli któregoś z cmentarzy nie ma w spisie alfabetycznym, prośba o info z linkiem do wątku na PM, to uzupełnię braki. Niestety nie mam na tyle czasu, żeby przeglądać wątek po wątku i sprawdzać, czy czegoś brakuje, zwłaszcza, że co jakiś czas dochodzą nowe lokalizacje :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 22:09 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5040
Lokalizacja: Bydgoszcz
TheTerminaThor pisze:

Dobrze wiedzieć. Co jednak będzie, jeśli "forumowicz" okaże się sprytną "hieną"?


Mam wyjaśniać dokładnie zasady udostępniania? Powiedzmy, że mapy całych gmin (bo tak mam podzielone) mogę udostępnić osobom, które aktywnie udzielają się w tym dziale, a informacje o położeniu pojedynczych cmentarzy pozostałym członkom, którzy dzielą się na forum swoją wiedzą. Może być?

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 22:15 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 13 lut 2013, 23:40
Posty: 171
Lokalizacja: Bydgoszcz - Wyżyny
Teraz to jest jasne - tak powinno wyglądać przekazywanie wartościowych informacji o lokalizacjach od samego początku - nie byłoby wówczas żadnych nieporozumień.
Nie ma co jednak demonizować "hien", gdyż nawet, gdyby przypadkowo tacy kolesie znaleźli lapka, to odnieśliby go do najbliższego złomiarza. :)

_________________
...dlaczego w XXI wieku musimy być ludźmi renesansu? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: niedziela, 3 mar 2013, 22:22 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 5040
Lokalizacja: Bydgoszcz
Myślę, że zwykłe "dziadki złomiarze" nie szukają info na naszym forum, chociaż mogę się mylić. Na zdjęciach widać ile metalowych elementów jeszcze zostało na konkretnym cmentarzu, co niestety ułatwia "hienom" sprawę :(
Bardziej zainteresowani położeniem cmentarza są pewnie poszukiwacze skarbów. Często na cmentarzach widać po nich ślady...

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group