Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"

UWAGA: W przypadku problemów technicznych z forum lub problemów z rejestracją prosimy o kontakt pod adresem: forum@bsmz.org lub prosimy pisać w dziale "POMOC" (dział ten nie wymaga rejestracji).
Dzisiaj jest poniedziałek, 25 mar 2019, 01:15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: czwartek, 1 lip 2010, 13:13 
Offline
Gość

Rejestracja: niedziela, 30 maja 2010, 00:37
Posty: 74
Od jakiegoś czasu trudnie sie poszukiwaniem zapomnianych cmentarzy ewangelickich na terenie Bydgoszczy.Zlokalizowałem ich kilkanascie.Oczywiscie wg map WIG-owskich i niemieckich.Głównie bazuje na mapach z lat 30-40 ubiegłego stulecia.Znalazłem także te zapomniane o których tutaj nikt jeszcze nie pisał.

- cmentarz ewangelicki przy ul.Siedleckiej (Czyżkówko),(dosłownie 2 groby)
- cmentarz ewangelicki przy ul.Opławiec (Opławiec),(kilka nagrobków i 1 płotek)
- cmentarz ewangelicki przy ul.Palmowej (Smukała) (śladowe pozostałości)
- cmentarz ewangelicki przy ul.Saperów (Jachcice) (śladowe pozostałości)

Zdjecia oczywiscie wrzucę niedługo.

-- 1 lip 2010 --

Zgodnie z obietnicą wrzucam fotki:)

- cmentarz ewangelicki przy ul.Siedleckiej.Znajduje się na końcu tej ulicy za ostatnimi domostwami,na tyłach stacji wodociągów.Jest dość dobrze ukryty w chaszczach i trudno cokolwiek zobaczyć z ulicy.Trzeba wiejsć w sam gąszcz by ujrzeć groby.Zachowały się tylko 2 groby typu skrzynkowego.Brak tablic,płotków.Powierzchnia ok 0.4 ha.

http://img39.imageshack.us/img39/2756/sdc10201si.jpg
http://img203.imageshack.us/img203/9615/sdc10202c.jpg
http://img692.imageshack.us/img692/7307/sdc10205l.jpg
http://img824.imageshack.us/img824/3859/sdc10208m.jpg

- cmentarz ewangelicki przy ul.Opławiec.Znajduje się na początku tej ulicy między posesją nr 5 a poseją nr 7.Można go dostrzec z ulicy aczkolwiek wejscie możliwe tylko od strony tylnej obok lasu za posejami.Cmentarz jest odwiedzany przez okolicznych mieszkańców.Co prawda zarośniety ale mozliwy do swobodnej eksploracji.Zachowały sie nagrobki,tablice i nawet płotek okalający groby.Powierzchnia ok.0.4 ha.

http://img401.imageshack.us/img401/961/sdc10210yb.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/333/sdc10212cz.jpg
http://img715.imageshack.us/img715/3296/sdc10216.jpg
http://img171.imageshack.us/img171/6103/sdc10219o.jpg

-cmentarz ewangelicki przy ul.Palmowej.Za koncowym przystankiem autobusowym linii 58 skręcamy w lewo.Po mniejwiecej 300m na rozwidleniu dróg za płotem znajduje sie cmentarz.A w zasadzie pozostałosci.Znajduje sie on czesciowo na posesji nr 3.Brak grobów,tablic.Widać jedynie pozostałośc płotu okalający kiedyś groby wrosniętego w drzewo.Powierzchnia ok 0.6 ha.

-cmentarz ewangelicki przy ul.Saperów.Cmentarz znajduje sie po prawej stronie idąc w kierunku Smukały przed posesją(nie pamietam numeru) z dużym betonowym murem.Mniejwiecej w połowie ulicy Saperów.Teren cmentarza opłotowany i zamknięty.Na cmentarzu rośnie duzo bzu.Zachowały sie groby skrzynkowe.Brak tablic i płotków.Udało mi sie strzelić jedną fote ze srodka cmentarza.Powierzchnia ok.0.4 ha.

http://img706.imageshack.us/img706/7729/sdc10213g.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 1 lip 2010, 17:56 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 12 sie 2009, 19:53
Posty: 2097
Mamy już podobny temat :

viewtopic.php?f=41&t=1360


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 22 lip 2010, 22:04 
Offline
Gość

Rejestracja: sobota, 3 lip 2010, 12:49
Posty: 5
Na Osowej Górze są dwa.Jeden w okolicach szkoły,prawdopodobnie nie ma już tam nagrobków.Drugi na tarasie,w lesie na skraju ulicy Masztowej.To małe cmentarzyki,prawdopodobnie rodowe należące do tamtejszych majątków ziemskich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 lip 2010, 14:39 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Niestety cmentarz na ul. Saperów został zdewastowany, a dokładniej mówiąc przekopany przez ekipę remontową wodociągów miejskich :evil:

Cytuj:
Ludzkie kości na chodniku

Ekipy pracujące na zlecenie miejskich wodociągów przekopały ewangelicki cmentarz przy ulicy Saperów.

- Jako dziecko bawiłem się w pobliżu tego ewangelickiego cmentarza. Pamiętam jeszcze ostatni pochówek. Nie rozumiem, jak można było rozkopać cmentarz. W ostatnich latach zarósł krzakami i został zaśmiecony. O to miejsce trzeba koniecznie zadbać. Moim marzeniem było, aby zagospodarować cmentarz. Postawić dwie ławki, posadzić kilka drzewek. I umieścić tabliczkę informacyjną, aby potomkowie tych ludzi - głównie Niemcy - wiedzieli, że potrafimy uszanować przeszłość i takie miejsca - mówi Jerzy Bocian, przewodniczący Rady Osiedla Jachcice.

Nie dowierza, że miejsce pochówku przy ulicy Saperów zostało zbezczeszczone. Tylko nieliczni mieszkańcy wiedzą, jaką tajemnicę skrywają krzaki na Dolnych Jachcicach.

- Niezależnie od tego, kto tam leży, zmarłym należy się odrobina szacunku. Musimy o tym pamiętać. Tak nie wolno robić - oburza się pani Grażyna Deja, która mieszka w pobliżu cmentarza.

W czasie ostatniego weekendu cmentarz został niemal całkowicie przekopany. Przechodnie zaalarmowali policję o makabrycznych znaleziskach. Mundurowi zabezpieczyli odsłonięte ludzkie szczątki.

- Sprawdzamy, skąd wzięły się w tym miejscu ludzkie szczątki i czy jest to teren byłego cmentarza. Kości przekazaliśmy specjalistom z zakresu medycyny sądowej - mówi Maciej Daszkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Teren byłego ewangelickiego cmentarza został przekopany w trakcie realizacji inwestycji miejskich. Przy ulicy Saperów trwa budowa wodociągu, elementu jednego z ważniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych Bydgoszczy. Prace prowadzone są na zlecenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

- W dokumentacji nie było wzmianki, że tam jest cmentarz. Prace w tym miejscu zostały na tydzień wstrzymane. W piątek zapadnie decyzja, co dalej robić - zapowiada Wojciech Białachowski, inspektor nadzorujący budowę wodociągu.

Wczoraj przy wykopie pojawili się archeolodzy. Sprawą zainteresował się wojewódzki konserwator zabytków.

- Właściwie w tym miejscu pozostał już tylko mały fragment cmentarza do przekopania pod wodociąg. Z dokumentacji nie wynika, że znajdują się tu mogiły. O tym cmentarzu jest bardzo mało informacji. Prace będą z pewnością kontynuowane pod naszym nadzorem. Gdyby pojawiły się kolejne groby, zostanie sporządzona dokumentacja, a ludzkie szczątki zabezpieczone, a potem pochowane. Pochówek może się odbyć na tym cmentarzu, ale także na innym, na przykład rzymskokatolickim - mówi Elżbieta Dygaszewicz, pracowniczka bydgoskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Czy ktoś odpowie za rozkopanie cmentarza?

- Nie zastanawialiśmy się jeszcze nad tym - wyjaśnia Elżbieta Dygaszewicz.

Jednak sprawy ewangelickiego cmentarza nie powinno się zamknąć wraz z zasypaniem wykopu za wykonanym już odcinkiem wodociągu. Może Urząd Miasta Bydgoszczy, spełniając oczekiwania mieszkańców Jachcic, postara się zadbać w jakiś sposób o to miejsce?

- Trzeba to rozważyć. Myślę, że powinna znaleźć się tam tabliczka, która będzie informować, że w tym miejscu znajdował się ewangelicki cmentarz - dodaje Jerzy Woźniak, asystent prezydenta Konstantego Dombrowicza.


Źródło:
http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... IdTag=1205


Cytuj:
Bydgoszcz. Termin ważniejszy niż pamięć o zmarłych

Firmy z Grudziądza, która na zlecenie miejskich wodociągów prowadzi roboty przy ul. Saperów, nie poinformowano, że może natrafić na zapomniany cmentarz. Teraz zbadają go archeolodzy.

W niedzielę Mariusz Laskowski, mieszkaniec Śródmieścia, odkrył w wykopanej przez robotników ziemi przy ulicy Saperów ludzkie kości. Nie ma wątpliwości, że pochodzą one ze starego, zarośniętego poniemieckiego cmentarza - prawdopodobnie jeszcze z czasów, kiedy Jachcice były wsią i folwarkiem.

Potwierdziliśmy to na miejscu. Tuż obok ruchliwej ulicy i chodnika znaleźliśmy nie tylko ludzkie czaszki i piszczele, ale także zdobienia trumien oraz inne przedmioty. Nie wiadomo, czy wszystkie pochodzą z zapomnianej nekropolii. Przez lata ludzie wyrzucali tu różne śmieci. Dlatego w wykopie znalazły się butelki, guma, wypalony koks.

Faktem jest, że kierownik budowy przy ulicy Saperów nie poinformował o znalezisku. Robotnicy po zakończonej przed weekendem pracy po prostu zostawili porozrzucane wszędzie kości, a jeden z widocznych nagrobków (prawdopodobnie pochowano tu dziecko) przykryty został gałęziami.

- Pracownicy spanikowali, bo w tym miejscu przeprowadzane są najważniejsze prace i każde opóźnienie grozi niedotrzymaniem wyznaczonego terminu ich zakończenia - mówi Wojciech Białachowski, inspektor nadzoru inwestycji na Jachcicach. - Roboty zostały wstrzymane, a w piątek rada budowy postanowi, co zrobić dalej - dodaje Wojciech Białachowski.


Źródło:
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /472125647

Ogólnie to szkoda słów....

Czy ktokolwiek ma zdjecia tego byłego już cmentarza ewangelickiego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 lip 2010, 19:23 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 4807
Lokalizacja: Bydgoszcz
Cytuj:
Myślę, że powinna znaleźć się tam tabliczka, która będzie informować, że w tym miejscu znajdował się ewangelicki cmentarz


"Postawimy tabliczkę, niech się cieszą"... :?

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 27 lip 2010, 20:10 
Offline
BSMZ Bunkier
Awatar użytkownika

Rejestracja: wtorek, 16 gru 2008, 00:00
Posty: 6972
Ktoś powinien za to odpowiedzieć !!
Przy odnalezieniu pierwszego śladu, że tam "coś jest" powinno się powiadomić odpowiednie służby ! A tu przechodnie dopiero zwrócili uwagę na kości w piachu! Przegięcie :evil:

_________________
"Czekając na idealny moment, możesz nigdy nie rozpocząć dzieła. Zaczynaj już! Zaczynaj tam, gdzie jesteś i jako ten, kim jesteś" - H. Jackson Brown


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 gru 2010, 13:44 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 4807
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tego artykułu chyba jeszcze nikt nie podawał. Dotyczy zapomnianych cmentarzy na terenie Bydgoszczy.

"W Bydgoszczy jest około pięćdziesiąt miejsc, w których grzebano zmarłych. Ponad połowy z nich nie znajdziemy już na planie miasta."

Atykuł

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 gru 2010, 13:55 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
50 :shock:
To o wiele więcej niż można się było spodziewać. Udało się póki co namierzyć 35 nekropolii. Być może wliczono do tego spisu również te, które istniały wcześniej niż w XIX wieku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 2 gru 2010, 18:34 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 4807
Lokalizacja: Bydgoszcz
Najprawdopodobniej tak.

Tego artykułu też jeszcze chyba nie było

Miejsca naszej pamięci

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 8 gru 2010, 20:47 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Link do audycji radiowej z radia PIK, pt. "O bydgoskich i regionalnych cmentarzach" nagranej 01.11.2009 r., w ramach cyklu "Na szlaku" prowadzonej przez Tomasza Kazimierskiego.

http://archiwum.radiopik.pl/service.go? ... .id=100634


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 14 gru 2010, 08:28 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 08:57
Posty: 442
Do listy cmentarzy ewangelickich w Bydgoszczy, które już nie istnieją doliczyć można jeszcze:

1) obecny cm. katolicki św. Józefa przy ul. Toruńskiej powstały jako ewangelicki;
2) obecny cm. katolicki św. Wincentego a Paulo przy ul. Wyszyńskiego powstały jako katolicko-ewangelicki;
3) obecny cm. komunalny przy ul. Kcyńśkiej powstały dla grzebania biedoty, skazańców bez względu na wyznanie;

Coraz bliżej do 50 ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: czwartek, 7 cze 2012, 06:06 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6022
Od dziesięciu lat, niemal codziennie przejeżdżam obok niego, nie wiedząc o nim. Wczoraj, mijając to miejsce ze znajomym, niechcący wspomniał o tym małym zapomnianym cmentarzu...
Zajrzałem na stare 'plany' i okazało się, że na kilku on jest. No i potem szukałem informacji o nim tutaj, w 'cmentarzach'... Chodzi oczywiście o zapomniany cmentarz przy ul Saperów.

Obrazek

Przy najbliższej okazji, może jeszcze dziś, jeśli czas pozwoli, zatrzymam się w pobliżu i zobaczę jak tam obecnie wygląda. Znajomy dodał, że charakterystyczny budyneczek, niedaleko, po drugiej stronie ulicy, był kaplicą...

-- piątek, 8 cze 2012, 07:22 --

A więc od ulicy Saperów, patrząc w kierunku rozwidlenia z Żeglarską, wygląda tam tak:

Obrazek

Obracając się lekko w lewo, zobaczymy miejsce 'rozkopania przez ekipy wodociągów', opisane kilka postów wyżej...

Obrazek

Przy cmentarzu. Z prawej strony drzewa widać ulicę Saperów...

Obrazek

A z lewej, przy pociętych krzewach, mały dawny nagrobek...

Obrazek

Obrazek

Głębiej nie wchodziłem, nie byłem przygotowany na przedzieranie się przez gęstwinę...

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: sobota, 29 gru 2012, 13:54 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: czwartek, 29 gru 2011, 20:51
Posty: 6022
W pobliżu przypomnianego wyżej dawnego cmentarza przy ul Saperów, trwa budowa obiektu handlowego.
Obrazek

Przed rozpoczęciem prac ziemnych, sprawdzano, czy na tym terenie są jeszcze pozostałości po dawnych grobach. Wydawało się, że to obejmie cały ten obszar, w tym dawnego cmentarza. Kilka dni temu byłem zobaczyć, jak to teraz tam wygląda. I okazało się, że część dawnego cmentarza została pozostawiona. Na zdjęciu - prawa strona.
Obrazek

Pozostałości ostatniego nagrobka, przypominające o dawnym cmentarzu, są tam nadal.
Obrazek

I nawet wyraźnie widać ślad po ogrodzeniu - resztki po murku i słupek.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: wtorek, 1 sty 2013, 22:57 
Offline
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 19:10
Posty: 4807
Lokalizacja: Bydgoszcz
Ten chyba jeszcze nie był wspomniany...
Znajduje się zaraz za płotem Cmentarza Obozu Przejściowego w Smukale Dolnej.
Stan jak na zdjęciach. Widać, że ktoś jeszcze pamięta...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
=> https://sites.google.com/site/zapomnieni/home


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: środa, 2 sty 2013, 11:21 
Offline
Gość
Awatar użytkownika

Rejestracja: poniedziałek, 2 kwie 2012, 15:09
Posty: 223
Swego czasu byłem na ul. Cmentarnej

http://www.mmbydgoszcz.pl/365335/2011/3 ... ry=kultura

Ostatnio zajrzałem tam kilka tygodni temu, nic tam się nie zmieniło, dalej wszystko zarasta.
Drążyłem też temat odmowy przejęcia cmentarza przez pobliską parafię. Ponoć duchowni nie chcieli utrzymywać tego miejsca zasadniczo przez jeden grób. Podobno ostatni pochówek miał miejsce w latach 40-tych a nie jak napisałem w 1920 roku i był to Niemiec, cywil, który sam wymierzał sprawiedliwość na okolicznych mieszkańcach za wysiedlenie po I WŚ. Jest to jednak wersja nieoficjalna, może być mocno naginana lub po prostu niezgodna z prawdą. Wspomniany Pan Stanisław nie potwierdza w każdym razie tej wersji, raz że nie kojarzy pochówku a dwa, że nie kojarzy samego Niemca a spędził na tych terenach całą wojnę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: poniedziałek, 20 cze 2016, 13:41 
Offline
Gość

Rejestracja: piątek, 30 kwie 2010, 16:59
Posty: 1066
Otwarcie cmentarza parafii Schleusenau-Okollo w kwietniu 1894 roku. "Na prawo od szosy na Koronowo" "przy juz istniejacym cmentarzu"...albo ul. Glucha albo ul. Siedlecka


Załączniki:
1894.jpg
1894.jpg [ 81.24 KiB | Przeglądany 2678 razy ]
Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
       
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group